Все що потрібно знати про осінній призов на Чернігівщині

Протягом жовтня – грудня цього року на Чернігівщині, як і по всій Україні, проходить осінній призов юнаків на строкову службу. Кожного разу під час чергового призову виникає ціла низка питань як у потенційних призовників, так і їх родичів, на які не так просто знайти відповідь.

Ми поспілкувались із заступником військового комісара Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковником Вадимом Лільчицьким, який допоміг знайти відповіді на найбільш актуальні запитання.

Кого призиватимуть?

Юнаків 1992–2001 року народження. Обов’язково призиватимуться лише 20-річні та старші, а от 18–19-річні хлопці можуть служити за власним бажанням, та лише з дозволу батьків і лікарів.

Скільки і куди призовуть?

З нашої області цієї осені планують призвати 461 новобранця. З них до:

 • ЗСУ ≈ 250
 • Нацгвардії України ≈ 133
 • Державної спеціальної служби транспорту ≈ 39
 • Державної прикордонної служби України ≈ 39.

А можна не приходити?

Призовники, яким надійшла повістка на проходження призовної комісії, зобов’язані прибути в пункт і строк, зазначені в повістці. За порушення правил військового обліку та неявку за викликом до військкомісаріату без поважних причин (перешкода стихійного характеру, хвороба призовника, смерть близького родича чи родича дружини – батьків, дитини, рідних братів, сестер, дідуся, бабусі) призовнику загрожує адміністративна відповідальність (штраф 85–119 грн).

Також передбачена кримінальна відповідальність з обмеженням волі на строк до 3 років у разі неявки без тих же поважних причин у строки, вказані в повістці для відправлення у військову частину.

А якщо повістки нема?

У разі якщо чомусь повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов’язані з’явитись до призовної дільниці в 10-денний термін з дня початку призову.

У свою чергу керівники підприємств, установ, організацій і навчальних закладів на вимогу військкомісаріатів повинні забезпечити своєчасне прибуття громадян призовного віку до призовних дільниць.

Скільки триває строкова служба?

Строковики переважно служать 1,5 року. Винятком є ті, в кого повна вища освіта. Вони служать лише один рік.

Що треба взяти із собою перед відправкою?

Із собою щонайменше на місяць треба мати комплекти білизни та засоби особистої гігієни. Адже цим держава не забезпечує, і строковики мусять це купувати за кошти, які їм виплачуються під час призову, на службі та при звільненні в запас.

Також на перші п’ять годин рекомендується взяти з собою їжу на перекус, бо саме за цей час строковика ставлять на забезпечення і вже потім повноцінно годують.

В іншому строковик – на повному державному забезпеченні, зокрема розміщується у казармі (на кораблі), забезпечується щоденним триразовим гарячим харчуванням та військовою формою одягу.                                    

Хто має право на відстрочку?

Відстрочку можна отримати в чотирьох випадках:

 • За сімейних обставин (непрацездатні батьки, неповнолітні брати та сестри, дитина до 3 років, двоє і більше дітей, вагітна дружина).
 • За станом здоров’я (до одного року, якщо призовник визнаний тимчасово непридатним до військової служби).
 • Для здобуття освіти (в усіх навчальних закладах з денною формою навчання, крім загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів – до 21 року; в інтернатурі, аспірантурі, докторантурі з відривом або без відриву).
 • Для продовження професійної діяльності (педпрацівники з повною вищою освітою; медпрацівники в сільській місцевості за умови повного навантаження; зареєстровані священнослужителі; сільські, селищні, міські голови; кандидати (доктори) наук, які працюють за цим напрямком; резервісти, поліцейські).

А є такі громадяни, що взагалі звільнені від призову?

