• Головна
  • Весна серед зими у Чернігові: що чекає на природу?
11:00, 21 грудня 2019 р.

Весна серед зими у Чернігові: що чекає на природу?

Рекордне як для другої половини грудня потепління не могло не позначитись на стані природи, що вже перейшла на зимовий режим. І якщо люди, які не люблять холод та сніг, радіють неочікуваній відстрочці цього періоду, то садівники та городники навпаки – побоюються, що рослини та дерева можуть сприйняти цей період як справжню весну, прокинутись та… загинути, коли зима знову поверне свої права.

Аномальна температура

Лише впродовж останнього тижня синоптики зафіксували кілька температурних рекордів. Так, червона лінія на термометрах перевалила за позначку 9 градусів тепла і почала повільно, але впевнено підбиратися до круглої цифри 10. Якщо вірити прогнозам погоди, опублікованим на синоптичних сайтах в мережі Інтернет, то зростати температура найближчим часом уже не буде. Стане навіть на пару градусів прохолодніше. Утім тепло протримається практично до Нового року. А може, і довше. Причину синоптики пояснюють рухом повітряних мас. Нині вони йдуть до нас з південного заходу.

Більшість народних синоптиків ще в жовтні пророчили, що грудень буде надзвичайно морозним, ледь не до 40 градусів. А заголовки статей рясніли метафорами про пришестя снігових монстрів та новий льодовиковий період. Як бачимо, не вгадали.

Надія на… пам’ять про минуле

Завідувач кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Г.Шевченка Юрій Карпенко розповів, що з усіх рослин найменша небезпека в такій ситуації загрожує деревам. Переважна більшість з видів, які нас оточують, живуть на планеті впродовж десятків, а то й сотень тисяч років. А за цей час яких тільки перепадів температури не відбувалося. До того ж пам’ять про те, скільки треба спати та коли саме розпускати бруньки і цвісти, закладена в них генетично. І для того аби це змінити, треба щоб аномальне тепло протрималося набагато довше, ніж тиждень чи 10 днів.

Весна серед зими у Чернігові: що чекає на природу?, фото-1

Юрій Карпенко запевнив, що більшість рослин впали у сплячку ще восени, коли почалися перші заморозки. І поки прокидатися не збираються. До того ж не слід забувати, що рослини – це не тільки те, що над землею, а й те, що в ній. А земля досі промерзла, і це сприяє спокійному сну.

А ось кому реально загрожує передчасне пробудження, то це квітам, кущам та деяким видам верби. Вони і справді можуть переплутати «грудневу весну» зі справжньою. До слова, у соціальних мережах чернігівці вже почали ділитися світлинами із зображенням свіжої зелені на клумбах.

Весна серед зими у Чернігові: що чекає на природу?, фото-2

Світлина Сергія Чернякова.

Небезпека підстерігає й озимину. У цей час вона цілком може відчути поклик до росту. Утім станеться це чи ні – поки говорити зарано.

Небезпека для рослин, але рай для птахів

Кому грудневе тепло точно не зашкодить, навіть навпаки – піде на користь, то це птахи. Адже буквально всі пернаті, що не відлітають у вирій, а залишаються зимувати вдома, нині мають змогу посилено харчуватись.

– Як відомо, птахам найважче пережити не стільки холод, скільки голод, – наголошує Юрій Карпенко. – Зараз через відсутність снігу вони мають більше часу шукати насіння.

Насамперед це стосується дрібних птахів та голубів. А ось різні види воронових, що живуть в обласному центрі та навколо нього, від голоду потерпають украй рідко. Основне місце їх харчування – сміттєвий полігон біля мікрорайону Масани. А їжі, як відомо, там не бракує ніколи.

Чого чекати далі

Звичайно, можна читати прогнози синоптиків, але професіонали відмовляються гарантувати щось далі ніж на дві доби, а вірити аматорам, як уже довів нинішній грудень, себе обманювати.

Утім можна спробувати визначити майбутню погоду самостійно, звернувшись до досвіду наших далеких предків, які керувалися народними прикметами. Але й тут не все просто. Якщо узагальнювати все, що стосується прикмет за останній тиждень, то зима… ніколи не прийде. Адже за погодою цих днів робили передбачення на січень і навіть на лютий. Нема снігу та морозу в середині грудня – не буде й потім.

А ось навесні на нас може чекати справжній апокаліпсис. Адже в давнину вірили, що наприкінці травня буде стільки ж трави, скільки снігу випаде в день Святого Миколая. Тобто, якщо вірити цій прикметі, найбільш зелений місяць року пройде геть без рослинності, а весна розпочнеться лише влітку. Що ж, будемо сподіватись, прикмети брешуть.

Щоправда, можна згадати часи не такі вже й віддалені, а саме – середину нульових. Хтось пам’ятає, як під Новий рік у Чернігові зацвіли кульбабки, а снігу не було майже до кінця січня? Катастрофи, як відомо, не сталось. Тож не будемо дивуватись і нинішньому потеплінню.

Про рекорди

– Температурных рекордов за последние дни не было. До 19 декабря дневную температуру фиксировали на уровне от +4 до +9 градусов, ночные температуры также были положительные. С 20-го числа будет немного холоднее: ночью – около 0, а днем  –  в районе 2–5 градусов тепла. Да, с 20 декабря температура пойдет на спад, но всё равно будет оставаться значительно выше нормы – на 8 градусов больше, чем обычно, – говорить начальник Чернігівського обласного гідрометцентру Руслан Овсєєнко.

І дійсно, якщо проаналізувати статистичні показники грудневої температури в Чернігові, то отримаємо наступні цифри:

• Абсолютний рекорд грудня – 11,5 градуса тепла. Так Чернігів прогрівався 4 грудня двічі за час спостережень: у 1960 році та зовсім недавно – у 2008-му.

• Історичний максимум для середини грудня – 10,3 градуса тепла 10 грудня 1944 року.

• Найтепліше в другій половині останнього місяця зими було 1982 року: 8,5 градуса тепла 19 грудня, 9 градусів тепла 20 грудня, 9,1 градуса тепла 21 грудня.

• Наприкінці 60-х грудневі температури в Чернігові регулярно опускалися до мінус 25, а 1969-го Новий рік чернігівці зустрічали з морозним рекордом – мінус 28,5 градуса 31 грудня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#екологія #потепління #рослини #птахи #зима
Оголошення
live comments feed...