Володимир Пилипенко про Чернігів, історію та «Артефакти»

Володимир Пилипенко, викладач, кандидат історичних наук, доцент, екскурсовод, 35 років, одружений

Історія – багатогранна наука. А історики – це ті, хто щодня розкривають нові її сторони. Що ж таке насправді історія, які секрети вона приховує? Про це та не тільки нам розповів кандидат історичних наук, доцент, викладач Інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О. М. Лазаревського Володимир Пилипенко.

Для мене історія – це життя.Я завжди кажу, що історія – навколо нас. Це не те, що було колись, – це те, що є сьогодні. І якщо ми розберемося в подіях, які сталися в минулому, то краще розумітимемо те, що відбувається зараз. у цьому я й бачу сенс вивчення, дослідження та популяризації історії.

Окрім викладацької діяльності я проводжу екскурсії, веду на радіо власний історичний проєкт «Проста історія», співпрацюю із Суспільним та подорожую.

«Проста історія» – програма, в якій я запрошую до розмови істориків, археологів, етнографів, географів та музейних працівників для того, щоб разом розкрити суть історичних подій, явищ та постатей. Ідея була така: простою мовою пояснити людям різні історичні теми. Говоримо ми про речі, пов’язані з Черніговом та Чернігівщиною починаючи від найдавніших часів і до сучасності. У нас багато цікавих міст, сіл та діячів. Взагалі на Чернігівщині відбувалися події, які потім мали великий вплив на те, що чинилося в межах не тільки нашої країни, а й багатьох інших країн.

Якщо ви хочете щось пояснити – пояснюйте просто. Насправді, якщо ти можеш пояснити щось простими словами, значить сам в цьому розумієшся. А якщо тлумачити щось легко не виходить, ти починаєш вживати страшні слова, щоб приховати оце своє незнання і неповне розуміння того, про що йде мова. От виходячи із таких роздумів, і придумали назву для радіопрограми – «Проста історія».

Треба показувати, що історія серед нас. І тому я, дискутуючи на історичні теми, завжди питаю про спадок тієї чи іншої людини. Якщо ми говоримо про чернігівський козацький полк або дворянські родини, наприклад, Лизогубів чи Полуботків що залишилося після них? Унікальні пам’ятки архітектури та мистецтва, які ми можемо побачити, відчути, потримати в руках – це і є наша історія.

Чернігів, на мою думку, – прекрасне екскурсійне місто. Екскурсіями я почав займатися ще в студентські роки. Спочатку для друзів, а потім для всіх охочих – це стало моєю роботою. Я люблю спілкуватися з людьми, з якими проводжу екскурсії, питати у них щось, дискутувати. Живе спілкування, як на мене, обов’язково має бути.

Буває, я проводжу екскурсії не один, а зі своєю собакою – лабрадором Черрі, яку ще зву Чебурек. Але беру я їїіз собою тільки тоді, коли не треба заходити в церкву або монастир. Бо назовні свою собаку, прив’язану до дерева, ніколи не лишаю.

Екскурсії – це гарний метод популяризації історії. Вважаю, що фахові вчені повинні популяризувати те, що вони роблять. Я маю свій ютуб-канал з коротенькими розповідями на історичну тематику – це також форма популяризації історії. Потім я почав співпрацювати із Суспільним, з’явилося більше можливостей, адже технічне оснащення телеканалу з професійними операторами, режисером, звуком виглядає значно краще. Зрештою, що б я не робив: і екскурсії, і канал, і телебачення, і, власне, професійна діяльність – усе крутиться навколо історії.

«Артефакти» – новий історично-пізнавальна проєкт Суспільного та мій перший досвід в якості керівника і ведучого телепроєкту. Проєкт пройшов пітчинг, тому тепер транслюється не тільки на чернігівському каналі, а й в інших обласних філіях. 19 січня відбулася прем’єра.

Ідея створення пригодницької експедиції «Артефакти» зародилася в Артема Шелкового та Дениса Козлова, а ось над матеріалом працювали разом. Ведучих у нас троє. Мої колеги – Олександра Тансикбаєва та Олександр Бондар – також фахові історики. Окремо хочеться відзначити роботу талановитого продюсера та режисера Михайла Андрійця.

