АКТУАЛЬНО
10:38, 22 квітня 2023 р.

Втечемо за місто?

АКТУАЛЬНО

Якщо ви, наші шановні читачі, так само скучили за подорожами, як і ми, і бажаєте змінити картинку за вікном, підзарядитися яскравими емоціями, цікаво й пізнавально провести час із рідними чи друзями, ловіть деякі ідеї для сімейного відпочинку. Ми зібрали для вас маршрути, які відповідають таким критеріям: це недалеко від Чернігова; на мандрівку можна витратити всього декілька годин і доволі швидко повернутися, але також можна знайти, чим себе зайняти на цілий день. І, звісно, відкрити для себе щось нове, чого ви раніше не знали, не бачили чи не звертали увагу. Добре, якщо у вас є власне авто. А якщо нема, то дістатися до цих локацій можна громадським транспортом або ж домовитися з друзями, які мають машину, та розділити транспортні витрати на всіх учасників мандрівки.

«Будинок хаскі» дарує незабутні враження (приблизно 70 км від Чернігова)

Комплекс відпочинку під назвою «Дім Хаскі» розташований у селі Кладьківка (нині це Куликіська ОТГ). Як можна здогадатися з назви, головна «фішка» садиби – спілкування та активності за участю собак породи хаскі. Але це не єдині тварини, заради яких сюди варто приїхати.

Власник садиби – Анатолій Пропокопець, підприємець з Ніжина. Колись він побудував у Кладьківці конюшню та невеликий будинок відпочинку для своєї родини. Сюди почали приїздити друзі, аби покататися на конях, насолодитися спілкуванням з природою, відпочити на Десні. А потім дружина п. Анатолія подарувала йому двох перших собак породи хаскі. На сьогодні у цьому комплексі живуть 6 коней, 13 собак, дві альпаки, 3 єноти, білка та козуля.

Хаскі – дуже комунікабельні тварини, але вони - не охоронці, це їздова порода, якій необхідно бігати декілька кілометрів на день. Тому з’явилася ідея пропонувати туристам прогулянки з хаскі – трекінг. Можна кататися з собаками на велосипеді, на самокаті, взимку – на санях, коли вони в упряжці. Це все разом з інструктором.

З альпаками тут пропонують хайкінг - прогулянки вздовж Десни. А от поспілкуватися з єнотами можна, якщо зайти до них у вольєр, взяти на руки, погодувати. І зробити багато гарних фото. Втім, фотосесії можливі не тільки з симпатичними єнотами, а й з конями та хаскі. І це дуже популярний вид розваг, доступний гостям садиби.

Родзинка відпочинку навесні – орнітологічна екскурсія Десною. Її проводить інструктор, котрий саджає туристів у байдарку, вдягає на них відповідне спорядження, супроводжує та розповідає. Під час екскурсії можна почути, як співають солов’ї, побачити деяких червонокнижних птахів. Це кулик, зимородок, чапля – сіра, біла.

В садибу «Будинок хаскі» можна приїхати на день, аби поспілкуватися з тваринами. І цей вид відпочинку зараз дуже популярний, приїздять в основному жителі столиці. А можна залишитися на кілька днів і поселитися в котеджі з усіма зручностями. Один називається «Будинок хаскі» (це двоповерховий котедж на 4-5 осіб), а другий – «Будинок каюра» (каюр – це погонич коней, собак, оленів, які запряжені в упряжку, – Ред.).

Поки хтось з вашої компанії спілкується з хаскі чи фотографується з єнотами, інші можуть порибалити на озері або відвідати баньку дуже оригінальної конструкції (схожу на будиночок хоббіта) з панорамним вікном, яке виходить на озеро. Господар хоче запропонувати гостям й інші цікавинки.

- Я написав заяву на грант за проєктом «єРобота», і держава дає мені 250 тисяч на купівлю ще однієї альпаки, гриля UNO (це такі компактні кругові мангали – Ред.) та апібудиночка, де можна буде спробувати лікувальний сон на вуликах, - розповідає Анатолій Прокопць.

Цей грант не тільки сприятиме розвитку садиби та туристичної привабливості регіону, а й створенню робочих місць у сільській глибинці, адже власник «Будинку хаскі» має працевлаштувати двох працівників, упродовж двох років сплачувати за них податки тощо.

Детальнішу інформацію про садибу «Будинок хаскі» шукайте на сайті https://domhusky.com.ua або на сторінці в Інстаграм.

Для бронювання послуг телефонуйте за номерами: +380936915500, +380632243330.

Седнівське море і парк сучасної скульптури (25 км від Чернігова)

Саме в цей час зазвичай туристи їдуть до Седнева (мальовниче містечко на березі річки Снов), аби помилуватися чудовими краєвидами, зокрема, - розливом Снову, завдяки чому здається, ніби тут утворилося море. А ще в Седневі багато різноманітних скульптур. Деякі вас заінтригують, деякі захочеться подосліджувати та дізнатися історії, з ними пов’язані.

Зручно, що майже усі цікаві пам’ятки Седнева розташовані відносно недалеко одна від одної. Візитівка містечка – звісно, кам’яниця (тобто житловий будинок) відомого козацького роду Лизогубів. Це одна з найстаріших кам’яних будівель не тільки Чернігівщини, а й Придніпров’я загалом. Відновлена, доволі оригінально виглядає та має свої таємниці.

