Математика й фізика – нині «динозаври» вищої школи

Абітурієнти починають подавати документи на вступ до закладів вищої освіти. Реєстрація електронних кабінетів стартує вже 2 липня. Трохи пізніше розпочнеться прийом заяв і документів навчальними закладами. Подання заяв на вступ на основі сертифікатів ЗНО завершується 26 липня. Якою буде ця вступна кампанія для чернігівців і в чернігівських вишах говорили освітяни й журналісти під час дискусії в прес-клубі «Чиста політика».

Звісно, у кожній діжці з медом є своя ложка дьогтю. Законодавча площина має чималі прогалини, відтак повноцінне функціонування закладів І–ІІ рівнів акредитації лишається під питанням, резюмує головний спеціаліст Управління освіти і науки Чернігівської ОДА Тетяна Давидова. Адже Закон України «Про фахову передвищу освіту» (в коледжах і технікумах) ще тільки готується. Інші виші входять у новий навчальний рік теж із чималим оберемком питань і оновленим переліком спеціальностей.

«Національний університет «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка та Прилуцький гуманітарно-педагогічний коледж ім. І.Я. Франка будуть здійснювати підготовку фахівців з інклюзивної освіти, коефіцієнт сільської молоді не змінено, на аграрних спеціальностях він навіть зріс, говорить Тетяна Давидова. Також вийшла постанова з певними пільгами на право здобуття медично-педагогічної освіти із січня 2019 року з подальшим відпрацюванням у сільській місцевості. Хочу проінформувати всіх про те, що при нашому управлінні освіти і науки створений оперативний регіональний штаб із питань вступної кампанії, телефони якого: 95-21-64, 95-21-56».

У Чернігівському національному університеті «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка вважають, що студенти більше беруть до уваги саме репутацію закладу, його респектабельність та імідж, аніж окремо взяту спеціальність. Бо не існує революційних дисциплін, задля яких молодь не поїхала б до Києва і лишилася б у Чернігові. Хоча представники названого закладу переконують, що теж оновлюють свій фаховий перелік.

«Ми працюємо, у тому числі й над анонсованим відкриттям медичної спеціальності, але це не так просто, зауважив Анатолій Тимошенко, проректор Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка. Із фармацією у нас поки важко, бо медичне лобі не хоче віддавати ці перспективні напрями підготовки в регіони. Нинішнього року нам уже не вдасться здійснити набір на цю спеціальність. А так ми зробили все для того, щоб молоді люди, випускники, змогли серйозно зайнятися філософією аж до аспірантури. Усе в нас для цього готове бакалаврат, магістратура. Будемо сподіватися, адже Чернігівщина завжди славилася філософами».

Загальноукраїнський конкурс головний біль для вишів

Якщо «Чернігівський колегіум» став класичним лише цього року (відтак має невеликий досвід існування в цій іпостасі), то Ніжинський університет належить до «класиків» уже 14 років. Однак ректор Ніжинського державного університету імені М.В. Гоголя Олександр Самойленко переконує: тут намагаються поєднувати переваги і звичайного університету, і класичного. Їхній фаховий перелік на сьогодні нараховує понад три десятки спеціальностей. Відсоток держзамовлення не змінився. Але в умовах відкритого загальноукраїнського конкурсу зріс прохідний бал, і умови вступу на бюджетну форму навчання на деякі спеціальності стали ще жорсткішими.

«Торік були відкриті конкурси на класичні спеціальності, а це загальноукраїнський конкурс, розповідає Олександр Самойленко, ректор Ніжинського державного університету ім. М.В. Гоголя. Раніше на якусь спеціальність давали 15 або 25 місць держзамовлення, і ми фіксовано їх отримували незалежно від того, із яким балом приходила дитина. Це могло бути і 165, і 170 залежно від спеціальності. Із минулого року всі конкурси стали фіксовані й проходили по всій Україні. Наприклад, на політологію із балом 192. От було раніше 10 місць на політологію, ми їх наповнювали з балом 176, а минулого року потрапило лише троє дітей із балом 193. Як вплинуть відкриті конкурси на освіту, важко сказати. За цією тенденцією треба поспостерігати хоча б кілька років. Лише тоді можна буде сказати, який вплив вона мала. Те саме можна сказати і про магістратуру. Із наступного року на всі магістерські програми складатимуть ЗНО з іноземної мови. Минулого року розпочали навчання юристи й міжнародники, у цьому році підключилися ще кілька спеціальностей. По нашому вишу це психологія, політологія, історія, археологія. От вони вже зараз зареєструвалися і мають складати ЗНО з іноземної мови. Ми до цього готувалися і відкрили мовні курси для наших студентів».