Є категорії, які взагалі звільняються від призову. Їх кілька:

 • За станом здоров’я визнані непридатними до військової служби.
 • Виконали обов’язки служби в резерві (протягом 1 та 2 контрактів).
 • Батько або мати, рідний брат або сестра яких загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів.
 • До набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах.
 • Були засуджені до позбавлення (обмеження) волі.
 • Після закінчення ВНЗ присвоєно військове (спеціальне) офіцерське звання.

Що потрібно для оформлення відстрочки?

Право на одержання відстрочки має бути підтверджено відповідними документами, які треба подати до військкомісаріату. Залежно від типу відстрочки перелік потрібних документів виглядає наступним чином:

 • Письмова заява призовника.
 • Довідка про склад сім’ї (форма-3).
 • Копія паспорта, свідоцтва про одруження, народження дитини.
 • Документи, які підтвердять, що на утриманні призовника перебувають особи.
 • Медичні документи за підписом головного лікаря лікувально-профілактичного закладу, скріплені печаткою (про вагітність дружини).

Отримавши відстрочку, призовник зобов’язаний щороку до 1 жовтня подавати військовим комісаріатам документи, що підтверджують його право на відстрочку.

Як відбуватиметься розподіл призовників?

Усі хлопці спочатку їдуть до навчальних центрів. Там незалежно від того, куди вони підуть служити потім, отримують військову первинну професію, і в залежності від фаху будуть навчатись від 1 до 5 місяців. Після навчання строковики здають іспити, за результатами яких їх направляють до військових частин для подальшого проходження служби.

Чи направлятимуть строковиків на службу в зону ООС/АТО?

Ні, призвані військовослужбовці не перебуватимуть у зоні бойових дій. У зону ООС/АТО направляються тільки військовослужбовці за контрактом.

Чим харчуються військові строкової служби?

Строковики потрапляють у різні військові частини України, і в кожній з них є своя компанія, яка виграла тендер на харчування. Тому меню в частинах може трохи відрізнятись, але всюди харчування здійснюється за системою НАТО і є повністю збалансованим.

Чи мають пільги члени сімей призваних до армії?

Так, члени сімей строковиків мають переважне право при прийнятті на роботу і залишенні на роботі при скороченні чисельності або штату працівників.

Призовникам платять гроші?

Строковикам надається фінансова допомога при призові на військову службу два прожиткові мінімуми (на 2019 рік це – 3842 грн). Щомісяця залежно від звання та посади – 154–245 грн на додаткові особисті потреби. А при звільненні в запас вісім таких посадових окладів залежно від звання та посади – 1232–1960 грн (для строковиків – дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування – 1848–2940 грн).

А відпустка?

Строковикам надається право на 10-денну відпустку без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад.

З роботи звільняють?

За призовником зберігається його робоче місце та середня заробітна плата, яка виплачується паралельно з виплатами від держави. Усе це за умови, якщо строковик був офіційно працевлаштований. Якщо ж неофіційно або не працював, то він отримуватиме лише виплати від держави.

Окрім цього, час проходження військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Проїзд у транспорті безкоштовний?

Строковики мають право на безоплатний проїзд усіма видами транспорту загального користування міського, приміського та міжмісько

