Математика й фізика – нині «динозаври» вищої школи

Абітурієнти починають подавати документи на вступ до закладів вищої освіти. Реєстрація електронних кабінетів стартує вже 2 липня. Трохи пізніше розпочнеться прийом заяв і документів навчальними закладами. Подання заяв на вступ на основі сертифікатів ЗНО завершується 26 липня. Якою буде ця вступна кампанія для чернігівців і в чернігівських вишах говорили освітяни й журналісти під час дискусії в прес-клубі «Чиста політика».

Звісно, у кожній діжці з медом є своя ложка дьогтю. Законодавча площина має чималі прогалини, відтак повноцінне функціонування закладів І–ІІ рівнів акредитації лишається під питанням, резюмує головний спеціаліст Управління освіти і науки Чернігівської ОДА Тетяна Давидова. Адже Закон України «Про фахову передвищу освіту» (в коледжах і технікумах) ще тільки готується. Інші виші входять у новий навчальний рік теж із чималим оберемком питань і оновленим переліком спеціальностей.

«Національний університет «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка та Прилуцький гуманітарно-педагогічний коледж ім. І.Я. Франка будуть здійснювати підготовку фахівців з інклюзивної освіти, коефіцієнт сільської молоді не змінено, на аграрних спеціальностях він навіть зріс, говорить Тетяна Давидова. Також вийшла постанова з певними пільгами на право здобуття медично-педагогічної освіти із січня 2019 року з подальшим відпрацюванням у сільській місцевості. Хочу проінформувати всіх про те, що при нашому управлінні освіти і науки створений оперативний регіональний штаб із питань вступної кампанії, телефони якого: 95-21-64, 95-21-56».

У Чернігівському національному університеті «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка вважають, що студенти більше беруть до уваги саме репутацію закладу, його респектабельність та імідж, аніж окремо взяту спеціальність. Бо не існує революційних дисциплін, задля яких молодь не поїхала б до Києва і лишилася б у Чернігові. Хоча представники названого закладу переконують, що теж оновлюють свій фаховий перелік.

«Ми працюємо, у тому числі й над анонсованим відкриттям медичної спеціальності, але це не так просто, зауважив Анатолій Тимошенко, проректор Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка. Із фармацією у нас поки важко, бо медичне лобі не хоче віддавати ці перспективні напрями підготовки в регіони. Нинішнього року нам уже не вдасться здійснити набір на цю спеціальність. А так ми зробили все для того, щоб молоді люди, випускники, змогли серйозно зайнятися філософією аж до аспірантури. Усе в нас для цього готове бакалаврат, магістратура. Будемо сподіватися, адже Чернігівщина завжди славилася філософами».

Загальноукраїнський конкурс головний біль для вишів

Якщо «Чернігівський колегіум» став класичним лише цього року (відтак має невеликий досвід існування в цій іпостасі), то Ніжинський університет належить до «класиків» уже 14 років. Однак ректор Ніжинського державного університету імені М.В. Гоголя Олександр Самойленко переконує: тут намагаються поєднувати переваги і звичайного університету, і класичного. Їхній фаховий перелік на сьогодні нараховує понад три десятки спеціальностей. Відсоток держзамовлення не змінився. Але в умовах відкритого загальноукраїнського конкурсу зріс прохідний бал, і умови вступу на бюджетну форму навчання на деякі спеціальності стали ще жорсткішими.

«Торік були відкриті конкурси на класичні спеціальності, а це загальноукраїнський конкурс, розповідає Олександр Самойленко, ректор Ніжинського державного університету ім. М.В. Гоголя. Раніше на якусь спеціальність давали 15 або 25 місць держзамовлення, і ми фіксовано їх отримували незалежно від того, із яким балом приходила дитина. Це могло бути і 165, і 170 залежно від спеціальності. Із минулого року всі конкурси стали фіксовані й проходили по всій Україні. Наприклад, на політологію із балом 192. От було раніше 10 місць на політологію, ми їх наповнювали з балом 176, а минулого року потрапило лише троє дітей із балом 193. Як вплинуть відкриті конкурси на освіту, важко сказати. За цією тенденцією треба поспостерігати хоча б кілька років. Лише тоді можна буде сказати, який вплив вона мала. Те саме можна сказати і про магістратуру. Із наступного року на всі магістерські програми складатимуть ЗНО з іноземної мови. Минулого року розпочали навчання юристи й міжнародники, у цьому році підключилися ще кілька спеціальностей. По нашому вишу це психологія, політологія, історія, археологія. От вони вже зараз зареєструвалися і мають складати ЗНО з іноземної мови. Ми до цього готувалися і відкрили мовні курси для наших студентів».

