19:40, 8 червня 2023 р.
«Від сусіднього будинку залищилась тільки яма 8х2 метри» – історія родини Скляренків, яка відбудовує свій дім
Родини із Чернігівщини продовжують відбудовувати своє житло, зруйноване російськими загарбниками. Навіть коли опускаються руки, бракує сил та терпіння, вони все одно не здаються, адже мріють лише про одне – повернутися у рідний дім.
До повномасштабного вторгнення Євген Скляренко з батьками, дружиною та маленькою донечкою проживали у селі Киїнка, під Черніговом. Будинок, у якому жила сім’я, дістався батьку Євгена у спадок, він був не великий, тому його добудовували. Євген говорить, що дім будувався скільки він себе пам’ятає, господарі постійно старалися зробити свою оселю кращою. Завдяки великій праці маленька хата перетворилася на двоповерховий будинок, у якому було все необхідне для життя. Але тепер дім Євгена пошкоджений та перебуває на межі руйнування внаслідок російської збройної агресії.
«А ВІН КАЖЕ: «А ЧОГО ВИ ВЗЯЛИ, ЩО ЦЕ НАШІ РАКЕТИ? ТО ВИ САМІ СЕБЕ БОМБИТЕ!». І ЯК З НИМИ СПІЛКУВАТИСЯ?»
«Я був 24 лютого у Ніжині на роботі,» – згадує Євген Скляренко, – «зранку почув, як і всі, коли почало гупати та літати. Зателефонувала дружина, каже, що почалась війна, я зібрав речі та й поїхав додому, до сім’ї. Я навіть не міг уявити, що таке можливо».
Перші дні для родини були найтяжчими. Батько Євгена одразу пішов захищати свою землю, а решта сім’ї перебувала вдома.
«У перший день вирішили запаси зробить, їздили на закупки, адже ажіотаж був страшний, все дуже швидко розбирали. Ми були у селі, коли почало прилітати, відчули на собі цю війну. Часто сиділи у підвалі, коли затишшя – виходили їжу приготували, та й увесь час у сирому підвалі не висидиш, ще й з маленькою дитиною. А як гупне – одразу у підвал. Дитині музику вмикали, вона у підвалі танцювала. Ми тут до 4 березня сиділи, переживали цей жах, а потім виїхали в Борзну і поїхали далі, бо неможливо було висидіти, та ще й з дитиною. А батько мій 6 днів відвоював і потрапив під артобстріл, має поранення, зараз за кордоном на реабілітації», – розповідає Євген.
До цих трагічних для всієї країни подій чоловік добре ставився до росіян, навіть їздив у Санкт-Петербург працювати, але 24 лютого все змінилося.
«Мамин дядя у Москві знає, що батько постраждав від війни. Дзвонить і каже: «Як там батько», а йому ж відповідають, що під обстріл потрапив, а він каже: «А з чого ви взяли, що це наші ракети, на ракетах не написано, то ви самі себе бомбите» І як з ними спілкуватися? Уже не спілкуємося. То не люди, то – зомбі» – говорить чоловік.
«ВІД СУСІДНЬОГО БУДИНКУ НІЧОГО НЕ ЗАЛИШИЛОСЯ, ЯМА БУЛА 8Х2. У СУСІДІВ ДІДУСЬ ЗГОРІВ, А З ІНШОГО БОКУ БАБУСЯ ЗАГИНУЛА»
Родина Скляренко вирішила поїхати 4 березня після жахливою ночі, коли у селі горіло багато будинків, а майже через 2 тижні постраждав і їхній дім. Євген розповідає:
«Це сталося 17 березня, коли нас уже не було вдома. На межі впала авіабомба. Від сусіднього будинку взагалі нічого не залишилося, яма була розміром 8х2. У нас розбило дах, стіни повідходили, вікна повилітали… У сусідів дідусь згорів, а з іншого боку бабуся загинула, на неї стіна впала».
Про те, що будинок сильно пошкоджений, родина дізналася від однокласника брата Євгена.
«Шкода було, батько скільки пам’ятаю будував, по цеглині, і в один момент праця всього життя зруйнована. Батько був у Львові, у госпіталі, йому одразу розповіли про дім, його це сильно засмутило. Це горе для всієї родини», – говорить чоловік.
«Я ДУМАВ, ЩО МОЖЛИВО ЛЕГШЕ БУДЕ ЗРІВНЯТИ БУДИНОК ІЗ ЗЕМЛЕЮ»
Коли російська армія покинула Чернігівщину, Євген найперший із сім’ї приїхав додому. Побачене його розчарувало.
«Я думав, що можливо легше буде зрівняти будинок із землею та побудувати щось нове», – каже Євген, – «бо навіть не знав з чого починати та що з ним робити. Печально було. Я поїхав, забрав усю родину, та й повернулися вже сім’єю. Спочатку боялися щось робити, тому що вкладемо гроші, а раптом воно знову прилетить. Почекали, поспілкувалися з родиною і вирішили навесні відбудовувати».
