Народний депутат Максим Микитась: «Громадяни матимуть можливість отримувати й подавати потрібні їм докази, навіть якщо слідчий, прокурор або слідчий суддя у цьому НЕ зацікавлені»

Які найголовніші принципи, якими має керуватися система правосуддя України? Прозорість, рівність і справедливість. Якщо погортати новинні стрічки в соцмережах чи матеріали в ЗМІ, то можна швидко дійти висновку із прозорістю та рівністю у вітчизняної Феміди і справді проблеми. Народний депутат Максим Микитась ініціює зміни в цій системі уже зареєстрований законопроект «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо забезпечення засади змагальності)». Чимало користувачів соцмереж уже схвально оцінили запропоновану новацію. А чим вона корисна для нас із вами давайте розберемось.

Конституція і Кримінальний кодекс України гарантують, що всі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом у своїх правах. Але насправді так буває далеко не завжди. Висновки робіть самі: у правоохоронців під час збору доказів у кримінальному провадженні практично розв’язані руки. Вони мають право і на примусові дії, і на обмеження свобод людини. Сторона захисту, з іншого боку, теж може ініціювати слідчі дії і витребувати документи. А в разі відмови слідчого або прокурора навіть подати скаргу.

Але ось у чому заковика якщо слідчий суддя відмовить у задоволенні цієї скарги, то його рішення оскаржити вже не можна. Відповідно людина позбавляється свого права на отримання доказів, які можуть бути представлені в суді, а принцип рівності сторін грубо порушується. І масштаб цієї проблеми колосальний: не задоволеними залишаються в середньому дві з трьох скарг. У цифровому вираженні це виглядає так: відповідно до «Узагальнення про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» від 12.01.2017 № 9-49/0/4-17, у 2015 році були подані в місцеві суди скарги на рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій 1566, із них повернено 100, задоволено лише 523. Тобто лише третина отримає «добро» від суддів.

Народний депутат Максим Микитась: «Підготовлений мною законопроект усуває цю несправедливість і дає право оскаржувати подібні рішення слідчого судді. Громадяни матимуть можливість отримувати й подавати потрібні їм докази, навіть якщо слідчий, прокурор або слідчий суддя у цьому НЕ зацікавлені. Тільки такими кроками можна забезпечити дійсно справедливий судовий процес. А це довіра українців до судової системи, підвищити яку точно не завадить».

Якщо говорити предметніше, то в пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що автор документа пропонує такі зміни в статтях 307-й і 309-й чинного законодавчого акту щодо рішень чи ухвал слідчого судді за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування:

можливо оскаржити відмову в задоволенні скарги на постанову про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій;

під час досудового розслідування також можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали слідчого судді про відмову в задоволенні скарги на постанову про закриття кримінального провадження, про відмову в задоволенні скарги на постанову про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій.

Ознайомитися з текстом документа можна на сайті Верховної Ради України.

Українці досить схвально поставилися до цієї ініціативи, про це свідчать їхні коментарі під новиною про цю законотворчу ініціативу.

Архітектор Віталій Оксюковський: «Рівні права на докази основа справедливості в судах!!! Бажаю 300 голосів за законопроект!»

Фотограф Євген Колор: «Дуже правильно!»

Голова адвокатського об’єднання Володимир Тимошенко: «Дякую від імені адвокатури!»

Володимир Дух, рітейлер: «У більшості випадків слідчі судді так і роблять. Принаймні, при розгляді адміністративних і господарських справ. Закон актуальний».

Щодо хронології цього документа, то нині законопроект зареєстрований, 18 квітня його направили на розгляд до профільного парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, де він і опрацьовується. А вже згодом документ отримають на розгляд і народні депутати.

Микитась
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
56 просмотров в ноябре
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии