• Головна
  • Мистецтво під час війни – яке воно? Коментарі чернігівських митців
10:44, 20 вересня 2022 р.

Мистецтво під час війни – яке воно? Коментарі чернігівських митців

Мистецтво завжди підтримувало та надавало наснаги жити навіть у найскладніші часи. Війна залишила відображення в наших піснях, поезії, прозі, картинах та фотографіях. Росія завжди зазіхала на нашу культуру: заборона друку українською мовою, репресії та розстріляне відродження. Але подолати нас так і не змогла. Ми вистояли тоді, вистоїмо і зараз. Наша зброя – слово, музика, пензлик, фотоапарат, камера. У кожного вона різна, але не менш дієва.

Ми поспілкувалися з чернігівськими митцями, аби дізнатися, яка вона – творчість під час війни? Як змінилися мистецькі рефлексії на фоні бойових дій, страждань, перемог і смертей? Де і як митці знаходять натхнення у ці карколомні часи? І взагалі, чи до мистецтва людям зараз, коли головне завдання – вижити і перемогти?

«Все, що влучає в людський біль, відразу стає масовим і не забудеться до кінця життя»

Іван Богданов, хормейстер, художній керівник та головний диригент академічного камерного хору імені Дмитра Бортнянського:

Українська культура, як і українське суспільство зараз поранена, але не ослаблена. А коли ти поранений, але в тебе є місія, ти зібраний, зосереджений і продуктивний. Місія її проста і зрозуміла – бути фундаментом, корнем та маркером, що відрізняє свого від чужого. Хто з українців зараз не зможе продовжити фразу: "Ой, у лузі червона калина...", хто не чув трек " Байрактар", або про те як "Джонсонюк Борис танки гриз як барбарис". Все, що влучає в людський біль або надію, відразу стає масовим і таким, що не забудеться до кінця життя. 

Людський біль – це боротьба, тому культура "перейшла на військові рейки" одномоментно. Якщо дивитись на музичне мистецтво, то кожного місяця ми маємо знаковий твір. За кордоном культура в жовто-синіх кольорах не увійшла, а увірвалася в тренди, але це вже інша історія.

«Митцем у цій війні залишився той, хто зміг подивитися смерті в обличчя»

Олена Самохіна, письменниця

Коли почалась війна, у мене скінчились слова. Вони стояли в горлі і не йшли далі. Ні сльозами, ні почуттями. Ні віршами. Мистецтво - це доступ до іншого виміру, високих матерій, це свого роду насолода. Я не бачила для себе ні найменшої можливості виявити хоч якісь почуття. Все було заблоковано шоком від смертей і страждань моїх близьких і далеких співвітчизників. Моя творчість у війну заціпеніла. Але довкола багато хто продовжував, навіть починав творити, знаходячи можливість у такий спосіб впоратися з болем. В моєму уявленні творчість стає мистецтвом лише за умови насолоди. Митцем у цій війні залишився той, хто зміг подивитися смерті в обличчя і доторкнутися до дивної і страшної насолоди потойбіччям.

Зараз я вже полюбила сигнали повітряної тривоги. Вони нагадують про те, що все може раптово скінчитися, я можу раптово скінчитися. Це насолода на межі життя та смерті. Це доступ до іншого виміру. Це святе місце українського творчого життя. Як пізнати життя, не знаючи смерті?

«Ми зараз воюємо за мистецтво в тому числі»

Микита Гирня, джазовий музикант, викладач музичного училища ім. Ревуцького

Після того, коли пройшла дуже довга стадія облоги Чернігов, і коли з’явилось світло перший раз, я просто увімкнув магнітофон і поставив свій улюблений диск. Це був Рорі Вільямс. І це були просто неперевершені відчуття, емоції, повернення хоча б тимчасово у той стан, в якому я перебував до війни. Тому, так, так і ще раз так – мистецтво має значення, і воно має бути під час найскладніших моментів життя. Це важливий фактор емоційного здоровʼя, ми маємо отримувати позитивні емоції. У кожного є потреба подивитись кіно, послухати музику, почитати книжку, попити чай, бо це в певному сенсі також є вид мистецтва. Все, що несе естетичний розвиток, естетичну культуру, це в принципі можна назвати мистецтвом. Багато моїх знайомих на фронті, як би важко їм не було, слухають музику, їм це потрібно. 