Окрім будівлі постраждало багато речей, що були в домі. Одним із «поранених» війною став шкільний альбом найстаршого члена родини. До речі з такими ж «пораненнями» після обстрілу залишився й паспорт батька Євгена.
Почати відбудову було дуже важко, Скляренки не розуміли як правильно працювати зі стінами. Почали із розбирання завалів, з яким допомогли волонтери. Чоловік розповідає:
«Люди із Бо Можемо сильно допомогли. У нас була літня кухня – її розібрали, і з будинку теж вивозили речі, бо стеля падала. Волонтери також підтримували морально, як велика дружня родина. Вони молодці, я дуже вдячний їм. Також вони нам замінили 7 вікон із 14-ти та виділили кошти на стіни, будемо перекладати. Іноді волонтерські організації приїжджають, кажуть, що можуть зробити вікна, дах, але як тут можна робити вікна і дах коли стіни розвалені?».
«НАМ ДОПОМАГАЮТЬ, ТО ЧОМУ Б І МЕНІ НЕ ДОПОМОГТИ»
Навіть попри те, що родина Євгена потребує допомоги, чоловік сам неодноразово приєднувався до волонтерів та допомагав іншим. Коли був час та змога, вони з братом їздили розвозили матеріали, а нещодавно Євген з волонтерами заливав бетон у однієї з родин.
«Нам допомагають, то чому б і мені не допомогти. Коли є час та змога, то допомагаю. Це надихає, хочеться теж щось робити вдома, але своїми руками ми не зможемо. Треба спеціалісти, які розуміють що робити, бо ми як почнемо, то пів хати завалиться», – говорить Євген.
«ДИТИНА КОЛИ ПРИХОДИТЬ, ТО ЇЇ ЗАБРАТИ ЗВІДСИ НІЯК, АЛЕ, ЯК ІДЕМО БІЛЯ ПІДВАЛУ, ВОНА ПОКАЗУЄ І КАЖЕ: «СТРАШНО», ПАМ’ЯТАЄ, ЯК ТАМ СИДІЛА»
Стіни у будинку уже готові до демонтажу, але окрім газоблоку для відбудови потрібні й інші матеріали, такі як пісок, цемент, цегла і т.д. Стіни пошкоджені до самого фундаменту, тому роботи дуже багато. Чоловік розповідає:
«Зараз в першу чергу треба перекласти стіни та опалення зробити, бо порозривало труби і батареї. Також треба вікна поставити та зробити дах. Обсяг роботи дуже великий Нам на стіни нарахували 170 тисяч лише за матеріали, а ще треба кошти на розбирання та кладку. З однієї сторони, де стара частина будинку, стіни цілі, а з іншої – ледь тримаються».
Зараз сім’я проживає у Киїнці, але в чужому будинку. Односельчанка, яка мешкає у місті дозволила безкоштовно пожити постраждалій родині у своєму домі. Скляренки оплачують лише комунальні послуги. Вони дуже вдячні людям за таке хороше ставлення. Але все одно їм дуже хочеться додому.
«Хочеться в рідну хату. Дитина коли приходить і знаходить іграшки, то її забрати звідси ніяк, хоче гуляти тут. Вона ще не дуже розуміє цю ситуацію, але буває, як ідемо біля підвалу, вона показує і каже: «Страшно, а-а-а-а», пам’ятає, як там сиділа.
Я вірю в те, що вийде відбудуватися, але не знаю, як швидко, і коли це все вийде. Найголовніше – це почати. А як воно піде? – Дасть Бог швидко і добре. У цьому році хочемо перекласти стіни і відремонтувати дах, щоб нічого не затікало і не ставало гірше, бо зараз у домі вночі можна на зорі дивитися», – говорить Євген.
Будинок сім’ї Скляренко пошкоджений дуже серйозно. Якщо не почати відбудовувати – стан значно погіршиться. Але для відновлення потрібні матеріали, руки спеціалістів та великі кошти, яких родина не має. Ми просимо усіх небайдужих, хто має змогу, допомогти Євгену, його батькам, дружині та маленькій донечці якнайшвидше повернутися у рідну оселю.
Карта для допомоги: Євген Скляренко 4149 4991 6459 5561
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група
Історії інших родин, які потребують допомоги:
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Будували майже 50 років, а втратили за день: 80-річному чернігівцю, який лишився без житла, встановили модульний будинок Після роботи відбудовують оселі, а на вихідних розбирають завали: як волонтери допомагають чернігівцям і як долучитися (ФОТО) Влаштували спостережний пункт і сушили снаряди: пенсіонерки із Чернігова, які допомагали військовим, залишилися без житла
Останні новини
17:14
Вчора
17:00
Вчора
16:57
Вчора
Спецтема
Оголошення
10:27, 9 вересня
11:46, 2 вересня
13
21:00, 7 вересня
5
live comments feed...