• Головна
  • Заборонені документи передав до столичного Музею Голодомору медик з Чернігівщини
10:15, 25 грудня 2019 р.

Заборонені документи передав до столичного Музею Голодомору медик з Чернігівщини

Унікальні медичні журнали Рубанської амбулаторії Бахмацького району у яких відображені справжні масштаби штучного голоду 1946-47-років передав до Київського музею Голодомору чернігівський медик Олег Калиняк. Всі свідоцтва про смерть від голоду в ньому були зашифровані.

Про це розповідається на «Громадському радіо».

Невелика книга формату А4, із пожовклими від часу сторінками й обдертою палітуркою. А у ній — свідчення сотень смертей від голоду. Вперше Олег Калиняк натрапив на цю книгу у 1997 році, коли почав працювати лікарем у Рубанській амбулаторії. Він захоплюється дослідженням старих документів, тож захотів подивитися архів лікарні, де і знайшов старенький журнал.

Увагу чоловіка привернули позначки біля прізвищ пацієнтів. Деякі були підкреслені червоною лінією, біля інших були написи Ф-11 та галочки.

Ф-1, Ф-2, Ф-3 — це класифікація різних хвороб, різних станів — психологічний, фізичний і так далі. А от Ф-11 — вигадка тогочасних медиків, своєрідний шифр, який позначав суму хвороб викликаних примусовим голодуванням. Наприклад, дизентерія, заворот кишок, специфічні психологічні стани. Все це медики позначали шифром Ф-11. Людей, які для прикладу, вдарилися головою під час запаморочення від голоду підкреслювали червоною лінією.

Зрозуміти, що це не просто відмітки, а фіксація радянського терору лікар із Рубанки зміг завдяки часовим збігам. Адже шифрування з’явилося в журналі саме тоді, коли в регіоні почався голод і зникло після його завершення.

За підрахунками Олега Калиняка, серед пацієнтів Рубанської амбулаторії, від голоду та пов’язаного з ним хвороб померло більш ніж півтисячі людей.

Для того аби підтвердити або спростувати свою здогадку Олег Калиняк вирішив опитати старожилів села і з’ясував, що люди позначені позначками Ф-11 справді помирали від голоду, а позначки в журналі робив місцевий фельдшер. Скоріш за все для того аби донести правду про подію до наступних поколінь. І це йому вдалося.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Голодомор #голод #геноцид #документи
Оголошення
live comments feed...