Няню, оплачену державою в Чернігові поки ніхто не замовляв

На початку року ЗМІ та соцмережі зарясніли інформацією про новий проект Кабміну – «Муніципальна няня». Одні схвалювали нововведення, інші обурювались, треті взагалі не могли збагнути, що це і для чого. Для багатьох питання лишається нез’ясованим і сьогодні.

Вперше про послуги муніципальної няні заговорили у травні минулого року. Саме тоді Міністерство соціальної політики презентувало проект і запропонувало впровадити його з січня 2019 року. Проте відповідну постанову, яка роз’яснює порядок відшкодування послуги з догляду за дитиною до трьох років, Кабінет Міністрів України ухвалив лише кілька тижнів тому. Лише після цього ми нарешті можемо розібратись у тому, що ж таке «Муніципальна няня», кому і як цим можна скористатись.

Навіщо це придумали?

Основна суть програми, за словами прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, полягає у фінансовій допомозі сім’ям, де є малолітні діти. Відбувається допомога через компенсацію витрат на послуги з догляду за дитиною.

Часто після народження немовляти мама не може надовго піти у декретну відпустку, адже їй необхідно повертатися на роботу. Щоб допомогти такій мамі, держава буде компенсувати частину зарплати няні. Так сім’я зможе заощадити трохи грошей, які дуже потрібні після народження малюка, мама вийде на роботу, а дитина буде під наглядом, – заявив голова уряду.

Користь є і для держави. По-перше, молоді батьки (переважно мами – татусі поки що не так часто йдуть у відпустку з догляду за дитиною) раніше виходять на роботу, а з їхніх зарплат платяться податки. Втім, це не обов’язкова умова для отримання компенсації.

По-друге, є можливість вивести з тіні людей, які досі нелегально займалися наданням послуг у ролі «бебісіттерів»

Кому дадуть гроші?

На таку компенсацію може розраховувати сім’я,де є діти віком до 3 років, незалежно від того, працює мама/тато чи перебуває в декретній відпустці.

Для того щоб отримати компенсацію, батьки повинні укласти офіційний договір з нянею. Згідно з постановою, він не може бути укладений з державними чи комунальними закладами дошкільної освіти.

Взяти участь у програмі «Муніципальна няня» можуть громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають у країні на законних підставах. Ті ж категорії населення, які отримують інші види соціальної допомоги (прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу), правом програми скористатися не зможуть.

Компенсацію мають право отримувати як батьки, так і опікуни дитини.

Хто може стати нянею?

Дитячі садки, як було зазначено вище, відпадають. Нянею може виступати будь-хто (у тому числі і близькі родичі родини). Немає застережень за віком, статтю, освітою чи досвідом роботи.

Якщо наймання відбувається через агентство, треба зареєструватись як юридична особа, що надає послуги з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10). Якщо ж няня працює сама на себе, то вона має бути оформлена відповідно до чинного законодавства як фізична особа – підприємець (ФОП) за відповідним родом діяльності (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91), відкрити банківський рахунок і, зрозуміло, платити податки.

Скільки заплатять?

Сума компенсації дорівнює розміру прожиткового мінімуму на дітей віком до 6 років, який станом на 1 січня 2019 року складає 1626 гривень. Таке відшкодування жодним чином не впливає на щомісячні 860 гривень виплат, які батьки вже отримують на дитину. Очікується, що виплати покриватимуться на 60% з місцевих бюджетів, на 15% – з обласних,решту 25% профінансує держава.

Навіщо ці няні?

По-перше, це допоможе вийти з тіні, адже сьогодні більшість нянь працюють неофіційно. По-друге, люди, які доглядають за чужими дітьми, зможуть інвестувати у свій страховий стаж і, відповідно, раніше піти на пенсію. По-третє, кожна зі сторін, підписуючи договір, отримує гарантії виконання його умов. «Формалізація відносин між батьками і нянею додає більшої впевненості та відповідальності обом сторонам», – заявили в Міністерстві соціальної політики.

Оптимальний варіант для няні – оформлення ФОП третьої групи. В такому разі вона сплачує єдиний податок, що становить 5 % від загального доходу (наприклад, з 6000 грн це буде лише 300 грн), та єдиний соціальний внесок, що складає 22 % від мінімальної заробітної плати (сьогодні ЄСВ – 918 грн 06 коп.). Таким чином няня з місячною заробітною платою у 6 000 грн повинна буде щомісячно сплачувати 1 218 грн 06 коп. податку.

