Ностальгія — почуття туги за минулим, коли все здавалося простішим і щасливішим. Слово дослівно означає страждання від бажання повернутися назад. Цей термін вперше ввів швейцарський лікар Йоханнес Хофер у XVII столітті, щоб описати "хворобу" швейцарських солдатів, які сумували за дому під час військових походів. Він пояснив, що вона виникає внаслідок постійної внутрішньої тривоги через згадки про батьківщину. Симптоми ностальгії включають натягнуті думки про дім, плач, тривогу та негативні прояви з боку здоров’я.
Основні різновиди ностальгії
Сьогодні ностальгію перестали вважати хворобою, вона відсутня у міжнародній класифікації МКБ. Але цим явищем продовжують активно цікавитися психологи, журналісти та дослідники. Ця тема стає об’єктом обговорень, як і нові ігрові автомати Ельслотс. Ностальгія — складний емоційний процес, що поділяється на наступні види:
- особиста;
- історична.
Особистий підвид пов'язаний з минулим конкретної людини, яка відчуває її у певних випадках, наприклад:
- коли чує знайомий запах;
- слухає улюблену пісню
Дуже часто ностальгію тригерить почуття самотності або навіть депресивний стан.
При подібному стані спостерігається зацикленість на приємних спогадах, пов’язаних з:
- дитинством;відносинами;
- близькими людьми.
Спогади здаються райдужними, але емоції при цьому змішані:
- туга;
- спокій;
- сум;
- зігріваюче відчуття комфорту.
Історична належить до періоду історії, який людина могла і не застати. Феномену історичної ностальгії присвятив своє відео британський журналіст і блогер Ашер Ісбрукер, який відчув дивну ностальгію, коли передивлявся колекцію домашніх ретро відеофільмів середини минулого століття, в одному з яких його сім'я зафіксувала свою поїздку по Америці кінця 50-х. Такий різновид “хвороби” відчувають люди, яких щось не влаштовує в сучасному. Вони налаштовують себе на тому, що «раніше було краще».
Можливі негативні наслідки
Ностальгія може мати негативний вплив на здоров’я та життя в цілому. Це почуття спричиняє стагнацію. Крім того, ідеалізація минулого також є ризикованою стороною ностальгії, оскільки стає важко сприймати минуле як ідеальне, ігноруючи всі його труднощі та негаразди. Це може призвести до нереальних очікувань в майбутньому і ризику "закохатися" в ілюзію минулого.
Також ностальгія може стерти автентичність. Тому важливо уникати ескапізму, коли люди використовують спогади про минуле, щоб уникнути реальних проблем та відповідальності в сучасному житті. Це може призвести до затяжної і невирішеної ситуації, коли спостерігається уникання важливих рішень та дій. Таким чином, ностальгія, хоча і є природним почуттям, потребує обережного підходу.