• Головна
  • Музей російсько-української війни у Чернігові: чи потрібен він та яким може бути
14:35, 2 вересня 2022 р.

Музей російсько-української війни у Чернігові: чи потрібен він та яким може бути

Чернігів – це місто, яке пережило багатотижневу блокаду, яке було з усіх боків оточене ворогом. Але ми вистояли. Ці події назавжди залишаться у памяті кожного чернігівця. Зараз, коли стало значно спокійніше, містяни часто замислюються над тим, чи потрібен місту музей, пов'язаний з подіями весни 2022 року. Це той випадок, коли майбутні експонати не викопували археологи, їх можна було знайти навіть просто посеред вулиці.

Аби розібратися з цим питанням, ми поспілкувалися з провідними екскурсоводами Чернігова Лесею Федоренко та Олегом Герасименко. Вони пояснили нам своє бачення концепції музею. А на питання «Чи збирає та описує хтось експонати?» відповів директор Чернігівського історичного обласного музею імені Василя Тарновського Сергій Лаєвський.

«Звісно, що після перемоги і тільки після перемоги така штука потрібна. Можливо це міг би бути музей під відкритим небом, де, наприклад, була б зруйнована техніка, якісь уламки і пояснення біля кожного експонату. Можливо, щоб цей музей мав якісь і криті павільйони, але обов’язково якісь мультимедійні, щоб могли показувати кадри і документальні зйомки, і тих людей, які там були у блокаді в Чернігові.» – пояснила свою думку Леся Федоренко.

Музей російсько-української війни у Чернігові: чи потрібен він та яким може бути, фото-1

Головною умовою створення музею, на думку Лесі Федоренко, має бути сучасність.

«Такий музей можна зробити, але головна умова, на мій погляд, щоб він не був застарілим, за радянськими прикладами, що люди там ходять, читають пояснення. Це людям не буде цікаво. Необхідно, щоб цей музей був не просто акцентований на цій війні, а ще можна було подумати про якісь супутні моменти. Це ж знов таки потрібно писати цю концепцію, провести паралель від козацьких часів до сьогодення.»

Війна між росією та Україною розпочалась не 24 лютого. Вона почалась набагато раніше. Про це потрібно говорити, аби у подальшому такого знов не повторилось. Історичні паралелі в даному випадку не просто можливі, а вкрай необхідні, бо ж ми маємо розуміти як ми до цього йшли, які помилки робили в майбутньому, або ефективніше протистояти ворогу зараз.

«Якщо брати історію, то в нас 300 років так чи інакше іде війна з Росією. Можна було б провести лінію, як відбувалося це все відбувалося, скільки було облог в Чернігові, можливо там зробити якісь цікаві стенди або показати мультимедійно, як ці облоги там переживалися 300 років тому, 100 років тому і зараз. І тоді буде, на мій погляд, цікаво. Але якщо це не буде сучасно, то просто буде такий застарілий музей, в який будуть водити школярів та студентів.»

Ідея створення музею російсько-української війни виникла і в чернігівського екскурсовода Олега Герасименка. Він пояснив нам своє бачення концепції такого музею.

Музей російсько-української війни у Чернігові: чи потрібен він та яким може бути, фото-2, Фото із Фейсбук-сторінки Олега Герасименка

Фото із Фейсбук-сторінки Олега Герасименка

«Якось ще кілька місяців тому в самого виникала така думка, коли ще підбита техніка стояла повз доріг, що було б непогано це все зібрати, знайти якийсь майданчик і створити щось подібне на музей з технікою, можливо навіть в Чернігові чи біля Чернігова. У межах міста місце можна знайти, але за містом було б краще. Але зараз трохи змінюється моя думка, тому що я бачу, що процес створення подібних музеїв вже розпочався. От як в радянські часи була норма створити музеї перемоги над фашизмом, в кожній школі повинна була бути кімната слави або музей слави. От і зараз пішли тим самим шляхом.»

