67811d1ee8526.webp

Стрес – досить поширене явище, яке має негативний вплив на людину. Симптоми стресу здатні впливати на ваше здоров’я, навіть коли ви цього не усвідомлюєте. Часто ми списуємо головний біль, проблеми зі сном, погане самопочуття чи труднощі з концентрацією на інші причини, тоді як справжнім винуватцем може бути стрес. Цікаво, що серед його проявів може бути й гіперсалівація — несподіване підвищене слиновиділення, тому рекомендовано проконсультуватися із лікарем про своє самопочуття та симптоми. Читайте далі, щоб дізнатися детальніше про вплив стресу на наше тіло.

Прояв стресу на людині

Власне, така неспецифічна реакція організму у відповідь на дуже сильну дію або зовнішній подразник може впливати на наше тіло, емоції, мислення та поведінку. Розпізнавання основних симптомів стресу допомагає краще справлятися з постійною напругою. Стрес, який тривалий час є неконтрольованим, може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям, зокрема:

  • підвищений тиск;
  • серцеві захворювання;
  • інсульт;
  • ожиріння;
  • діабет.

Основні наслідки стресу:

Опорно-руховий апарат

Під час стресу м'язи у тілі автоматично напружуються як захисна реакція. У разі короткочасного стресу напруга швидко минає, але хронічний стрес змушує м'язи постійно залишатися в напруженому стані. Це може призводити до головного болю, мігрені, болю в спині та кінцівках, особливо через робочий стрес.

Дихальна система

Дихальна система забезпечує організм киснем і виводить вуглекислий газ. Повітря проходить через ніс, гортань, трахею, бронхи та бронхіоли, доставляючи кисень у кров. Стрес може викликати задишку та прискорене дихання через звуження дихальних шляхів. У здорових людей це зазвичай не створює проблем, але для тих, хто має респіраторні захворювання, як-от астма чи ХОЗЛ, постійний стрес може створювати ускладнення.

Серцево-судинна система

Гострий стрес, як-от дотримання дедлайнів чи раптове гальмування, викликає прискорене серцебиття, посилені скорочення серця та підвищення кров'яного тиску через викид адреналіну, норадреналіну та кортизолу. Це частина реакції «бий або тікай», яка допомагає організму швидко адаптуватися.

Після завершення будь-якої стресової ситуації організм зазвичай повертається до нормального стану. Однак хронічний стрес тривалий час зберігає підвищену частоту серцевих скорочень і рівень кров'яного тиску, що може призвести до серйозних проблем, таких як гіпертонія, серцевий напад або інсульт.

Шлунково-кишкова система 

Стрес може негативно впливати на роботу кишківника, викликаючи біль, здуття та інший дискомфорт. Крім того, кишкові бактерії, що впливають на здоров’я кишківника й мозку, також реагують на стрес, що може позначитися на настрої та емоціях. Ба більше, хронічний стрес здатний змінити склад кишкової мікрофлори, спричиняючи порушення її балансу. Особливо небезпечний стрес у ранньому віці, оскільки він може впливати на розвиток нервової системи й підвищувати ризик проблем із травленням у майбутньому.

Нервова система 

Нервова система складається з центрального відділу (головний і спинний мозок) та периферичного (вегетативна і соматична системи). Вегетативна система, своєю чергою, поділяється на симпатичну (СНС) і парасимпатичну (ПНС) системи. Коли ви відчуваєте стрес, СНС активує реакцію: прискорене серцебиття, часте дихання, високий рівень цукру в крові, а травлення сповільнюється. Організм забирає енергію, щоб впоратися із загрозою.

Після того, як стресова ситуація закінчується, ПНС допомагає організму повернутися до нормального стану. Однак, якщо баланс між цими системами порушується, це може викликати проблеми, наприклад, з диханням чи кровообігом.

Репродуктивна система

Короткочасний стрес може підвищити рівень тестостерону у чоловіків, але з часом він може знизитися, що вплине на сперматогенез і викличе еректильну дисфункцію. Хронічний стрес також збільшує ризик інфекцій репродуктивних органів. У жінок стрес може порушити менструальний цикл, зробити його нерегулярним або болючим, а також посилити симптоми менопаузи.