Відтак питання наповнюваності спеціальностей із високим пороговим балом лишається відкритим для всіх вишів Чернігова без винятку, говорять педагоги. Інша проблема мода на той чи інший фах. Нині освітяни відкрито говорять про математику, фізику, хімію як класичні дисципліни, що перебувають на межі вимирання. Це динозаври, яких скоро можна буде побачити хіба що у відеороликах, говорить Анатолій Тимошенко.

«Фізика це загальноукраїнська трагедія, вважає проректор «Чернігівського колегіуму». Математика біля неї, хімія теж. І це не тільки справедливо для педагогічних університетів, але й для тих, які хоч і змінили статус, проте все одно готують педагогів із цих предметів. Пробачте, але нам скоро будуть європейці казати: щось робіть, бо до нас менше їде людей із підготовкою з цього напрямку».

Бо область сільська

Є скорочення попиту і на історію. І проблема, знову ж таки, в тому, що на цей фах в Інституті історії «Чернігівського колегіуму» торік дали зависокий прохідний бал 183, і його не змогли подолати всі охочі. Певні витоки цієї ситуації в тому, що наша область сільська, вважає Анатолій Тимошенко: «Там підготовка, при всій повазі до колег у сільських школах, дещо поступається міській. Є така, на жаль, тенденція. Відомо, що випускникам Чернігівщини складніше конкурувати з випускниками Києва, Харкова та інших регіонів, де питома вага сільської молоді нижча. З одного боку, вони дають нам регіональну підтримку й коефіцієнт, а з іншого виводять на широкий конкурс. Якщо раніше за результатами ЗНО Чернігівщина з десятки кращих не виходила, то цього року я не беруся прогнозувати…»

Якщо говорити про популярні дисципліни, то ще 5 років тому кожна друга людина воліла стати психологом. Нині ж мода на фізкультуру. Усі мріють стати тренерами та фітнес-інструкторами, реабілітологами, ерготерапевтами. Непоганий стан справ і зі спеціальностями, які стосуються управління персоналом, IT-сфера теж у тренді, діляться освітньою модою викладачі вишів.

Сергій Березенко як народний депутат теж дає оцінку освітній кампанії, що стартує в Україні.

«Мій старший син цього року закінчив школу, говорить нардеп. Тому питання обрахування прохідного балу й вибору вишу мене хвилюють так само, як і мільйони українських батьків. Що обере дитина родинну медичну традицію чи, за моїм прикладом, стане економістом, то вже буде його вибір. Як батько я підтримаю будь-яке його рішення. Звісно, українська вища школа не бездоганна, є недоліки, є над чим працювати. Сподіваюся, що восени цього року врешті-решт ухвалимо закон «Про фахову передвищу освіту», і це зніме напругу для технікумів і коледжів. Інше рішення запрацює з наступного року і постанова Кабміну «Про деякі питання реалізації права осіб на першочергове зарахування на спеціальності до закладів вищої медичної, вищої педагогічної освіти за державним або регіональним замовленням». Саме цей документ регулюватиме кількість майбутніх фахівців на селі освітян і медиків. Бо за ним право на першочергове зарахування матимуть ті випускники, які укладають угоду на відпрацювання в сільській місцевості не менше 3 років. Тож рухаємося далі».

Довідка

Загальноосвітні навчальні заклади Чернігова цього року випустили понад 1,5 тисячі старшокласників. У 2017–2018 навчальному році в закладах вищої та фахової передвищої освіти області навчалося близько 22,5 тисячі студентів, у тому числі понад 17 тисяч осіб за денною формою навчання. Серед них 7127 студенти технікумів, училищ і коледжів і 10244 студенти університетів, інституту й академії.