Треба почати з того, що взагалі таке артефакти.Артефакт – це будь-що, що створено людиною та залишається після неї. Тепер ми, працюючи з такими речами, розказуємо їх історію. А також звертаємося до місцевих легенд, міфів та переказів з метою підтвердити їх або спростувати.

Міфи та легенди – це не просто вигадка, це одна із форм запам’ятовування і пояснення минулого. Тому потрібно розуміти, що в будь-якій легенді закладена своя правда. І виражена вона не прямою та зрозумілою мовою, а за допомогою алегорій, переказів, перебільшень. Треба відділити одне від іншого, і ось тоді вони стануть зрозумілі.

Існує легенда, що на Болдиній горі похований Ілля Муромець. Одночасно показують якесь тіло в печерах Лаври. То де правда? З чим пов’язана поява такої легенди? Хто він такий? Саме це ми й досліджуємо.

Часто говорять, що в Козельці собор побудований Растреллі. Ця неправда навіть увійшла до каталогів пам’яток архітектури. В одній із серій ми розбираємо, чому це неправда та звідки виникла така легенда.

Зйомка «Артефактів» тривала три місяці. Для нашої команди це – перший досвід роботи в проєкті такого формату. Тому, звичайно, без труднощів не обійшлося. Перше, з чим ми зіткнулися, – це проблема відбору інформації. Оскільки троє ведучих – фахові історики, нам все здавалося само собою зрозумілим. Але для людей, які на історії не спеціалізуються, інформація сприймалася б важко. Тому потрібно було пристосувати свої знання та донести матеріал так, щоб він був зрозумілим людям, які не є фахівцями з історичних наук.

Ми сильно залежали від погоди, знімали на вулиці, багато переїжджали. Часу було мало, серії знімали кілька одночасно, бо просто не встигли б окремо. Побували в Ніжині, Новгороді-Сіверському, Кам’янці-Подільському, Варшаві, Листвені, Мені. В один день могли відзняти кілька сцен у різних місцях. Це досить насичена робота.

Я люблю подорожувати. Цікавлюся різними місцями і в Україні, і в області. Не обмежуюся лише комфортними виїздами, подорожі можуть бути і не комфортабельні. Побродити околицями міста або в лісі, щоб переключити голову, теж інколи потрібно. А от екстремальними видами спорту я не займаюся, в гори високо та надовго не ходжу. Мабуть, тому що не пробував достатньої кількості разів. Іноді треба просто відпочити, «повалятися тюленем» десь тиждень, а потім знову повертатися до активної роботи. Відпочинок потрібен кожній людині, а якщо його можна поєднати з виїздами в різні цікаві місця – це ще краще.

Я побував у багатьох країнах, але найбільше мене вразили катакомби Рима. Катакомби – це шахти, де видобували туф (щось на кшталт м’якого каменю для будівництва римських доріг), а потім катакомби використовували ранні християни для служби та поховань. Візуально це виглядає так: зверху рівні дороги, прекрасний газон, дерева… А потім тобі говорять, що під низом двадцять кілометрів катакомб і пів мільйона похованих. Звичайно, усі їх пройти не можна із міркувань безпеки і спускатися дозволяють лише метрів на двадцять вглиб, але все одно катакомби – це поєднання незвичного місця і дуже дивної глибокої історії. Мабуть, з останніх поїздок Рим вразив мене найбільше.

А от у Чернігові мені подобаються Болдині гори. Причому в широкому розумінні, починаючи від вулиці Князя Чорного і далі. Гарне місце. А тим, хто тільки збирається завітати до Чернігова, раджу відвідати Спасо-Преображенський собор, кургани та музеї.

Чернігівщина – справжня історична скарбниця України.

