Ще не реконструкція. Що відбувається на Красній площі

У понеділок, 8 квітня, чернігівський виконком дозволив компанії «УТБ-Інжиніриг» перекрити рух авто на Красній площі аж до вересня для «проведення ремонтних робіт» і в міськраді оголосили про початок реконструкції площі. Проте тендер на реконструкцію ще не завершився, лише аукціон відбудеться 19 квітня. Тобто ще невідомо, хто виконуватиме роботи. До того ж реконструювати площу не мають без археологічних розкопок. Імовірність знайти щось під площею – майже стовідсоткова.

Що відбувається на площі

Перекрити площу та прилеглі вулиці дозволили з 9-ї ранку 8 квітня й аж до 19-ї години 20 вересня. Прес-служба міськради написала, що від понеділка в Чернігові починається реконструкція центральної площі. І це незважаючи на те, що й досі невідомо, хто ж виконуватиме роботи.

В управлінні транспорту того ж дня пояснили, що в рух громадського транспорту внесуть зміни. Тролейбусні маршрути №1 та 9, маршрутки об’їжджатимуть площу (Кирпоноса – Єлецька – Толстого – Преображенська – Пушкіна – Шевченка). Майже так само їхатимуть і маршрутки № 16, 27, 33 та 44. Проте Красну площу й прилеглі дороги «УТБ-Інжиніринг» досі (станом на 17:00 середи, 10 квітня. – Прим. ред.) не перекрив і весь транспорт їздить як їздив. Зупинка «Драмтеатр» працює як і працювала.

Проте вже з понеділка площею ходять працівники в жилетах «УТБ-Інжинірингу», піднімають люки каналізації та вимірюють площу. Біля драмтеатру облаштували будівельні вагончики. Інших дій поки не відбувається.

Керівник прес-служби Чернігівської міської ради Андрій Подорванпрокоментував нам «початок реконструкції»:

«Реконструкція Красної площі» – це загальна назва комплексу робіт. Спершу реконструюють колектори, – пояснив він.

За його словами, нині на площі «УТБ-Інжиніринг» готується саме до реконструкції водогону (на вулицях Полуботка, Магістратській, Кирпоноса та Шевченка) та самопливного каналізаційного колектору (на вулицях Кирпоноса, Шевченка та ділянці проспекту Миру). Компанія перемогла в тендері саме на ці роботи.

Для старту цих робіт і перекривається площа. Далі – мощення бруківки, але аукціон по тендеру відбудеться лише 19 квітня. Але так, це – старт робіт з реконструкції Красної площі. Площу перекриють, коли почнуть роботи. Дозвіл на перекриття дали. Далі це справа підрядника, – прокоментував нам керівник прес-служби міськради.

Які роботи починають на площі

Начальник управління ЖКГ Ярослав Куц підтвердив, що з 8 квітня «УТБ-Інжиніринг» розпочинає на площі та прилеглих вулицях реконструкцію водопроводу та колектору. Компанія виграла відповідний тендер. Щоб виконати ці роботи підприємство розташувало біля площі свій будівельний майданчик.

– До мене вони зверталися з приводу встановлення вагончиків. Я їм сказав на площі не ставити, тому що там будуть проводитися роботи. Шукайте інше місце. Вони сказали, що поставлять вагончики біля театру. Розмова йшла про ремонт водогону, – каже головний комунальник міста.

Дорога офіційно вже перекрита

Начальник управління транспорту Олександр Рижий розповів, що офіційно рух автомобільного транспорту через площу вже перекритий. Їхнє управління розробило схему об’їзду та повідомило про це перевізників. Свою частину роботи вони виконали.

– Перевізники продовжують їздити через площу, бо бачать, що дорога відкрита, тудою можна їхати – для чого їм їхати зайві кола? Як тільки підрядник, який проводить роботи на площі, закриватиме проїзд, у них не буде вибору й всі поїдуть в об’їзд через Кирпоноса, – пояснив Олександр Рижий.

