У Чернігові розкопали чергову давньоруську будівлю

У місті легенд триває низка ремонтних робіт на дорогах і тротуарах, скверах і парках. Такі роботи не завжди, але цього року доволі часто поєднуються з археологічними дослідженнями. У минулих випусках газети ми вже повідомляли про розкопки навпроти Центрального ринку, їх особливості та знахідки (поховання часів Київської Русі, предмети побуту). Однак на цьому археологи в Чернігові не зупинились.

Споруда домонгольського часу

Не встигли завершити одні дослідження навпроти Центрального ринку, біля колишнього клубу Diamond, та покласти там бруківку, як археологи знову розбили черговий розкопок на цій території. За словами організатора археологічних розкопок Ігоря Ігнатенка, із підрядником існує домовленість: у разі виявлення під час зняття старого дорожнього покриття археологічних знахідок на цю ділянку знову зайдуть археологи. Так і сталося.

Будівельники, знявши ще один клаптик асфальту, побачили, що тут знову є робота для археологів, і зупинили роботи. Зараз ми там частково розкопали підвальну будівлю. Причому наразі не зовсім зрозуміло, чи вона була житлова, чи все ж таки господарська, але ми впевнені, що вона була збудована в кілька поверхів. Перестала існувати ця будівля напередодні монгольської навали, тобто виконувала свої функції до ХІІІ століття, – зазначив організатор розкопок.

За словами Ігоря Ігнатенка, у розкопі виявлено і багато інших знахідок. Зокрема, кілька десятків фрагментів скляних браслетів, два вістря стріл, пружинні ножиці, пряслиця з овруцького шиферу тощо. Це чергове підтвердження існування в районі «Макдоналдсу» та будівлі податкової садиби ремісників часів Київської Русі – не дарма ж вулицю, розташовану зовсім неподалік, назвали Ремісничою.

– Стіни будівлі, яку ми виявили, орієнтовані по діагоналі до сучасного проспекту Перемоги. Будівля, можливо, не виходила фасадом на давню Любецьку вулицю (не збереглася і нині хаотично забудована те перерізана новими вулицями. – Прим. авт.), але була зовсім неподалік. Сама ж садиба, на території якої знайдено споруду, точно виходила на цю вулицю. А так як у ХІІІ столітті вулиця Любецька була головною торговельною магістраллю міста, а вздовж неї жили найбагатші люди – ремісники та купці, можна сподіватись і на більш цінні знахідки в майбутньому, – вважає Ігор Ігнатенко.

Студенти шукають

Розкопки ведуться не тільки біля Центрального ринку. Ще однією улюбленою локацією для археологів є територія Валу, або ж Дитинця. Наразі тут розбито одразу два розкопи. Один біля Колегіуму, а другий – у нижній частині Валу, яка зараз активно реконструюється.

Біля Колегіуму археологи, так би мовити, продовжують свої дослідження, адже у 2017 році зовсім поряд уже знаходили артефакти часів Київської Русі. Зараз же дослідники під керівництвом кураторки Чернігівської археологічної експедиції – 2019 Олени Черненко та за участі студентів Інституту історії мають надію знайти монументальну архітектурну споруду, яка раніше не була досліджена.

Фото: Віктор Кошмал

Імовірність такої знахідки значно підвищилась після виявлення у 2017 році та під час цьогорічних досліджень давньоруських архітектурних решток та плінфи (давньої цегли, яка більш плоска, ніж сьогоднішня). Це є свідченням того, що зовсім поруч (на території колишнього Борисоглібського монастиря) існувала невідома до цього часу споруда. Чи знайдуть її чернігівські студенти та науковці нинішнього літа – стане відомо тільки по завершенні цьогорічних розкопок.

Під фонтаном оборонна споруда

На другому археологічному об’єкті (нижня частина Валу) вже не працюють студенти-історики, але за роботою можна помітити представників Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Вони досліджують ту територію, де за проектом реконструкції буде розташовуватись новий фонтан зі скульптурною композицією двох цапиків із казки Михайла Коцюбинського, на чию честь і названо даний сквер.

Поки будівельники займаються облаштуванням доріжок та заміною мереж освітлення та водопостачання, археологи розпочали свої дослідження – і знайшли залишки оборонних редутів. За словами працівників заповідника, вони виявили оборонний рів Чернігівської фортеці (засипаний та зрівняний у ХVIII столітті), а також редан (спеціальний виступ за межами фортеці для більш зручного спостереження навколишньої території). Як і на інших розкопах у місті, дослідники мають надію знайти ще щось, гідне уваги.

