• Головна
  • 13-та гармата в мініатюрі: у Чернігові встановили новий пам'ятник
11:02, 6 жовтня 2019 р.

13-та гармата в мініатюрі: у Чернігові встановили новий пам'ятник

13-та гармата в мініатюрі: у Чернігові встановили новий пам'ятник

Буквально на днях у Чернігові, біля сувенірної крамнички «Зелена лавка» (будівля Навчально-наукового інституту історії та соціально гуманітарних дисциплін ім. Лазаревського), з’явилась мініатюрна бронзова скульптура-копія однієї з 12 гармат, розташованих на Валу.

Там же, на Дитинці, її і планували розмістити скульптор Олександр Кішко й екскурсовод та ідейний натхненник Олег Герасименко. Проте встановлено її все ж не там, де розраховували. Чому сталося саме так і чи варто очікувати найближчим часом на нові скульптурні композиції в нашому місті?

Почалось все з туристичного Клубка

Восени 2016 року у Чернігові відбувався «Пітчинг соціальних проектів» за програмою Вritish Сounsil Ukraine з фінансування ідей розвитку міста та за підтримки Чернігівської міськради. Одним із переможців цього пітчингу став проєкт «Легенди, міфи та історія Чернігова в скульптурах» авторства того ж таки Олега Герасименка. У його планах було доволі багато ідей, проте 12 тис. грн, виділених з міського бюджету, та 15 тис. грн гранту від Вritish Сounsil вистачило лише на встановлення двох скульптур. До того ж пан Олег додавав і певні свої кошти та гроші інших бажаючих долучитись, а скульптор Олександр Кішко виконував роботу як волонтер.

Першою скульптурою, яку в рамках цього проєкту встановили в Чернігові ще у 2017 році, став сучасний символ Міста легенд – Клубок. Головною ідеєю скульптури був початок для цілої низки скульптур, прив’язаних до різних історій та легенд нитками того самого Клубка. З його встановленням були аналогічні проблеми, що й нині з мінігарматою. Автори хотіли встановити Клубок на Алеї Героїв, навпроти малої міської сцени або ж біля входу на Вал зі сторони пішохідного переходу від Катерининської церкви. На Алеї Героїв не розмістили через її прийдешню реконструкцію, а в самому серці Дитинця – через заборону НАІЗ «Чернігів стародавній». Проте там дали дозвіл на іншу локацію на території заповідника, де Клубок все ж таки й встановили, – на вході в нижню частину Валу з боку кооперативного коледжу, яка зараз вже реконструйована.

На Валу 13-ї гармати не буде

Через рік, у 2018-му, Олександр Кішко зробив другу скульптуру в рамках цього проєкту, а саме – 13-ту гармату, якою все ж таки продовжив ідею створення скульптур у поєднанні їх нитками клубка як символу міста. Встановити її хотіли поряд зі справжньою великою гарматою на Дитинці, аби під час екскурсії розповідь про цю легендарну неіснуючу 13-ту гармату (де дівчата призначають побачення надокучливим кавалерам, яких хочуть спекатися) було підкріплено наочністю. Але знову на ініціаторів проєкту чекали перепони. За словами Олега Герасименка, встановити мініатюрну 13-ту гармату на Валу не дозволив той же заповідник «Чернігів стародавній».

– У заповіднику вирішили, що нашій мінігарматі не місце на Валу, а без погодження з ними ми не маємо права встановлювати на території Дитинця абсолютно нічого. Ми намагались домовитись протягом року, але після кількох відмов вирішили встановити гармату біля «Зеленої лавки», яка зовсім поряд з Валом, – зазначив пан Герасименко.

Він також додав, що, наприклад, управління культури та туризму не проти та навіть за встановлення подібних композицій. Проте дозволи на розміщення скульптур надає переважно заповідник, бо доречні місця знаходяться саме на їх території.

У свою чергу в НАІЗ «Чернігів стародавній» заявляють, що нікому не відмовляли у встановленні 13-ї гармати на Валу.

– По-перше, до нас ніхто офіційно не звертався з цього приводу. Коли хтось хоче щось зробити на території заповідника, то він має офіційно до нас звернутись, а не ля-ля-ля і щось розповідати. Треба спочатку звернутись до відповідного закладу, а вже потім скаржитись, – зазначив директор заповідника Юрій Соболь.

Не гарматою єдиною

Ініціатор і скульптор мають купу планів та ідей, однією з яких є виготовлення з бронзи турячого рогу з Чорної могили, оригінал якого знаходиться у московському музеї. Встановити його хотіли б на гранітній брилі біля Чорної могили, де зараз прикріплено табличку, яка засвідчує, що курган є історичною пам’яткою. Але наразі не ризикують братись за наступну роботу через вищезгадані перепони.

– Турячий ріг з Чорної могили зі своїми особливими візерунками було б дуже цікаво відтворити та подарувати чернігівцям і гостям міста. Це ж можливість доторкнутись, відчути та побачити всю ту красу, яка була буквально в землі, на якій стоятимуть екскурсанти, тільки кілька століть тому. Але ми дуже сумніваємось, що заповідник надасть дозвіл на таке доповнення Чорної могили. Напевно, треба йти на пряму до міського голови Владислава Атрошенка та зацікавлювати саме його. Грошей на це багато не потрібно, а якщо б меру сподобалось, то, може, і запустили б цілу низку скульптур, хто його знає… – каже скульптор Олександр Кішко.

Тож, як ми бачимо, громадська ініціатива з розвитку туристичної привабливості Чернігова шляхом створення нових та цікавих скульптурних композицій є. Вони не вартують великих коштів, але в той же час можуть дати неймовірний результат у плані доповнення туристичного бренду міста. Тож, слово за чиновниками.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#пам'ятник #13-та гармата #заповідник #Вал #Зелена лавка
Оголошення
live comments feed...