Якщо казати про концерти і про загальну діяльність музикантів та інших митців, то на мій погляд, не все було добре і до війни. У нас немає субкультури академічної музики, джазової музики. Дуже складна ситуація насправді. Якщо казати про такі основні установи, як філармонія, музичне училище, тощо, то там взагалі зараз не йдеться про концерти, репетиції і навіть про плани на майбутнє. Багато музикантів на фронті. Багатьох вже не має в живих. І багато музикантів виїхало. Серед них є багато моїх знайомих, і я не знаю, чи повернуться вони назад. 

Але ж всі ми живемо мріями, сподіваннями і чекаємо на перемогу. Я і багато моїх друзів – ми залишаємося у Чернігові. І після перемоги, яка неодмінно станеться, ми будемо продовжувати працювати і грати музику. Я продовжую працювати в музичному училищі, спілкуватися зі студентами, хоча працювати дуже складно, бо багатьох студентів немає, вони виїхали.

Чи можливе зараз, під час війни музичне мистецтв?. Так, воно є, і в нашому місті є люди, які потроху грають музику. Вони намагаються просто музикувати, знаходити для себе якесь натхнення. Звісно, до таких людей відношусь і я, займаюсь самостійно, хоча і не бачу сцени, і невідомо, коли взагалі її побачу… Звісно змінився сам формат і подача цієї музики. Це і квартирники, мініконцерти в кафе, концерти на вулиці. Коли питають, за що ми маємо воювати , то для мене відповідь очевидна. Майбутнє нашої держави, її культурні цінності – це і є мистецтво. І не важливо чи це українська сучасна музика, класична, джаз чи фольклор – це все мистецтво. І ми зараз воюємо за мистецтво в тому числі.

«Я просто в шоці і в захваті від того, на що здатна наша нація»

Наталія Случук, співачка:

Життя творчої людини – це завжди гойдалки. А в цей складний час – тим паче. Зараз іде етап психологічної боротьби, тому що щоденний стрес, виснаження від всіх трагічний новин і розуміння того, що кожен день може бути останнім  робить сильнішим, і ти просто не маєш права опускати руки. Це круто, що навіть в такий час ми співаємо, малюємо, пишемо, граємо і продовжуємо жити, не дивляться ні на що. Всі у світі дивуються цьому. Тому що ми круті і незламні. Музика лікує і заспокоює. Зараз творчість  це те, що також ідентифікує українців, як націю. Поки є українське мистецтво, в любому прояві, живе український дух.

Саму мене зараз надихають люди. Українці. Я просто в шоці і в захваті від того, на що здатна наша нація. Кожна героїчна історія мене підбадьорює. В моменти, коли в мене опускаються руки і нічого не хочеться, я згадую наших людей, які борються, і беру себе в руки. 

Зараз виступів мало, але вони є. Кожен виступ – як ковток свіжого повітря. Складно. Але як кажуть при вступі в шлюб: «І в радості, і в горі»  те саме і з Україною. Зараз країні важко і в неї болить. Треба просто зачекати трошки… Бо як тільки виженемо кацапів  пісні будуть лунати усюди! З ранку до ночі! Слава Україні!

«Я побачив багато людей, в очах яких я була надія на те, що все буде добре, що всі вони повернуться. Тоді я взяв фотоапарат і почав фотографувати»

Андрій Олексієнко. Фотограф, член спілки фотохудожників України, засновник Благодійного фонду "Дах-Чернігів" та об'єднання добровольців «Бо можемо»

Війна змінила життя країни на довгий час. І це буде залишатися ще довго саме тією лінією, яка буде проходити через будь-яку творчість. Насправді, творчі люди зовсім перестануть займатися або знайдуть те. що їх надихає саме в цих умовах. Творчість повинна надихати людей, тому що це життя , це культура і без неї важко уявити суспільство. Тому, звичайно, творчість повинна бути, але вона трансформуються під сучасні реалії.

Чесно кажучи, коли почалась війна, я навіть не хотів брати фотоапарат до рук. Мені якось не хотілось знімати руйнування, біль, страждання, кров, смерть. Це для мене було дуже важко. Я все життя фотографував весілля, робив сімейні фотографії радісних людей. Так, я проводив певні репортажі, але все одно мої репортажі були такі, щоб не показати «чорнуху». І перший раз фотоапарат під час війни я взяв тоді, коли я проводжав свою родину за кордон, це був пропускний пункт. І я побачив багато людей в черзі, в очах яких я бачив надію на те, що все буде добре, що ці всі люди повернуться. Я взяв фотоапарат і почав фотографувати. Це був перший раз, коли я взяв фотоапарат в руки під час війни. Коли я повернувся в Чернігів, то почав робити фотозамальовки, а потім я повернувся, так би мовити. Ми створили фотопроєкт «Дах-Чернігів» про людей, які втратили житло. Я цим займався не з ради творчості, я цим займався заради того, щоб в майбутньому ці матеріали могли би допомогти саме цим людям.

