17:40, 2 вересня
Шаг – замість копійки. Нацбанк ініціює змінити назву українських монет
Національний банк України оголосив про ініціативу змінити назву розмінних монет з «копійка» на «шаг». Це рішення покликане сприяти дерусифікації, відновленню історичної справедливості та національних традицій у грошовому обігу України.
Про це йдеться на сайті Нацбанку України.
«Дослідивши історію грошового обігу України, ми дійшли беззаперечного висновку, що така назва для розмінної монети як «копійка» фактично є символом московської окупації», – наголосив Голова Національного банку України Андрій Пишний.
Чому важлива зміна назви монет
- Відродження національної ідентичності. Назва «шаг» давнього українського походження, вона уже використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі (з XVI – XVII ст.). Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури.
- Очищення від російського впливу. Назва «копійка» має московське, імперське походження. Сьогодні вона використовується лише у ворожих до України державах, тому заміна «копійки» на «шаг» є важливим та необхідним кроком.
- Сприяння дерусифікації та деколонізації. Декомунізація, дерусифікація та деколонізація України – процеси, що розпочалися з розпадом срср та пік яких припав на початок війни росії проти України у 2014 році й активно триває нині. Очищення від русифікації є обов’язком кожної державної інституції.
Підтримка наукової спільноти
Ініціативу Національного банку підтримала Національна академія наук України, зокрема отримано позитивні експертні висновки від Інституту історії України та Інституту мовознавства ім. О. Потебні.
«Найменування «шаг» на позначення дрібної монети в українській мові відоме з XVІ ст. Це питома українська лексична одиниця. Повернення такої назви сучасній розмінній монеті України не лише б відродило національні традиції в номінації грошей, а й назавжди б розірвало зв'язок практики називання українських монет з колоніальною російською лінгвокультурою», – зазначив заступник директора з наукової роботи Інституту мовознавства НАН України, кандидат філологічних наук Олександр Скопненко.
Наступні кроки
Національний банк підготував пропозиції щодо необхідних законодавчих змін, які передбачають:
- унесення відповідних змін до статті 32 Закону України «Про Національний банк України»;
- визнання такими, що втратили чинність, двох постанов Президії Верховної Ради України:
«Про розмінну монету України» від 2 березня 1992 року № 2156-XII;
«Про затвердження назви і характерних ознак грошової одиниці України» від 10.12.1991 № 1952-XII; - унесення змін до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", до статті 249 Податкового кодексу України з метою синхронізації термінології.
Зокрема, пропонується встановити, що:
- співвідношення між «копійкою» та «шагом» дорівнюватиме 1:1;
- Національний банк розроблятиме дизайн та визначатиме порядок введення в обіг «шагів», а також порядок і строки вилучення з обігу «копійок».
У разі ухвалення Верховною Радою України відповідних законів, Національний банк зможе перейти до практичного втілення ініціативи – карбування та введення в обіг українських розмінних монет, номінованих у шагах.
Історична довідка
На території України від часів Гетьманщини і до доби Української Революції 1917 – 1921 років використовувалася дрібна монета «шаг».
Так, 1 березня 1918 року Центральна Рада ухвалила закон про гривню як грошову одиницю Української Народної Республіки, який передбачав випуск державних кредитових білетів номіналом 2, 5, 10, 20, 100, 500 і 1000 гривень, а також монет – 1, 2, 5, 20 та 50 шагів. Однак карбування монет не було втілено в життя через економічні та технічні складнощі.
Натомість було випущено гроші дрібного номіналу – розмінні марки Державної скарбниці – 10, 20, 30, 40 і 50 шагів. На зворотному боці вони мали напис: «Ходить на рівні з дзвінкою монетою» та перебували в обігу до березня 1919 року, коли були скасовані радянською владою.
Із здобуттям Україною незалежності у 1991 році гостро постало питання впровадження власної грошової одиниці. Жваву дискусію викликала потенційна назва для монет – пропонувалися різні назви, зокрема і «шаг» (зразки таких монет навіть були виготовлені Луганським верстатобудівним заводом у 1992 році). Натомість 2 березня 1992 року Постановою Президії Верховної Ради України було затверджено назву «копійка».
Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Як ви ставитесь до ініціативи Нацбанку України про зміну назви розмінних монет з «копійка» на «шаг»?
проголосувало 48 відвідувачів
Останні новини
18:04
Вчора
16:48
Вчора
11:48
Вчора
Спецтема
Оголошення
11:10, 28 серпня
15:27, 26 серпня
21
13:38, 27 серпня
11:46, 2 вересня
22
live comments feed...