Як ми бачимо, у Чернігові ще досить багато недослідженого та цікавого. Тож ми будемо і надалі спостерігати за подальшими роботами чернігівських науковців та їх здобутками на ниві археології.

Еженедельник "Семь Дней"
розкопки археологія ремонт знахідки київська русь
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

ТЕСТ
Тест до Дня міста. Перевірте себе
Общество
З 16 по 20 вересня у Чернігові проходили Дні європейської мобільності, коли містяни, які хочуть взяти участь у такій акції, діставались на роботу велосипедом або ж пішки. Таким чином міська влада намагається популяризувати екокультуру в Чернігові. Саме в Дні європейської мобільності за підтримку такої ініціативи – певну кількість кроків на роботу – ініціатори акції пропонували подарунки. Ми спитали у містян, чи готові вони долучитись до подібної акції, від...
Политика
Прийшовши до влади, нова команда Володимира Зеленського пообіцяла повністю перезавантажити владні інститути в Україні. Одними з таких інститутів виявилися обласні державні адміністрації (ОДА), які безпосередньо підпорядковані президенту. Спочатку вирішили звільнити голів ОДА часів президентства Петра Порошенка та залишити обласні адміністрації з виконуючими обов’язки голови. Частіше всього такими тимчасовими головами ОДА ставали перші заступники колишніх о...
Спорт
Турнір на честь Дня міста відбудеться в Чернігові протягом 20–22 вересня. Серед учасників – чотири команди Суперліги. Чернігівська чоловіча команда Суперліги «Буревісник» запросила до Дня міста на турнір трьох інших представників елітного дивізіону – «МХП-Вінниця», харківську «Юридичну Академію» та дебютанта Суперліги – ВК «Житичі» із Житомира. Команди зіграють між собою в одне коло. Усі матчі відбудуться на майданчику Національного університету «Чернігівс...
Происшествия
Шофер спровоцировал ДТП, в котором пострадали ещё 3 автомобиля. К счастью обошлось без жертв. Как сообщает патрульная полиция Черниговщины, виновник ДТП - 38-летний водитель. Именно он сел за руль Volkswagen Polo пьяным. Сама авария произошла 19 сентября, около 8 вечера. Правоохранители составили два админпротокола: за вождение в нетрезвом виде и нарушение правил дорожного движения. Бумаги направлены в суд. В то же время, авто виновника ДТП отправили на шт...
Общество
КП "Чернігівське тролейбусне управління" повідомляє про відновлення з 23 вересня роботи тролейбусів №1 та 9 за звичним маршрутом руху. "Рогатики" цих маршрутів будуть проїжджати як і раніше через Красну площу та вулицею Шевченка. Нагадаємо, що через реконструкцію Красної площі, вищезгадані тролейбуси їздили в об'їзд площі та певний час вулиці Кирпоноса.
Общество
До кінця року комунальне підприємство «Шкільне» запланувало провести анкетування учнів чернігівських шкіл. Тема опитування – гастрономічні пріоритети школярів. Це, за словами директорки КП «Шкільне» Антоніни Радченко, допоможе більш досконально вивчити смакові вподобання. Анкетування заплановано здійснити протягом осінніх та зимових канікул поточного навчального року. Поки що на підприємстві спираються на медичні показання та результати такого ж минулорічн...
Общество
Начальник управління транспорту Чернігівської міської ради Олександр Рижий отримав від мера міста вказівку тісніше співпрацювати з перевізниками над вирішенням проблем у галузі. Міський голова Владислав Атрошенко запропонував підлеглому налагодити «максимальну взаємодію між управлінням транспорту, приватними перевізниками і Чергнігівським тролейбусним управлінням. – Я б запропонував робочі наради, на які запрошувати найбільших приватних перевізників і ЧТУ...
Общество
С 20 по 22 сентября в Чернигове пройдет празднование Дня города. На эти даты запланирована культурно-развлекательная программа. Бренд «Чернігівське» компании AB InBev Efes Украина поддержит праздник. «Пиво «Чернігівське» – это гордость AB InBev Efes Украина и любимый бренд многих украинцев. Мы рады поддержать проведение Дня Чернигова, ведь этот город занимает особое место в истории нашей компании. Именно здесь в 1988 году в качестве подарка горожанам к 130...
Новости по теме