У Чернігові розкопали чергову давньоруську будівлю

У місті легенд триває низка ремонтних робіт на дорогах і тротуарах, скверах і парках. Такі роботи не завжди, але цього року доволі часто поєднуються з археологічними дослідженнями. У минулих випусках газети ми вже повідомляли про розкопки навпроти Центрального ринку, їх особливості та знахідки (поховання часів Київської Русі, предмети побуту). Однак на цьому археологи в Чернігові не зупинились.

Споруда домонгольського часу

Не встигли завершити одні дослідження навпроти Центрального ринку, біля колишнього клубу Diamond, та покласти там бруківку, як археологи знову розбили черговий розкопок на цій території. За словами організатора археологічних розкопок Ігоря Ігнатенка, із підрядником існує домовленість: у разі виявлення під час зняття старого дорожнього покриття археологічних знахідок на цю ділянку знову зайдуть археологи. Так і сталося.

Будівельники, знявши ще один клаптик асфальту, побачили, що тут знову є робота для археологів, і зупинили роботи. Зараз ми там частково розкопали підвальну будівлю. Причому наразі не зовсім зрозуміло, чи вона була житлова, чи все ж таки господарська, але ми впевнені, що вона була збудована в кілька поверхів. Перестала існувати ця будівля напередодні монгольської навали, тобто виконувала свої функції до ХІІІ століття, – зазначив організатор розкопок.

За словами Ігоря Ігнатенка, у розкопі виявлено і багато інших знахідок. Зокрема, кілька десятків фрагментів скляних браслетів, два вістря стріл, пружинні ножиці, пряслиця з овруцького шиферу тощо. Це чергове підтвердження існування в районі «Макдоналдсу» та будівлі податкової садиби ремісників часів Київської Русі – не дарма ж вулицю, розташовану зовсім неподалік, назвали Ремісничою.

– Стіни будівлі, яку ми виявили, орієнтовані по діагоналі до сучасного проспекту Перемоги. Будівля, можливо, не виходила фасадом на давню Любецьку вулицю (не збереглася і нині хаотично забудована те перерізана новими вулицями. – Прим. авт.), але була зовсім неподалік. Сама ж садиба, на території якої знайдено споруду, точно виходила на цю вулицю. А так як у ХІІІ столітті вулиця Любецька була головною торговельною магістраллю міста, а вздовж неї жили найбагатші люди – ремісники та купці, можна сподіватись і на більш цінні знахідки в майбутньому, – вважає Ігор Ігнатенко.

Студенти шукають

Розкопки ведуться не тільки біля Центрального ринку. Ще однією улюбленою локацією для археологів є територія Валу, або ж Дитинця. Наразі тут розбито одразу два розкопи. Один біля Колегіуму, а другий – у нижній частині Валу, яка зараз активно реконструюється.

Біля Колегіуму археологи, так би мовити, продовжують свої дослідження, адже у 2017 році зовсім поряд уже знаходили артефакти часів Київської Русі. Зараз же дослідники під керівництвом кураторки Чернігівської археологічної експедиції – 2019 Олени Черненко та за участі студентів Інституту історії мають надію знайти монументальну архітектурну споруду, яка раніше не була досліджена.

Фото: Віктор Кошмал

Імовірність такої знахідки значно підвищилась після виявлення у 2017 році та під час цьогорічних досліджень давньоруських архітектурних решток та плінфи (давньої цегли, яка більш плоска, ніж сьогоднішня). Це є свідченням того, що зовсім поруч (на території колишнього Борисоглібського монастиря) існувала невідома до цього часу споруда. Чи знайдуть її чернігівські студенти та науковці нинішнього літа – стане відомо тільки по завершенні цьогорічних розкопок.

Під фонтаном оборонна споруда

На другому археологічному об’єкті (нижня частина Валу) вже не працюють студенти-історики, але за роботою можна помітити представників Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Вони досліджують ту територію, де за проектом реконструкції буде розташовуватись новий фонтан зі скульптурною композицією двох цапиків із казки Михайла Коцюбинського, на чию честь і названо даний сквер.

Поки будівельники займаються облаштуванням доріжок та заміною мереж освітлення та водопостачання, археологи розпочали свої дослідження – і знайшли залишки оборонних редутів. За словами працівників заповідника, вони виявили оборонний рів Чернігівської фортеці (засипаний та зрівняний у ХVIII столітті), а також редан (спеціальний виступ за межами фортеці для більш зручного спостереження навколишньої території). Як і на інших розкопах у місті, дослідники мають надію знайти ще щось, гідне уваги.

Як ми бачимо, у Чернігові ще досить багато недослідженого та цікавого. Тож ми будемо і надалі спостерігати за подальшими роботами чернігівських науковців та їх здобутками на ниві археології.

