• Головна
  • «Душа Народу» – як знімали на Чернігівщині унікальний відеопроєкт
13:39, 26 листопада 2022 р.

«Душа Народу» – як знімали на Чернігівщині унікальний відеопроєкт

«Душа Народу» - це музичний відео-проєкт, в якому митці Чернігівщини вшанували Роковини Голодомору. Його презентація відбулася саме сьогодні, 26 листопада. Відеоробота цікава і з точки зору музики, і з точки зору постановки, і, безумовно, з точки зору сенсів. Тож, як знімали це відео, як зʼявилася ідея, хто з чернігівських митців був задіяний – про це ми розпитали безпосередніх учасників та авторів проєкту.

Проєкт «Душа народу» зібрав під своїм дахом потужний і цікавий творчий ансамбль. В цій роботі звучить музика гурту ONUKA, голоси досвідчених солістів Чернігівського академічного хору імені Дмитра Бортнянського та голоси юних співаків «Провесінь» Чернігівської музичної школи №1 імені Стефана Вільконського. Режисером сцен з відтворення архівних фото, які були створені в період Голодомору, виступив Олександр Лаптій. У цих кадрах побачимо акторів Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. Т.Шевченка та Чернігівського обласного молодіжного театру.

«Душа Народу» – як знімали на Чернігівщині унікальний відеопроєкт, фото-1, ФОТО Поліни Шумячер

ФОТО Поліни Шумячер

«МИ ЗІШТОВХНУЛИСЯ З ТИМ САМИМ ЗЛОМ»

«Ми знімали це відео у селі Лукашівка, на Чернігівщині, у напівзруйнованій старовинній церкві. Села окупованої Чернігівщини, Буча, Маріуполь, Ізюм – це провісники нового геноциду. І тільки мужність українських воїнів та сміливість простих людей рятує нас від темряви. Цією роботою ми хочемо вселити віру, що попри весь морок, який принесло на нашу землю зі сходу, ми, український народ, сяємо і ніколи не погаснемо!», – зазначила співачка Ната Жижченко (ONUKA).

До реалізації проєкту «Душі Народу» долучилася команда з більш ніж 60 професіоналів, а загалом – близько 100 осіб. Керівник проєкту та автор ідеї – Оксана Тунік-Фриз. Виконавчим продюсером та режисером виступив Віталій Молчанов, брат якого загинув під час оборони Чернігова. А оператором постановником був Олег Бондаренко.

«Душа Народу» – як знімали на Чернігівщині унікальний відеопроєкт, фото-2, ФОТО Поліни Шумячер

ФОТО Поліни Шумячер

Один з образів у проекті відтворила актриса Валентина Гаркуша, яка до 2014 року працювала у Донецькому обласному театрі, а ще раніше – в наших місцевих театрах. З моменту окупації Донецька актриса повернулася в Чернігів. Загалом «Душа Народу» проводить паралелі між двома найбільшими злочинами росії проти українського народу: Голодомором 1932-1933 рр. та найкривавішим актом восьмирічної незаконної російської агресії – лютневим вторгненням 2022 р.

«Ми знову зіштовхнулися з тим самим злом, але на цей раз маємо величезну силу, щоб перемогти його раз і назавжди, - переконані чернігівські митці. - Під час війни, серця, які палають, об’єднуються у єдиний енергетичний потік. Цей потік, у якому об’єднані мільйони українських сердець, і є душею нашого народу. Саме цю душу, таємничу та щиру, ми прагнули віднайти та віддзеркалити у творчості в рамках нашого проєкту «Душа Народу».

КУЛЬТУРНИЙ ФРОНТ ЧЕРНІГІВЩИНИ

Варто зазначити, що «Душа народу» - перший проєкт, реалізований в рамках Єдиного мистецького простору - ініціативи начальника Чернігівської військової адміністрації В’ячеслава Чауса.

