• Главная
  • Карантин наносить удар: підприємці можуть розірвати договір або змінити його умови
16:15, 3 июня 2020 г.

Карантин наносить удар: підприємці можуть розірвати договір або змінити його умови

Пішов третій місяць, як в Україні задля запобігання швидкому поширенню коронавірусної інфекції введено карантин. Це стало несподіванкою для кожного українця, в тому числі й для бізнесу, який внаслідок цього почав рахувати свої збитки. Адже через карантин, багато підприємств стали не в змозі взагалі або частково виконувати свої зобов’язання  по контрактам.  Далі коротко про те, що і як треба робити, аби можливо було б розірвати договір, чи змінити його умови.

Карантин – це форс-мажор?

Так, карантин може бути визнано форс-мажорними обставинами. Сертифікат, що засвідчує наявність обставин непереборної сили, які вплинули на зобов'язання таким чином, що виконати його стало неможливо, видається Торгово-промисловою палатою України. Але, він лише дає можливість уникнути ймовірних санкцій через невиконання або неналежне виконання договору. Тобто отримавши цей сертифікат, контрагент все одно буде змушений рано чи пізно виконати все те, що прописано в договорі. Звісно, якщо він не домовився з представником іншої сторони про інше.

Хочу розірвати договір або переглянути його. Як це зробити?

Відповідно до статті 652 Цивільного кодексу України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін. В свою чергу, зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Фактично, однією з таких обставин став карантин, бо як раз його введення не міг передбачити ніхто.

Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною 4 цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

  • В момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
  • Зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
  • Виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
  • Із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Аби бути впевненим у своїй правоті та, за необхідності, довести це суду, варто отримати висновок, який підтвердить, що зміна ваших обставин була істотною. Його можна замовити в Чернігівській регіональній торгово-промисловій палаті.

- Чернігівська торгово-промислова палата може провести ґрунтовну аналітичну роботу та, за наявності всіх документальних підтверджень, видати висновок про те, що якби сторони знали про настання таких обставин, вони б не укладали цей договір. Маючи наш висновок контрагенти можуть спробувати домовитись про добровільний перегляд умов договору, але якщо цього не станеться, звертатись до суду та вимагати перегляду умов договору або його розірвання. Підготовкою даного висновку займається група експертів, які підтверджують обґрунтованість вимоги одного з контрагентів, - зазначила віцепрезидентка Чернігівської торгово-промислової палати Людмила Болотна.

У експертів Чернігівської ТПП є багаторічний досвіду підготовці таких висновків, адже вони вже неодноразово видавались Чернігівською торгово-промисловою палатою, зокрема в рамках невиконанняумов договорів у площині публічних закупівель, де мова йде про мільйонні угоди .

Карантин рано чи пізно закінчиться. Чи можна звертатись за висновком після його відміни?

Звісно, підприємці можуть звертатись до Чернігівської торгово-промислової палати за висновком і з інших об’єктивних обставин. Головне мати чіткі докази того, що підприємці не мали жодної можливості передбачити ці обставини під час підписання договору. Адже, якщо б вони про це дізнались, то просто не підписували б цієї угоди. До того ж карантин – це не єдиний випадок, в разі якого можна зробити вищезазначений висновок та змінити умови договору або його розірвати, за необхідності, і в судовому порядку.

Звернутись за допомогою в оформленні відповідного висновку можна за адресою: вулиця Ринкова, 7.
+38 (050) 465-30-45
+38 (095) 271-44-94
[email protected]

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
0,0
Оцените первым
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Объявления
live comments feed...