Грошей не виділяють: мітинг "потопельників" під Чернігівською ОДА та його результати

Фразою відомої народної пісні "Я прийшов – тебе нема. Підманула-підвела" можна охарактеризувати підсумки мітингу з ініціативи майже 30 жителів приватних будинків, яких затопило на вулицях Могилянського та Декабристів під час зливи влітку минулого року.

Основною вимогою людей була зустріч із виконуючою обов’язки голови Чернігівської ОДА Наталею Романовою з приводу виплат компенсації на ремонт їх осель. Мітингувальники прийшли, в. о. голови Чернігівської ОДА була в будівлі самої адміністрації… але чомусь так і не вдалось зустрітись і вирішити свої питання.

Передісторія на 9 мільйонів

Стихійне лихо, яке об’єднало жителів 41 приватного будинку на вулицях Декабристів та Могилянського, сталося 30 червня 2018 року. Тоді містом пройшла сильна злива, внаслідок якої будинки та на той час гаражі з паркувальними місцями були затоплені. Після першочергових дій з подолання наслідків негоди чиновники почали розбиратися, що взагалі сталося. Все обговоривши, тоді цю пригоду визнали надзвичайною ситуацією регіонального рівня, що давало змогу потерпілим претендувати на відшкодування їхніх збитків із державного резервного фонду.

Згодом гроші все ж таки знайшли, але не на ремонт приватних будинків на вулицях Декабристів та Могилянського. Кабмін виділив 16 млн грн, які спрямував на ремонт комунальних об’єктів інфраструктури, що постраждали від зливи. А ось мешканці приватних будинків не отримали жодної копійки з держбюджету. Єдине, що їм було виплачено, – по 5 тис. грн одноразової допомоги від міської ради. Ці гроші люди в основному витратили на експертні висновки щодо ступеня ушкоджень їх помешкань. За висновками експертів, компенсація жителям цих будинків має становити сумарно близько 9 млн грн.

У міській раді розвели руками: мовляв, таке рішення уряду – отже скерувати виділені кошти на приватні оселі не можна. Люди навіть звертались до суду, аби визнати бездіяльність Кабінету міністрів. Але суд відхилив позов, оскільки Кабмін довів, що там не отримували необхідних документів, на основі яких можна було б призначити відшкодування.

Сказали прийти у жовтні

Розмови про ситуацію на вулицях Декабристів та Могилянського точаться вже другий рік. За цей час встиг змінитись очільник Чернігівської ОДА та навіть два виконуючі обов’язки голови. І ось влітку цього року, після виборів, новий президент України звільнив Олександра Мисника та призначив в. о. голови Чернігівської ОДА Наталю Романову. Саме з нею мітингувальники і прагнули побачитись та поговорити, хоча такі зустрічі й відбувались уже не раз.

Ми сьогодні зібралися під адміністрацією, аби все ж таки поспілкуватися із в. о. голови Чернігівської ОДА Наталею Андріївною Романовою. Уже тривалий час вона уникає з нами зустрічі, хоча на попередній розмові в липні та серпні вона обіцяла, що в жовтні повернеться до вирішення нашого питання з відшкодування збитків постраждалим від затоплення. У відповідях до колективних звернень зазначено, що в адміністрації наше питання розглядається, що ОДА звернулась з клопотанням до Кабміну з проханням виділити цільову субвенцію. Але на сьогоднішній день ситуація залишається незмінною, – каже одна з мітингувальниць Наталя Дубовик.

За словами пані Наталі, протягом останніх двох тижнів потерпілі від минулорічної повені намагалися зв’язатися з в. о. голови ОДА, записатися на той же прийом, але їм у цьому відмовляли, посилаючись на її зайнятість і те, що вона часто буває у відрядженнях. Через це жителі й зібрались на мітинг під будівлею ОДА та вирішили піти напряму до Наталії Романової на зустріч.

В ОДА не пустили

Зібравшись під будівлею Чернігівської облдержадміністрації, люди вирішили: треба не чекати, поки до них вийде Наталя Романова, а самим до неї піднятись, поспілкуватись та дізнатись, яка ситуації з виділенням коштів на сьогодні.

