Чернігівці в очікуванні зростання комуналки

Протягом останніх місяців тема коронавірусу та карантину закрила собою усі інші важливі проблеми. А між тим, за цей час (і раніше теж) неодноразово звучали сигнали про те, що найближчим часом для українців стануть дорожчими ледь не усі комунальні послуги: від квартплати до найдорожчої складової – опалення.

За деякими напрямками подорожчання очікується вже найближчим часом, в окремих випадках (наприклад, вартість водопостачання чи каналізації у Чернігові) – постачальник послуг офіційно анонсував зростання тарифів на 2021 рік. До якого, до речі, не так вже й довго лишилося…

Кругом вода

З наступного року в Чернігові мають намір підвищити тариф на холодну воду та водовідведення. Наприкінці травня на підприємстві «Чернігівводоканал» відбулося обговорення нових тарифів – це обов’язкова процедура, аби кожен споживач міг висловити власну думку на проєкт рішення. Пускали всіх бажаючих, проте особливо цю подію не анонсували – тож і розголосу великого не було.

Згідно планів комунального підприємства, тарифи у 2021 році у порівнянні з нинішніми зростуть на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 19,7 % (у тому числі з водопостачання – на 23,9 %, з водовідведення – на 15,9%).

Послуга

Діючий тариф

(з 5 лютого 2020)

Розрахунковий тариф на 2021 рік

Зміни

Водопостачання + водовідведення (разом)

23,808 грн/м3

28,500 грн/м3

+19,7%

Водопостачання

11,412 грн/м3

14,136 грн/м3

+23,9%

Водовідведення

12,396 грн/м3

14,364 грн/м3

+15,9%

На підприємстві пояснюють: зміна тарифів обумовлена зростанням вартості складових витрат, що закладені у ціну послуги. Зокрема, дорожчає електроенергії, передбачено збільшення зарплат працівників та планові амортизаційні відрахування (за рахунок введення в експлуатацію нового обладнання).До того ж, у 2021 році очікується зменшення на 4–5 % обсягу реалізації послуг, а витрати на сплату податків та зборів навпаки зростають на 38 % відповідно до змін, внесених у Податковий кодекс. Майже на таку саму цифру збільшилися витрати на ремонт, запчастини, паливно-мастильні матеріали. А за рахунок послаблення курсу гривні до долару, виросли витрати «Чернігівводоканалу» на обслуговування кредиту від Світового банку майже на 15 %.

Газ вже скоро?

Але до 2021-го року, як то кажуть, треба ще дожити, а ось тариф на газ збільшиться вже з 1 липня. Вірніше, може збільшитися – адже саме 1 липня спливає термін дії ПСО (покладених спеціальних обов’язків) для населення. Наразі звичайні споживачі, підприємства, що використовують газ для виробництва тепла (наприклад, Облтеплокомуненерго) та звичайні підприємства (бізнес) платять за газ різну ціну. Підприємці – більше за тепловиків та населення. Така диспропорція закріплена постановами уряду, які багато разів змінювалися та продовжувалися. Востаннє – у квітні цього року. Справа в тому, що нинішні ПСО діяли до 1 травня 2020 року, але за тиждень до цієї дати їх подовжили. Що характерно – теплогенеруючим підприємствам – відразу на 1 рік (до 1 травня 2021 року), а от населенню – лише на 2 місяці (до 1 липня 2020 року).

Тобто, теоретично можливо, що після 1 липня всі ми будемо купувати газ за тією ж ціною, що й заводи та інші підприємства. А це – на 50–70 % більше, ніж тепер. Наразі для людей газ коштує 2,3 гривні за куб (без ПДВ та транспортування), а для бізнесу – 3,4–3,9 грн за куб (без ПДВ та транспортування). Точні цифри залежать від обсягів газу та способу оплати.

Фахівці схиляються до того, що ПСО знову продовжать наприкінці червня, адже настільки велике здорожчання у рік виборів може призвести до цілком прогнозованого падіння рейтингу провладної партії. Але факт попереднього продовження «пільги» лише на 2 місяці, натякає на те, що скоро диспропорція у цінах буде ліквідована. Коли саме? Ймовірно вже наприкінці цього року.

Ще один фактор збільшення сум у квитанціях за газ – зростання тарифу на доставку газу (так звана «абонплата за трубу») на 17 копійок за кожен кубометр палива. Не критично, але…

І ще один мінус для тих, у кого досі відсутні прилади обліку теплової енергії. Міністерство енергетики запропонувало підвищити норми споживання тим абонентам, які не мають лічильників. На початку травня проєкт навіть був оприлюднений, проте потім він зник з сайту міністерства. У ньому йшлося про збільшення норм у 2–3 рази

Тепло поки тримається

На щастя, продовження ПСО до 1 травня 2021 року дозволяє не особливо боятися опалювального сезону, який стартуватиме вже за якихось 4 місяці. Втім, і тут є певні ризики. Якщо пам’ятаєте, перед Новим роком Володимир Зеленський і тодішній прем’єр-міністр Олексій Гончарук вимагали у місцевих органів самоврядування знизити тариф на тепло через здешевшання газу та теплу зиму.

