Все що потрібно знати про осінній призов на Чернігівщині

Протягом жовтня – грудня цього року на Чернігівщині, як і по всій Україні, проходить осінній призов юнаків на строкову службу. Кожного разу під час чергового призову виникає ціла низка питань як у потенційних призовників, так і їх родичів, на які не так просто знайти відповідь.

Ми поспілкувались із заступником військового комісара Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковником Вадимом Лільчицьким, який допоміг знайти відповіді на найбільш актуальні запитання.

Кого призиватимуть?

Юнаків 1992–2001 року народження. Обов’язково призиватимуться лише 20-річні та старші, а от 18–19-річні хлопці можуть служити за власним бажанням, та лише з дозволу батьків і лікарів.

Скільки і куди призовуть?

З нашої області цієї осені планують призвати 461 новобранця. З них до:

 • ЗСУ ≈ 250
 • Нацгвардії України ≈ 133
 • Державної спеціальної служби транспорту ≈ 39
 • Державної прикордонної служби України ≈ 39.

А можна не приходити?

Призовники, яким надійшла повістка на проходження призовної комісії, зобов’язані прибути в пункт і строк, зазначені в повістці. За порушення правил військового обліку та неявку за викликом до військкомісаріату без поважних причин (перешкода стихійного характеру, хвороба призовника, смерть близького родича чи родича дружини – батьків, дитини, рідних братів, сестер, дідуся, бабусі) призовнику загрожує адміністративна відповідальність (штраф 85–119 грн).

Також передбачена кримінальна відповідальність з обмеженням волі на строк до 3 років у разі неявки без тих же поважних причин у строки, вказані в повістці для відправлення у військову частину.

А якщо повістки нема?

У разі якщо чомусь повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов’язані з’явитись до призовної дільниці в 10-денний термін з дня початку призову.

У свою чергу керівники підприємств, установ, організацій і навчальних закладів на вимогу військкомісаріатів повинні забезпечити своєчасне прибуття громадян призовного віку до призовних дільниць.

Скільки триває строкова служба?

Строковики переважно служать 1,5 року. Винятком є ті, в кого повна вища освіта. Вони служать лише один рік.

Що треба взяти із собою перед відправкою?

Із собою щонайменше на місяць треба мати комплекти білизни та засоби особистої гігієни. Адже цим держава не забезпечує, і строковики мусять це купувати за кошти, які їм виплачуються під час призову, на службі та при звільненні в запас.

Також на перші п’ять годин рекомендується взяти з собою їжу на перекус, бо саме за цей час строковика ставлять на забезпечення і вже потім повноцінно годують.

В іншому строковик – на повному державному забезпеченні, зокрема розміщується у казармі (на кораблі), забезпечується щоденним триразовим гарячим харчуванням та військовою формою одягу.                                    

Хто має право на відстрочку?

Відстрочку можна отримати в чотирьох випадках:

 • За сімейних обставин (непрацездатні батьки, неповнолітні брати та сестри, дитина до 3 років, двоє і більше дітей, вагітна дружина).
 • За станом здоров’я (до одного року, якщо призовник визнаний тимчасово непридатним до військової служби).
 • Для здобуття освіти (в усіх навчальних закладах з денною формою навчання, крім загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів – до 21 року; в інтернатурі, аспірантурі, докторантурі з відривом або без відриву).
 • Для продовження професійної діяльності (педпрацівники з повною вищою освітою; медпрацівники в сільській місцевості за умови повного навантаження; зареєстровані священнослужителі; сільські, селищні, міські голови; кандидати (доктори) наук, які працюють за цим напрямком; резервісти, поліцейські).

А є такі громадяни, що взагалі звільнені від призову?

Є категорії, які взагалі звільняються від призову. Їх кілька:

 • За станом здоров’я визнані непридатними до військової служби.
 • Виконали обов’язки служби в резерві (протягом 1 та 2 контрактів).
 • Батько або мати, рідний брат або сестра яких загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів.
 • До набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах.
 • Були засуджені до позбавлення (обмеження) волі.
 • Після закінчення ВНЗ присвоєно військове (спеціальне) офіцерське звання.

Що потрібно для оформлення відстрочки?

Право на одержання відстрочки має бути підтверджено відповідними документами, які треба подати до військкомісаріату. Залежно від типу відстрочки перелік потрібних документів виглядає наступним чином:

 • Письмова заява призовника.
 • Довідка про склад сім’ї (форма-3).
 • Копія паспорта, свідоцтва про одруження, народження дитини.
 • Документи, які підтвердять, що на утриманні призовника перебувають особи.
 • Медичні документи за підписом головного лікаря лікувально-профілактичного закладу, скріплені печаткою (про вагітність дружини).

Отримавши відстрочку, призовник зобов’язаний щороку до 1 жовтня подавати військовим комісаріатам документи, що підтверджують його право на відстрочку.

Як відбуватиметься розподіл призовників?

Усі хлопці спочатку їдуть до навчальних центрів. Там незалежно від того, куди вони підуть служити потім, отримують військову первинну професію, і в залежності від фаху будуть навчатись від 1 до 5 місяців. Після навчання строковики здають іспити, за результатами яких їх направляють до військових частин для подальшого проходження служби.

Чи направлятимуть строковиків на службу в зону ООС/АТО?

Ні, призвані військовослужбовці не перебуватимуть у зоні бойових дій. У зону ООС/АТО направляються тільки військовослужбовці за контрактом.

Чим харчуються військові строкової служби?

Строковики потрапляють у різні військові частини України, і в кожній з них є своя компанія, яка виграла тендер на харчування. Тому меню в частинах може трохи відрізнятись, але всюди харчування здійснюється за системою НАТО і є повністю збалансованим.

