• Головна
  • Сонячна електростанція для дому у Чернігові: скільки коштує, коли окупиться і як на ній заробляти
16:10, 15 травня

Сонячна електростанція для дому у Чернігові: скільки коштує, коли окупиться і як на ній заробляти

У травні 2022 року підприємець Сергій Лазоренко встановив на даху свого будинку у Чернігові сонячні панелі загальною потужністю 10 кВт. Вони повністю закривають “електричні” потреби родини. Надлишки сонячного струму Лазоренко продає обленерго за “зеленим” тарифом. Восени таку ж станцію підприємець збудував на своєму підприємстві. Ці інвестиції дозволили йому не відчути наслідків блекаутів і навіть користуватися електрокаром, коли у більшості українців світло було за графіком.

Що таке “зелений” тариф, скільки коштує встановити сонячні панелі, яке ще обладнання потрібно, як усе працює вдома і на підприємствах? Про це та інші нюанси “зеленої” генерації розповіли власники сонячних електростанцій та керівник компанії, яка займається їх встановленням.


Що таке “зелений” тариф

Директор та співвласник компанії “Солар” Олександр Заїка

Директор та співвласник компанії “Солар” Олександр Заїка

Директор компанії “Солар” Олександр Заїка першу сонячну станцію під “зелений” тариф* збудував у 2019 році для себе. Тоді він придбав земельну ділянку у Чернігові і почав зводити дім. Дах накрив сонячними панелями, які можуть генерувати 15 кВт електроенергії. Підприємець хотів, аби його дім споживав “альтернативний струм”. І заодно – на собі перевірити, як усе це працює, та чи вийде зробити бізнес на будівництві сонячних станцій для людей та бізнесу.

*“Зелений” тариф – це механізм, за яким держава купує у людей електроенергію, вироблену, зокрема, сонячними панелями. Його розробили, аби заохотити українців користуватися альтернативними джерелами електроенергії.

“Людина будує вдома сонячну станцію і використовує вироблений струм для власних потреб, а надлишок можна продати обленерго за підвищеним тарифом – 16 євроцентів. Після вирахування ПДФО та військового збору, це виходить десь 5 грн за кіловат. Щоб ви могли користуватися “зеленим” тарифом, потужність вашої домашньої станції не має перевищувати 30 кВт. Ця програма діятиме до 2030 року. Розмір “зеленого” тарифу переглядають щоп’ять років”, – пояснює Олександр Заїка.

І додає, що для бізнесу, який використовує сонячні електростанції для власних потреб, розробили схожу програму під назвою “Активний споживач”. Підприємство так само зможе продавати надлишки електроенергії, але за ринковою ціною на момент продажу. Та поки що ця програма не діє, відтак підприємства будують станції, аби заощаджувати на рахунках за електроенергію.

За два роки до повномасштабної війни “Солар” побудував лише кілька сонячних об’єктів. А впродовж двох років від її початку – більше сотні. І для людей, і для бізнесу це вигідно. Підприємець наводить такі розрахунки.

“1 кВт станції на Чернігівщині генерує за рік 1 тис. кВт електроенергії. Ось покажу на прикладі мого будинку. В мене сонячна станція на 15 кВт. За рік вона згенерує щонайменше 15 тис. кВт чистої електроенергії. Ми споживаємо десь 4 тис. кВт. Відтак решту – 11 тис. можна продати державі по 5 грн за кВт. Це виходить 55 тис. грн за рік. Окупність таких станцій становить 3-5 років. Загалом, чим більша потужність, тим швидше повернуться інвестиції”, – пояснює Олександр.


Сонячні електростанції: види, комплектація та ціна

Зараз будують станції двох видів: мережеві та автономні. Обидва різновиди під’єднані до загальної електромережі. Тобто, при встановленні сонячної станції від стовпів обленерго вас не відрізатимуть. Але є нюанси.

Мережева станція залежить від роботи загальної електромережі. Тому якщо стався блекаут, то вона не генеруватиме струм, навіть якщо на вулиці сонячно. Автономна ж працюватиме незалежно від наявності струму в мережі. До “автономок” додають ще акумулятори, які заряджаються, поки працюють панелі. Їх можна використовувати вночі чи за похмурої погоди. Так само до системи можна додати генератор, він вмикатиметься, якщо сонячні панелі не працюють, акумулятор розряджений, а в загальній мережі зник струм. Автономні електростанції встановлюють, переважно, для приватних будинків, аби мати світло навіть у блекаут. Мережеві – це більше рішення для підприємств, аби зекономити на рахунках.