Директор «УТБ-Інжиніринг» Михайло Томилко у свою чергу сказав, що нині на площі ведуться роботи щодо перекриття. В наступні дні (четвер – п’ятниця. – Прим. ред.) дорогу мають перекрити. Проте точного часу зараз назвати не можуть.

– Як комплекс робіт буде готовий увесь – ми перекриємо. Перед самим перекриттям ми замовника попередимо про це, – каже директор.

Що ми ризикуємо втратити від непродуманої реконструкції

Красна площа – об’єкт давній, і реконструювати її без попереднього огляду археологів – небезпечно. Раніше в ефірі одного з чернігівських телеканалів Ярослав Куц сказав, що проект реконструкції знаходиться на виході з археологічної експертизи. Також він запевнив, що частину клінкеру, який виявиться ще придатним, повернуть назад на площу.

Історик та старший науковий співробітник Чернігівського обласного історичного музею Олександр Бондар каже, що під бруківкою Красної площі точно знаходяться рештки фундаментів від торгових рядів, що існували тут до початку 1930-х років.

ist-2.jpg

Вони займали південну, східну та західну частину сучасної площі. Це були капітальні одноповерхові та двоповерхові споруди, збудовані у 1820-х роках.

За словами історика, ще раніше, у ХVIII столітті, на місці площі знаходилися «дерев’яні торгові лавки міщан», що позначені на планах другої половини ХVIII століття.

Імовірно, що в період між ХІV та ХVII століттям ця територія не була забудованою. У ХІІ–ХІІІ століттях ця територія площі входила до складу так званого Передгороддя – найбільшого укріпленого району Чернігова.

Існує висока ймовірність, що під бруківкою знаходяться давньоруські шари. Проте, щоб це перевірити, потрібні ретельні археологічні розкопки.

– Не можна виключати наявність під шарами ХІІ–ХІІІ століть залишків курганного некрополя Чернігова Х століття, оскільки рештки язичницьких поховань теж фіксувалися в даному районі, що зафіксовано, зокрема, і картографічними матеріалами середини ХVIII століття.

Один із великих курганів знаходився у дворі Чернігівської ОДА, інший – між Молодіжним центром і рестораном «Сенатор». Зазвичай великі кургани оточували невеликі насипи поховання.

Історик переконаний, що під час реконструкції площі мають відбуватися повноцінні, а не наглядові археологічні роботи.

– Інакше ризикуємо втратити культурні шари Х–ХІХ століть під шаром бетону, – сказав Олександр Бондар.

Хто проводитиме розкопки

Археологічними роботами, які мають відбутися перед початком реконструкції, керуватиме Андрій Казаков, кандидат історичних наук та старший науковий співробітник Інституту археології Національної академії наук України. Як науковець, він має напрацювання з історії та археології Чернігова й керував багатьма археологічними експедиціями в Чернігівській області. Проте коли саме почнуться роботи, зараз історик не знає.

kazakov_200%D1%85256.jpg

– Археологи вестимуть там розкопки, але коли вони почнуться, я ще сказати не можу, бо йде питання затвердження технічної документації. Територія (на якій проведуть розкопки. – Ред.)поки теж невідома.

За словами Андрія Казакова, про якісь дати можна буде говорити наступного тижня. Історик переконаний, що археологи обов’язково щось знайдуть там.

Я вам не можу сказати, але там, під площею, можна дуже багато знайти. Це територія літописного Передгороддя давнього міста, там як мінімум буде житлова забудова, – прокоментував історик, який займатиметься розкопками на площі.