Та й надавати послуги не заборонено кільком родинам паралельно, оформивши більше ніж один договір. Більше того – можна няньчити кількох дітей навіть в одній родині.

Ще раз: 1626 грн – це не зарплата няні за повний (5-денний) робочий тиждень. Заробляти можна значно більше.

1626 грн – сума компенсації за програмою «Муніципальна няня». Вона дорівнює розміру прожиткового мінімуму на дітей віком до 6 років.

Як усе зробити?

Договір між батьками та нянею оформляється письмово та не потребує нотаріального посвідчення. Умовами договору повинні бути:

·назва послуги;

·обсяг робіт із зазначеням конкретних заходів;

·відповідальність сторін;

·нормування робочого часу;

·вартість та періодичність оплати;

·інші умови, які сторони вважають важливими.

Для того щоб отримати компенсацію, батьки протягом місяця після укладення угоди з нянею повинні подати до місцевого органу соціального захисту (у Чернігові це Деснянське та Новозаводське управління праці та соціального захисту населення) такі документи:

·заяву про надання компенсації;

·заяву про перерахування коштів для компенсації послуги із зазначенням рахунка в установі банку;

·підтверджувальні документи щодо оплати послуг няні (чек, розрахункову квитанцію, виписку з банківського рахунка);

·копію договору;

·копію свідоцтва про народження дитини;

·для опікунів – рішення відповідного органу місцевого самоврядування про встановлення опіки;

·копію паспорта та ідентифікаційного номера одного з батьків/опікуна.

Документи подаються за місцем проживання незалежно від місця реєстрації.

Як це працюватиме?

Після подачі документів протягом 10 робочих днів установа зобов’язана прийняти рішення щодо надання компенсації. Про нього батьків повинні письмово проінформувати у триденний термін з моменту прийняття. Якщо рішення схвальне, то надалі батьки повинні щомісяця, до 5-го числа, у будь-який зручний для них спосіб (письмово чи в електронному вигляді) надавати документи, які підтверджують оплату роботи муніципальної няні за попередній місяць. Після цього вони отримають компенсацію на банківську картку до 10-го числа наступного місяця.

– Якщо ви протягом січня користувались послугами муніципальної няні, то документи, які підтверджують оплату її послуг, потрібно подати до відповідних органів соціального захисту до 5 лютого. Компенсувати ці кошти вам зобов’язані до 10 березня. Тобто по факту гроші за січень вам повернуть у березні, – пояснив нам алгоритм директор департаменту соціального захисту населення Чернігівської ОДА Олег Русін.

Якщо договір із нянею розривається, то батьки повинні поінформувати про це органи соцзахисту протягом одного дня.

Чернігів поки розгойдується

Чи дієвою буде дана програма – поки не зрозуміло. Директорка кадрового агентства «Погода в доме»Тетяна Руденок зазначає, що сьогодні в Чернігові під час пошуку няні послугами кадрового агентства користується дуже незначна частина населення. За її словами, нянями в нашому місті працюють переважно колишні виховательки дитячих садочків, які отримують пенсію за вислугу років. Тому потреби в офіційній реєстрації вони не вбачають. До того ж для більшості з них отримання додаткового офіційного прибутку може позначитись на призначенні субсидій. Якщо врахувати і той факт, що в нашому місті робота няні – це переважно часткова зайнятість, то напрошується висновок: поки дана програма в Чернігові не матиме популярності.

Утім, за словами начальника управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної ради Ірини Марчук, перші звернення до соціальних працівників з цього приводу вже були.

Програма діє. Уже близько десяти чоловік звертались за консультаціями. Проте поки жодної заяви подано не було,– зазначила вона.

За словами чиновниці, найбільше питань серед населення виникає з оформлення ФОП. Адже кожна група має свої особливості оподаткування.

Щодо популярності пані Ірина зауважила: програма дійсно в першу чергу розрахована на тих, кому потрібен страховий стаж. Тому відкритим лишається питання, чи зацікавить офіційне оформлення за таких умов педагогів на пенсії та бабусь чи дідусів.

