У Чернігові понад 400 людей вже стали підготовленішими до дій у надзвичайних ситуаціях — Центру готовності цивільних виповнилось 3 роки
“Знання, що дають можливість почуватися впевненіше у критичних ситуаціях”. Кого та як три роки поспіль навчає Центр готовності цивільних
У липні Центр готовності цивільних — проєкт Благодійного фонду Сергія Притули — відзначає три роки діяльності. За цей час тренінги Центру відвідали понад 80 тисяч українців, а сам проєкт охопив 21 область країни, зокрема і Чернігівську.
У нашому місті осередок ЦГЦ працює з березня 2025 року. За цей час у Чернігові було проведено понад 25 навчальних заходів, на яких понад 400 мешканців області отримали знання з домедичної допомоги, основ безпеки, стрілецької справи, мінної безпеки, БПЛА, психологічної стійкості та навіть ножового бою.
“Це не просто навчання, це — новий рівень впевненості”
Світлана Заїка, учасниця тренінгів:"Я була вже двічі. І скажу чесно: це не просто навчання. Це про впевненість у собі, про стан, коли страх не паралізує, а трансформується в готовність. Стрілецька справа — це не тільки про зброю, це про відповідальність, рішучість та свідомість. Центр — це місце, де відбувається психологічне зцілення."
Тренінги ЦГЦ у Чернігові проводять сертифіковані інструктори, зокрема інструктор з домедичної допомоги Дмитро Балюта:
"Більшість учасників приходять із цікавістю, але йдуть уже з чітким розумінням: ці знання можуть врятувати життя — своє, близьких чи навіть випадкового перехожого. Люди розуміють: чекати “швидку” — це не завжди вихід. Діяти треба тут і зараз. І саме цьому ми вчимо — впевненості та готовності", — наголошує він.
У центрі уваги — практичність і людяність
Наталія Федченко, чернігівка, яка пройшла курс із домедичної допомоги, ділиться:"Це один із найцінніших досвідів. Зараз я знаю, як діяти в екстреній ситуації. Навіть базові знання можуть бути вирішальними. А тренери — надзвичайно терплячі й фахові."
Найпопулярніші теми серед чернігівців:
- Домедична допомога: зупинка кровотеч, базова підтримка життя;
- Стрілецька справа (в залі й на полігоні);
- Орієнтування на місцевості;
- Мінна безпека;
- Психологічна стійкість і емоційне вигорання;
- Спілкування з ветеранами;
- Основи поводження з БПЛА;
- Новинка — «Основи ножового бою» (вперше в Чернігові 27.07).
Освіта як щит — навіть у тилу
Чернігівський осередок ЦГЦ з'явився у критично важливий період — в умовах військової адміністрації та обмеженого місцевого самоврядування. Саме в такий час мешканці області потребують не лише інформаційної, а й фізичної та психологічної готовності. І Центр надає її — у форматі живого, дієвого навчання.
Безкоштовно, практично, для всіх охочих
Участь у тренінгах - за довільний благодійний внесок. Зареєструватися може кожен, без обов’язкової попередньої підготовки. Центр продовжує свою роботу щотижня, залучаючи нових людей, партнерів та інструкторів.
Реєстрація та графік — на офіційному сайті Благодійного фонду Сергія Притули або за посиланням тут.
"Кожен тренінг — це крок до внутрішньої сили та спільної безпеки. Ми не знаємо, коли ці знання можуть стати в нагоді, але впевненість у собі — це вже перший крок до порятунку", — підсумовує інструктор Дмитро Балюта.
Висновки року
Надзвичайні ситуації в певних містах України стають поштовхом до зросту реєстрацій на тренінги. До прикладу, у Полтаві, після прильоту двох ракет по військовому навчальному закладу 3 вересня 2024, місцевий осередок організував більше 50 тренінгів з домедичної допомоги лише протягом вересня.
Команда ЦГЦ вкотре пересвідчується і просить українців не чекати “нагоди”, а обов’язково відвідувати тренінги з основ військової справи та безпекової тематики. Краще мати знання завчасно; не обов’язково, що вони знадобляться, але їх наявність заспокоює і дає відчуття впевненості у власних силах.
Плани на майбутнє
Досвід і практики роботи Центрів готовності цивільних наразі цікавлять відповідні державні інституції в Україні, а також закордонних експертів, зокрема, із країн Балтії.
У планах команди ЦГЦ — створення стаціонарних тренувальних приміщень, які будуть наповнені навчальними симуляторами за різними тематичними напрямками в умовах довготривалої війни. Наразі під це шукають фінансування.
“Діяльність "Центру готовності цивільних" змінила ставлення українців до питань готовності до служби, особистої безпеки та цивільної оборони. Люди не панікують, а навчаються діяти за алгоритмами. Кожен тренінг у ЦГЦ — це не просто теорія, а відпрацювання реальних сценаріїв, що дозволяє людям почуватися впевненіше у критичних ситуаціях. Деякі наші учасники повторно відвідують заходи, щоб ще раз почути, краще запам’ятати, знову потренуватися; приводять рідних, друзів, колег. Разом із волонтерами ЦГЦ, інструкторами, партнерами та відвідувачами продовжуємо формувати спільноту сильних і готових до всього. Дякую кожному причетному до цього надважливого явища”, - наголосив Олексій Сердюков, національний координатор проєкту Центр готовності цивільних.
Реєструйтеся на треніг, що зацікавив, та очікуйте дзвінка від організаторів. На кожну подію необхідно реєструватися окремо. Щоб долучитись до нового заняття, не потрібно проходити всі попередні.