“Сонце не перекриє потреби заводів, які мають потужне обладнання. Панелі тут встановлюють задля економії на електриці, але питання блекаутів так не вирішити. Можна лише за допомогою акумуляторів підтримувати важливі мережі: холодильники, насоси тощо. А ось дрібний бізнес: СТО, магазини, маленькі ферми цілком можуть працювати і без струму в мережі, тому для них краще обирати автономні станції. Проте все індивідуально і налаштовується під потреби клієнта”, – пояснює Олександр Заїка.

Процес встановлення сонячних панелей на металоконструкції на даху в торговому комплексі “Аврора”

Процес встановлення сонячних панелей на металоконструкції на даху в торговому комплексі “Аврора”

Сонячна станція складається з панелей та інвертора, також можна додавати акумулятори. Сонячні панелі встановлюють на металеві конструкції на даху будинку або на землі. Покриття даху може бути будь-яке – хвилястий чи плоский шифер, металочерепиця тощо. Інвертор – це прилад, який перетворює постійний струм сонячної панелі на змінний певної частоти та напруги. Також він, зокрема, контролює вироблення та споживання електроенергії. Цей процес можна відслідковувати на смартфоні чи ноутбуці.

Зеленим позначено, скільки електроенергії згенерувала сонячна станція, а червоним – скільки “добрали” струму з загальної енергомережі

Зеленим позначено, скільки електроенергії згенерувала сонячна станція, а червоним – скільки “добрали” струму з загальної енергомережі

Акумулятор обов’язковий при роботі автономних станцій. Також варто враховувати вартість дротів, елементів захисту тощо. Олександр Заїка каже, що будівництво 1 кВт сонячної станції “під ключ” обходиться у 450-500 доларів. “Солар” будує станції від 5 кВт, така потужність може вдовольнити енергетичні потреби будинку.

Якщо людина планує продавати надлишки електроенергії за “зеленим” тарифом, то ще потрібно придбати спеціальний лічильник. Він працюватиме в обидва напрямки: рахуватиме, скільки ви спожили струму з загальних електромереж і скільки його віддали. Усі розрахунки відбуваються автоматично.

Реєструвати встановлення сонячної станції наразі ніде не потрібно. Якщо людина хоче продавати надлишки за “зеленим” тарифом, тоді потрібно подати документи в обленерго. Серед іншого, у людини має бути право власності на землю та будинок, опломбований новий лічильник. Сертифікати на обладнання та схему надає компанія, яка встановлювала станцію. Оформлення, за словами Олександра Заїки, займає до місяця. Саму ж станцію реально встановити за тиждень.


Обслуговують дім та заряджають автівки

Tesla Сергія Лазоренка заряджається на його підприємстві

Tesla Сергія Лазоренка заряджається на його підприємстві

У промисловому районі Чернігова на подвір’ї підприємства заряджається Tesla. Вже два роки вона їздить виключно на електроенергії, яку виробляє сонце. Її власник – чернігівець Сергій Лазоренко, він має бізнес із вантажних перевезень. Спочатку його автомобілі перевозили сонячні панелі для компанії Олександра Заїки. А згодом чоловік вирішив встановити таку станцію вдома. Це мало статися в лютому 2022-го. Але почалася війна, тому плани відклали до звільнення області.

Восени того ж року чоловік встановив аналогічну станцію на підприємстві, де обслуговує свої автомобілі. Обидві вони автономні, мають потужність по 10 кВт, обійшлися в 10 та 12 тисяч доларів відповідно. Різниця в ціні, зокрема, через те, що на підприємстві встановлені три акумулятори, а вдома один.

Сонячна електростанція для дому у Чернігові: скільки коштує, коли окупиться і як на ній заробляти, фото-5
Сонячна електростанція для дому у Чернігові: скільки коштує, коли окупиться і як на ній заробляти, фото-6

“Ось подивіться, як тут усе продумано. Частина панелей стоїть на східному напрямку, частина на південному, а решта – за західному. Тут усе розраховано, аби генерація була постійною і максимальною”, – показує Сергій Лазоренко на дах гаражних боксів, де обслуговують автомобілі.

Вдома надлишки електроенергії чоловік продає обленерго за “зеленим” тарифом. На підприємстві це поки робити не можна. Тому при перевиробництві інвертор блокує генерацію.

Сонячні панелі на будинку Сергія Лазоренка. Чоловік встановив удома станцію на 10 кВт. Цього вистачає, щоб обслуговувати будинок, заряджати два еле...

