Математика й фізика – нині «динозаври» вищої школи

Абітурієнти починають подавати документи на вступ до закладів вищої освіти. Реєстрація електронних кабінетів стартує вже 2 липня. Трохи пізніше розпочнеться прийом заяв і документів навчальними закладами. Подання заяв на вступ на основі сертифікатів ЗНО завершується 26 липня. Якою буде ця вступна кампанія для чернігівців і в чернігівських вишах говорили освітяни й журналісти під час дискусії в прес-клубі «Чиста політика».

Звісно, у кожній діжці з медом є своя ложка дьогтю. Законодавча площина має чималі прогалини, відтак повноцінне функціонування закладів І–ІІ рівнів акредитації лишається під питанням, резюмує головний спеціаліст Управління освіти і науки Чернігівської ОДА Тетяна Давидова. Адже Закон України «Про фахову передвищу освіту» (в коледжах і технікумах) ще тільки готується. Інші виші входять у новий навчальний рік теж із чималим оберемком питань і оновленим переліком спеціальностей.

«Національний університет «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка та Прилуцький гуманітарно-педагогічний коледж ім. І.Я. Франка будуть здійснювати підготовку фахівців з інклюзивної освіти, коефіцієнт сільської молоді не змінено, на аграрних спеціальностях він навіть зріс, говорить Тетяна Давидова. Також вийшла постанова з певними пільгами на право здобуття медично-педагогічної освіти із січня 2019 року з подальшим відпрацюванням у сільській місцевості. Хочу проінформувати всіх про те, що при нашому управлінні освіти і науки створений оперативний регіональний штаб із питань вступної кампанії, телефони якого: 95-21-64, 95-21-56».

У Чернігівському національному університеті «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка вважають, що студенти більше беруть до уваги саме репутацію закладу, його респектабельність та імідж, аніж окремо взяту спеціальність. Бо не існує революційних дисциплін, задля яких молодь не поїхала б до Києва і лишилася б у Чернігові. Хоча представники названого закладу переконують, що теж оновлюють свій фаховий перелік.

«Ми працюємо, у тому числі й над анонсованим відкриттям медичної спеціальності, але це не так просто, зауважив Анатолій Тимошенко, проректор Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка. Із фармацією у нас поки важко, бо медичне лобі не хоче віддавати ці перспективні напрями підготовки в регіони. Нинішнього року нам уже не вдасться здійснити набір на цю спеціальність. А так ми зробили все для того, щоб молоді люди, випускники, змогли серйозно зайнятися філософією аж до аспірантури. Усе в нас для цього готове бакалаврат, магістратура. Будемо сподіватися, адже Чернігівщина завжди славилася філософами».

Загальноукраїнський конкурс головний біль для вишів

Якщо «Чернігівський колегіум» став класичним лише цього року (відтак має невеликий досвід існування в цій іпостасі), то Ніжинський університет належить до «класиків» уже 14 років. Однак ректор Ніжинського державного університету імені М.В. Гоголя Олександр Самойленко переконує: тут намагаються поєднувати переваги і звичайного університету, і класичного. Їхній фаховий перелік на сьогодні нараховує понад три десятки спеціальностей. Відсоток держзамовлення не змінився. Але в умовах відкритого загальноукраїнського конкурсу зріс прохідний бал, і умови вступу на бюджетну форму навчання на деякі спеціальності стали ще жорсткішими.

«Торік були відкриті конкурси на класичні спеціальності, а це загальноукраїнський конкурс, розповідає Олександр Самойленко, ректор Ніжинського державного університету ім. М.В. Гоголя. Раніше на якусь спеціальність давали 15 або 25 місць держзамовлення, і ми фіксовано їх отримували незалежно від того, із яким балом приходила дитина. Це могло бути і 165, і 170 залежно від спеціальності. Із минулого року всі конкурси стали фіксовані й проходили по всій Україні. Наприклад, на політологію із балом 192. От було раніше 10 місць на політологію, ми їх наповнювали з балом 176, а минулого року потрапило лише троє дітей із балом 193. Як вплинуть відкриті конкурси на освіту, важко сказати. За цією тенденцією треба поспостерігати хоча б кілька років. Лише тоді можна буде сказати, який вплив вона мала. Те саме можна сказати і про магістратуру. Із наступного року на всі магістерські програми складатимуть ЗНО з іноземної мови. Минулого року розпочали навчання юристи й міжнародники, у цьому році підключилися ще кілька спеціальностей. По нашому вишу це психологія, політологія, історія, археологія. От вони вже зараз зареєструвалися і мають складати ЗНО з іноземної мови. Ми до цього готувалися і відкрили мовні курси для наших студентів».