Втечемо за місто?, фото-6

Також з родиною Лизогубів пов’язана Воскресенська церква, яку будували, ймовірно, як усипальню для представників династії. Вона зведена аж у 1690-му році. І в підземному склепі тривалий час перебували так звані «седнівські мумії» - муміфіковані рештки представників родини Лизогубів (розповідають, що таких «мумій» було більше 20, а зараз залишилася лише одна). Тож завітайте до містечка, аби під час екскурсії дізнатися, що ж таки з ними сталося.

Ще одна неофіційна візитівка Седнева – альтанка Глібова, розташована на території колишньої садиби Лизогубів. Саме тут за переказами місцевих жителів Леонід Глібов написав ліричні рядки віршу «Стоїть гора високая». Ми знаємо його як народну пісню. Неподалік побачимо величезний дуб, який можуть обхватити з десяток туристів. Раніше тут росла й старовинна липа, біля якої любив відпочивати Тарас Шевченко, котрий приїжджав до Лизогубів у гості.

Однак найбільше гостей приваблює, напевно, колоритна дерев’яна Георгіївська церква, збудована наприкінці 18 століття. За радянських часів тут насправді знімали деякі сцени з відомого фільму «Вій» за мотивами твору Миколи Гоголя (а от чи увійшли вони у цю стрічку – це питання залишається відкритим). Церкву відновили і зараз вона діюча.

Седнів завжди приваблював живописними краєвидами та надихаючою атмосферою. За радянських часів тут звели Будинок творчості художників, де відпочивали відомі майстри. Тут проходили різноманітні пленери, фестивалі. Сьогодні в містечку діє садиба «Кінний двір», де можна покататися на конях і зняти номери. В літній час до війни тут діяв «річковий трамвайчик» і проводили навіть водні екскурсії. Дістатися Седнева можна автобусами, які йдуть на Городню.

Печери та зустрічі в літописному Любечі (53 км від Чернігова)

Особисто мені не раз доводилося чути подібне: «А що у Любечі можна дивитися?» І коли тільки екскурсія містом триває три години чи навіть більше, а потім ще годину туристи знайомляться з експозицією в музейному комплексі «Древній Любеч», люди змінюють свою думку та ставлення до цього літописного містечка.

Отже, уперше Любеч згадується в «Повісті временних літ», коли в 882 році його захопив князь Олегом Київський. Ще одна згадка сягає 907 року - у договорі Олега з Візантією (поруч з давньоруськими містами Київ, Чернігів і Переяслав). Вже в ті часи місто на Дніпрі було важливим опорним пунктом на шляху «із варяг у греки».

Деякі історики вважають, що останні роки свого життя тут провів деревлянський князь Мал (Мал Любечанин), народилися його діти – Малуша, яка стала коханою великого князя київського Святослава та матір’ю Володимира Великого, та оспіваний у билинах Добриня. Нагадуванням про цих історичних персонажів є скульптури, що побачимо в центрі.

У 1097 році в Любецькому замку відбувся І з’їзд давньоруських князів, на якому кожен отримав «свій стіл», як і наша чернігівська династія Ольговичів. Шануючи пам'ять про ті непересічні за значущістю події, на замковій горі вже в наш час встановили пам’ятник. І саме з цієї гірки відкриваються краєвиди, від яких перехоплює подих!

Втечемо за місто?, фото-7

У Любечі народився святий Антоній (983-1073) - засновник чернецтва на Русі. З його іменем пов’язують дві печери. Одна з них – «ближня» – знаходиться неподалік місцевого будинку культури та кам’яниці Полуботка. Трохи нижче місцеві жителі облаштували криницю. А до дальньої печери доведеться підійти або під’їхати. І дорога ця буде дуже мальовничою – через глибокі яри.

За часів російської імперії Любеч належав впливовій і заможній дворянській родині Милорадовичів. Від їх маєтку до нашого часу нічого не залишилося, але свідок того періоду - Спасо-Преображенська церква, розташована в самісінькому центрі містечка. До слова, на початку ХХ ст. у Любечі було 8 храмів. А до нашого часу зберігся лише один. Якщо вас цікавить церковна історія, то одна з місцевих святинь – чудотворна Любецька ікона Божої Матері. Побачити її можна в Спасо-Преображенському храмі.

Перед масштабним вторгненням родзинками екскурсійної програми були зустрічі з місцевими героями – легендарним богатирем Добринею на Замковій горі, полковником Павлом Полуботком (біля відреставрованої кам’яниці – пам’ятники періоду козаччини), а також ченцем Антонієм біля ближньої печери. Колись у Любечі проводили й яскравий фестиваль «Київська Русь».

Якщо будете планувати подорож до Любеча, зважайте, що кордон з білоруссю (по річці Дніпро) проходить зовсім поруч. Тому перед в’їздом на вас чекатиме перевірка документів. З Чернігова до Любеча кілька разів на добу ходять автобуси. Автомобільна дорога до Любеча, щиро кажучи, не дуже. Тож будьте готові, що їхати доведеться обережно й понад годину.

Вікторія Сидорова, фото – з інтернету

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#мандруємо Чернігівщиною #Будинок Хаскі #куди поїхати
Останні новини
Оголошення
live comments feed...