Еженедельник "Семь Дней"
осінній призов армія військо питання-відповідь
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Политика
АКТУАЛЬНО. У мережі з'явився ролик про російську технологію синтезування голосів, де голос російського президента Володимира Путіна розповідає, як підробити і фальсифікувати голос будь-кого. Відео опубліковане на Youtube-каналі Vera Voice. Голос Путіна у ролику застерігає, що технологія відкриває великі можливості для фальсифікацій (щоб подивитися, доскрольте до кінця). «Шановні громадяни Росії! Дорогі друзі. Сьогодні я хотів би вам розповісти про одну дуж...
Происшествия
Рятувальники підняли та транспортували до карети швидкої допомоги чоловіка у критичному стані, який упав до підвального поверху новобудови. Сьогодні, 10 липня, о 14:34 до оперативно-координаційного центру Управління ДСНС України у Чернігівській області надійшло повідомлення про падіння чоловіка 1958 року народження у підвальний поверх новобудови приватного житлового будинку, що у обласному центрі по вулиці Олександра Лазаревського. За викликом до місця под...
Общество
КОНКУРС. Редакція сайту 0462.ua, газети «Семь дней» та наш партнер – Зоокомплекс «Синий ёж» пропонують вам взяти участь у фотоконкурсі, головними героями якого стануть ваші домашні тварини. Правила Протягом п’яти тижнів, з 1 липня по 17 серпня, ми приймаємо фотографії, на яких зображені ваші домашні улюбленці: собаки чи коти, хом’ячки або папуги, акваріумні рибки чи ящірки… підходять будь-які ваші друзі. Щопонеділка ми розміщуємо всі фотографії, які надій...
Общество
Вода у Стрижні в районі Ялівщині не відповідає необхідним нормам для того аби там можна було купатися не наражаючи себе на небезпеку захворіти на інфекційне захворювання. До таких висновків дійшов обласний лабораторний центр взявши воду на аналіз. Таку інформацію оприлюднила пресслужба міської ради. Так індекс лактозопозитивних кишкових паличок перевищує гігієнічні вимоги у 4,8 рази і становить 24000 дм³ при нормативному значенні не більше 5000 дм³. Тобто...
Спорт
З 6 по 8 липня, у Чернігові пройшов відкритий турнір з футболу серед юнаків 2008 року народження. Про це повідомляє пресслужба ФК "Десна". У турнірі приймали участь 6 команд:  "Десна" (Чернігів),  "Атлет" (Київ),  "ДЮСШ-26" (Київ),  "Кремень" (Кременчук), "Прем'єр-Нива" (Вінниця),  "Десна-2007" (Чернігів). За підсумками всіх зіграних матчів, перше місце на турнірі зайняли юнаки з команди "Атлет", друге місце - "ДЮСШ-26", а бронзу отримав - "Кремінь". Молод...
Криминал
Патрульні біля села Іванівка Чернігівського району зупинили водія, який вже вдруге за рік сів за кермо у стані сп’яніння. Сьогодні, 10 липня, під час патрулювання на 126-му кілометрів автодороги Київ – Чернігів патрульні помітили автомобіль ВАЗ, водій якого порушив правила дорожнього руху. Коли поліцейські зупинили автівку, то виявилось, що кермувальник вже позбавлений права керування. До того ж, при спілкуванні патрульні помітили у чоловіка ознаки алкогол...
Общество
В’язні у Чернігівському СІЗО через незадовільні умови утримання відмовляються вживати їжу, повідомляє Офіс омбудсмена. Працівники секретаріату Уповноваженого Верховної ради з прав людини спільно із представниками громадськості відвідали Чернігівський слідчий ізолятор. Вони оглянули близько 20 камер та поспілкувалися майже зі 100 засудженими та особами, узятими під варту. В процесі члени моніторингової групи отримали скарги щодо неналежних умов утримання, н...
Общество
На засіданні профільного Комітету Верховної ради уточнено конфігурацію районів окремих областей. Комітет розглянув питання щодо перегляду окремих раніше прийнятих рішень щодо проекту постанови Верховної ради «Про утворення та ліквідацію районів» в частині уточнення формування районів Харківської, Хмельницької та Київської областей. Зокрема, депутати підтримали урядову позицію щодо створення у Харківській області 7 районів замість 4, як пропонувалось раніше...
Общество
За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА станом на 11 годину, 10 липня, в Чернігівській області одужали 11 пацієнтів хворих на COVID-19. Серед них четверо з Борзнянського району, по двоє з Козелецького та Ріпкинського, по одному з Ніжинського, Носівського та Прилуцького районів. З них двоє перебували на госпіталізації в Ніжинській міській лікарні, інші ж знаходилися на амбулаторному лікуванні. За минулу добу зафіксовано 2 нових випадки захв...