Сонячні панелі на будинку Сергія Лазоренка. Чоловік встановив удома станцію на 10 кВт. Цього вистачає, щоб обслуговувати будинок, заряджати два електрокари і ще продавати надлишки за “зеленим” тарифом

“Вдома ми поставили станцію після звільнення області. Тому блекаутів не відчули, хоча вдома все на електриці. У нас є маленька дитина, тож було принципово важливо мати тепло. Коли світить сонце, все працює від нього, вночі вмикається акумулятор. 10 кВт панелей нам вистачає з головою, аби повністю обслуговувати будинок, заряджати зараз уже два електрокари і ще й продавати надлишки влітку, а іноді і взимку. В середньому я продавав по 1 тис. кВт щомісяця з квітня по вересень, а в іншу частину року, буває, купую в обленерго. Гроші приходять на картку. Були деякі затримки з перерахуваннями, але вони не критичні”, – пояснює Сергій Лазоренко.


Мережева станція у кредит та плани продавати електрику сусіду

Сонячна електростанція для дому у Чернігові: скільки коштує, коли окупиться і як на ній заробляти, фото-8

Власник торгового комплексу “Аврора” Федір Аверченко встановив сонячну станцію на підприємстві у лютому 2024 року. Потужність інвертора – 100 кВт, а панелей поки що поставили на 64 кВт, згодом можна буде додавати ще. Аби збудувати станцію, Федір брав обладнання у кредит під 7% річних у Приватбанку під гарантії ЄБРР. На це знадобилося 1,2 млн грн. Ще 300 тис. грн бізнесмен сплатив за роботу з власних коштів.

В “Аврорі” станція мережева, панелі генерують електроенергію, тільки коли є струм в загальній електромережі. Така потужність станції задовольняє власні потреби підприємства десь на 40%. Але і це вигідно.

“Ми маємо 2 га території, тут є магазини, виробничі цехи, швейне підприємство, буде кав’ярня, також я здаю приміщення в оренду. Електроенергія для підприємств дорога: у квітні найдешевший тариф і той по 7,5 грн за кВт виходить. З урахуванням того, що ми закриватимемо 40% потреби за рахунок сонця, то ця станція окупиться за три роки. Я не знаю, де ще вигідніше в бізнесі зараз зробити інвестиції”, – каже Федір.

Сонячна електростанція для дому у Чернігові: скільки коштує, коли окупиться і як на ній заробляти, фото-9

За його словами, про сонячну генерацію задумався ще 10 років тому. Але тоді комплектуючі були надто дорогі. А потім сонячні панелі встановив на своєму підприємстві товариш. Федір подивився, що і як працює, та вирішив, що час будувати станцію й собі.

“Поки я оформляв кредит, панелі подешевшали на 100 доларів. Наприкінці 2023 року вони коштували по 215 доларів за штуку, а на початку 2024-го я вже купував їх по 125 доларів. Це суттєва економія вийшла”, – каже підприємець.

Панелі розташовані на даху з урахуванням пікового навантаження підприємства: його розраховують перед встановленням за допомогою спеціальних приладів. Також у інсталяторів є програма, яка вираховує градус нахилу та місце розташування панелей, аби вони генерували струм по-максимуму. Усе це впливає на термін окупності.

Поки бізнес не може продавати надлишок “сонячного струму”, підприємець міркує над тим, аби реалізовувати його сусіднім підприємцям за дешевшим тарифом, ніж пропонує обленерго. Наразі це ніяк не регламентується, потрібно лише встановити спеціальний лічильник сусіду та під’єднати дроти.

Інвертор та “безпекове” обладнання в “Аврорі”

Інвертор та “безпекове” обладнання в “Аврорі”

Акумулятори на підприємстві не встановлювали. Потрібні потужні, які коштують 2-4 млн грн, відтак їх купівля збільшить термін окупності до 11-15 років.

“Зараз вже є варіанти, коли “мудрують” акумулятори з розбитих електрокарів. Я рахував: акумулятор на 100 кВт коштує 2 млн грн, а батарею з битої Tesla на 75кВт можна придбати за 300 тис. грн. Це трохи небезпечно, бо вони можуть загорятися, тому потрібно розробити відповідний захист. Компанії-інсталятори не дуже добре до цього ставляться, бо гарантії ж дати не можуть. Але я знаю, що, наприклад, у Вінниці розробники над цим уже працюють. Думаю, і це питання згодом вирішиться. Сонячна генерація – тема класна, перспективна. Я раджу ставити станції, поки є можливість”, – каже підприємець.

Автор: Наталія Найдюк


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Олександр Заїка #сонячна електростанція #зелений тариф #Сергій Лазоренко #сонячні панелі #блекаут #Чернігів
Оголошення
live comments feed...