Найкращим місцем для створення музею Олег Герасименко вважає приміщення Чернігівського історичного обласного музею імені Василя Тарновського.

«У нас є міський історичний музей, його можна було б перепрофілювати конкретно під цей музей, але потім я піймав себе на думці, що він має чимось відрізнятись від решти. Постраждали всі, у кожного буде своя правда і своє бачення, хто як захищався, хто як відвойовувався, які зазнали втрат. Можливо я б цю ідею трішки для себе трансформував, створив би не конкретно музей російсько-української війни, а більш звужено. Якщо на базі історичного музею в Чернігові, то це історія воїн з росією або московією, в яких брав участь Чернігів. Все те, про що колись Саша Бондар писав книжку «12 битв за Чернігів». Тож, можна зробити музей не конкретно про цю війну, а в історичній паралелі, скільки разів росія хотіла напасти, пограбувати Чернігів. Це було б більш цікаво, така моя думка.

Чернігівський історичний обласний музей імені Василя Тарновського уже деякий час збирає та описує експонати, пов’язані з вторгненням російських військ у лютому цього року. Таких експонатів наразі дуже багато, тому на базі музею була створена виставка “РАШИZМ=ФАШИZМ”.

Один із експонатів виставки, Чернігівський історичний обласний музей імені Василя Тарновського

Один із експонатів виставки, Чернігівський історичний обласний музей імені Василя Тарновського

На виставці було представлено біля 200 предметів, а саме: фрагменти зброї, військового спорядження і уніформи окупантів, світлини, картини місцевих художників, тощо із зібрання Чернігівського історичного музею ім. В.В. Тарновського, Чернігівського художнього музею імені Григорія Галагана, приватних колекцій та архівів ЗМІ.

«Якщо говорити про кожен експонат, довгий перелік може вийти. В інтернеті є фото з виставки. Крім того, документи, окремі предмети, як символи зруйнованих об'єктів міста та області. Меморії, які розповідають про різні підприємства, що працювали і працюють.» - пояснив Сергій Лаєвський, директор Чернігівського історичного обласного музею імені Василя Тарновського.

Музей російсько-української війни у Чернігові: чи потрібен він та яким може бути, фото-4, Фото із Фейсбук-сторінки Сергія Лаєвського

Фото із Фейсбук-сторінки Сергія Лаєвського

Нещодавно до музею надійшли чергові експонати, пов’язані з російсько-української війною – агітаційні листівки російської окупаційної армії для ЗСУ, цивільного населення Чернігова та області; аеронавігаційна карта 1978 року «Ташкент-Караганда» (Узбекистан); предмети уніформи і спорядження (футболка з написом «армия россии», гумові чоботи зроблені у Москві); паперове маркування від ящику з набоями РСЗВ (виробник – «нпо «сплав» ім. ганичева, місто тула) для військової частини 55443-ВК (1060-й Центр матеріально-технічного забезпечення західного військового округу росії).

Музей російсько-української війни у Чернігові: чи потрібен він та яким може бути, фото-5

Зокрема, Михайло Ігнатенко передав до музею авіаційний підривник (універсальний, «АВУ–ЭТМ») для авіабомби ФАБ-500 і осколок від неї. Саме такі бомби бомбардувальники Су-34 російських окупантів скидали на будинки і голови мешканців Чернігова та навколишніх сіл у березні 2022 року. Передані предмети були знайдені на території зруйнованої ферми у селі Анисів, яку 21 березня розбомбив російський літак.

Музей російсько-української війни у Чернігові: чи потрібен він та яким може бути, фото-6

Це все частина нашого життя, про яку не можна забувати. Росія хотіла знищити нас, але лише розпалила в наших серцях вогонь та жагу до перемоги. Завдяки останнім подіям ввесь народ об’єднався і став стіною для рідної землі. Про такі події забути неможливо.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Музей #війна #історія
Оголошення
live comments feed...