Часто можна почути, що хороший ніж має підходити для будь-якої роботи. Однак ми дотримуємось думки, що на практиці завжди з’ясовується, що спеціалізація – ключ до оптимальної ефективності.

Прагнення до універсальності – завжди певний компроміс, а тому універсал ніколи не буде ідеальним.

Різні типи ножів і їх застосування

Кожен тип ножа має свої переваги і оптимізований для конкретних завдань:

Кухонні ножі призначені для різання та рубання самих різних продуктів. Тому різні кухонні ножі мають специфічні форми та розміри, що підходять для роботи з певними інгредієнтами. Універсальний кухонний ніж існує (і саме так і називається), але він просто призначений для виконання нескладних повсякденних справ і не є самим кращим та ефективним з усіх. Саме кухонні ножі найбільш наглядно демонструють усі переваги спеціалізації.

Ножі для активного відпочинку. Міцні ножі для бушкрафту та туризму. Підходять для роботи по дереву, колки дров, ремонту, оброблення улову, приготування їжі. Але й серед них зустрічаються моделі, наприклад, більше призначені для того, щоби різати гілки та колоти чурки. Або моделі, що краще підходять для роботи на кухні у таборі. Саме вам варто знати, як ви будете використовувати ваш ніж найчастіше. І саме ви можете вибрати та купити саме той ніж, що потрібен саме вам.

Міські складані EDC ножі

Компактні помічники у міській повсякденності. Умовно їх можна поділити на дві великі групи:

Складані EDC різаки. Компактні, легкі, сучасно виглядаючі ножі з відносно великим лезом. Дуже зручні у повсякденному використанні. Їх призначення – різати. Такий ніж допоможе розкрити поштовий пакунок чи блістер з супермаркету, розрізати шнур або дріт та зробити багато іншого подібного.

Складні багатофункціональні ножі. Іх леза зазвичай менші, чим у попереднього типу, але вони компенсують це багатим набором додаткових інструментів. Ви можете самі підібрати модель, що більше відповідає вашим потребам.

Мисливські ножі

Спеціально розроблені для використання на полюванні. Зазвичай це доволі крупні та міцні нескладані (фіксовані) ножі із великими лезами. При цьому вони теж поділяються на кілька основних типів:

  • “Доборні” ножі. Використвуються для того, щоби добити підранка. Часто мають довгий великий клинок, через що попадають у категорію холодної зброї. Збільшого – застарілий та рідко зустрічаються тип ножа. Більше ціниться як частина старих мисливських традицій.
  • Ножі для зняття шкіри. Цей тип можна впізнати по не дуже довгому, широкому клинку із задраним до гори вістрям. Така форма вважається найбільш зручною саме для зняття шкіри з крупного звіра.
  • Універсальний мисливський ніж. Ніж з відносно середніми розмірами клинка. Головна вкладена в нього ідея – оптимальність та зручність. Цей ніж має підходити для вирішення самих різних задач, які можуть з'явитися під час полювання. Є найбільш поширеним типом сучасного мисливського ножа.
  • Складаний мисливський ніж. Міцний та надійний складаний ніж з стійкою до забруднень та навантажень конструкцією, та відносно великим та міцним лезом. Використовується на полюванні на птахів та мілку дичину. Інколи ці ножі мають специфічні додаткові інструменти. Наприклад - спеціальний гачок для потрошіння.

Тактичні ножі

Міцні та надійні моделі призначені для використання військовими або просто у надзвичайних ситуаціях. Походять від бойових моделей, але часто відрізняються більшою спрямованістю на побутове, універсальне використання. Бо трьогранним стилетом навіть тушковану яловичину з банки на хліб не намажаєш! Та й бляшанку чи ящик не відкриєш.

Значення правильного вибору ножа

Вибір правильного ножа для конкретного завдання має важливе значення для досягнення ефективності та безпеки. Тому, замість пошуків єдиного ідеального ножа, доцільніше мати набір спеціалізованих ножів для кожної справи окремо. Так ви зможете вибрати правильний інструмент для кожного діла і максимально використовувати його переваги.