Відтак питання наповнюваності спеціальностей із високим пороговим балом лишається відкритим для всіх вишів Чернігова без винятку, говорять педагоги. Інша проблема мода на той чи інший фах. Нині освітяни відкрито говорять про математику, фізику, хімію як класичні дисципліни, що перебувають на межі вимирання. Це динозаври, яких скоро можна буде побачити хіба що у відеороликах, говорить Анатолій Тимошенко.

«Фізика це загальноукраїнська трагедія, вважає проректор «Чернігівського колегіуму». Математика біля неї, хімія теж. І це не тільки справедливо для педагогічних університетів, але й для тих, які хоч і змінили статус, проте все одно готують педагогів із цих предметів. Пробачте, але нам скоро будуть європейці казати: щось робіть, бо до нас менше їде людей із підготовкою з цього напрямку».

Бо область сільська

Є скорочення попиту і на історію. І проблема, знову ж таки, в тому, що на цей фах в Інституті історії «Чернігівського колегіуму» торік дали зависокий прохідний бал 183, і його не змогли подолати всі охочі. Певні витоки цієї ситуації в тому, що наша область сільська, вважає Анатолій Тимошенко: «Там підготовка, при всій повазі до колег у сільських школах, дещо поступається міській. Є така, на жаль, тенденція. Відомо, що випускникам Чернігівщини складніше конкурувати з випускниками Києва, Харкова та інших регіонів, де питома вага сільської молоді нижча. З одного боку, вони дають нам регіональну підтримку й коефіцієнт, а з іншого виводять на широкий конкурс. Якщо раніше за результатами ЗНО Чернігівщина з десятки кращих не виходила, то цього року я не беруся прогнозувати…»

Якщо говорити про популярні дисципліни, то ще 5 років тому кожна друга людина воліла стати психологом. Нині ж мода на фізкультуру. Усі мріють стати тренерами та фітнес-інструкторами, реабілітологами, ерготерапевтами. Непоганий стан справ і зі спеціальностями, які стосуються управління персоналом, IT-сфера теж у тренді, діляться освітньою модою викладачі вишів.

Сергій Березенко як народний депутат теж дає оцінку освітній кампанії, що стартує в Україні.

«Мій старший син цього року закінчив школу, говорить нардеп. Тому питання обрахування прохідного балу й вибору вишу мене хвилюють так само, як і мільйони українських батьків. Що обере дитина родинну медичну традицію чи, за моїм прикладом, стане економістом, то вже буде його вибір. Як батько я підтримаю будь-яке його рішення. Звісно, українська вища школа не бездоганна, є недоліки, є над чим працювати. Сподіваюся, що восени цього року врешті-решт ухвалимо закон «Про фахову передвищу освіту», і це зніме напругу для технікумів і коледжів. Інше рішення запрацює з наступного року і постанова Кабміну «Про деякі питання реалізації права осіб на першочергове зарахування на спеціальності до закладів вищої медичної, вищої педагогічної освіти за державним або регіональним замовленням». Саме цей документ регулюватиме кількість майбутніх фахівців на селі освітян і медиків. Бо за ним право на першочергове зарахування матимуть ті випускники, які укладають угоду на відпрацювання в сільській місцевості не менше 3 років. Тож рухаємося далі».

Довідка

Загальноосвітні навчальні заклади Чернігова цього року випустили понад 1,5 тисячі старшокласників. У 2017–2018 навчальному році в закладах вищої та фахової передвищої освіти області навчалося близько 22,5 тисячі студентів, у тому числі понад 17 тисяч осіб за денною формою навчання. Серед них 7127 студенти технікумів, училищ і коледжів і 10244 студенти університетів, інституту й академії.