Еженедельник "Семь Дней"
розкопки археологія ремонт знахідки київська русь
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

ПРЕДВЫБОРНАЯ АГИТАЦИЯ
Настоящий скандал произошел на долгожданных дебатах в эфире телеканала «Новый Чернигов». Кандидаты по 205-му округу должны были презентовать свою программу с которой идут в парламент. Пришло 3 кандидата: Юрий Власенко, Валерий Кулич и Владимир Ткаченко. Первым слово взял правозащитник Юрий Власенко. Кратко представил собственное видение развития страны и города. Следующим говорил Валерий Кулич. Экс-губернатор рассказывал не о себе, а пытался очернить своих...
Культура
Это уже второй фестиваль, который будет проходить в Соснице. На официальной странице мероприятия в Facebook говорится, что все желающие смогут не только развлечься, увидеть театрализованные постановки и исторические реконструкции, но и принять непосредственное участие в процессе съемок видео как: сценарист; режиссер; актер; оператор; монтажер. Так же для посетителей фестиваля должны организовать: арт-студии (фото, видео монтаж, актерство, грим); киноквест,...
ПОЗИЦІЯ
ПОЗИЦІЯ. На Чернігівщині буде втілено План розвитку Чернігівщини, який передбачає поліпшення якості доріг, медицини, освіти, житлово-комунального господарства. Також планується втілити програми зі створення нових робочих місць і розвитку самоврядування. План розвитку Чернігівщини розроблено з ініціативи народного депутата Максима Микитася за участі місцевих громад області. «Ми працюємо в області не один рік. Завдяки діалогу з людьми визначили головні кроки...
Общество
За последние два года в Чернигове установили 171 новую стеклянную остановку (36 из них оснащены электронными табло), пять из которых сегодня, 18 июля, передали на обслуживание КП "АТП-2528". Об этом сообщает пресс-служба Черниговского горсовета. Список переданных остановок: Отмечается, что КП "АТП-2528" обслуживает абсолютно все остановки общественного транспорта в городе. Именно сотрудники этого предприятие должны: мыть стекло; подметать; вывозить мусор;...
Криминал
Приговор в виде штрафа девятикласснику вынес Деснянский райсуд. Об этом сообщает Черниговская местная прокуратура. Ранее сообщалось, что школьник договорился купить видеокарту, однако на сделку пришел не с деньгами, а с газовым баллончиком "Терен-4". Его применение и помогло украсть товар стоимостью 5 331 грн. Инцидент произошел в апреле. В суде школьник свою вину признал, раскаялся и возместил ущерб потерпевшему. Поэтому решение суда - штраф: 1 020 грн.
Общество
Жительница Чернигова предлагает продлить 25-ю маршрутку, которую укоротили в апреле. Потому что альтернативные маршрутки №41 не отвечают возросшему спросу передвижения пассажиров. Об этом говорится в инициативе Ларисы Коломиец в Единой системе местных петиций. Она утверждает, что на 41 маршруте работает только 3 автобуса, еще 2 - в ремонте. Поэтому интервал движения от проспекта Мира до Химволокно очень большой. Для решения проблемы Лариса Коломиец и предл...
Общество
Испытания авиаракет черниговскими военными проходили на авиаполигоне "Повурск", что на Волыни. Об этом сообщает информагенство Минобороны Украины. Летный экипаж Государственного научно-исследовательского института летных испытаний и сертификации вооружения, военной техники испытывал авиауправляемые ракеты  Х-29Л и Х-29Т. Стреляли по наземным целям. Для полетов использовали фронтовой бомбардировщик Су-24М. Авиакоманда, проверявшая ракеты - летчик-испытатель...
Общество
Нині зупинка автобусного маршруту №1 на вулиці Жабинського називається «Меблевий магазин». Насправді магазину там вже давно немає – тому логічно було би перейменувати зупинку, вважає фахівець з інформаційної діяльності КП «Чернігівводоканал» Ігор Грищенко. Через соціальні мережі він звернувся до управління транспорту. Оскільки сюди часто приїздять абоненти КП «Чернігівводоканал», то, на його думку, доречно було би назвати зупинку так, як і підприємство. Ал...
Криминал
Деснянский райсуд на два года ограничил свободу девушке, а также установил аналогичный испытательный срок, за укус полицейской при исполнении. Об этом сообщает Черниговская местная прокуратура. Инцидент произошел ещё в сентябре прошлого года. Капрал патрульной полиции находилась недалеко от дома на проспекте Мира, 120, где, по сообщению, случилась драка. Там патрульную за левую руку и укусила осужденная. Вывод медэкспертизы показал, что правоохранительнице...