• Головна
  • Унікальна чернігівська бандура: «фенікс», що зберігає українську музику
15:02, 15 вересня

Унікальна чернігівська бандура: «фенікс», що зберігає українську музику

Верба, тополя, клен, ялина – ні, це не деревина для створення чарівних паличок зі світу Гаррі Поттера. Але, певним чином, ці дерева пов’язані з «магією», бо з них виготовляють бандури. Й не прості, а так звані бандури чернігівського типу. Ви знали, що є такі?

У 1928-му році 22-річний бандурист та майстер Іван Скляр виготовив бандуру, яку згодом стануть називати бандурою чернігівського типу. Втім, чернігівською вона стане лише у 50-х роках XX сторіччя, коли виробництво бандур запустять на Чернігівській фабриці музичних інструментів. Від інших чернігівська бандура відрізняється мелодійністю, тембром та тим, що її виробляють з цільного дерева, через що така бандура має дещо інше звучання.

Втім, Чернігів, а разом з ним, й Україна, ледве не втратили виробництво чернігівських бандур: після закриття музичної фабрики два унікальні станки для створення цих музичних інструментів збиралися здати на металобрухт.

Врятували станки та відновили виробництво бандур чернігівського типу підприємці, чий основний бізнес зовсім не пов’язаний з музикою – вони виготовляють… котли. Саме поруч з котлами постало і виробництво бандур.

Першу пробну партію чернігівський центр бандури «Плеяда» випустив у 2018-му. Так Чернігів знову став центром виробництва бандур в Україні. А центрів таких відверто небагато – як нам розповіли у «Плеяді», крім нашого міста, централізовано бандури виготовляють два підприємства у Львові та деякі приватні майстри.

Можна сказати, що під час облоги виробництво бандур у Чернігові врятували вищі сили. Бо знаходиться воно на Бобровиці – районі, де від дій російсько-білоруських окупантів постраждало буквально все. Але не виробництво бандур.

Виготовлення бандури – тривалий процес, який займає від 3 до 4 місяців. Зокрема, орнамент на бандурі викладають майже як пазл, у ручну.

Коштують бандури теж чимало. Наразі у Чернігові виготовляють три види бандури. Дитяча коштуватиме 21 тисячу 800 гривень, підліткова – 28 тисяч 800 гривень, а концертна доросла обійдеться у 60 тисяч.

Втім, це «базові» ціни. Якщо замовник хоче індивідуальний малюнок, чи збільшити кількість струн (у дорослій бандурі «базової» комплектації струн 65, а у підлітковій – 56) – за це доведеться заплатити додатково.

Тим не менш, після початку повномасштабного вторгнення попит на чернігівські бандури не тільки не зменшився – зріс. Їх купують не тільки по всій вільній Україні, а і у Німеччині, Польщі, Литві та Північній Америці.

Бандуру називають універсальним інструментом, на якому можна зіграти буквально все – від українських народних пісень до класичної чи клубної музики.

Нагадаємо, навчання грі на бандурі у комунальних музичних закладах Чернігова коштує 280 гривень на місяць. Дешевше – 270 гривень, лише вчитися грати на баяні, акордеоні, домрі та… балалайці.


Сєргєй Карась
Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Бандура #Чернігів #виробництво #струни #музичний інструмент
Оголошення
live comments feed...