• Головна
  • Хвороба Паркінсона у Чернігові: чи вистачає безкоштовних ліків для всіх пацієнтів
08:59, 2 лютого 2022 р.

Хвороба Паркінсона у Чернігові: чи вистачає безкоштовних ліків для всіх пацієнтів

Хвороба Паркінсона у Чернігові: чи вистачає безкоштовних ліків для всіх пацієнтів

У далекому 1817 році вперше у світі було описано хронічне прогресуюче захворювання центральної нервової системи – хворобу Паркінсона. Відповідно описав її тоді англійський лікар Джеймс Паркінсон , що жив з 1755 по 1824 рік. Сьогодні на дворі 2022 рік і у світі й досі від хвороби Паркінсона потерпає від 65 до 180 осіб на 100 тисяч населення. В Україні ж цю хворобу мають щонайменше 70 тисяч чоловік, тобто 133 на 100 тисяч населення, і ця цифра щодня зростає.

Хворі на цю недугу щодня потребують спеціальних ліків, які значно полегшують їхнє життя, але далеко не у всіх є гроші, аби їх придбати. Саме для таких випадків існують міські програми, завдяки яким аптеки отримують кошти, на які видають певну кількість препаратів пацієнтам з рецептами від лікаря. Такі безплатні ліки отримувала й наша читачка Галина Григорівна, проте, за її словами, останнім часом з цим стали виникати проблеми. Ми вирішили розібратися в ситуації та поговорили з людьми, які безпосередньо організовують роботу програми з надання безкоштовних ліків.

Мінімум один препарат

За словами в. о. начальника міського управління охорони здоров’я Ольги Малець, кошти на відшкодування препаратів для пацієнтів із хворобою Паркінсона як виділялися з міського бюджету Чернігова, так і виділяються, але це лише часткове забезпечення.

Хвороба Паркінсона у Чернігові: чи вистачає безкоштовних ліків для всіх пацієнтів, фото-1

– На стовідсоткове забезпечення в міському бюджеті немає коштів. Є одразу кілька препаратів, які виписують лікарі таким хворим, але повторюся, що на безплатну видачу пацієнтам усіх препаратів не вистачає коштів. Проте є такий препарат – Левоком, яким ми намагаємося забезпечити майже всіх пацієнтів з хворобою Паркінсона. Ось цей препарат отримує у Чернігові щомісяця абсолютна більшість хворих – інших препаратів дійсно може не вистачати на всіх, – каже пані Ольга.

За її словами, якщо виникає така ситуація, коли людина протягом місяця не отримала жодного препарату, то вона може сміливо телефонувати до міського управління охорони здоров’я за номером (0462) 77-72-96. Тут у подібній ситуації кожному обіцяють допомогти отримати ліки наступного місяця одними з перших.

За безкоштовними ліками в «Сальвію»

Постійно контактують із хворими та мають їхню певну базу в мережі аптек «Сальвія», яка вкотре перемогла в конкурсі на участь у програмі з надання безкоштовних ліків за рахунок міського бюджету. Тут також заявляють, що більше ніж місяць майже ніхто не залишається без препаратів.

– Максимум місяць пацієнти з хворобою Паркінсона можуть із різних причин не отримувати безкоштовні препарати, але не більше. Ми з кожним хворим контактуємо та намагаємося кожному виділити хоча б по одному препарату в місяць. Ускладнює ситуацію те, що з кожним днем і тижнем пацієнтів з хворобою Паркінсона більшає. Також лікарі раніше обмежувалися одним препаратом у рецепті, а зараз усе частіше виписують по кілька, – розповіли в аптеці.

Скоро ситуація з таким дефіцитом безкоштовних ліків для пацієнтів із хворобою Паркінсона може змінитися. За словами Ольги Малець, зараз розглядається питання щодо включення препаратів для таких хворих до державної програми «Доступні ліки». Вона, цілком можливо, розшириться за рахунок включення до неї саме препаратів для пацієнтів з хворобою Паркінсона.

– Якщо так станеться, то для таких хворих це буде набагато зручніше. Адже в програмі «Доступні ліки» беруть участь одразу кілька аптечних мереж, та й обмежень по кількості препаратів не буде. Єдине, що в цій програмі можуть бути препарати не повністю безкоштовні, а з певною доплатою від пацієнта, але все одно це реальна допомога, – зазначила пані Малець.

***

В Україні є два види забезпечення громадян безплатними ліками: за кошти державного та міського бюджетів. Відмінність у тому, що ліки, які люди отримують за рахунок держбюджету, в аптеках по суті безлімітні. Адже аптекам вартість виданих ліків компенсують з держбюджету вже постфактум. Ліки ж за кошти міського бюджету видаються аптеками лише на ту загальну суму, яку виділила та чи інша громада на цей вид допомоги.

ДОВІДКА

Хвороба Паркінсона спостерігається у людей після 40 років, але можливі випадки розвитку захворювання і в більш ранньому віці. Вона викликається смертю нервових клітин, і є одним з найбільш поширених нейродегенеративних захворювань у світі та істотно знижує якість життя. Вона не є смертельною, частіше страждають від неї жінки.

Втрата нервових клітин у мозку призводить до чотирьох ключових моторних симптомів: тремтіння рук і ніг у стані спокою, ригідності та скутості верхньої частини тулуба, сповільненості рухів і порушення координації, а також контролю рухів. Крім цих ключових моторних симптомів, хвороба Паркінсона також супроводжується і немоторними ознаками по типу болю, запору, запаморочення, порушення мови, депресії, тривожного стану, втоми проблем зі сном, сечовипусканням.

Ця недуга призводить до інвалідності, залишаючи повну ясність свідомості. Походження хвороби Паркінсона досі не з’ясовано.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#хвороба паркінсона #ліки #безкоштовні ліки #фінансування #аптека #хворі
Оголошення
live comments feed...