«Культура – один з найпотужніших інструментів впливу на суспільство. Саме тому після того, як наші воїни звільнили Чернігівщину від російських окупантів, ми відкрили культурний фронт боротьби за Україну. Дуже вдячний ONUKA та митцям Єдиного мистецького простору Чернігівщини за цю неймовірну роботу, адже голос творчості під час війни має звучати гучно та привертати увагу до війни не тільки українського суспільства, але й наших закордонних друзів та партнерів. Ми будемо робити все можливе для підтримки мистецтва Чернігівщини та з нетерпінням очікуємо втілення наших нових задумів», – коментує В’ячеслав Чаус.

«Нашим завданням було створити гідний продукт до роковин Голодомору, розповідає про творчу співпрацю митців Чернігівщини авторка ідеї Оксана Тунік-Фриз. – Тому наша команда ставить за мету показати світу сучасне бачення трагічних сторінок історії, які забрали мільйони життів. Тоді був саме акт геноциду проти українського народу, української нації. Безумовно, ми проводимо паралель з тими подіями, які відбуваються в Україні сьогодні. І це відображено у нашій роботі.»

Музичний трек проєкту створив Євген Філатов (ONUKA). Запис звучання хорів проходив у Катерининській церкві. Підготовку матеріалу для хору, а також сам запис здійснив Євген Мацак.

«Записувати такий непростий багатоголосний твір у храмі дуже непросто. Це була складна робота з понад 270 доріжками, але вона була варта того. Ми у треку чуємо живі голоси найкращих співаків Чернігівщини. Ми особливо пишаємося цією частиною роботи», – розповідає пані Оксана.

«Для мене тема Голодомору завжди була близькою і бентежною, оскільки моя родина дуже постраждала від цих репресивних дій проти нашого народу, – підсумовує Оксана Тунік-Фриз. – Мені дуже шкода, що за всі роки, коли ця тема вже активно вивчається та обговорюється, в Чернігові й досі немає монумента чи пам’ятника, хоча б пам’ятної дошки, яка була б дотична до цієї теми. Тому творчий проєкт за участі провідних митців країни, на мою думку, має привернути увагу до цієї теми.»

«ГОЛОДОМОР ВЛАШТУВАВ НЕ ПУТІН»

Як до проекту чернігівських митців вдалося залучити Нату Жижченко (ONUKA), розповідає режисер Олександр Лаптій: «Коли нам запропонували якось творчо переосмислити дату роковин Голодомору, виникла спільна ідея, що треба залучати якусь відому медійну особу до цього проекту як хедлайнера. І бажано, щоб ця особа була якось пов’язана із Чернігівщиною. І ми всі зрозуміли, що це має бути ONUKA, яка відома не тільки на загальнонаціональному, а і на світовому рівні».

На думку режисера, така творча колаборція склалася вдало. Він уточнює також головні меседжі проекту «Душа народу»: «Треба розуміти, що геноцид українського народу зі сторони росії відбувається насправді вже понад 300 років. І якраз була ідея провести паралелі та аналогії подій на Чернігівщині у лютому-березні цього року з трагічними подіями 32-33-х років минулого століття. І безпосередньо Ната намагалася разом із хором Бортнянського це втілити у звучанні проєкту. І загалом, це не просто кліп, це скоріше, такий відео нарис».

Олександр Лаптій додає, що вся команда мала на меті показати справжню історію поневірянь і боротьби українського народу: «Бо є такий стереотип, що от, помре путін, і наші проблеми завершаться. Але ж різанину в Батурині створив не путін, розстріляне відродження влаштував не путін, Голодомор влаштував не путін. Це така «довга червона нитка» – знищити українську націю як таку».

Диригентка Світлана Корма

Диригентка академічного хору імені Дмитра Бортнянського Світлана Корма підсумовує:«Український народ завжди був співучий. Всі наші історичні події супроводжувалися співом, піснею: і радісні моменти, і сумні. І сьогодні як ніколи увесь світ має почути відчути нашу трагедію. А музика – якраз той вид мистецтва, який і передає внутрішній стан людини. У цьому випадку – наш біль від втрат».

Більш детально про людей, залучених до проєкту «Душа народу», про етапи роботи над ним, виклики та основні ідеї, можна буде дізнатися з фільму, який організатори обіцяють показати приблизно через тиждень після презентації відео нарису.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Душа Народу #Роковини Голодомору #ONUKA #Ната Жижченко
Оголошення
live comments feed...