Зрештою суми зменшилися і в Чернігові – проте це було не зниженням тарифу, а «бонусом». Базовий тариф не змінювався, хоча тепер і є більш гнучким – у березні Нацкомісія з регулювання ринку комунальних послуг (НКРЕ) «препапрувала» цифри на окремі складові, що дозволило фактично зменшити суми на 5–7 %. Проте на фоні зниження ціни на газ приблизно на 50 %, це не є адекватною реакцією. Якщо ж до кінця року ціни на газ знову підуть угору – то слід очікувати й підвищення вартості тепла. Експерти прогнозують – плюс 10 % до нинішніх цін.

Чернігівське питання

Щодо Чернігова – то тут інша проблема. Наразі Олблтеплокомуненерго винен кілька сотень мільйонів гривень «Нафтогазу» за спожите паливо. Минулого року питання можливого невиділення лімітів газу для нового опалювального сезону довгий час було загрозою для міста, проте обійшлося. Але тепер може все піти інакше. І від місцевої влади можуть вимагати гарантувати повернення цих боргів. Щоб не доводити до цього, розглядається варіант повернення у комунальну власність обох ключових теплопостачальників – ТЕЦ та ОТКЕ.

Щодо першого підприємства вже вийшло розпорядження міського голови Владислава Атрошенка. щодо створення у міській раді робочої групи, яка має перевірити чи є ознаки порушення договору оренди ТЕЦ з боку ТОВ «Технова». Це, на думку, активіста Олександра Гашпара свідчить про початок процесу повернення у комунальну власність чернігівської ТЕЦ шляхом дострокового розірвання договору. Він навіть звинуватив мера у бажанні монополізувати теплегонеруючу галузь у Чернігові, шляхом включенні до сфери власного чи підконтрольного бізнесу обох підприємств

«Якщо дострокове розірвання договору відбудеться, після того він (міський голова. – Прим. ред.), скоріш за все, просто «відіжме» чернігівську ТЕЦ на користь своїх комерційних структур», – висловив припущення Олександр Гашпар.

Владислав Атрошенко в свою чергу заявив, що не приховує позиції: генеруючи галузь має бути у комунальній власності і повернення ТЕЦ громаді – якраз реалізація такого бачення.

– Одна з цілей повернення ТЕЦ до комунального майна – виокремлення з цілісного майнового комплексу магістральних теплових мереж і створення для їх обслуговування окремого комунального підприємства, – пояснив міський голова.

У такому разі за його словами, генеруючи частина може зацікавити інвесторів, які наразі не хочуть працювати з кінцевим споживачем, через наявність високих ризиків (неплатежі, соціальне навантаження, лічильники, тощо). А після розділу цілісного майнового комплексу інвестор зможе вкладати кошти у виробництво теплової енергії, модернізувати підприємство, оновити обладнання і продавати тепло комунальному підприємству, яке буде реалізовувати його споживачам.

– Ми за такої моделі зможемо залучати кошти на реконструкцію теплових мереж. Цим ніхто не займався і там великі тепловтрати, пориви і все таке інше, – додав мер. І запевнив, що цей бізнес йому не цікавий, оскільки він «в принципі збитковий».

Чому тариф Облтеплокомуненерго один з найвищих в Україні?

Пояснює міський голова Чернігова Владислав Атрошенко:

– Тарифи ОТКЕ дійсно є одними з високих в Україні, але є специфіка, бо на своєму горбі місто тягне збиткову область. Якщо від юросби від’єднати обласні котельні – ми підсунемо свиню губернатору і президенту, – заявив міський голова і спрогнозував, що нинішній середній тариф за межами міста зросте як мінімум у 2 рази – до 3500 грн за гігакалорію. Це, за його словами, пов’язано з тим, що у районах області через невелику кількість абонентів (багато у кого індивідуальне опалення) різко зростає собівартість тепла.

Електрика без пільг

Також НКРЕ розробила сценарій, який призведе до збільшення сум у квитанціях за електроенергію. З 1 жовтня 2020 року планується скасувати пільговий тариф. Наразі українці платять по 90 копійок за кіловат/годину за кожен з перших 100 кіловат протягом місяця і по 1,68 грн за кожен наступний. Восени навіть перший кВт буде рахуватися по вищій ставці – 1,68. Тобто, платіжка виросте на 78 гривень для тих, хто не вписується в сотню.