Мітингувальники зайшли до адміністрації, але далі прохідної нікого не пустили нацгвардійці, які виконували свої обов’язки, прописані у правилах пропускного режиму до будівлі ОДА. Усередину не пустили навіть журналістів, яких, виявляється, має супроводжувати працівник департаменту інформаційної діяльності. Нацгвардійці зателефонували до приймальні голови ОДА, де їм повідомили, що Наталя Романова на «церковній нараді» (зустріч з представниками різних конфесій. – Прим. ред.), і коли вона закінчиться, то чиновниця спуститься до мітингувальників та поговорить з ними.

Під час очікування до представників громади вийшла керівниця відділу роботи зі зверненнями громадян Олена Соловей та повідомила, що прийомний день голови ОДА – це перша середа місяця, і саме в цей день вона могла прийняти всіх бажаючих. Але мітингувальники заперечили: на ту середу теж неможливо було домовитись. Окрім цього, пані Олена зазначила, що найближчим часом у Чернігівську ОДА буде призначено нового керівника – і можливо, він якось вирішить проблему компенсації.

Викликали поліцію та блокували дорогу

Ішла друга година очікувань, і мітингувальники вирішили якось діяти, а не просто стояти на прохідній в очікуванні зустрічі з Наталею Романовою. Спочатку вони викликали поліцію та написали заяву, що їх не пускають до будівлі Чернігівської ОДА. Заяву поліцейські прийняли.

Пізніше частина людей пішла перекривати дорога поблизу облдержадміністрації (постійно рухатись по зебрі). Цими діями мітингувальники наразили себе на гнів декількох водіїв, яким довелось об’їжджати ту ділянку, і ніяким чином не наблизили зустріч з в. о. голови ОДА, яка продовжувала нараду з церковниками.

Через три години нарада нарешті закінчилась, і будівлю почали залишати члени різних релігійних конфесій. Один з низ навіть звернув увагу на мітингувальників, вислухав їх претензії до влади та пообіцяв молитися за якнайшвидше вирішення проблеми. Поступово всі присутні на нараді залишили облдержадміністрацію, але пані Романова до мітингувальників так і не вийшла. На це люди заявили, що будуть піднімати наболілу тему під час візиту до Чернігова президента Володимира Зеленського, коли той представлятиме нового голову ОДА.

Законних можливостей не знайшли

Наталя Романова наступного дня після мітингу поспілкувалась телефоном з нашим журналістом та розповіла, чому саме не змогла вийти та поговорити з жителями вулиць Могилянського і Декабристів і яка її позиція щодо вирішення цього питання.

Щодо мітингу під ОДА та в самій будівлі, то ніякого попередження про це не було. В мене на 14:30 була призначена рада церков, яка проводиться раз на три – шість місяців і вимагає достатньо часу, аби вирішити всі нагальні питання. Я також зараз виконую функції голови ОДА, заступників голови, займаюсь підготовкою до опалювального сезону та проходжу лікування, тому в мене розписаний буквально кожен день. Коли мітингувальники кричали та вимагали Романову, то мені в той час уже треба було їхати до лікаря, бо я була записана на конкретний час, а саме на 17:30. Тому я просто не мала часу для ще однієї ґрунтовної розмови з жителями тих вулиць, – пояснює Наталія Романова.

Конкретно по ситуації з компенсаціями після потопу в. о. голови Чернігівської ОДА зазначила, що, на її думку, це справа міської ради, адже по суті це надзвичайна ситуація місцевого рівня, яку вимушено перекваліфікували на регіональну через обіцянки на той час народного депутата Олега Ляшка знайти решту в держбюджеті на компенсацію постраждалим. Але в той же час, за словами Наталі Романової, вона неодноразово зустрічалась з ініціативною групою жителів та намагалась вирішити це питання, але законного шляху, як це зробити, так і не було знайдено.

Коли я стала в. о. голови ОДА, то зібрала постраждалих, керівників відповідних департаментів та відділів – і ми обговорювали цю проблему. Спочатку думали виділити хоч якісь кошти з резервного фонду, але за законом допомога з цього фонду може надаватись лише в той рік, коли сталась непередбачувана ситуація. Потім думали щодо запровадження спеціальної програми допомоги, але це теж не варіант, бо будь-яка програма має охоплювати всю область, а не лише 41 жителя міста Чернігова. Все це я пояснила людям ще у першу нашу з ними зустріч, але вони нічого не хочуть чути. Їх з міської ради погнали до ОДА і кажуть, що це ж ситуація регіонального рівня, тому і звертайтесь на рівень області, – говорить Наталя Романова.