Спілкувалася Ксенія Адаменко

Фото з особистого архіву Володимира Пилипенка

"BOOM"
туризм екскурсовод Пилипенко артефакти
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать
Общество
В умовах карантину, запровадженим через поширення коронавірусної інфекції, підприємці змушені шукати відповіді на нові виклики як для свого бізнесу, так і для своєї родини. Втім, що надзвичайно приємно і потужно надихає, чимало свідомих керівників чернігівських підприємств та компаній розуміють важливість об’єднання, аби зараз гуртом зробити усе для зупинення хвороби. Яскравий приклад – реакція чернігівських бізнес-кіл на ініціативу Чернігівської регіональ...
Общество
З 10 квітня в Україні почне функціонувати інформаційна платформа «Допомога поруч». Про це повідомляє Департамент соціального захисту населення Чернігівської ОДА. Завдяки новому соціальному онлайн-проєкту можна буде оперативно визначати потреби, надавати відповідну мобільну допомогу та соціальні послуги одиноким громадянам похилого віку, людям з інвалідністю, сім’ям з дітьми (зокрема дітям з інвалідністю) та іншим соціально вразливим верствам населення. Ок...
Общество
Традиційно до Всесвітнього дня водних ресурсів Деснянське басейнове управління водних ресурсів проводить конкурс дитячих малюнків на водну тематику.  Цього року через карантин тривалість прийому робіт подовжили і повністю перевели його в онлайн. Тема конкурсу досить серйозна та актуальна для всього світу – «Вода та зміни клімату». Юні художники можуть позмагатися у кількох номінаціях: • «Пригоди краплинчика» (у жанрі коміксів) – вікова категорія від 6 до...
Происшествия
Вчора, 8 квітня, на вулиці Коцюбинського патрульні зупинили автомобіль Geely за порушення правил дорожнього руху. Про це йдеться у повідомленні Патрульної поліції Чернігівської області. Під час перевірки документів про реєстрацію транспортного засобу та посвідчення на право керування у поліцейських виникли підозри про підробку водійського посвідчення. Інформація на бланку не збігалася з інформацією, що містилася в єдиній базі поліції. На місці працювала сл...
Общество
Виконком Чернігівської міськради ухвалив рішення про передачу міським лікарням продуктів харчування, які закупалися для дитсадків. Про це йдеться у повідомленні пресслужби Чернігівської міськради. Загалом передадуть продуктів на суму понад 131 тис. грн. Вони надійдуть міським лікарням №1, №2, № 4 та Пологовому будинку. До лікарень надійдуть: яблука та сухофрукти, картопля, буряк, морква, капуста, цибуля, квашені огірки та капуста, яйця, печиво, вафлі, джем...
Происшествия
Вчора вдень, 8 квітня, рятувальники отримали повідомлення, що біля села Сорокошичі Козелецького району пожежа в лісовому масиві. Спостерігалися окремі осередки горіння на загальній площі близько 140 га. Про це йдеться у повідомленні Управілння ДСНС України в Чернігівській області. До гасіння пожежі залучили 165 працівників та 34 одиниці техніки, з них від УДСНС - 16 одиниць техніки, 66 чоловік особового складу. Також, для гасіння пожежі задіяли 3 літаки АН...
Общество
У чернігівки, яка їхала в одній машині з хворим на коронавірус корюківцем, ПЛР-тест дав негативний результат. Тестування провели позавчора, 7 квітня. Про це повідомляє Суспільне Чернігів, з посиланням на лікаря-епідеміолога обласного лабораторного центру Анатолія Хондогу. Нагадаємо, що жінку розшукували по всій області, як контактну особу хворого на коронавірус корюківця. Наразі, жінка разом із родиною мешкає у гуртожитку на вулиці Бєлова у Чернігові. У її...
Общество
Загалом, Чернігівська область має незначний обмін мігрантами з країнами світу. У 2019 році кількість іммігрантів (150 осіб) була майже однаковою з кількістю емігрантів (147 осіб). Про це йдеться у повідомленні Головного управління статистики у Чернігівській області. Широкий обмін мігрантами в нашій області з країнами СНД (85% прибулих і 59% вибулих). Найбільше – із Російською Федерацією, звідки в область приїхали 60 осіб, а виїхали – 32 особи, та з Білорус...
Общество
Із міського бюджету виділять 790 тис. грн. чернігівським сім'ям за народження дітей. Відповідне рішення ухвалив виконком Чернігівської міськради - повідомляє прес-служба мерії. Всього грошову допомогу отримає 85 родин, а саме: 38 сімей - по 5 тис.грн на першу дитину – на загальну суму 190 тис.грн; 34 сім’ї - по 10 тис.грн на другу дитину – на загальну суму 340 тис.грн; 12 сімей - по 20 тис.грн на третю дитину – на загальну суму 240 тис.грн; 1 сім’я при нар...