Терапія від дорослості. «Отлічно, но странновато»

Олена Загребіна – художниця, сценограф, викладачка й кураторка чернігівського творчого проекту «Жива Шафа» – про майбутню виставку в лісі та те, як спільна робота дорослих та дітей допомагає і тим, і тим побути дітьми.

«Жива Шафа» – це найперше про співтворчість та взаємодію. Ми – платформа для спілкування, яка дає можливості для творчої реалізації дітей і дорослих у різних мистецьких напрямках. «Жива Шафа» – творчий майданчик для художніх акцій, виставок, майстер-класів, хепінінгів та взаємодії з іншими культурними інституціями та митцями. За п’ять років ми створили понад 30 подій та архів з-понад 100 малюнків, текстів і книжок.

Світ творчості – раптовий. «Жива Шафа» почалася з того, що до мене приїхав мій товариш Федір Александрович, київський художник-сценограф, який, до речі, розслідував можливі причини Чорнобильської катастрофи у фільмі «Російський дятел». Він сказав, що хотів би призначити мене консулом одної незвичайної республіки, яка захищає творчих людей.

Так для мене почалася Республіка Ужупіс. Ужупіс – це район Вільнюса, столиці Литви, де розташовуються художні галереї, майстерні та кафе, міський осередок творчості, який став 1997 року славнозвісною республікою, зі своєю веселою конституцією, в якій є місце і собакам, і котам. Армією ж цієї республіки є паперові кораблики, які діти запускають 1 квітня у далеке плавання.

Відтак у квітні до Чернігова приїхав міністр закордонних справ цієї творчої республіки Томас Чепайтіс. В урочистій жартівливій атмосфері він призначив мене консулом. Тому нам потрібне було консульство в Чернігові. Нашою резиденцією й стала «Жива Шафа», яка облаштувалася при музеї ім. Галагана й розросталася навколо звичайної антикварної шафи.

Антикварної шафи часом більш ніж досить для того, щоб почати «створювати». У цій «шафі» відтоді й донині ми створюємо книги: малюємо олівцями чи фломастерами, пишемо на картоні, шиємо на тканині. Останнім часом усе більше працюємо над тим, щоб наші надбання показувати глядачеві та запрошувати його до співтворчості. Така творчість може виглядати дивно, але нема нічого кращого, ніж свобода в такій роботі.

Фото Ілля Романенко

Любов до книжок у мене як сімейна цінність. Знаю, що у війну бабуся врятувала книги, які ще довго лежали в нашій домашній бібліотеці. Потім їх вкрали, і це було боляче. Я була дуже прив’язана до цих книг.

На наших читаннях у «Живій Шафі» немає консервативної тиші. Дорослі і малі, письменники, поети й музиканти самі вирішують, коли, що і як їм читати, грати, співати, – це жвава метушня співтворчості.

«Жива Шафа» це місце, де діти й дорослі можуть працювати гуртом. Батько з сином, мама з донькою – усі задіяні, усі рівні, усі можуть одне одному щось підказати, запропонувати й допомогти. Маленька дівчинка й доросла художниця роблять спільну виставку, і в цьому нема нічого напрочуд фантастичного. Такою стала серія виставок «Два в Одному», де юні учасниці та дорослі художниці гармонійно виглядали в одному виставковому просторі. Мистецтво – чи не єдина сфера, де вік нічого не здатен вирішити.

Дорослість це не штамп. Творчість не знає вікових обмежень. Саме тому творити вдається і в десять років, і в шістдесят. Саме тому ніхто не відчуває дискомфорту, коли працює у подібному різновіковому тандемі. Творчість – це більше про спосіб бачення світу.

Умовні тридцять і сорок років не завада. Якщо дорослих правильно відкрити, вони бігатимуть, стрибатимуть і поводитимуться як діти. Цього всім не вистачає, просто не всі готові пусти себе назад у дитинство. Повторюю: дорослість – не тавро.

Фото Роман Закревський

Ми працюємо на дитинство. На наших заходах буває так, що не тільки дорослі стають дітьми, але й діти стають дітьми. Бо багато хто зараз дуже навантажений клопотами, важким навчанням, до того ж батьки часто не мають досить часу на дитину або починають формувати її під себе. І дитина вже не грається, а опікується якимись проблемами. Не скажу, що це зовсім неправильно, але іноді варто відпускати ці віжки.

Разом із тим у нас діти можуть відкрити себе як дорослі. Наприклад, ми мали проект «Архітектурне бюро». У той час, коли дорослі активно обговорювали реконструкцію нижньої частини Валу і той дитячий майданчик, який запропонували архітектори мерії, наші діти створили з десяток проектів свого бачення цих майданчиків.