Наразі в ОДА написали чергове звернення до Кабміну з проханням при розподілі залишку коштів у кінці року врахувати цю ситуацію та надати окрему субвенцію. Про це пані Наталя говорила з нардепами від Чернігівщини, а також з можливим новим головою ОДА – Андрієм Прокопенком, який також у курсі цієї проблеми та буде намагатись вирішити її, якщо обійме цю посаду.

Міська влада не Діди Морози

Позицію міськради щодо цієї проблеми висловив заступник чернігівського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Андрій Черненко. За його словами, тоді всі органи влади ухвалили рішення, що це надзвичайна ситуація регіонального рівня. Після цього, згідно з усіма правилами, подали необхідні документи з цього приводу, тому компенсувати витрати на відшкодування постраждалим має держава. Пан Андрій також зазначив, що міськрада зробила все від неї залежне, а держава у свою чергу повідомляє, що коштів немає, їх потрібно шукати на місцевому рівні, скорочуючи видатки на інші програми.

Ми були впевнені, що питання вирішиться, бо нас завірили у цьому деякі народні депутати на той час. Вони тоді мали вплив і обіцяли допомогти з виділенням коштів, бо була така можливість. А зараз її вже немає. Через це дороги назад немає, бо, відповідно до тих документів, міська рада виплатила постраждалим одноразову грошову допомогу в розмірі 5 тис. грн, а зараз вони хочуть ще одну грошову допомогу, яку ми не можемо надати в принципі, бо вона ж так і називається – «одноразова». Ситуація дійсно непроста, але інших механізмів вирішення питання, окрім виділення коштів з держбюджету, наразі немає. Грошова допомога в розмірі 5 тис. виплачена, міський голова пізніше теж виділив певні кошти, але ж ми не Діди Морози, аби по кожному проханню знову давати гроші, – зазначив Андрій Черненко.

Він також додав, що жителі, звісно, бажатимуть отримати компенсацію, бо в експертних висновках уже написано, скільки на ремонти потрібно коштів, але часом ті кошториси можуть бути перевищені. Інші мешканці тих вулиць розповідали пану Черненку, що одна з їхніх сусідок, яка ледь не найбільше скаржиться на бездіяльність влади, власноруч носила відра з водою та виливала на стіни свого будинку. Це в той час, коли після самого потопу в неї було сухо. Але таким чином вона хотіла отримати компенсацію, як й інші.

P. S.

Конкретного результату мітинг не дав: гроші не виплачено, міська та обласна влада кивають одна на одну, а Кабмін за цим спостерігає. Проте люди не мовчать та намагаються домогтися виплат будь-яким шляхом. Можливо, їм це вдасться з новим головою ОДА з президентської команди, але це покаже тільки час.

Прямо мова

Наталя Романова, в. о. голови Чернігівської ОДА:

– Ми, звісно ж, зверталися та отримали від уряду 16,5 млн грн, які перерахували до міського бюджету. Але Мінрегіонбуд виділяв ці кошти з тим зауваженням, що вони не мають їх використовувати на ремонт приватних будівель. На обласний же бюджет ліг ремонт бібліотеки імені Короленка, на який ми витратили 9,5 млн грн. Тобто разом силами ОДА ми залучили 26 млн грн, а місто виділило всього 200 тис., у той час як місцевий бюджет більший за обласний у три рази.

Я маю надію, що якимось чином ми цю проблему вирішимо. Можливо, за допомогою наших нардепів-мажоритарників, екс. в. о. голови ОДА Юлії Свириденко, яка зараз є заступником міністра і теж знає цю проблему, чи вже з новим головою ОДА. Або ж просто міська рада перестане жадувати – і виділить кошти на усунення наслідків надзвичайної ситуації, яка насправді є місцевого рівня, а по документах зроблена регіонального рівня.