Чи мають пільги члени сімей призваних до армії?

Так, члени сімей строковиків мають переважне право при прийнятті на роботу і залишенні на роботі при скороченні чисельності або штату працівників.

Призовникам платять гроші?

Строковикам надається фінансова допомога при призові на військову службу два прожиткові мінімуми (на 2019 рік це – 3842 грн). Щомісяця залежно від звання та посади – 154–245 грн на додаткові особисті потреби. А при звільненні в запас вісім таких посадових окладів залежно від звання та посади – 1232–1960 грн (для строковиків – дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування – 1848–2940 грн).

А відпустка?

Строковикам надається право на 10-денну відпустку без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад.

З роботи звільняють?

За призовником зберігається його робоче місце та середня заробітна плата, яка виплачується паралельно з виплатами від держави. Усе це за умови, якщо строковик був офіційно працевлаштований. Якщо ж неофіційно або не працював, то він отримуватиме лише виплати від держави.

Окрім цього, час проходження військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Проїзд у транспорті безкоштовний?

Строковики мають право на безоплатний проїзд усіма видами транспорту загального користування міського, приміського та міжмісько

Еженедельник "Семь Дней"
осінній призов армія військо питання-відповідь
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Криминал
Обвиняемому грозит от 2 до 6 лет лишения свободы. Об этом сообщила Черниговская облпрокуратура. По предоставленной информации, обвиняемый в марте 2019 года дважды сообщал в ГУНП в Черниговской области о минировании зданий: на улице Красносельского, 25 и на Магистратской, 17. При проверке строений и близлежащей территории, правоохранители не нашли никаких взрывоопасных предметов. Обвинительный акт касательно телефонного "террориста" передан в суд.
Происшествия
Полицейские правомерно одели на шофера пассажирского автобуса наручники, так как он при задержании пытался оказывать сопротивление, подвергал себя и других людей опасности. Такова официальная позиция патрульных Черниговщины на видео, отображающем конфликт между правоохранителями и водителем, которое появилось в интернете 16 октября. Известно, что около 10 утра на дороге Киев-Чернигов-Новые Яриловичи, в поле зрения патрульных попал автобус, нарушающий ПДД....
Общество
В идеале с 2030 года черниговскими дорогами будут ездить только электрокары. Такую инициативу предлагает Сергей Прима в Единой системе местных петиций. План черниговца предполагает 3 этапа. Первый: с 2020 года делать Чернигов максимально удобным для владельцев электротранспорта, создавая для них бесплатные парковки и льготные заправки. При этом обязать перевозчиков заменить автопарк на электробусы в течении 5 лет. Далее черниговец предлагает: "З 2025 роки...
Криминал
Деснянский районный суд посадил за решетку грабителя на три с половиной года. Об этом сообщает Черниговская местная прокуратура. Преступник 25 августа проник в одну из квартир на улице 1-го Мая, 195-Б. На пути ему повстречался потерпевший, которого незваный гость избил: ударил рукой в голову и дважды ногой в туловище. После этого грабитель забрал мобильный телефон, а также деньги, и скрылся. На суде преступник отрицал проникновение в жилье именно с целью з...
Общество
Європейський суд з прав людини визнав люстрацію в Україні порушенням прав чиновників, пишуть «Букви» з посиланням на рішення ЄСПЛ. Рішенні було ухвалене 17 жовтня за результатами розгляду скарг п’яти українських колишніх держслужбовців з Києва, Миколаєва, Олександрівки (Донецька область), Яремче (Івано-Франківська область) та Чернігова. Від Чернігова скаргу до ЄСПЛ подавав звільнений в 2014 році колишній заступник прокурора Чернігівської області Олександр...
Общество
Вчора, 16 жовтня, у Центральному парку культури та відпочинку та на стадіоні імені Гагаріна проводилось щорічне оцінювання фізичної підготовленості населення Чернігівщини. Про це йдеться у повідомленні Департаменту сім'ї, молоді та спорту Чернігівської ОДА. В оцінюванні фізпідготовки населення брали участь самі співробітники департаменту, а також керівники та тренери ДЮСШ і ШВСМ.  Визначення рівня фізпідготовки жителів області передбачає виконання особами...
Общество
Некоторые черниговцы могут ощутить проблемы из-за отсутствия воды уже этой ночью, с 16 на 17 октября. Об этом сообщает Черниговводоканал. По информации коммунального предприятия, с 23 часов 16 октября до 6 часов 17 октября, из-за профилактических работ давление в трубах снизится, а в воде появится осадок в жилых домах на улицах: Декабристов; Довгой; Круговой; Пирогова; Чорновола; Полесской; Мовчана; Рудого; Прохорского; Красной; Небабы; Широкой; Ревуцкого....
Общество
Україна опинилася на початку епідемічного сезону щодо ГРВІ і, зокрема, грипу. Як і у попередні роки передбачається, що висока активність збудників застудних захворювань триватиме щонайменше до середини травня. В пресслужбі управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації попереджають: до майбутньої потенційної епідемії слід підготуватися заздалегідь. Епідеміологи та інфекціоністи передбачають, що протягом нинішнього сезону сплеску застудних з...
Общество
Напередодні, 16 жовтня, в Чернігові відбулось урочисте підбиття підсумків польсько-української співпраці, що впроваджувалася Асоціацією добровільних пожежних команд Польщі за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Участь у заході взяли координатор ініціативи, керівник Добровільної пожежної охорони Західнопоморського воєводства Польщі Марек Ковальскі та начальник обласного управління ДСНС полковник служби цивільного захисту Роман Гордовий. Виконуюча обов’яз...