• Головна
  • У Чернігові відкрилася виставка пам’яті білоруських воїнів на захисті України
18:03, 16 січня

У Чернігові відкрилася виставка пам’яті білоруських воїнів на захисті України

У Чернігові відкрилася виставка, присвячена білорусам у ЗСУ, світлина порталу 0462.ua

У Чернігові відкрилася виставка, присвячена білорусам у ЗСУ, світлина порталу 0462.ua

Білорусь та білоруси… З лютого 2022-го року, коли на Україну та, зокрема, Чернігівщину полетіли ракети та поїхали танки з білоруської території, ставлення українців до сусідів значно погіршилось. Але є й інші білоруси – ті, які воюють у складі ЗСУ, ті, які вже віддали своє життя за волю та незалежність України, і ті, які продовжують воювати й досі…

Про що та про кого

У вівторок, 16 січня, у Чернігівському обласному художньому музеї імені Галагана відкрилася фотовиставка «З Україною в серці».

Аляксей Францкевіч

- Ця виставка присвячена білоруським героям, які віддали свої життя в Україні, починаючи з початку російсько-української війни, з 2014-го року. Також вона присвячена й тим білорусам, які зараз продовжують цю боротьбу з окупантом в Україні, - розповідає очільник благодійного фонду «Вільна Білорусь» Аляксей Францкевіч.

На виставці, яка до цього побувала в Києві, Львові, Одесі, Ізмаїлі, Запоріжжі, Дніпрі, Вільнюсі та Варшаві, представлені портрети та історії про білоруських захисників Україні. Історії написані одразу трьома мовами: українською, білоруською та англійською. Причому перший стенд присвячений Міхаілу Жизневському – Герою України, який віддав своє життя під час Революції Гідності.

Стенд, присвячений Міхаілу Жизневському

Але є тут й спогади про тих, хто загинув вже під час повномасштабного наступу. Наприклад, Даніла Ляшука, більш відомого під позивним «Моджахед», життя якого обірвалося у 2023-му році.

Втім, за словами Аляксея Францкевіча, не всі імена загиблих білорусів можна розкривати, адже навіть зараз за родичами як загиблих, так і живих, може полювати влада незаконного «президента» Білорусі Лукашенка:

- На сьогодні загинули більш ніж 40 білорусів, але, так як у більшості рідні та близькі живуть у Білорусі, у цілях безпеки, ми їх не називаємо. Ми називаємо тільки тих, кого можемо. Починаючи з 2014-го року проти всіх хлопців заведені кримінальні справи про «екстремізм» та «найманство». В мене самого місяць тому вдома у матері пройшли обшуки, описали все майно під конфіскацію, розповідає про білоруські реалії пан Аляксей.


На Яцево поховані 9 білоруських захисників України
У ЗСУ воюють не тільки громадяни Білорусі, але й етнічні білоруси, котрі мають український паспорт

За словами Аляксея Францкевіча, білоруси є другою, за чисельністю, національною групою у лавах ЗСУ. Зокрема, білоруси воюють у полку Кастуся Калиновського, Білоруському добровольчому корпусі, Другому інтернаціональному легіоні та роті 79-оїДШБ. Втім, хоча б орієнтовну кількість білорусів, які наразі захищають Україну, пан Аляксей назвати не зміг.

Однак, під час свого виступу під несподіваним кутом білоруську історію подав настоятель чернігівського храму Іоанна-Воїна отець Євген (Орда). Він зізнався що сам, за національністю, є білорусом. Всього ж, за його оцінками, у Чернігові живе 12 тисяч етнічних білорусів, котрі є українськими громадянами, в Чернігівській області таких – ще 11 тисяч. Причому тільки за період з 2014-го по 2022-й роки (тобто до повномасштабного вторгнення), захищаючи Україну загинули, щонайменше, 9 етнічних білорусів з Чернігова:

Отець Євген (Орда) на відкритті виставки

- Ці люди є справжніми громадянами нашої держави. Я знаю девятьох білорусів, які поклали своє життя на війні за нашу українську державу. Вони поховані на Яцево. Вони завжди були українцями, й завжди лишаться білорусами, розповів отець Євген (Орда).


Білоруси: друзі, вороги чи жертви диктатора?
Понад 40 громадян Білорусі віддали життя, захищаючи Україну

Зрозуміло, що ставлення до білорусів після 24 лютого 2022-го року, в Україні, скоріш негативне, адже Білорусь як держава є співучасником нападу на нашу країну. На питання як, на його думку, українці під час україно-російської війни, мають ставитися до білорусів, Аляксей Францкевіч відповідає так:

-Ми тут для того, аби мешканцям Чернігова роз’яснити, показати різницю між лукашистами та білорусами. Білоруси – це ті, які з 2014-го року віддають свої життя за європейський вибір та європейські цінності. Білоруси – це ті, які наразі пліч-о-пліч з українцями стоять тут, протистоять російським окупантам. А лукашисти – це ті, які надали свою територію для повномасштабного нападу на Україну. Ті, хто підтримує російську агресію, хто вбивали дітей, жінок в Україні, – розповідає пан Аляксей. – На мою думку, наразі в Білорусі більше білорусів. Але варто розуміти, що наразі Білорусь знаходиться під подвійною окупацією: перша окупація – злочинного режиму Лукашенка, друга – окупація Російської Федерації. Й сьогодні нам треба протистояти російській пропаганді, змагатися за свідомість білорусів, аби між нашими народами знову вибудувати партнерські стосунки.

Про те, що білоруси допомагали чернігівцям, які опинилися в окупації у лютому-квітні 2022-го року, казала і перша заступниця голови Чернігівської облради Ніна Лемеш:

Ніна Лемеш

-Дуже добре пам’ятаю лютий-березень 2022-го року, коли жителі, які потрапили у повну окупацію, мали зв’язок та віднаходили цей зв’язок з нашими не окупованими територіями та, особливо сильне плече підтримки підставили білоруси. Але це не той режим білоруський, який зробив усе, щоб з території Білорусі летіли ракети та йшли війська… – заявила у своєму виступі політикиня.

У коментарі нашому виданню пані Лемеш більш докладно пояснила про яке саме «плече підтримки» від білорусів йшлося:

-Є такі факти, коли жителі окупованих територій їхали в Білорусь та звідти везли продукти, ліки. Вони їхали у Білорусь, знаходили там контакт, куди поїхати, щоб придбати. Це непоодинокі випадки. Ще у квітні, коли ми спілкувалися (з мешканцями деокупованих території Чернігівщини, – прим.) – казали про неоднозначність: з Білорусі полетіли ракети та пішли росіяни, але там багато людей не підтримують це, вони там просто не говорять це у голос, але вони підтримують саме Україну. У Білорусі були такі контакти й допомога була, – каже Ніна Лемеш.

Вічна пам’ять героям, які віддали своє життя та Україну. Міцного здоров’я тим, хто наразі воює проти Росії. Та вічна ганьба тим, хто підтримав вбивство, геноцид українців і загарбання України.

Виставку чернігівці можуть побачити до кінця січня

Виставка «З Україною в серці» має експонуватися у Художньому музеї до кінця січня. Вхід вільний.

Сєргєй Карась

Чернігівська медіа група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Білоруси #україно-російська війна #отець Євген (Орда) #Ніна Лемеш #Аляксей Францкевіч
Останні новини
Оголошення
live comments feed...