• Головна
  • Від вчителя до військового: «Я як подумав, що ота орда може прийти сюди назавжди, то ані миті не вагався»
13:33, 14 вересня 2022 р.

Від вчителя до військового: «Я як подумав, що ота орда може прийти сюди назавжди, то ані миті не вагався»

Михайлу 11 квітня виповнилось тридцять років. Саме в цей день він отримав команду військкомату відправлятись в учбову частину, а звідти, він знав — на фронт. Михайло вчитель. Вже вісім років він викладає фізичне виховання в Городнянському ліцеї №2. Міг би спокійно займатись і далі улюбленою справою, однак одразу після звільнення Городнянщини від російських військ вирушив у військкомат, розповідає про захисника газета «Новини Городнянщини».

Життєрадісного фізрука мало коли можна застати в місті без оточення його вихованців. Дітвора просто обожнює свого «Міхал Міхалича». Веселий, дотепний, він у дитячій команді лідер, але в той же час— один з них, з ким можна пожартувати і в кого можна отримати підтримку в будь-яких життєво важливих дитячих проблемах. Михайло ніколи не шкодував свого вільного часу, щоб порадувати вихованців мандрівкою на природу чи позаплановими змаганнями у фізичній вправності та розвагами на свіжому повітрі. Його сторінка в соцмережах заповнена знімками школярів з веселими вогниками в очах та моментів з футбольних змагань.

Від вчителя до військового: «Я як подумав, що ота орда може прийти сюди назавжди, то ані миті не вагався», фото-1

Ми зустрілись з ним на стадіоні під час його п’ятиденного перебування вдома після двох місяців військової служби в «гарячих» точках на Донбасі.

— Ну якщо ми всі сидітимемо по домівках, хто тоді захищатиме країну?—знизує плечима у відповідь на запитання що саме спонукало його піти в військкомат.—В мене є військовий досвід служби в строковій армії. Щоправда, тоді я служив водієм, а зараз— у стрілецькому батальйоні. Чи знав куди йду? Звичайно, знав що на сході тривають важкі бої. Але те, що відбувалось на Чернігівщині під час вторгнення, стало додатковим стимулом для прийняття рішення взятись за зброю. Я як подумав, що ота орда може прийти сюди назавжди, то ані миті не вагався. Що буде з нашими людьми, коли тут господарюватимуть чужинці, з дітьми, з моїми учнями? Вони ж хочуть забрати нормальне життя у нас усіх. Ми повинні це зупинити.

З дороги — на футбольне поле

Михайло прибув додому 20 серпня о четвертій ранку. І вже о шостій питав у Олени Яцкової: «Юріївно, коли футбол? Де?».

— Ми якраз того дня збирались проводити черговий благодійний турнір на підтримку ЗСУ у Сновську, —посміхається, згадуючи, завідувачка відділу культури, сімї, молоді та спорту міської ради Олена Яцкова. — Це вже такий восьмий турнір, в якому берее участь ФК «Городня». Михайло чудовий воротар, якби не він, навряд би чи ми тоді зіграли зі Сновськом 2:2. Взагалі команду тоді збирали «авралом»: було лише п’ятеро наших спортсменів, решта 9— то військові, які чи то служать тут неподалік, чи приїхали, як Михайло, в коротку відпустку. Я взагалі не знаю, спав він хоч трохи в ту ніч, але грав з повною віддачею, хоча ми навіть для нього кросівки шукали швидко, щоб змінив свої берці перед матчем.

Михайло каже, що спати ніколи—занадто коротка відпустка, щоб встигти зробити вдома все задумане. Тут, у Городні, його з нетерпінням чекають і улюблені учні, і друзі, й рідня. Тут, каже, життя значно зараз відрізняється від того, що відбувається на сході країни. Там нищівні руйнування, постійні обстріли. Для людей організовано евакуацію, але не всі згоджуються виїжджати.

— І взагалі люди там інші, —каже Михайло. —До українських військових ставлення не завжди доброзичливе, принаймні, там, де я перебуваю. Є, звісно, й такі, що намагаються нам допомогти, підтримати, але роблять те з великою обережністю—сусід сусіда «здасть», не замислюючись, бо за це платять гроші. Та й наші позиції, ми підозрюємо, передають ворогу, бо снаряди б’ють по наводці, одного разу прямо в бліндаж прилетів. Але всі вижили. Дякувати Богу, у нашій роті поки без втрат. Артилерійська війна—вона інша. Я цікавився історіями воєн, сучасна відрізняється від тих, що були в минулому. В чомусь вона дає можливості зберегти більше життів військових, а в чомусь—більш жорстка. Я трохи захоплююсь психологією, тому розумію, що психологічна підготовка воїнів має дуже велике значення. Коли «жарко» і страшно (бо не мають страху тільки дурні), дуже важливе вміння розуміти що відбувається, оцінювати ситуацію і тримати себе в руках. Бо паніка—найгірше, що може трапитись з солдатом на війні.

