Коронавірус повернеться восени, а на вулицю – можна: думка екс-міністерки та докторки медичних наук

Питань щодо захисту від коронавірусу, щодо ризиків і прогнозів того, як буде розвиватися епідемія, зараз стільки, що голова йде обертом. Відповісти на сі вкрай важко. А ще важче – відрізнити правдиву інформацію від маніпулятивної.

І навіть лікарі нерідко дають різні поради чи висловлюють протилежні думки з того чи іншого аспекту. Вивчивши десятки джерел, ми зупинилися на двох найбільш коректних, на думку редакції, інтерв’ю з фахівцями, які без маніпуляцій і паніки дали чіткі рекомендації щодо безпечної поведінки в умовах епідемії та карантину.

Перше – розмова «Української правди» з колишньою міністеркою охорони здоров’я Уляною Супрун, про яку нині українці все частіше згадують у контексті бажаності повернення її до міністерства.

Друге – інтерв’ю видання «Новое время» з вірусологинею і докторкою наук Аллою Мироненко, яка завідує відділом респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб Національної академії медичних наук України.

Ми відібрали найбільш важливі, на нашу думку, цитати з цих великих розмов.

Як не заразитися

Уляна Супрун:

– Коли ми йдемо вулицею за метр-два від інших людей або швидко проходимо повз них, то немає загрози заразитися.

Коли я йду в магазин і там торкаюсь якихось поверхонь, я при цьому не торкаюся обличчя. Коли завершую покупки, то користуюсь антисептиком.

Вдома мию руки, далі розставляю продукти і знову мию руки. Тобто часто мити руки – це одна з найважливіших речей.

Якщо ми дотримуємося всіх правил – не торкаємося лиця, миємо та дезінфікуємо руки, не стоїмо і не кашляємо одне одному в лице, то є дуже низька вірогідність заразитись. Може, 2 % є шансів заразитися в магазині, де не завжди реально витримати дистанцію два метри. А 98 % заразяться через ігнорування порад мити руки, не торкатися обличчя немитими руками, не збирати цілу сім’ю в одну квартиру та не самоізолюватися при ризику вже бути інфікованим.

Алла Мироненко:

– Мити руки з милом і обробляти їх антисептиком після контакту з потенційно зараженими поверхнями – це правильно.

Мити всі принесені продукти і упаковки з милом – це панічне. Мийте продукти у звичайному порядку. Навряд чи ви заразитеся коронавірусом від пачки яєць із супермаркету. Що ж до м’яса, ви точно не заразитеся коронавірусом, якщо купите куряче філе в магазині. Рекомендації щодо м’яса – це частина рекомендацій для Китаю, де як соус звично вживають свіжу кров.

Чи потрібна маска всім?

Уляна Супрун:

– Маски, насамперед, потрібні для медпрацівників, щоб вони захистилися від інфікованих людей. А натомість ми чуємо від керівництва МВС, що люди мають всюди ходити в масках, тобто скуповувати засоби захисту в той час, коли їх і так бракує медпрацівникам.

Друга група осіб, яким потрібні маски, – це вже хворі, щоб не передавати вірус іншим.

Третя група – це особи, які мають постійний контакт з багатьма людьми, наприклад касири в магазинах.

Але маски не є достатнім заходом. Я бачу, як люди пхають пальці під маску, торкаються обличчя або не міняють їх регулярно. Тоді їм це не допоможе. Зараз виглядає, що люди сприймають маску як якийсь талісман чи оберіг: «Маю маску, то не захворію». Але це не так. 

Алла Мироненко:

Носити маски – правильно, якщо ви відвідуєте людні місця або користуєтеся ліфтом. Надівайте і маску, і рукавички, які після використання можна, наприклад, викинути, а руки продезінфікувати.

Правильна самоізоляція

Уляна Супрун:

– Наука та досвід інших країн показує, що найчастіше вірус підхоплюють не на вулиці, а вдома від інфікованих членів своєї сім’ї. Тобто більшість людей захворіли від близьких, з якими ділили спільний простір тривалий час.

