• Головна
  • Конституція Пилипа Орлика – документ, що випередив свій час
17:10, 5 квітня 2023 р.

Конституція Пилипа Орлика – документ, що випередив свій час

Конституція Пилипа Орлика – документ, що випередив свій час

5 квітня  – чому ця дата є важливою для історії України?

Адже саме в цей день у 1710 році в м.Бендери було укладено «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького» між новообраним гетьманом Пилипом Орликом, козацькою старшиною та козаками Війська Запорозького. Цей документ, переважно відомий нам під назвою «Конституція Пилипа Орлика», прописував умови й устрій української держави у разі проголошення її самостійності.

Пилип Орлик був обраний наступником гетьмана Івана Мазепи, що так само прагнув самостійності для України. Часом його називають «гетьманом у вигнанні», адже певний час він провів за межами країни, зокрема у Швеції. Спираючись саме на зазначену конституцію, Пилип Орлик кілька десятиліть вів перемовини з різними монархами про відвоювання незалежності України.

Чому ж «Конституції Орлика» така особлива?

Цей документ, що складався з преамбули, 16 статей і присяги гетьмана, став договором між новообраним гетьманом, старшиною, запорожцями та шведським королем. Він мав регламентувати гетьманське правління після відновлення незалежності козацької держави.

Також важливо, що вже тоді було обґрунтовано права України на незалежність від Московії та регламентовано відносини в державі. Зароджувалася демократична ідея – гетьман має бути підзвітний раді старшин.

А покажчиком високого рівня юридичної культури тогочасної України є те, що в цьому документі влада розподіляється на судову, виконавчу та законодавчу. Це народження уявлення про співвідношення влад та їх розподіл на три гілки. Не лишень для України, а для Європи та світу 18 століття це було щось нове, до чого європейські юридичні інституції прийдуть лишень за кілька десятиліть.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#конституція #Пилипа Орлика #5 квітня
Оголошення
live comments feed...