Не вистачає зброї, але не рішучості й духу

Михайло розповів, що в його роті разом з ним служать ще десять городнянців. Вік військовослужбовців різний —здебільшого тут ті, кому років 40-45. Але є й дев’ятнадцятирічні, які пішли на фронт добровільно. Серед його побратимів є такий хлопчина з Сумщини. «Фактично мій учень за віком, навіть в армії не служив»,—каже Михайло.

— Забезпечення в нас нормальне, —каже воїн.—Не передову голих і босих не відправляють. Видають всю необхідну екіпіровку. І сухпайкам забезпечують. Щоправда, американські нам не зовсім до смаку—їхня кухня від нашої значно відрізняється, чогось ніби не вистачає у тих стравах. Тож інколи готуємо собі самі, використовуючи газові балони. Чого не вистачає—це машин. Я собі купив прямо там, на Донбасі, простеньку автівку. Бо це підвищує шанс вижити. Нею можна вивозити поранених, та й мобільність значно підвищується. Адже переміщатись доводиться дуже часто, а спробуй усе перетягнути за собою—і речі, й бронік, і кулемет.

Від вчителя до військового: «Я як подумав, що ота орда може прийти сюди назавжди, то ані миті не вагався», фото-2

Переміщуватись військовим доводиться часто через прицільні ворожі обстріли. Одного дня «Михайло» вирішив порахувати всі «прильоти» по своїх найближчих позиціях. До 300 дорахував і припинив цю даремну справу. Визнає, що ворог має велику перевагу в озброєнні. І, зітхаючи, каже, щоб вони мали досить зрої, щоб відповідати рівноцінно рашистам, їх би вже на нашій землі й духу не було.

— У нас хлопці воюють за ідею, за свою землю, за наше майбутнє, —каже молодий чоловік. —А в них за що? І хто в них узяв зброю в руки? Не москвичі й не жителі великих міст, а мешканці далекої, занедбаної глибинки. Якщо вдома не було за що хліба купити, то в армії щось та платять. А пропаде такий від кулі—ніхто й не згадає. Вони за гроші йдуть у бій, а це не той стимул, що потрібен для перемоги. У наших же хлопців дух бойовий. Кожен готовий іти до кінця. Самі рвуться в бій, не дочекаються команди, щоб гнати ту нечисть з нашої землі, навіть не зважаючи на їхнє переважання в чисельності й озброєнні. Ми вже бачили як працюють наші Хімарси. Щоб нам більше таких, війна б швидко скінчилась.

Найбільший оберіг — то дитяча віра

Кажу: «Я вже бачила малюнки, які тобі твої учні готують у дорогу з собою». Вперше за всю розмову голос солдата, який не пасує перед кулями й снарядами, тремтить:

— Вони мені й посилками висилають свої листи й малюнки. Я їх усі бережу. Раз якось дощ намочив рюкзак, де ці малюнки й листи зберігались, то я швиденько виніс їх на сонце просушитись. А подув вітер і вони розлетілись. Я—швидко на соняшникове поле, бігаю, збираю. Хлопці услід: «Куди ти? Стій! Не можна!». Нас застерігають, щоб не висовувались у поля й посадки, бо літають дрони й снайпери швидко вираховують. Але я не міг стриматись. Занадто велику цінність мають ті дитячі малюнки на війні. Я ж бачу, як і інші хлопці бережуть їх, мов щось найцінніше. Та. По суті, воно так і є. Та віра і підтримка піднімає бойовий дух. Ти розумієш, чого ти сюди прийшов і за що воюєш. Тим більше, що я сам працюю в школі і діти для мене — все. Я повинен зробити все для того, щоб і мої учні, й інші малюки не страждали. Це одна з найголовніших причин чого я там, де я є.

Від вчителя до військового: «Я як подумав, що ота орда може прийти сюди назавжди, то ані миті не вагався», фото-3
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#вчитель #Городнянський ліцей №2 #військовий #боєць #захисник #історії Героїв
Оголошення
live comments feed...