09:04, 16 серпня
Хворі на FLiRT: Україною шириться новий штам COVID-19, чи вже є випадки у Чернігові
Майже 12 тисяч українців захворіли на коронавірус впродовж липня. З них 3 – підхопили новий штам FLiRT. У МОЗ кажуть, що це підвид Omicron, однак, смертність від нього куди менша. А от передається значно швидше. За яких симптомів варто бити на сполох та як убезпечитися від підступного вірусу – дізнавалися журналісти Чернігівської Медіа Групи.
Олена Кук мешкає у Києві. Вона одна з трьох пацієнток на всю країну, у яких діагностували FLiRT. Перші симптоми проявилися 20 липня. Все почалося зі стоматиту в ротовій порожнині та температури, яка сягнула 38 градусів.
«Але я звинуватила у всьому стоматит, почала приймати таблетки від герпесу і мені видалося, що все минулося вже наступного дня. Далі почалася загальна слабкість і з’явився біль у горлі. Вже за тиждень там ніби аж пекло! Температура не спадала, а ще через день у мене почало нестерпно закладати ніс», – розповідає Олена.
Ртутний стовпчик не знижувався ще тиждень. Аж поки Олену не замучили головні болі. Сімейна лікарка спершу направила дівчину до лора, аби виключити запалення, а згодом підтвердила – це новий штам коронавірусу.
Чим страшний FLiRT?
Вперше на теренах України про нього заговорили цьогоріч у березні. Його симптоми є спільними з іншими штамами. Це: підвищена температура тіла, кашель, головний біль або біль у мʼязах. Через специфічні мутації в білку-шипі вірус краще зв’язується з клітинами та уникає імунної відповіді. Втім, страшної клінічної картини, подібної минулим рокам, він вже нам не несе – розповідає завідувачка інфекційним відділенням Чернігівської міської лікарні №2 та головна експертка з інфекційних хвороб в Чернігівській області Іванна Олексієнко.
«Флірт – це субваріант основоположника коронавірусу. Це новий його підвид. Небезпечний тим, що він набагато легше передається завдяки тому, що швидко мутує. Має коротший термін періоду інкубації. Вірус набагато небезпечніший для людей, які мають супутні хронічні захворювання».
Та і для групи ризику тяжкого перебігу COVID-19 шанс убезпечитися є. 12 серпня у МОЗ оновили рекомендації щодо загальної вакцинації проти коронавірусу. Людям із хронічними захворюваннями, які вже вакцинувалися, дозу рекомендують оновити через 6-12 місяців. А здоровим достатньо буде отримати лише первинне щеплення. Їм ревакцинуватися не потрібно.
Чи є FLiRT в Чернігові?
Офіційно в Чернігові хворих на новий штам коронавірусу не зафіксовано. Однак, епідеміологічний поріг таки підвищився. З першого серпня до місцевих лікарів звернулося 8 хворих із симптомами коронавірусу. А це вдвічі більше, аніж на початку літа.
«Я відстежила, що хворіють, здебільшого, люди у віці 50-84 років. Всі вони мають хронічні захворювання та потрапляють із коронавірусом до стаціонару. Але смертності не зафіксовано», – помітила Іванна Олексієнко.
Але не всюди так. Наприклад, в Ніжині підступний вірус забрав життя вже двох людей – додає Валентина Седько, лікарка-епідеміолог Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України.
«Це особи старше 64 років, які мали супутні захворювання, такі як цукровий діабет та ожиріння. Коронавірус дуже полюбляє цукровий діабет. А також провокує інфаркти й інсульти».
Але хворих на COVID-19 на Чернігівщині більшає
Про це нещодавно на своїй сторінці у фейсбук розповівочільник чернігівської ОВА Вʼячеслав Чаус. З його словами, захворюваність на ковід в нашому регіоні збільшилося на 42% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Чернігівець Олександр розповідає, що захворів на COVID-19 вперше саме зараз. У 2020-2021 роках хвороба його оминула, але наздогнала у 2024-му. При чому, підступний вірус виявився дуже заразним, перехворіла вся родина та частково колеги по роботі. Із симптомів та наслідків хвороби Олександр особливо відмічає назвичайну слабкість.
«Починалося все як звичайна застуда, але наша лікарка порадила зробити тест, оскільки в Чернігові почастішали випадки ковіду. Результат був позитивний, хоча вже на третій день я почувався достатньо добре. Однак, після того, як хвороба відступила, ще кілька днів спостерігав надзвичайну слабкість. Я людина доволі спортивна і тренована, але відчував складність в тому, щоб елементарно підняти якусь вагу чи пройти певну відстань пішки».
Чернігівські сімейні лікарі, з якими нам довелося поспілкуватися, також підтверджують ріст звернень пацієнтів зі схожою симптоматикою та в результаті виявленим за тестом захворюванням на COVID-19.
Профілактика і вакцинація
Лікарі радять не ігнорувати симптоми та звертатися до сімейних лікарів, щойно відчули перші ознаки недуги.
«Мийте руки, навіть якщо поруч немає мила. Користуйтеся вологими серветками. В аптеках та магазинах одягайте маски. Уникайте скупчень людей, особливо, коли там хтось кашляє або чхає. Якщо треба проїхати 1-2 зупинки громадським транспортом – пройдіться пішки. Наше здоров’я в наших руках», – радить Валентина Седько.
І якщо ви не належите до когорти затятих антиваксерів, то дієвою допомогою для свого організму у боротьбі з будь-якими штамами ковіду стане вакцинація. Як мінімум, весь професійний медичний світ наполегливо рекомендує вакцинуватися, якщо у вас є така можливість. Звісно, вакцина не завжди убезпечить вас від самого захворювання, але в переважній більшості випадків перебіг хвороби протікатиме після вакцинації значно легше. Тим більше, що вакцинація від COVID-19 в Україні наразі безкоштовна.
У Чернігівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України повідомили, що щепитися в місті пропонують вакциною Pfizer. А також сформували список медичних закладів, де препарат наявний, це:
- Чернігівська амбулаторія ЗПСМ
- КНП "ЧМЛ №4" ЧМР
- КНП "ЧМЛ №3"
- КНП "ЧМЛ №2" ЧМР
- МЦЗР 100 Відсотків Життя"
- КНП "Сімейна поліклініка" Чернігівської міської ради
Марина Дубина
Чернігівська Медіа Група
Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Від музейних колекцій до архітектурних памʼяток: як ЄС допомагає рятувати культурну спадщину України
Партнерський матеріал
09:00
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
02:54, 27 жовтня
20
10:42, 30 жовтня
57
12:36, 1 листопада
16:16, 2 листопада
10
live comments feed...