реконструкція красна площа утб-інжиніринг жкг
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Общество
Кожен із нас відчуває більший або менший дискомфорт у літню спеку, але є поради, які можуть завжди вам допомогти. Група ризику в сильну спеку влітку – це в першу чергу люди похилого віку, старші 75 років. До цієї групи належать і люди з хронічними захворюваннями серцево-судинної та дихальної системи, а також маленькі діти і робітники, що працюють на відкритому повітрі. - Вода – джерело життя і порятунку в гарячу літню пору. У спекотні дні просто необхідно...
Общество
Продукты и их стоимость 15 лет назад и сейчас: стало ли жить лучше? За 15 лет в стране случилось два майдана, сменилось три президента и поднимались цены и тарифы несметное число раз. Причем в последнем нет ни стабильности, ни закономерности. Но к этому уже все привыкли. И ведь вроде как и зарплаты поднялись – уже не сотни, как в нулевых, а тысячи гривен. Ну что ж, давайте сравнивать наши денежные возможности.  Что живет на полках магазинов уже 15 лет  Ког...
Общество
Вчора, 14 червня, відзначався Всесвітній день донора крові. У 2005 році в цілях сприяння добровільному донорству крові 58-ма сесія Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я прийняла резолюцію про заснування Всесвітнього дня донора крові. Таким чином організатори хотіли забезпечити платформу для вшанування людей, що добровільно здають кров, та розширити обізнаність громадськості щодо необхідності регулярного донорства крові, аби за потреби лікарі завжди мали за...
Культура
Уже зовсім скоро артисти Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка зіграють останню виставу в 93-му театральному сезоні, який ось-ось добігає кінця. Про досягнення та життя театру розповіли генеральний директор драмтеатру Сергій Мойсієнко і художній керівник та головний режисер Андрій Бакіров. Протягом сезону театр проводив активну гастрольну діяльність, завдяки чому розширював географію міст, де ді...
Новости компаний
Останнім часом на території нашої країни з'являються все нові МФО, а їх популярність серед населення зростає з кожним роком. Причин для цього достатньо багато – це чесна й прозора діяльність більшості компаній мікрокредитування, простота сервісів і швидкість отримання позики. Дуже часто звернення до саме таких організацій стає єдиним виходом у ситуаціях, що вимагають термінового отримання фінансової допомоги. Основні переваги мікрофінансових організацій Се...
Политика
Голова Чернігівської ОДА Олександр Мисник в останній день своєї роботи на посаді підсумував свою роботу за останні півроку. Про це повідомляє Департамент інформдіяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської ОДА. За словами ексголови обладміністрації, на разі Чернігівщина займає 2 позицію у рейтингу щодо створення ОТГ. За І квартал цього року в економіку області іноземні інвестори вклали рекордну суму – 3 мільйони доларів США. З ДФРР має надійти по...
Культура
На території 1-ї окремої танкової Сіверської бригади з'явиться новий храм. Про це йде мова на офіційній сторінці військового формування у Facebook. Урочисте закладення наріжного каменя під будівництво нового храму на честь святого великомученика Георгія (Юрія) Переможця відбулось на території війського формування 14 червня. Очолив служіння та освящення місця будівництва разом з військовими капеланами Голова Синодального управління військового духовенства м...
Общество
На військовому полігоні у Гончарівську проходять тактичні навчання з бойовою стрільбою підрозділів реактивної артилерії оперативного командування "Північ". Про це нам повідомили в Інформаційному агентстві МОУ.  Тренування навичок ведення бою і маскування позицій проходять в умовах максимально наближених до бойових. Зокрема, відпрацювали дії пунктів управління реактивного артилерійського дивізіону з виходом підрозділів на вогневі позиції та здійсненням наве...
Общество
У Чернігові біля магазину "Прогрес" сталася ДТП, яка заблокувала рух на проспекті Перемоги. Про це повідомляє КП "Чернігівське тролейбусне управління". Через цей інцидент проїзд тролейбусів у сторону Театру ляльок заблоковано. Тролейбуси маршрутів № 6, 7, 9т розвертаються біля готелю «Україна». Маршрут № 1т тимчасово не працює. UPD: Наслідки ДТП ліквідували, а рух тролейбусів відновили.