Відтак питання наповнюваності спеціальностей із високим пороговим балом лишається відкритим для всіх вишів Чернігова без винятку, говорять педагоги. Інша проблема мода на той чи інший фах. Нині освітяни відкрито говорять про математику, фізику, хімію як класичні дисципліни, що перебувають на межі вимирання. Це динозаври, яких скоро можна буде побачити хіба що у відеороликах, говорить Анатолій Тимошенко.

«Фізика це загальноукраїнська трагедія, вважає проректор «Чернігівського колегіуму». Математика біля неї, хімія теж. І це не тільки справедливо для педагогічних університетів, але й для тих, які хоч і змінили статус, проте все одно готують педагогів із цих предметів. Пробачте, але нам скоро будуть європейці казати: щось робіть, бо до нас менше їде людей із підготовкою з цього напрямку».

Бо область сільська

Є скорочення попиту і на історію. І проблема, знову ж таки, в тому, що на цей фах в Інституті історії «Чернігівського колегіуму» торік дали зависокий прохідний бал 183, і його не змогли подолати всі охочі. Певні витоки цієї ситуації в тому, що наша область сільська, вважає Анатолій Тимошенко: «Там підготовка, при всій повазі до колег у сільських школах, дещо поступається міській. Є така, на жаль, тенденція. Відомо, що випускникам Чернігівщини складніше конкурувати з випускниками Києва, Харкова та інших регіонів, де питома вага сільської молоді нижча. З одного боку, вони дають нам регіональну підтримку й коефіцієнт, а з іншого виводять на широкий конкурс. Якщо раніше за результатами ЗНО Чернігівщина з десятки кращих не виходила, то цього року я не беруся прогнозувати…»

Якщо говорити про популярні дисципліни, то ще 5 років тому кожна друга людина воліла стати психологом. Нині ж мода на фізкультуру. Усі мріють стати тренерами та фітнес-інструкторами, реабілітологами, ерготерапевтами. Непоганий стан справ і зі спеціальностями, які стосуються управління персоналом, IT-сфера теж у тренді, діляться освітньою модою викладачі вишів.

Сергій Березенко як народний депутат теж дає оцінку освітній кампанії, що стартує в Україні.

«Мій старший син цього року закінчив школу, говорить нардеп. Тому питання обрахування прохідного балу й вибору вишу мене хвилюють так само, як і мільйони українських батьків. Що обере дитина родинну медичну традицію чи, за моїм прикладом, стане економістом, то вже буде його вибір. Як батько я підтримаю будь-яке його рішення. Звісно, українська вища школа не бездоганна, є недоліки, є над чим працювати. Сподіваюся, що восени цього року врешті-решт ухвалимо закон «Про фахову передвищу освіту», і це зніме напругу для технікумів і коледжів. Інше рішення запрацює з наступного року і постанова Кабміну «Про деякі питання реалізації права осіб на першочергове зарахування на спеціальності до закладів вищої медичної, вищої педагогічної освіти за державним або регіональним замовленням». Саме цей документ регулюватиме кількість майбутніх фахівців на селі освітян і медиків. Бо за ним право на першочергове зарахування матимуть ті випускники, які укладають угоду на відпрацювання в сільській місцевості не менше 3 років. Тож рухаємося далі».

Довідка

Загальноосвітні навчальні заклади Чернігова цього року випустили понад 1,5 тисячі старшокласників. У 2017–2018 навчальному році в закладах вищої та фахової передвищої освіти області навчалося близько 22,5 тисячі студентів, у тому числі понад 17 тисяч осіб за денною формою навчання. Серед них 7127 студенти технікумів, училищ і коледжів і 10244 студенти університетів, інституту й академії.