Коли ми кілька хвилин стоїмо в маркеті – це не близький контакт. Близький контакт – це коли люди летіли кілька годин поруч в літаку.

Більшість людей не розуміє, що таке самоізолювання. Це не просто сидіти вдома, це стовідсоткове уникнення від контакту з членами родини. Якщо ви вже ділите одне помешкання, то після користування ванною кімнатою її треба дезінфікувати, також слід мати свій окремий посуд тощо.

Тотальний карантин

Уляна Супрун:

– Я б не базувалася на китайському досвіді, бо це закрита недемократична країна. Там переслідували лікарів і журналістів, які говорили і писали правду. Тому не можна стовідсотково довіряти даним і статистиці з Китаю.

Якщо дивитися на інші країни, які ближчі нам за демократичними цінностями, ті ж Німеччина та Південна Корея – там люди не тотально обмежені в правах. Зате там роблять масове тестування ПЛР. Там значно менше людей захворіло і померло.

Треба триматися демократичних принципів, здорового глузду та критичного мислення.

По-перше, що ми бачимо в результаті тотального обмеження громадського транспорту: у Києві величезні затори, бо люди пересіли на авто. В Лондоні, наприклад, пропонували лише зменшити кількість працюючих станцій метро, а не закривати його взагалі. І постійно дезінфікують вагони.

По-друге, застосовуючи обмежувальні заходи, треба розуміти, як це все відіб’ється на економіці. Якщо не працює бізнес, то немає податків і держава не отримує кошти.

Зараз панічно і хаотично пробують щось організувати, щоб створити вигляд наявності якогось плану. Але поки виглядає, що карантин – це єдиний план, а не частина великого плану. Закриваємо всіх у хатах, і все.

Алла Мироненко:

– Треба розуміти, що ми все одно не можемо обмежити і зупинити життя в країні назавжди. Всі ці зовнішні обмежувальні заходи не приводять до того, що населення стає стійкішим до нового вірусу. Завдання стоїть – максимально розтягнути процес зараження в часі, щоб кваліфіковано й якісно надати медичну допомогу тим, хто тяжко захворіє. Адже буде багато таких, які захворіють, але не тяжко.

Питання в тому, наскільки нас вистачить, наскільки вистачить населення, адже такі заходи дезорганізували країну.

Прогулянки

Уляна Супрун:

– Жодних проблем, щоб вийти на вулицю і прогулятися я не бачу. Це навіть здоро́во отримати якесь фізичне навантаження. Бо сидіти в замкненій квартирі – небезпечно для психічного здоров’я.  

Але мусимо дотримуватись правил – не торкатися поверхонь, не йти на дитячі майданчики і там усього торкатися. Можемо спілкуватися з людьми на вулиці, але тримати дистанцію. Обов’язково мити руки, коли повертаємось додому, а перед тим верхній одяг залишити біля дверей.

Так, з дітьми трохи важче, бо вони не завжди дотримуються правил гігієни. Але зараз холодно і діти можуть бути в рукавичках, які убезпечать від контактів зі шкірою рук.

Алла Мироненко:

– На вулиці ви не можете заразитися. Там вітер і сонце будуть згубно діяти на вірус. Головне – з хворими надворі не цілуйтеся. А гуляти у парку не тільки корисно, а й потрібно, це заспокоює нервову систему, розхитану карантином.

Люди похилого віку

Уляна Супрун:

– Потрібно зосередитись на допомозі літнім людям, які найбільше страждають від вірусу. 

Позбавити їх прямих контактів, допомогти з доставкою ліків та продуктів, які залишати біля дверей. 

І максимально їх інформувати, бо багато з них дивляться лише телевізор, де багато недостовірної інформації.

Так само неправильним є відвозити дітей до бабусь і дідусів. Бо діти не дуже дотримуються правил гігієни.

Будь-яка пневмонія, чи це вірусна, чи бактеріальна, чи від грипу, для літніх людей з хронічними захворюваннями завжди має підвищену смертність порівняно з молодими. Бо їм важче видужати.