еженедельник "Семь дней"
муніціпальна няня соціальна допомога батьки Олег Русін
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
536 просмотров в марте
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
На цих вихідних комунальники демонтували 10 еко-лавок з usb-зарядками на площі Небесної сотні, які були встановлені тут чернігівською броварнею наприкінці грудня 2018 року, - повідомляє Високий Вал. Як зазначив заступник міського голови Олександр Ломако, лавки з сонячними панелями прибрали на ремонт. «За зимовий період вони поіржавіли, тому потрібно їх відремонтувати. Після їх повернуть на старе місце. Скільки часу займе ремонт, я сказати не можу», - розпо...
Криминал
У Ніжині водій пропонував патрульним 3 тисячі гривень хабара. Однак відкупитися порушнику не вдалося. За інформацією прес-служби Чернігівської обласної прокуратури, 43-річний водій ВАЗ-2106 керував автомобілем без прав і документів на авто. Також чоловік порушив вимогу дорожнього знаку «проїзд без зупинки заборонено». За це патрульні склали на водія 2 адмінпротоколи. Втім, чоловік спробував дати хабаря, втім замість "вирішення" проблеми потрапив на лаву пі...
Происшествия
Минулої доби, 20 березня, на Чернігівщині горіло 14 гектарів відкритих територій. Основна причина - недотримання правил пожежної безпеки - повідомляє управління ДСНС України у Чернігівській області.  Пожежі сталися на територіях Чернігівського, Ріпкінського, Куликівського, Сновського районів. Вогнеборці нагадують про необхідність дотримуватися правил пожежної безпеки  у поводженні з вогнем у житловому секторі, лісопаркових масивах, на відкритих територіях...
Общество
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки ЗСУ (військові комісаріати)  не будуть проводити перевірку списків громадян чи інші дії на виборчих дільницях під час проведення виборів Президента України. Про це повідомили на офіційній сторінці Чернігівського військового комісаріату у Facebook. Згідно Указу Президента №22/2019 призов на строкову військову службу відбудеться у квітні – червні 2019 року, в той час як день голосування у першому ту...
Спорт
15 та 20 березня, чернігівський "Буревісник-ШВСМ" програв обидва матчі плей-офф проти львівських "Барком-Кажанів". В домашній грі чернігівці поступились з рахунком - 1:3 (18:25, 25:19, 10:25, 20:25), а у Львові господарі не залишили шансів "Буревіснику" - 3:0 (25:13, 25:10, 25:17). За результатами цих зустрічей "Буревісник-ШВСМ" тепер змагатиметься за останні 5-8 місця турнірної таблиці Чемпіонату України з волейболу серед чоловічих команд Суперліги сезону...
Общество
Населенный пункт в Черниговской области с необычным названием "Марс" журналисты разных изданий и каналов снимают как минимум раз в год последние семь лет, сообщает "Media Sapiens". Вчера в программе «Утро с Интером» вышел небольшой репортаж о селе Марс в Черниговской области. Репортаж развлекательный: предсказуемые остроты про Илона Маска и марсиан, стендап с указателем названия населенного пункта, разговоры с местными жителями о жизни на Марсе. В начале ф...
Экология
У Чернігові оголосили конкурс на заміщення посади директора регіонального-ландшафтного парку "Ялівщина", про це йдеться на сайті Чернігівської облдерадміністрації. Кандидат має бути громадянином України, мати вищу освіту екологічного, біологічного або географічного спрямування, досвід роботи у сфері навколишнього природного середовища та перспективний план розвитку РЛП "Ялівщина" та пропозиції щодо його управління. Також кандидат повинен вільно володіти де...
Криминал
Чернігівські поліцейські викрили чоловіка який займався незаконними оборудками з наркотиками. Про це повідомили у Секторі комунікації поліції Чернігівської області. Під час обшуку, правоохоронці виявили 1,5 кілограма готової до продажу марихуани, яка за цінами "чорного" ринку вартує 200 тисяч гривень. Окрім марихуани поліція вилучила близько 10 тисяч гривень та інші речові докази.  Підозрюваному загрожує позбавлення волі на строк від шести до десяти років...
Общество
Чернігівське комунальне підприємство "АТП-2528" планує придбати легковий автомобіль за 770 тисяч гривень. Про це йдеться в тендері, який оголошено в системі публічних закупівель Prozorro. Комунальне підприємство планує поповнити свій автопарк автомобілем Toyota Camry Comfort або його аналогом. У тендерній документації йдеться про те, що транспорт повинен бути 2019 року випуску та поставлений на підприємство до 31 грудня цього року. Інформація про мету вик...