березенко, вступна кампанія
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Общество
Біля новобудови на вулиці Шевченка 101а, що поряд з отелем "Брянськ", утворилася прірва об'ємом у понад 2 кубічних метри. Про це йдеться у повідомленні КП "Чернігівводоканал", на офіційній Facebook-сторінці. Провал ґрунту стався на тротуарі поруч з новим будинком. Зазначається, що забудовник "Укрсівербуд" передав мережі на баланс "чернігівводоканалу" лише кілька років тому. За оцінками фахівців провал стався через розгерметизацію (руйнування) каналізаційни...
Общество
Міськрада офіційно зобов’язалася у разі передачі в комунальну власність міста стадіону імені Гагаріна (офіційна його назва - ДП «Олімпійський навчально-спортивний центр «Чернігів») використовувати його за цільовим призначенням і не відчужувати в приватну власність. Про це повідомляє прес-служба Чернігівської міської ради. Окрім цього місто має зберегти цей спортивний об’єкт як базу олімпійської підготовки та забезпечити сертифікацію відповідно до вимог між...
Спорт
Двое боксеров из Черниговщины - призеры 57-го международного турнира класса А "Belgrade winner 2019". Об этом сообщает Департамент семьи, молодежи и спорта Черниговской ОГА. Спортивный турнир среди мужчин и женщин проходил с 16 по 21 апреля в Белграде (Сербия). В составе сборной Украины было три боксера из Черниговской области: Денис Песоцкий, Даниил Жасан и Андрей Тимошенко. В результате соревнований Даниил Жасан завоевал "серебро", а Денис Песоцкий - "б...
Криминал
Чернігівець сяде за ґрати на п'ять із половиною років через вчинений грабіж. Про це повідомляє Чернігівська місцева прокуратура. На вулиці Старобілоуській вирвав із рук потерпілого мобільний телефон. За що і був затриманий правоохоронцями. За даними перевірки, підозрюваний раніше вже мав проблеми із законом. Мобільний телефон «Huawei Tit u02», яким намагався заволодіти зловмисник, коштував трохи менше 3 тисяч гривень.
Происшествия
В Чернігові затримали чоловіка, який намагався вбити знайомого під час сварки. Про це повідомляє Чернігівська місцева прокуратура В середу, 17 квітня, підозрюваний розпивав зі своїми знайомим спиртне. Пізніше між чоловіками виник конфлікт, який зловмисник вирішив завершити за допомогою леза ножа. Потерпілому він наніс травму шиї. Медики, які вчасно зреагували, змогли врятувати життя потерпілому. Підозрюваного затримали на наступний день після замаху. Під в...
Новости компаний
Проверка трезвости водителя позволяет избежать многих неприятностей. На вопрос, какой алкотестер купить для личного пользования, следовало было бы ответить, что точно такой же, как используют полицейские. Проблема, заключается в том, что полицейские алкотестеры стоят очень дорого, а такая высокая цена значительно превышает финансовые возможности среднестатистического водителя. К счастью, на сайте http://alco-test.com.ua/ представлены модели персональных ал...
Общество
Маршрут №41 "Готель "Україна"-Хімволокно", на разі неможливо продовжити до ТРЦ "Hollywood". Про це повідомив начальник Управління транспорту, транспортної інфраструктури та зв'язку Олександр Рижий, у відповіді на електронну петицію з цього питання. За його словами, основною причиною через що, неможливо продовжити шлях проходження без збільшення інтервалу є обмежена кількість водіїв та автобусів. Адже тимчасовим перевізником на цьому маршруті є КП "Чернігів...
Общество
В честь новой 41-й сессии горсовета, во дворе мэрии включили новый фонтан.  Об этом сообщает "Высокий вал". На ремонт двора горсовета прошлой осенью выделили немного больше 3 миллионов гривен. Деньги потратили, в частности, на клумбы, декоративные деревья, кусты, цветы, а так же мини-фонтан, который сегодня и заработал. Напомним, что остальные фонтаны в городе начнут работать 30 мая, на открытии туристического сезона в Чернигове.
Общество
Минулого тижня двоє чернігівців захворіли на ботулізм. Про це повідомляє прес-служба Чернігівської міськлікарні №2 Пацієнти потрапили до медзакладу через вживання в'яленої риби домашнього виробництва. Один із чоловіків вже одужує, у той час як інший хворий - у край важкому стані. Він - у реанімації на штучній вентиляції легенів. Наразі пацієнт отримує дезінтоксикаційну терапію. Йому введено антитоксин протиботулінічний та протиботулінічну сироватку – препа...