Дехто особливо вразив дорослістю рішень. Добре було би реалізувати один із таких «дитячих» майданчиків десь у Чернігові, щоб люди знали, що вся ідея і задумка – дитини. Що вона робила його для себе. Насправді, певні речі має робити той, хто в них розбирається. На майданчику гратиметься дитина, то дозвольте їй показати свій концепт. Повірте, вона прорахує найдрібніші деталі, адже їй на цім майданчику проводити свій час.

Творчий хаос структурує тебе як творчу людину. Тому деякі наші акції можуть виглядати дивно. Цієї суботи ми маємо «Пташиний марш»: діти й дорослі йтимуть через пішохідний міст, гратимуть на інструментах, а потім стануть у полі в повній тиші – і кожен почне відтворювати на інструментах звуки, які почує з дерев. Наша робота бути щепленням від недовіри та закритості, яку багато хто підхопив у радянський час і несе її далі.

І от 20 квітня ми проводитимемо вже п’яту «Виставку в лісі». Це така безпрецедентна виставка, де діти й дорослі творять й представляють свої роботи на природі. Можеш принести із собою, можеш намалювати на місці.

Також буде «ленд-арт». Діти й дорослі зможуть, до прикладу, викладати з гілочок якихось тварин чи щось подібне. Це все для взаємодії, така собі терапія від «дорослості» та порозуміння світу дорослого та світу дитини. А ще є така ідея робити шалаш. Дорослі зроблять каркас, а всі інші принесуть гілочки. Знову ж спільна робота.

Із дітьми нарівні працюватимуть чернігівські та луганські митці. Анастасія Малкіна та Євген Королетов – дует художників із Луганська, які намагаються за допомогою творчості знайти своє місце у світі. Чернігівський художник Сергій Тонканов цього року створить новий ленд-арт-об’єкт. Художник Артем Сиворакша готує свій сюрприз для учасників та відвідувачів виставки. Фотографи – Роман Закревський та Павло Ходомчук. А Роман буде не лише фотографом, але й ведучим епатажного аукціону у лісі. Також будуть екоактивісти – фотограф Сергій Безбородько та ілюстратор Альбіна Колесніченко.

Роботи учасників виставки можна буде купити через дуже дорогий аукціон. Вашою творчою монетою може стати будь-що. До прикладу, заздалегідь ви можете приготувати якусь гілочку зі стрічечкою, фломастери, скляні кульки, кольорові намистинки, старі журнали про агрогосподарство, їй-богу. Це виглядатиме так: «Ось ту картину за один горішок». Або: «Малюнок динозавра за пучечок моху». Абсурдність дає відчуття свободи і рівності.

У цей час, як і щороку, Григорій Коцюра варитиме суп із трав та кропиви. А потім, звісно, всіх нас пригощатиме . Цьогорічна наша тема – збереження лісу і природи. Добре було б, що всі прийшли зі своєю чашечкою чи кухликом, аби менше використати пластику.

Ми починаємо об 11-й ранку. Знайти нас просто: треба прийти до останнього фонтана в міському парку культури та відпочинку, а звідти вас поведуть спеціальні стрілочки. Нести з собою можна будь-яку творчість, яку ви готові показати, обміняти чи подарувати. Цьогорічна тема – збереження лісу, тому раді бачити все на лісову тематику лісових істот, чудовиськ, таємниці, казки, вигадки, реальність, магію та все, що ви відчуваєте до лісового світу.

Ми сподобалися програмі «Орел і Решка». Вони приїздили в Чернігів знімати «Вдома краще», то потрапили й до нас. Сказали, що ми робимо тут таке, чим мало хто в Україні займається. «Отлічно, но странновато» це про нас.

Фото Роман Закревський

Мистецька акція «Виставка в лісі»

Коли: в суботу, 20 квітня, об 11-й годині ранку

Де: у міському парку культури та відпочинку (підходити до останнього фонтана внизу – звідти вестимуть стрілки).

Для кого: для дітей та дорослих, які люблять щось малювати, клеїти, створювати.

Що брати з собою: власні готові малюнки, чистий папір, олівці, фломастери, фарби й інші набори для творчості, які ви маєте; чай, каву, перекус, килимок і те, що вам може знадобитися.