тижневик "Семь дней"
тариф комунальні послуги Обтеплокомуненерго ТЕЦ тепло електрика газ вода Чернігівводоканал Чернігівгаз
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Спорт
Перед грою «Десна» явно не була фаворитом – букмекери оцінювали шанси господарів приблизно у 10 разів вище. Втім, свіжими були ще спогади від матчів «Вольфсбурга» та «Шахтаря» у минулому розіграші Ліги Європи. Тоді гірники повністю переграли опонентів, а «Десна» ж у Прем’єр-лізі достойно грала на фоні чемпіонів України… Так що, певний стриманий оптимізм був присутнім. Він лише посилився, коли на старті чернігівці не сіли у глибоку оборону, а двічі за перші...
Спорт
Стали відомі стартові склади учасників матчу кваліфікації Ліги Європи між німецьким «Вольфсбургом» та чернігівською «Десною». Згідно з офіційним сайтом УЄФА «Десна» вийде на гру в наступному складі: Паст – Конопля, Тамм, Гитченко, Мостовий – Огиря, Домбровський – Калитвинцев, Тотовицький, Картушов – Будківський. В запасі залишилися голкіпер Литовка, захисники Полегенько та Єрмаков, хавбеки Гуцуляк і Старенький, форварди Шевцов та Хльобас. Поза заявкою опи...
Тема дня
Сьогодні, 24 вересня, Десна (Чернігів) зіграє свій перший міжнародний офіційний матч у Німеччині. Суперник – «Вольфсбург». Вчора, 23 вересня чернігівські футболісти вилетіли до Німеччини з Києва та приземлилися у аеропорту Брауншвейг, що за 30 кілометрів від Вольфсбурга. До заявки на матч проти команди з Німеччини потрапили 22 футболісти.  Воротарі: Паст, Литовка Захисники: Полегенько, Тамм, Єрмаков, Гітченко, Мостовий, Конопля, Імереков, Западня Півзахис...
Спорт
Учасники пробігу, який відбувається у рамках Європейського тижня спорту побували у Чернігові. Наше місто – це частина маршруту яким спортсмени та аматори прямують 12 вересня. Стартував пробіг у Маріуполі, а завершитися має в Києві. Про це повідомила пресслужба ОДА. Учасники пробігу заради миру - це любителі та аматори бігу, спортсмени української збірної з добового забігу. Серед них Юрій Тростенюк - у 2016 році став переможцем ультрамарафону на 5000 км, що...
Общество
Протягом доби на Чернігівщині зареєстровано 114 нових випадків COVID-19. Шестеро людей померли. Таку інформацію, з посиланням на Управління охорони здоров’я, повідомила пресслужба ОДА. Захворювання виявили у 46 чернігівців, 14 прилучан, шести ніжинців, 15 жителів Носівського району, восьми - Варвинського, трьох – Бобровицького, чотирьох – Козелецького. По одному випадку в Борзнянському, Городнянському, Ріпкинському і Сновському районах, по два - у Менськом...
Общество
Три школи Чернігова частково змінили форму навчання через випадки захворювання на коронавірус. Про це, з посиланням на слова начальника управління міськради Василя Білогури, повідомило Суспільне Чернігів. Окрім школи №3, яка перевела старшокласників на дистанційне навчання, у школі №1 та 31-ій гімназії на самоізоляцію пішли по одному класу.
Происшествия
Автомобіль Volkswagen збив лося, який вийшов на проїжджу частину неподалік Смолина і Слабина Чернігівського району. Внаслідок зіткнення тварина загинула на місці, а пасажирка машини отримала серйозні травми. Інформацію про подію оприлюднила пресслужба Чернігівського лісгоспу. Як зазначають у єгерській службі, загибла тварина –  6-річний самець лося європейського. В легковику було двоє людей. Жінку літнього віку, яка отримала серйозні ушкодження, госпіталіз...
Спорт
Ризикнувши поставити гроші на успіх чернігівських футболістів, можна виграти у 12 разів більше за суму ставки. Протистояння «Вольфсбург» – «Десна» у кваліфікації Ліги Європи – одне з найбільших передбачуваних, вважають букмекери. Шанси «Десни» вони оцінюють невисоко – коефіцієнти на перемогу чернігівців коливаються у різних компаній від 11 до 15. При цьому серед 34 пар цього раунду лише в чотирьох випадках фаворит більш помітний, ніж у матчі за участі черн...
Общество
Протягом купального сезону, який тривав у Чернігові з 15 червня, до 15 вересня, на водоймах міста загинуло 7 людей. Для порівняння, минулого року, потонуло 17. Таку інформацію оприлюднила пресслужба міської ради. На міському пляжі «Золотий берег», який є єдиним у Чернігові обладнаним та паспортизованим місцем масового відпочинку біля води, загибелі мешканців та гостей міста протягом сезону не сталося. На пляжі щоденно чергували рятівники – професійні водол...