• Головна
  • У Чернігові розкопали чергову давньоруську будівлю
09:00, 11 липня 2019 р.

У Чернігові розкопали чергову давньоруську будівлю

У місті легенд триває низка ремонтних робіт на дорогах і тротуарах, скверах і парках. Такі роботи не завжди, але цього року доволі часто поєднуються з археологічними дослідженнями. У минулих випусках газети ми вже повідомляли про розкопки навпроти Центрального ринку, їх особливості та знахідки (поховання часів Київської Русі, предмети побуту). Однак на цьому археологи в Чернігові не зупинились.

У Чернігові розкопали чергову давньоруську будівлю, фото-1

Споруда домонгольського часу

Не встигли завершити одні дослідження навпроти Центрального ринку, біля колишнього клубу Diamond, та покласти там бруківку, як археологи знову розбили черговий розкопок на цій території. За словами організатора археологічних розкопок Ігоря Ігнатенка, із підрядником існує домовленість: у разі виявлення під час зняття старого дорожнього покриття археологічних знахідок на цю ділянку знову зайдуть археологи. Так і сталося.

Будівельники, знявши ще один клаптик асфальту, побачили, що тут знову є робота для археологів, і зупинили роботи. Зараз ми там частково розкопали підвальну будівлю. Причому наразі не зовсім зрозуміло, чи вона була житлова, чи все ж таки господарська, але ми впевнені, що вона була збудована в кілька поверхів. Перестала існувати ця будівля напередодні монгольської навали, тобто виконувала свої функції до ХІІІ століття, – зазначив організатор розкопок.

За словами Ігоря Ігнатенка, у розкопі виявлено і багато інших знахідок. Зокрема, кілька десятків фрагментів скляних браслетів, два вістря стріл, пружинні ножиці, пряслиця з овруцького шиферу тощо. Це чергове підтвердження існування в районі «Макдоналдсу» та будівлі податкової садиби ремісників часів Київської Русі – не дарма ж вулицю, розташовану зовсім неподалік, назвали Ремісничою.

– Стіни будівлі, яку ми виявили, орієнтовані по діагоналі до сучасного проспекту Перемоги. Будівля, можливо, не виходила фасадом на давню Любецьку вулицю (не збереглася і нині хаотично забудована те перерізана новими вулицями. – Прим. авт.), але була зовсім неподалік. Сама ж садиба, на території якої знайдено споруду, точно виходила на цю вулицю. А так як у ХІІІ столітті вулиця Любецька була головною торговельною магістраллю міста, а вздовж неї жили найбагатші люди – ремісники та купці, можна сподіватись і на більш цінні знахідки в майбутньому, – вважає Ігор Ігнатенко.

Студенти шукають

Розкопки ведуться не тільки біля Центрального ринку. Ще однією улюбленою локацією для археологів є територія Валу, або ж Дитинця. Наразі тут розбито одразу два розкопи. Один біля Колегіуму, а другий – у нижній частині Валу, яка зараз активно реконструюється.

Біля Колегіуму археологи, так би мовити, продовжують свої дослідження, адже у 2017 році зовсім поряд уже знаходили артефакти часів Київської Русі. Зараз же дослідники під керівництвом кураторки Чернігівської археологічної експедиції – 2019 Олени Черненко та за участі студентів Інституту історії мають надію знайти монументальну архітектурну споруду, яка раніше не була досліджена.

У Чернігові розкопали чергову давньоруську будівлю, фото-9

Фото: Віктор Кошмал

Імовірність такої знахідки значно підвищилась після виявлення у 2017 році та під час цьогорічних досліджень давньоруських архітектурних решток та плінфи (давньої цегли, яка більш плоска, ніж сьогоднішня). Це є свідченням того, що зовсім поруч (на території колишнього Борисоглібського монастиря) існувала невідома до цього часу споруда. Чи знайдуть її чернігівські студенти та науковці нинішнього літа – стане відомо тільки по завершенні цьогорічних розкопок.

Під фонтаном оборонна споруда

На другому археологічному об’єкті (нижня частина Валу) вже не працюють студенти-історики, але за роботою можна помітити представників Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Вони досліджують ту територію, де за проектом реконструкції буде розташовуватись новий фонтан зі скульптурною композицією двох цапиків із казки Михайла Коцюбинського, на чию честь і названо даний сквер.

Поки будівельники займаються облаштуванням доріжок та заміною мереж освітлення та водопостачання, археологи розпочали свої дослідження – і знайшли залишки оборонних редутів. За словами працівників заповідника, вони виявили оборонний рів Чернігівської фортеці (засипаний та зрівняний у ХVIII столітті), а також редан (спеціальний виступ за межами фортеці для більш зручного спостереження навколишньої території). Як і на інших розкопах у місті, дослідники мають надію знайти ще щось, гідне уваги.

Як ми бачимо, у Чернігові ще досить багато недослідженого та цікавого. Тож ми будемо і надалі спостерігати за подальшими роботами чернігівських науковців та їх здобутками на ниві археології.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#розкопки #археологія #ремонт #знахідки #київська русь

Коментарі

Оголошення
live comments feed...