• Головна
  • Медичний канабіс: чи можна купити ліки в аптеках Чернігова
13:40, 26 листопада

Медичний канабіс: чи можна купити ліки в аптеках Чернігова

Медичний канабіс: чи можна купити ліки в аптеках Чернігова

З дня, коли в Україні вступив у дію закон про легалізацію медичного канабісу, минуло понад 3 місяці. За цей період вже з’явилися перші аптеки, які отримали необхідні ліцензії для реалізації ліків, однак препарати досі недоступні для українців. Чи є в Чернігові аптеки, яким дозволено продавати засоби на основі медичного канабісу, коли ліки стануть доступними, та у якому вигляді, далі у матеріалі Чернігівського онлайн-журналу «PECHERA.info».

Закон про легалізацію медичного канабісу набув чинності 16 серпня. За словами нардепаДмитра Гуріна, перші препарати з канабісу мали б з’явитися в спеціалізованій мережі аптек вже за декілька місяців. Проте медичні засоби досі недоступні в Україні, а серед аптек лише дві отримали необхідні ліцензії.

Для відстеження дій з медичним канабісом було створено спеціальну електронну систему, яка запрацювала 1 жовтня. Електронна система обліку обігу медичного канабісу фіксує шлях від насіння до продажу ліків.

- У нас побудована електронна система обігу, в якій будуть фіксуватися усі види операцій з медичним канабісом, фактично, від імпорту чи вирощування до кінцевого відпуску в аптеці, – повідомилазаступниця міністра охорони здоровʼя Марія Карчевич на прес-конференції в «Медіацентрі Україна»

Аби реалізовувати ліки на основі медичного канабісу, необхідно мати 3 ліцензії: на право провадження господарської діяльності у сфері роздрібної торгівлі лікарськими засобами, на виробництво лікарських засобів в умовах аптеки, на обіг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Як повідомляє Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Чернігівській області, у Чернігові відсутні аптеки, котрі зареєстровані в електронній системі обліку обігу медичного канабісу. Наразі лише дві аптеки в Україні зареєструвалися в цій системі. Перша знаходиться в Черкасах, вона пройшла реєстрацію 2 жовтня, а друга – в Житомирі.

У зареєстрованих в електронній системі аптеках ліки на основі медичного канабісу досі не доступні. Чому так? Як пояснює голова Української асоціації медичного канабісу Геннадій Шабас:

- Національні виробники лише готуються запускати потужності. Натомість іноземні бренди ще не зареєстрували жодного активного фармацевтичного інгредієнта, який можна імпортувати та використовувати для виробництва ліків в аптеці.

Також Геннадій Шабас наголосив, що без квотування неможливо розпочати реалізацію медичних препаратів. 5 листопада Уряд визначив терміни подання заяв на отримання квот. До 20 листопада 2024 року аптеки та інші суб’єкти господарювання, що беруть участь у процесі обігу речовини, мали б подати до місцевих державних адміністрацій розрахунок річної потреби в рослинах медичного канабісу. А до 1 грудня – подати заяву до Держлікслужби на визначення квоти на виробництво, виготовлення, зберігання, ввезення та вивезення з території України наркотичних засобів, психотропних речовин, рослин коноплі, садивного матеріалу конопель на 2025 рік.

Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Чернігівській області повідомила, що вже затверджено перелік форм лікарських засобів, які можуть виготовлятися в умовах аптеки на основі медичного канабісу. Це будуть рідкі засоби для орального застосування, тобто краплі, розчини, емульсії та суспензії, тверді капсули, та паста чи гель для ротової порожнини.

Також МОЗ опублікувало перелік хвороб, при яких можуть призначити препарати на основі медичного канабісу, а саме:

1. Хронічний або нейропатичний біль та/або спастичність, спричинені такими захворюваннями:

  • злоякісні новоутворення;
  • діабетична нейропатія;
  • розсіяний склероз;
  • ураження трійчастого та лицевого нерва;
  • невралгії внаслідок оперізувального лишаю;
  • ураження нервових корінців та сплетінь;
  • компресія нервових корінців та сплетінь при хворобах;
  • мононевропатії верхньої кінцівки;
  • мононевропатії нижньої кінцівки;
  • поліневропатії та інші ураження периферичної нервової системи;
  • церебральний параліч та інші паралітичні синдроми;
  • травми спинного мозку;
  • внутрішньочерепні травми.

2. Нудота та блювання внаслідок хімієтерапії під час лікування новоутворень.

3. Хвороба Паркінсона, синдром де ля Туретта.

4. Рефрактерна (фармрезистентна) епілепсія.

5. Захворювання, що спричиняють судомні напади у дитячому віці: синдром Леннокса-Гасто, синдром Драве, туберозний склероз.

6. Втрата ваги, пов’язана з анорексією у пацієнтів з хворобами, зумовленими вірусом імунодефіциту людини.

7. Інші захворювання – виключно за наявності висновку лікарсько-консультативної комісії.

Відпуск ліків на основі медичного канабісу здійснюватиметься лише за електронним рецептом лікаря сімейної практики, або спеціалізованої медичної допомоги.

«Сподіваюся, що в цьому році ми зможемо хоча б першим пацієнтам надати доступ до цих ліків», – зазначив голова Української асоціації медичного канабісу Геннадій Шабас на прес-конференції в «Медіацентрі Україна» 2 жовтня. Однак, враховуючи, що заявки на визначення квот націлені саме на 2025 рік, припускаємо, що до кінця поточного року в українських аптеках не з’являться ліки на основі медичного канабісу.

Валентина Гавриленко, Чернігівський онлайн-журнал «PECHERA.info»


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#медичний канабіс #аптеки Чернігова #медичні препарати
Оголошення
live comments feed...