березенко, вступна кампанія
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
ПОЗИЦІЯ
Саме про неприпустимість таких дій заявив кандидат у народні депутати по виборчому округу №205 від політичної партії «Слуга народу». Олег Семінський звернув увагу на те, що старі політики нічого не навчились на президентських виборах та продовжують масово застосовувати брудні технології. На його думку, міський голова Чернігова Владислав Атрошенко також долучився до цих технологій, агітуючи за свого партнера Валерія Куліча, перебуваючи на посаді мера. Пан С...
ПЕРЕДВИБОРЧА АГІТАЦІЯ
Валерій Куліч звинувачує в брудній кампанії проти себе Юрія Власенка та БПП. Кандидат каже, що партія Петра Порошенка на виборах в 205 окрузі підтримує Юрія Власенка, а в 206 – Максима Микитася. Так звана «сітка Березенка» про яку знає вся країна, а також газета «Панорама» працюють саме на цих кандидатів. Про це Валерій Куліч заявив в прямому ефірі на каналі «Новий Чернігів» відповідаючи на запитання ведучого«Хто псує білборди Куліча та веде проти нього бр...
Общество
На двух улицах Чернигова не будет воды. Причина - ремонт водопроводов. Об этом сообщает Черниговводоканал. Так, 18 июля с 10 до 14 часов воды не будет на улице Мстиславской, 169; 134; 136; 175. Также в этот день без водоснабжения останутся дома на улице Текстильщиков, 9, 9а, 11а, 11б.
Происшествия
Учуял их в машине 33-летнего украинца. Как сообщает Госпогранслужба Украины, мужчина пересекал границу в автомобильном пункте пропуска "Нові Яроиловичі". Во время обыска BMW украинца собака указала на пепельницу между передними сидениями авто. Там, в подлокотнике, пограничники обнаружили 86 патронов к травматическому оружию калибра 9 мм. Их изъяли. Мужчину привлекли к админответственности.
Происшествия
В понеділок, 15 липня, Прилуки після сильного дощу опинилися під водою. Фото з центральної частини міста виклали в соціальних мережах місцеві мешканці. Також знімком поділився ніжинський історик Євген Луняк. Повідомляється, що повінь після дощу утворилася через те, що забитою виявилася ливнева каналізація. В результаті транспорт – як особистий, так і громадський – їздив по «річках» глибиною по півметра і більше. Відео – «Сегодня»
Спорт
Лінія нападу «Десни» потребує підсилення, проте форварда Юрія Шпирки, який минулий сезон провів в молодіжній команді київського «Динамо», в Чернігові не буде. За інформацією FootBoom, 21-річний Юрій Шпирка не вразив тренерів «Десни» і залишив збори команди, які тривають в Молдові. Вихованець львівського футболу перейшов з ФК «Львів» до «Динамо» минулого літа, але грав лише за команду U-21 в молодіжній першості. Там він в 25 матчах забив 11 голів і став кра...
Общество
Кабінет міністрів України додатково затвердив для Чернігівщини 20 інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізуватися у 2019 році за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку. Загальна сума фінансування на вказані ініціативи – 130,6 мільйона гривень. Усього ж з початку року вже погоджено 32 інфраструктурні проекти, на які з державного бюджету передбачено 210,2 мільйона гривень. Усі проекти надзвичайно важливі для Ч...
Происшествия
Вчора, 16 липня, станом на 18:30 загоряння торфу, що виникло в понеділок, 15 липня, було ліквідовано. Торфовища горіли окремими осередками загальною площею 1 гектар, повідомили в Державній службі з надзвичайних ситуацій. Пожежа виникла поблизу села Монастирище у західній частині Ічнянського району. До гасіння залучались 12 чоловік особового складу, 2 пожежні автоцистерни та 2 мотопомпи 23-ої Державної пожежно-рятувальної частини з Ічні та 13-го Держаного п...
ПОЗИЦІЯ
ПОЗИЦІЯ. В останній тиждень в соцмережах активно поширюються замовні  матеріали, які дискредитують кандидата в народні депутати України, правозахисника  Юрія Власенка. Чим ближче до дня голосування, тим цинічнішими стають методи опонентів. Кандидат у народні депутати України по 205 округу Юрій Власенко: Шановні чернігівці! Місяць тому я говорив, що хочу, аби ця кампанія стала взірцевою з точки зору толерантності та порядності кандидатів, щоб прихильність в...