Алла Мироненко

– Захистити потрібно стареньких. Якщо нам вдасться згладити криву захворюваності на осінь, дати можливість літнім людям хворіти під якісним медичним наглядом і не повально – це буде хорошим результатом.

Для цього вірусу, за даними китайських колег, суперносіями опиняються діти. Вони можуть бути інфіковані, але не мати клінічних проявів хвороби. Саме тому так важливо сьогодні критично скоротити спілкування дітей із дідусями і бабусями

Скільки це триватиме

Уляна Супрун:

– Пандемія може тривати і півроку, і п’ять років. Ніхто не знає, коли все завершиться.

Або винайдуть вакцину, або ефективне лікування, або зупинять пандемію іншими профілактичними і протиепідеміологічними заходами. Зараз всі прогнози є дуже ймовірні.

Ми лише на початку епідемії в Україні. Порівнюючи з іншими країнами, перед нами ще багато викликів, випадків захворювань і проблем.

Алла Мироненко:

– Всі інфекції, якими можна заразитися природним шляхом, мають сезонність. Виняток становлять тільки інфекції крові. У нашій країні влітку превалюють кишкові інфекції, а в холодну пору року – респіраторні. Є велика надія на те, що влітку буде перепочинок, оскільки COVID-19 – це респіраторна інфекція. Влітку будуть випадки, бо вірус новий, але масовості не буде.

Далі є два виходи. Або вірус, заразивши велику кількість людей, стає адаптованішим до організму і не викликає значної кількості важких форм, або зникає, оскільки його жертви через гострий перебіг хвороби не встигають поширювати вірус у популяції. Найімовірніше, коронавірус йде першим шляхом. А якщо так, то, мутувавши в легкі форми, він закріпиться в популяції і набуде, наприклад, сезонного характеру. Найімовірніше, коронавірус доповнить ті 200 відомих нам, які викликають респіраторну патологію.

Ми перебуваємо на самому початку підйому захворюваності. А будь-яка епідемія має закономірність. Є початок, є підйом, потім пік, а потім спад. До спаду нам ще далеко. Говорити про те, скільки людей перехворіє, я, чесно кажучи, не беруся.

Де фініш?

Алла Мироненко:

– Важливо пам’ятати, що карантин не дає імунітету. Імунітет можна отримати двома шляхами – перехворіти й одужати або отримати вакцину. Але вакцинацію робити поки нічим. США і Гонконг вже почали клінічні випробування розроблених вакцин. Ми ще не знаємо, чим вони закінчаться.

До теплої пори якось ми карантином дотягнемо. Влітку буде перепочинок, а до осені ми маємо бути готові до того, що у нас ситуація може знову загостритися. Адже те, що ми сховалися, нас не врятує. Нам все одно доведеться отримати імунітет. Поки за відсутності вакцини в країні я бачу тільки один шлях – перехворіти.

***

– В першу чергу я прошу не панікувати, 80 % людей, які захворіють на коронавірусну хворобу, перенесуть її в легкій формі. Можливо навіть на ногах. За статистикою, яка є сьогодні в Італії, Іспанії, ми дивимося, що близько 5–7 %, це ті люди, які захворіли на коронавірусну хворобу, будуть потрапляти до відділень інтенсивної терапії, де їм потрібно надавати висококваліфіковану медичну допомогу. Головний санітарний лікар Віктор Ляшко.