Еженедельник "Семь Дней"
ОДА підтоплення компенсація гроші міська рада Кабмін
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
Розпочалися роботи на дорозі, що сполучає Бобровицю та Ічню. Про це повідомляє Служба автомобільних доріг. Усього планується відновити 45 кілометрів покриття на трасі територіального значення Т-25-27 Бобровиця – Свидовець – Новий Биків – Ічня. Ремонт триватиме на ділянці з 28-го по 74-й кілометри – від села Новий Биків (Бобровицький район) до села Монастирище (Ічнянський район). Наразі дорожники знімають старе покриття на межі Ніжинського та Бобровицького...
Происшествия
Вчора ввечері, 22 жовтня, у домогосподарстві по вулиці Андрусенка, 49, сталася пожежа дерев'яного житлового будинку. Про це повідомляє Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОДА. Вогнем пошкоджено зовнішнє облицювання стіни та конструктивні елементи покрівлі. Також внаслідок горіння постраждали газові комунікації будинку. Причина пожежі - встановлюється.
ПОЗИЦІЯ
Цієї неділі – 25 жовтня – ми з вами будемо обирати органи місцевої влади. Саме місцева влада – міський голова, депутати міської та обласної рад – визначатимуть подальший розвиток Чернігова у подальші 5 років. Тому від відповідальної громадянської позиції кожного чернігівця – від активності у день голосування та усвідомленого вибору залежить прискорення темпів позитивних змін нашого міста, продовження розпочатих нами добрих справ. Вкрай важливо, щоб кожен,...
Происшествия
Протягом минулої доби, 22 жовтня, у Чернігівській області зафіксовано лише дві дорожньо-транспортні пригоди. За дивним збігом обставин, вони вкрай схожі. Як повідомили у депараменті цивільного захисту Чернігівської ОДА, одна ДТП сталася близько 15:50 у Бахмачі, а інша – о 20:13 у Чернігові (на вул. Героїв Чорнобиля). У першому випадку автомобіль  Renault Logan зіткнувся з автомобілем Renault Kangoo. А у другому – учасниками аварії стали два автомобілі Ford...
Общество
Протягом січня–серпня цього року експорт товарів з Чернігівщини вийшов на загальну суму в 489 000 000 доларів США,  імпорт –  234 000 000 доларів США. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі становило 255 000 000 з переважанням експорту товарів над їх імпортом у 2 рази. Про це повідомляє Головне управління статистики в Чернігівській області. Загалом за цей час зовнішньоторговельні операції проводились із партнерами зі 123 країн світу. Найсуттєвіші експортні п...
ПОЗИЦІЯ
На моє глибоке переконання, чесні вибори без підкупу і маніпуляцій, коли люди мають можливість для вільного та свідомого волевиявлення – це фундамент демократичного суспільства. А місцеві органи влади – це фундамент держави.   25 жовтня – саме місцеві вибори. Для Чернігова кожен Ваш голос ЗА партію Рідний дім означатиме, що ми разом з вами продовжимо розвиток Чернігова й ті добрі справи, які започатковані у 2015-2020 рр. Партія «Рідний Дім» – партія нашого...
Общество
У Прилуках поліція притягнула до відповідальності молодика за поширення недостовірних агітаційних листівок. В одному з мікрорайонів міста він розповсюджував матеріали, які мали ввести потенційних виборців в оману. Таку інформацію повідомив сектор комунікації ГУНП. Вчора увечері на лінію «102 »надійшло повідомлення про те, що невідомі у під’їздах багатоповерхівок міста Прилуки розносять матеріали передвибочої агітації недостовірного змісту. За викликом було...
Общество
За минулу добу в Чернігівській області зафіксували 202 нових випадки інфікування COVID-19. ПЛР-дослідження підтвердило захворювання у 70 чернігівців, чотирнадцяти ніжинців, 26 прилучан, 41 жителя Козелецького району, шістнадцяти – Ріпкинського, 15 – Бобровицького. По одному випадку інфікування у Носівському і Прилуцькому районах, вісім у Корюківському, шість у Ніжинському та чотири у Менському. З них вісім осіб перебувають на госпіталізації, решта лікуєтьс...
ІМІДЖ
Досвід роботи в юридичній, податковій та фінансовій сферах і солідною науковою підготовкою — така характеристика Олени Стрілець, кандидата в депутати Чернігівської міської ради від партії «Слуга Народу». Раніше вона не була в політиці, але такого рівня компетентності у важливих питаннях бракує багатьом із обранців народу. Яким чином Олена Стрілець може застосувати свої знання та вміння у депутатському корпусі, якою вона бачить Чернігівщину в майбутньому та...