• Головна
  • Більше не картопляний край – що вирощують на Чернігівщині
18:11, 3 серпня 2022 р.

Більше не картопляний край – що вирощують на Чернігівщині

Більше не картопляний край – що вирощують на Чернігівщині

Колись Чернігівщина вважалась картопляним краєм, але час іде, аграрні технології та загальна кон’юнктура ринку змінюється. I до того ж під впливом діяльності людини істотно змінюється клімат і світу загалом, і Чернігівщини зокрема. Тому журналісти нашої редакції поцікавилися, які посівні культури останнім часом переважають на Чернігівщині, а також що нового і екзотичного з’явилося на наших полях та присадибних ділянках?

Олег Крапивний

Олег Крапивний

Як нам повідомили в Департаменті агропромислового розвитку обласної адміністрації, лідирують за посівами в регіоні кукурудза і соняшник, займаючи більше половини всіх посівних площ. Розподіл агропромислових культур по Чернігівщині за словами керівника департаменту Олега Крапивного у цьому році такий:

- В загальній структурі посівів цього року зернові культури займають 53,3% (641,7 тис. га), технічні – 33,3% (400,5 тис. га), картоплеовочева група – 6,7% (80,3 тис. га), кормові – 6,7% (80,8 тис. га).

Найбільший відсоток у структурі посівів зернових та зернобобових займає кукурудза 395,3 тис. га (61,6%), пшениця – 169,6 тис. га (26,4%).

Серед технічних культур найбільшу питому вагу має соняшник 290 тис. га (72,4%), соя 66,8 тис. га (16,7%), ріпак 38,6 тис. га (9,6%).

Цю тенденцію на домінування в полях Чернігівщини кукурудзи і соняшника підтверджує і біолог, доцент кафедри географії НУЧК імені Т. Г. Шевченка (бувший пед – ред.) Григорій Мачульский. За його словами, за останні 30 років у структурі посівних площ Чернігівської області посіви кукурудзи на зерно збільшились майже у 18 разів, а соняшника – більше ніж у 30 разів. На його думку, причина такого різкої популярності цих культур серед аграріїв банальна і очевидна – гроші.

Григорій Мачульский

Григорій Мачульский

- Зростання посівних площ вищезгаданих культур пов’язане з тим, що вирощування кукурудзи на зерно, соняшнику та ріпаку за умов дотримання технології та отримання високої врожайності, є одним із рентабельних видів економічної діяльності серед зернових та технічних культур за окупністю витрат і прибутковістю. Наприклад, рентабельність вирощування кукурудзи на зерно може сягати 200%. – додає Григорій Мачульский.

Стосовно ж королеви наших городів, картоплі, опитані нами фахівці фіксують значне зменшення посівних площ. Вирощування картоплі майже повністю перейшло у домашні господарства.

Олег Крапивний:

- В області вирощується в середньому понад 1 млн тон картоплі. При цьому 95% площ картоплі зосереджено у господарствах населення, тобто це городи і присадибні ділянки простих людей. Останніми роками маємо тенденцію до зменшення обсягів виробництва. Це, в першу чергу, пов’язано із старінням та скороченням чисельності населення, яке є основним виробником даної культури. Цього року картоплі під урожай 2022 року засаджено 68,7 тис. га, що на 4,4% менше минулого року.

Зменшення посівних площ посівів овочевих культур, картоплі та цукрового буряку пов’язане з високою затратністю технологічних процесів з їх вирощування і як наслідок, низькою рентабельністю. Хоча потрібно зауважити, незважаючи на те, що посівні площі овочевих культур зменшилися на 5% з 489,3 тис. га до 464,9 тис. га (в цілому по Україні), обсяг виробництва за 30 років зріс більш ніж на 30%. Це є наслідком запровадження передових технологій з вирощування овочевих культур і зростання ефективності виробництва. – зазначає біолог Григорій Мачульский.

В той же час зміна економічної ситуації, зміна клімату – більш тепле і сухе літо, м'які зими – сприяли вирощуванню нових екзотичних культур, не характерних для Чернігівської області. В першу чергу це стосується присадибних ділянок.

Олег Крапивний відмічає, що на сьогодні аграрії крім традиційних культур освоюють вирощування лохини, спаржи, земляного горіху, обліпихи, кавуна та інших нішевих культур.

Григорій Мачульский додає, що рослини, які вважаються занадто теплолюбними, починають успішно культивувати на території нашої країни в тому числі і на території Чернігівської області.

- До таких рослин можна віднести арахісоднорічна трав'яниста рослина родини Бобові (Fabaceae), пепіно (динна груша) багаторічна рослина, напівдеревний кущ, родини Пасльонові (Solanaceae), люфа (губковий гарбуз, або губка рослинна) однорічна трав'яниста рослина родини Гарбузові (Cucurbitaceae), садовий артишок(також відомий як посівний, або колючий артишок)дворічна овочева рослина родини Айстрові (Asteraceae), ендивій (цикорій городній, цикорій салатний) однорічна або дворічна рослина з родини Айстрові (Asteraceae), дзвоники ріпчасті (дзвоники рапунцель)дворічна трав'яниста рослина родини Дзвоникові (Campanulaceae), чуфа (земляний мигдаль) – багаторічна трав’яниста рослина родини Осокові (Cyperáceae).

Безумовно, ці екзоти потребують підвищеної уваги огородника: одним необхідно велика кількість вологи, іншим – потужна опора для росту, третім – надійне укриття на зиму, але всі вони вимогливі до родючості ґрунту, тому на малородючих ґрунтах під них потрібно вносити органічні, або мінеральні добрива. Якщо дотримуватись агротехніки вирощування екзотів, то вони цілком можуть порадувати вас високим урожаєм з унікальними смаковими і поживними якостями.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#картопля #аграрії #Олег Крапивний #кукурудза #врожай #соняшник
Оголошення
live comments feed...