коронавірус Супрун карантин епідемія пандемія
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
12 очень хорошо
(4 оценки)
Высокие оценки пользователей за Полнота информации
1 человек рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Политика
Центральна виборча комісія сформувала 22 виборчі комісії. Як повідомляє «Опора», найбільше керівних посад у комісіях отримали представники політичної сили «Слуга народу». ЦВК утворила 16 міських, 5 районних та 1 обласну територіальну виборчу комісію. Керують ними переважно жінки. Якщо порахувати голів ТВК, то жінки отримали майже 82 % посад, серед заступників – 77 %, а серед секратарів – 78 %. Серед голів ТВК переважають представники наступних партій: «Слу...
Общество
200 балів з історії України єдина в Чернігівській області набрала випускниця 22-го ліцею, золота медалістка Анна Назаренко. Минулого року найвищий бал з історії на Чернігівщині не отримав жоден абітурієнт. Про це повідомляє Суспільне Чернігів. Окрім історії України дівчина склала англійську мову на 185 балів та українську мову і літературу на 189. До 11-го класу Анна брала активну участь у житті ліцею – була ведучою та учасницею концертів, акторкою у шкіль...
Криминал
Чернігівська місцева прокуратура направила до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні щодо крадіжок з продуктових магазинів. Жителя Чернігова 1990 року народження звинувачують у тому, що він протягом травня-липня 2020 року систематично навідувався до місцевих маркетів та крав звідти дорогі види алкоголю. Алкоголь обвинувачений викрадав для власного споживання. В результаті суб’єктам господарювання завдано збитків на загальну суму майже 2000 грив...
Спорт
Футбольний клуб "Десна" (Чернігів) отримав офіційний лист від УЕФА. В ньому йдеться про те, що всі необхідні документи сіверян для проходження єврокубкової атестації були перевірені. За словами генерального секретаря Теодора Теодорідіса, до "Десни" немає ніяких претензій і вона допускається до єврокубкового сезону 2020\2021. Нагадаємо, що чернігівці розпочнуть свою єврокубкову ходу з 3-го кваліфікаційного раунду Ліги Європи. Грати ж відбіркові матчі сіверя...
Происшествия
Вчора, 13 серпня, на вулиці Толстого біля будинку №111 сталося ДТП за участі двох легковиків. Про це повідомляє Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОДА. Зіткнулись автомобілі DAEWOO LANOS та VOLKSWAGEN PASSAT. Внаслідок пригоди двоє пасажирів автомобіля DAEWOO отримали тілесні ушкодження та були доставлені до КНП "Чернігівська міська лікарня №2". Там їм надали першу медичну допомогу та відпустили додому.
Общество
Муніципальна варта продовжує демонтажі кіосків, встановлених незаконно. Тільки з початку року за участі комунального підприємства було демонтовано понад 30 кіосків. Такі дані оприлюднила пресслужба комунальників. Об’єкти, що підлягають демонтажу, спочатку розглядаються спеціальною комісією та затверджуються рішенням виконкому міської ради. Також, відповідно до рішення виконкому, власникам цих тимчасових об’єктів встановлено строк добровільного демонтажу. У...
Спорт
25-річний форвард «Інгульця» Ніка Січінава визнаний найкращим гравцем сезону 2019-2020 у Першій лізі за підсумками голосування клубів – учасників ліги. Традиційне голосування проходило за звичною схемою: кожен з 16 клубів отримав анкету, в якій міг вказати свою трійку фаворитів (як правило це роблять тренер або капітан команди). За 1-е місце організатори дають 3 бали, за друге – 2, за третє – 1. Тобто, теоретичний максимум – 45 очок (за своїх голосувати мо...
Общество
Національний історико-культурний заповідник "Качанівка" на два тижні припиняє екскурсійне обслуговування. Про це йдеться на Facebook-сторінці заповідника. Причиною тому стало загострення ситуації з коронавірусної інфекції COVID-19 в області. З метою запобігання поширенню коронавірусу, заповідник припиняє екскурсійне обслуговування на період з 13 до 26 серпня 2020 року. Проте, заповідник можна буде відвідати самостійно.
Происшествия
Сьогодні, 13 серпня на кінцевій зупинці громадського транспорту біля Чернігівської міської лікарні №2 правоохоронцям довелося евакуювати транспортний засіб, який заважав проїзду громадського транспорту. Як повідомили у патрульній поліції, до них зателефонував один з водіїв тролейбуса і заявив, що на кінцевій зупинці громадського електротранспорту припаркований легковик перешкоджає проїзду. Залишене авто до того ж стояло на смузі руху для маршрутних транспо...