березенко, вступна кампанія
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Общество
У кожного з нас свої кулінарні вподобання. Хтось полюбляє щось гостреньке, а комусь подобається кисло-солодкий смак їжі. Проте всі ми любимо смачно попоїсти і в кожного є своя улюблена страва, можливо навіть із дитинства. Але щоб гарно пообідати або ж повечеряти, то треба цю смакоту ще приготувати. Саме тому напередодні Міжнародного дня кухаря та кулінара, 20 жовтня, ми вирішили поцікавитись у чернігівців, скільки вони витрачають свого часу на приготування...
Криминал
И ещё 30 000 грн государству за лечение потерпевшей, которое не помогло спасти ей жизнь. Такое решение принял Черниговский райсуд. Об этом сообщает Черниговская местная прокуратура. Убийство произошло 21 мая, в одном из домов на улице Шевченка в селе Старый Белоус. Выпившая убийца приревновала мужчину к пострадавшей, и решила избавиться от "соперницы". Расправилась с жертвой она с помощью молотка, нанеся несколько ударов, что привело к: множественным ранам...
Спорт
Мінімальною поразкою 2:1 завершився центральний поєдинок 11-го туру чемпіонату України з футболу в Прем’єр-лізі між «Зорею» та «Десною». Перед матчем чернігівці посідали 2-е місце в турнірній таблиці, але після поразки від луганчан, вони обов'язково втратять одну або кілька позицій у турнірній таблиці. Справа в тому, що в цьому ж турі між собою зіграють головні переслідувачі деснянців "Динамо" та "Олександрія". "Десна" та "Зоря" розпочали гру з обопільних,...
Общество
Юрий Гець предлагает разработать план, по которому, начиная с 2020 года, в городе будут равномерно устанавливать мусорные урны. Свое предложение он оформил в Единой системе местных петиций. Автор отмечает, что сознательные граждане, порой, несут мусор километрами, в отличии от не сознательных, и добавляет: Например, нет ни одной урны: 1) От «Золотого пляжа» до Вала или через «Колыбу» и «Пятиуглы» до самой пятой школы, если не считать остановки;2) От Болдин...
Общество
Осень – пора аграриев. Основную часть урожая собирают и продают именно в эту пору года. Свежая картошка, морковь, виноград, груши, зелень – то, что люди могут купить гораздо дешевле, чем зимой. И что важно, это более качественный продукт, так как он еще не лежал в погребах, сараях или хранилищах месяцами. Когда приходят холода Осень – сезон, когда можно существенно поправить свое здоровье все теми же овощами, ягодами и фруктами, недоступными в другое время...
Общество
У Носівській об’єднаній територіальній громаді відкрили банк одягу для нужденних, повідомили в Асоціації міст України. Територіальний центр Носівської міської ради в приміщенні актової зали колишнього  управління сільського господарства (навпроти місцевого відділення поліції) обладнав банк одягу. «Працівники центру чекатимуть тут вас щоп'ятниці з 10-ї години», - йдеться в повідомленні міськради. Всі, хто має речі, якими вже не користується і готовий поділи...
Общество
Компания отремонтирует хирургический корпус медучреждения за 6 911 700 грн. Тендер размещен на сайте Prozorro. За упомянутые деньги подрядчик должен будет: заменить окна, отремонтировать потолок и пол, системы отопления, вентиляции, водоснабжения, осуществить электротехнические работы. Полный список - тут. По документации работы должны закончить 24 декабря 2019 года. Единственным конкурентом "УкрСиверБуда" на тендере было ООО "Чернігів Буд" с учредительным...
Общество
З 23 по 25 вересня цього року чернігівська компанія з виготовлення ПЕТ-пляшок "PET Technologies" взяла участь у міжнародній виставці Pack Expo Las Vegas 2019, що проходила у Лас-Вегасі, США. Там вони представили сучасне обладнання, видувні форми, дизайн ПЕТ-пляшок та нові рішення для пивоварної галузі промисловості. Окрім цього, за участь у цій виставці підприємство фінансово підтримав і виконком міськради. Він ухвалив рішення про часткове відшкодування ви...
Общество
Энергетическая компания проиграла в деле о взыскании якобы использованной электроэнергии потребителем из села Неданчичи. Об этом сообщает портал "Верховенство права". Представители Репкинской РЭМ "Черниговоблэнерго" обвинили клиента в передаче показаний счетчика, не соответствующих действительности. В 2013 году трехфазный аппарат подсчета установили с показаниями 0000; при плановой замене счетчика в сентябре 2018 года он был снят с показаниями 29597 кВт/ч,...