• Головна
 • Як пройти реабілітацію після ампутації та встановити протез за підтримки держави
10:02, 15 квітня 2023 р.

Як пройти реабілітацію після ампутації та встановити протез за підтримки держави

Як пройти реабілітацію після ампутації та встановити протез за підтримки держави

Війна кардинально змінила життя мільйонів українців — як цивільних, так і військових. Захисники і захисниці України постійно перебувають у зоні ризику отримання бойових травм, деякі з яких призводять до ампутацій. Людям, які це пережили, доведеться пройти тривалий шлях відновлення. Важливо, щоб на всіх кроках їх супроводжували кваліфіковані спеціалісти, які крім медичної допомоги нададуть ще й інформаційну підтримку, розкажуть про технічні характеристики протезів, можливість безоплатного протезування від держави та систему компенсації.

На що слід звернути увагу при виборі протезного підприємства та як подати заявку на безплатне протезування, інформує Чернігівське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

Процедура протезування

Нині технології протезування кінцівок в Україні нічим не поступаються іноземним. Наші спеціалісти використовують ті самі комплектуючі, що й спеціалісти із США та Європи.

Допротезна реабілітація починається ще в лікарні. Обробка рани, бинтування, вправи для запобігання контрактури та амплітуди рухів — усе це створює оптимальні умови для подальшого протезування.

Зазвичай протезування проходить у два етапи: спочатку підбирають тимчасовий протез, а вже пізніше виготовляється постійний індивідуальний. Тимчасовий протез менш мобільний та естетичний, ніж постійний індивідуальний протез, але він може бути рекомендований за медичними показниками.

В Україні зараз діє понад 50 протезних підприємств у різних регіонах. Не всі підприємства надають однаковий обсяг послуг — одні виготовляють тільки протези верхніх кінцівок, інші — і верхніх і нижніх.

При виборі підприємства для протезування скористайтеся порадами

Поспілкуйтесь з людьми, які мають подібну травму і живуть з нею вже деякий час. Вони можуть порадити підприємство та протезиста, орієнтуючись на власний досвід.

Звертайте увагу на транспортну доступність підприємства. Протез потрібно регулярно обслуговувати у спеціалістів, тому вам має бути зручно добиратись до закладу.

Дізнайтесь про кваліфікацію протезиста. Його досвід роботи має бути не менше ніж 3 роки, а за останні 2 роки він мав виготовити протези не менше як для 20 пацієнтів.

Запитайте, чи мають фахівці сертифікацію від виробника комплектуючих, які будуть використовуватися для вашого протеза.

Якої допомоги чекати від держави

Державна політика спрямована на те, щоб усі, хто потребує протезів, були забезпечені ними за державний кошт. Оплата послуги здійснюється через Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю. Безплатним також є підбір, адаптація та подальше тренування по взаємодії з протезом.

Також в Україні діє система співфінансування у випадках, коли протез і подальше обслуговування виявляються дорожчими за закладені норми. Допомогти можуть благодійні організації та фонди.

Особа з інвалідністю може отримати за державний кошт такі допоміжні засоби реабілітації:

 • протезно-ортопедичні вироби, зокрема ортопедичне взуття, протези;
 • спеціальні засоби для самообслуговування та догляду;
 • засоби для пересування;
 • допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому;
 • меблі та оснащення;
 • спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.

Як отримати протез за державні кошти

Щоб отримати протез за державні кошти, треба мати такі документи:

 • заява на забезпечення протезним виробом;
 • паспорт громадянина України чи відповідне посвідчення;
 • документ з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
 • рішення військово-лікарської комісії про необхідність забезпечення протезним виробом;
 • витяг з наказу командира військової частини або довідка про обставини травми, що видана командиром військової частини.

Щоб отримати необхідні засоби реабілітації, потрібно пройти декілька етапів

1.Подача заявки. Заявку про забезпечення допоміжними засобами реабілітації в комплекті з повним пакетом документів необхідно подати до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), або до органів соціального захисту населення (ОСЗН), або через електронний кабінет особи з інвалідністю.

2. Ознайомлення з інформаційними матеріалами. Співробітники ЦНАП/ОСЗН мають ознайомити зі змістом інформаційних матеріалів та корисних джерел, а саме:

 • переліком підприємств, до яких особи можуть звернутися з питання забезпечення допоміжними засобами реабілітації;
 • каталогом допоміжних засобів реабілітації;
 • механізмом забезпечення допоміжними засобами реабілітації та отримання компенсації за самостійно придбані засоби;
 • інформацією щодо сумісності допоміжних засобів реабілітації;
 • інформацією щодо роботи електронного кабінету.

Якщо заявка подається через електронний кабінет, то з усією інформацією заявник має ознайомитись особисто.

3. Отримання повідомлення про рішення. Територіальне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю формує електронне направлення та надсилає повідомлення про ухвалене рішення до ЦНАП/ОСЗН для інформування осіб з інвалідністю.

4. Звернення до протезного підприємства. Необхідно звернутись до вибраного протезного підприємства із заявою про намір на забезпечення ДЗР. Заява подається особисто або через електронний кабінет. З моменту подання заявки є 14 днів, щоб у разі необхідності змінити вибране підприємство.

5. Підбір, замовлення та примірка допоміжних засобів реабілітації. На підприємстві допомагають з підбором засобів реабілітації та формують замовлення на його виготовлення. Особа з інвалідністю має перевірити замовлення та підписати його. Після примірки готового індивідуального засобу реабілітації (якщо він підійшов) повторно підписується замовлення та акт приймання-передачі робіт.

6. Отримання допоміжних засобів реабілітації. Під час отримання готового допоміжного засобу реабілітації повинні надати інструкцію щодо його експлуатації і талон на гарантійне обслуговування.

Після ампутацій починається відповідальний період лікування та адаптації. Щоб цей процес пройшов легше, заручіться підтримкою оточення. Це можуть бути рідні, друзі, лікарі, психологи, люди зі схожим досвідом, а також організації з підтримки ветеранів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#протезування #реабілітація #війна
Оголошення
live comments feed...