12:57, 29 червня
Не варто брати на відпочинок із дітьми валізу медикаментів, - педіатр розповів про літні інфекції
Літо дарує не лише позитивні емоції від відпочинку, довшого перебування на свіжому повітрі, можливості насолоджуватися місцевими фруктами, овочами та ягодами, а й ризики різних хвороб. Особливо дитячих.
Якими хворобами найчастіше діти хворіють влітку, як від них убезпечитися та що обовʼязково має бути в домашній аптечці цього сезону - про це в інтервʼю розповів лікар-педіатр, заступник медичного директора КНП «Сімейна поліклініка» Роман Поляков.
Романе Валерійовичу, на які хвороби найчастіше хворіють діти влітку?
У педіатрії існує умовний поділ хвороб, і влітку діти найчастіше хворіють на кишкові інфекції. Хоча не виключено, що дитина може підхопити хворобу, що умовно вважається «зимовою».
Роман Поляков
Як правило, кишкові інфекції в 90% випадків мають вірусну природу. Вони супроводжуються діареєю, нудотою, блюванням, болем у животі. Водночас є й бактеріальні інфекції - сальмонельоз, шигельоз. В обох випадках симптоми можуть бути схожими. Шлях передачі інфекцій найчастіше через немиті руки, овочі та фрукти. Вірусні інфекції передаються надзвичайно швидко і спалах може охопити велику кількість дітей. Бактеріальні розповсюджуються дещо повільніше.
Чи існує захист від цих інфекцій, особливо тих, що мають вірусну природу?
Так, існує. Звісно, не від усіх. Вакцинація допомагає захистити дитину від ротавірусу. Джерелом ротавірусів є людина. Інфікування відбувається фекально-оральним шляхом як безпосередньо, так і під час контакту з поверхнями і предметами, що могли бути забруднені: іграшками, підлогою, меблями, одягом тощо, а також під час їжі.
Вакцина захищає дітей, особливо немовлят, від ротавірусних гастроентеритів і розвитку тяжких форм захворювання. Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) рекомендує вводити першу дозу ротавірусної вакцини якомога швидше після 6-тижневого віку. В Україні щеплення проти ротавірусної інфекції належить до рекомендованих, тобто вакцинуватися можна власним коштом.
Вакцини проти ротавірусної інфекції мають високу ефективність: 9 з 10 вакцинованих дітей сформують захист проти тяжкого перебігу хвороби, а 7 з 10 вакциновних дітей будуть захищені від захворювання будь-якої тяжкості. До речі, згідно з даними Центру громадського здоров’я, у 2023 році в Україні було зареєстровано 3 000 випадків ротавірусної інфекції.
Також влітку важливо дотримуватися правил гігієни, ніхто не скасовує правила миття овочів і фруктів перед споживанням, необхідність миття рук перед їжею, після туалету, після повернення з прогулянки тощо.
Яке лікування кишкових інфекцій? Чи можливо це вдома?
Якщо йдеться про кишкові вірусні інфекції, то лікування переважно симптоматичне. Насамперед, потрібно не допустити зневоднення організму дитини і проводити дегідратаційну терапію, тобто відпоювати дитину. В аптеках продаються спеціальні регідратаційні розчини, їх розводять на склянку чи літр води і дають дитині пити.
Якщо є підвищена температура, то варто дати жарознижувальний препарат.
Деякі батьки прагнуть лікувати і діарею, даючи протидіарейені ліки, приміром, лоперамід. Однак його дія спрямована на зменшення перестальтики кишківника, і токсини залишатимуться в організмі та всмоктуватимуться в кров. При діареї краще відпоювати дитину і спостерігати за її станом.
Ви говорили про зневоднення. Як воно проявляється?
Через блювоту та діарею дитині може не хотітися їсти або пити. Це може призвести до зневоднення, що дуже небезпечно для життя: в цьому випадку дитина потребує термінової госпіталізації. У маленьких дітей зневоднення може розвиватися дуже швидко.
Симптоми зневоднення:
- занепокоєння;
- плач без сліз;
- невелике сечовипускання або сухі підгузки;
- запаморочення;
- сухість у роті та горлі;
- сильна сонливість;
- бліда шкіра;
- запалі очі.
Коли ще варто звертатися до лікаря чи взагалі госпіталізувати дитину?
Кожна матір найкраще знає свою дитину. І якщо дитина під час кишкової інфекції залишається активною, не вʼялою, має діарею 3-5 разів на добу, то можна залишатися вдома, проводячи симптоматичне лікування.
Якщо ж діарея 10-15 разів, якщо дитина має високу температуру, вʼяла, відмовляється їсти і пити, то це вже симптоми, що мають викликати занепокоєння батьків. Якщо ще додаються сліди крові у випорожненнях дитини, то потрібна госпіталізація. Оскільки, швидше за все, інфекція має бактеріальне походження і вимагає більш серйозного лікування.
Літо — період активного цвітіння рослин, що підвищує ризик алергій. Потім багато різних комах, укуси яких теж можуть спричиняти алергічні реакції. Як їх попередити?
Загалом алергічні реакції можуть проявлятися упродовж року, хоча влітку, дійсно, довкола може бути більше алергенів. Кожна мама здебільшого знає, які рослини, фрукти чи овочі можуть спричиняти алергічну реакцію дитини, тому цих алергенів слід уникати. Звісно, вдома чи з собою, якщо дитина має алергію, слід мати протиалергійні препарати.
На укуси комах різні діти реагують по-різному. Часом достатньо таблетованого протиалергійного препарату і крем місцево. Але іноді реакція може бути настільки гострою, що розвивається набряк Квінке. Ця ситуація несе загрозу життю дитини. Тоді слід діяти дуже швидко і звертатися за медичною допомогою, або приймати екстрену терапію.
Що має бути в домашній аптечці влітку, якщо в родині є діти?
Це невеликий перелік препаратів. Насамперед, препарати для препоральної дегідратації, жарознижувальні, протиалергійні. Ще я б рекомендував засоби з UVF фільтрами, що захищають шкіру дитини від сонячних опіків. Значно краще захистити і попередити, аніж потім лікувати наслідки у вигляді опіків.
Аптечка без антибіотиків?
Так! Я переконую своїх пацієнтів, що антибіотики має призначати тільки лікар і коли в цьому є необхідність. Вважаю неправильним, коли батьки на відпочинок із дітьми пакують ледь не валізу медикаментів - на різні випадки життя. Достатньо препаратів, які я перелічив.
Яких помилок найчастіше допускаються батьки, надаючи допомогу дітям, які захворіли?
Насамперед, це неправильна оцінка стану дитини. У своїй практиці я спостерігаю два типи батьків: перші звертаються в лікарню за найменших симптомів нездужання дітей, інші ж чекають до останнього і тоді нерідко з кишковими інфекціями дітей можуть госпіталізувати вже в реанімацію. Тому дуже важливо правильно оцінити стан дитини і схвалити правильне рішення: лікуємося вдома самостійно чи звертаємося в лікарню.
Ще одна помилка — неправильне відпоювання дитини. Дехто з батьків вважає, що дитині слід давати пити, коли вона просить. У випадку з кишковими інфекціями потрібно давати пити, навіть якщо дитина не хоче. Якщо потрібно відпоювати дитину, то розраховуємо, що упродовж доби дитина має випити 100 мл рідини на 1 кг маси тіла незалежно від їжі. Сідаємо поряд з дитиною і поїмо її. Це потрібно, щоб не допустити зневоднення організму.
Ірина Синельник
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Оголошення
live comments feed...