«В Україні, мабуть, не лишилося жодної людини, кого б ця війна не торкнулася особисто»

Сергій Тонканов, художник, куратор арт-проєктів

Мистецтво – традиційно одна з найбільш чутливих сфер на кризові явища. Арт-ринок було майже повністю паралізовано з перших днів повномасштабного вторгнення, багато митців ще й досі не можуть оговтатись і продовжувати творчу діяльність. В галереях зупинилися продажі. Але мистецькі процеси в Україні не зупинились, скоріше змінились їх вектори та пріоритети. Більшість представників сучасного мистецтва в своїй творчості керуються навколишніми процесами в середовищі, в якому вони живуть. Повномасштабна війна в рідній країні має найпотужніший морально-психологічний вплив на соціум взагалі і на кожну людину окремо. Тому велика кількість митців змогли виражати рефлексії на війну у своїй творчості. З'являється дуже багато творів на патріотичну і військову тематику. Це явище вже називають "культурний фронт". 

У візуальному мистецтві активно виникає велика кількість муралів, плакатів, картин, фотосерій тощо. Так, це називають, кон'юнктурним мистецтвом, але в реаліях тотальної війни в цьому немає нічого поганого – в Україні, мабуть, не лишилося жодної людини, кого б ця війна не торкнулася особисто. І митці в своїй творчості не можуть не реагувати на ці події. Варто пригадати таких видатних художників ХХ сторіччя, які в свій час теж не змогли оминути тему війни в рідній країні і перенести свої почуття на полотно: це Пабло Пікасо "Герніка" та Сальвадор Далі "Передчуття війни", "Обличчя війни".

«Зараз важливо, щоб українська культура розвивалася дуже стрімко і ставала самобутньою та незалежною від російської»

Ігор Меліхов, учасник гурту The Streechers та поетичної спілки "Сіль"

Творчість під час війни можлива і навіть необхідна, тому що вона дозволяє підтримувати певний емоційний стан на адекватному рівні. І, насправді, важливо підтримувати бойовий дух воїнів, які реально борються за свободу України зараз, і тих людей, які забезпечують їм тил. Як би криво не звучало, але війна надихає. Тобто якщо відбувається війна, якщо відбуваються стресові ситуації, то ти виливаєш їх так чи інакше в творчість. Чи на часі творчість? Зараз, так, безумовно на часі. Тому що саме культурна ідентичність – це один з тих стовпів, на якому тримається будь-яка держава, будь-яка нація, це самоусвідомлення будь-якої нації. Відповідно розвиток її особливо зараз є дуже і дуже важливим.

Цікаве спостереження: через війну дуже сильно загострились принаймні мої емоції, і реакція на певні буденні речі. Просто випити кави в кафе може бути настільки інакшим, наскільки сильнішим відчуттям, що надихає на певні вірші. Потрапивши в окупацію в Іванівці в березні, я писав вірші, і в тих віршах було багато дрібниць саме побутових, на які б я ніколи не звернув уваги, якби не розпочалась війна. З іншого боку багато речей, які надихають, надихали раніше, вони продовжують це робити зараз, ті почуття ніхто не відміняв, і вони теж виливаються в творчість так чи інакше.

Ще я сказав би, що пройшов вже той етап, коли вся творчість була тільки про війну. Це досить органічний процес, ми його не можемо зупинити. Зараз важливо, щоб українська культура розвивалася, розвивалась дуже стрімко і ставала самобутньою та незалежною від російської. Війна закінчиться рано чи пізно, а самоусвідомлення має продовжувати зміцнюватись, тоді Україна буде незалежною в довгостроковій перспективі. Воєнні пісні про війну, які ми з гуртом «The Streechers» пишемо, зараз на часі, але творчість українська, яка не пов’язана безпосередньо з війною також на часі, тому що це довгострокова перспектива, довгострокове вкладання певних емоцій і сил в те, щоб українська держава розвивалася не протягом року чи двох після війни, а протягом століть.»


Ярослав Сухомлин
Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернігів #мистецтво #творчість #митці #музика #література #хор #фотограф #художник #письменник
Оголошення
live comments feed...