Еженедельник "Семь Дней"
жива шафа олена загребіна виставка в лісі
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Происшествия
У Чернігові неповнолітні школярі розповсюджували газети - антиагітацію проти одного з кандидатів у Президенти України. Про це повідомляє ГУНП у Чернігівській області. На гачок до невідомого чоловіка потрапили двоє хлопців - 15 та 16 років. Він запропонував неповнолітнім декілька сотень гривень за розповсюдження газет із ознаками "чорного" піару. На старшого хлопця поліцейські склали адміністративний протокол. Йому доведеться сплатити штраф від 51 до 85 гри...
Криминал
За вбивство пенсіонера - 8 років тюрми. Вирок жителю Бобровицького району виніс Новозаводський районний суд Чернігова. Про це повідомляє прокуратура Чернігівської області. Встановлено, що злочинець зайшов до 64-річного пенсіонера в гості, де вони разом розпивали спиртне. Під час вживання алкоголю між чоловіками виник конфлікт, який закінчився перерізаною шиєю потерпілого. Він помер на місці події. Злочинець перебуватиме під вартою до вступу вироку суду в...
Общество
В 1-й окремій танковій бригаді на Чернігівщині переводять техніку на весняно-літній режим. Щоб підбадьорювати особовий склад, командування частини влаштовує імпровізовані концерти. Про це повідомляє спеціальний кореспондент інформаційного агентства Міноборони України в Чернігові Олександр Штупун. Учора, перед побратимами з фаєр-шоу виступив військовослужбовець 1-ї танкової бригади з механізованого батальйону , який називає себе козак "Шаман". Зараз у брига...
Общество
Исполнительный комитет Черниговского городского совета накануне, 18 апреля, утвердил акты Комиссии по определению и возмещению убытков собственникам земли и землепользователям. Как объяснили в городском совете, речь идет об использовании юридическими и физическими лицами 24 земельных участков различной площади с нарушениями законодательства. Это привело к тому, что городскому бюджету нанесен ущерб на общую сумму более 2,4 миллиона гривен. Чиновники говорят...
Общество
Президент посмертно нагородив більше 40 українських військових. Серед них - військовослужбовці з Чернігівщини. Відповідний Указ розміщений на сайті Головнокомандувача. Державну відзнаку отримали Іван Воробей, Андрій Лебєдєв та Ігор Сергієнко "За особисті заслуги у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, мужність і самовіддані дії, виявлені під час виконання службового обов'язку". Іван Воробей - загинув 9 листопада минулого рок...
Криминал
Менский суд вынес приговор в деле о мошенничестве. 27-летняя женщина получила 3 года тюрьмы, но сидеть не будет. Судьи согласились с доводами стороны обвинения, которая сумела доказать следующий алгоритм действий злоумышленницы. Отмечается, что в 2017 году обвиняемая зарегистрировалась на площадке kashalot.com, где проводятся онлайн-аукционы. В ассортименте у нее были наборы кастрюль иностранного производства. Но в наличии – только фото, а не сама посуда....
Общество
Виконком міськради прийняв рішення про демонтаж 56 рекламних конструкцій, які розміщені з порушеннями норм чинного законодавства. Про це повідомляє Прес-служба Чернігівської міської ради. Конструкції виявили під час рейду за участі керівників профільних управлінь та комунальних підприємств міськради. Найбільше уваги приділяли фасадам перших поверхів житлових будинків центральної частини міста: по проспекту Миру, проспекту Перемоги, вулиці Рокосовського та...
Общество
На все 6 окружных комиссий Чернигова и Черниговской области уже доставили бюллетени для голосования, сообщает UA: Чернігів. Избирательные бюллетени и протоколы для второго тура выборов Президента Украины. доставили вчера, 18 апреля, представители Центральной избирательной комиссии в сопровождении полиции. Сегодня, 19 апреля, упакованные бюллетени будут доставлять на избирательные участки. Напомним, в Черниговской области – 6 избирательных округов. Один из...
Общество
После документального решения Черниговской областной рады принятого в начале месяца, накануне состоялось и фактическая передача церкви местной громаде ПЦУ. Церемония передачи управлению Черниговской епархии Православной Церкви Украины храма Иоанна Богослова (Ивановская церковь) состоялась с участием представителей власти и общественности. Благодарственный молебен по случаю передачи храма религиозной общине провел управляющий Черниговской епархией УПЦ (ПЦУ)...
Новости по теме
У Чернігові представили відреставровані давні ікони та місцеві археологічні знахідки
Чернігівці можуть видати свої книги безкоштовно. Заявки приймають до травня
Тижневий календар культурних заходів у Чернігові на 15-21 квітня
Малі міста Чернігівської області можуть отримати гроші на розвиток культури
Терапія від дорослості. «Отлічно, но странновато»
У Чернігові відбудеться низка подій на честь Міжнародного дня пам’яток і визначних місць
Чернігівський історик видав книгу про маловідомі фортеці Чернігівщини
У Чернігові відбудеться лекція "Вулиці та площі Чернігова — свідки історії"
Чернігівщина та Австрія планують обмінюватися творчими колективами
Тижневий календар культурних заходів у Чернігові на 1-7 квітня