• Головна
  • Зміни до оподаткування юридичних осіб: поштовх до розвитку чи навпаки – удар?
14:25, 14 серпня 2020 р.

Зміни до оподаткування юридичних осіб: поштовх до розвитку чи навпаки – удар?

Законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування податком на прибуток підприємств», який у рамках експерименту може вступити у дію з початку наступного року в 5 найбільш депресивних регіонах України, до переліку яких потрапила і Чернігівщина, може стати потужним поштовхом до розвитку місцевих підприємств – таку заяву оприлюднила Чернігівська регіональна торгово-промислова палата.

Як розповів президент Чернігівської регіональноїторгово-промислової палати Костянтин Іванов, зміни в системі оподаткування прибутку юридичних осіб, в рамках експерименту, пропонується внести на 15 років вже з 01.01.2020 року. Вони мають призвести до просто неймовірного, з точки зору впливу на місцевих виробників, економічного ефекту.

«В результаті дискусій та обговорень, які вже відбулися в експертному та бізнес середовищах, - зазначив він, - Було відзначено, що основний позитив у цій моделі оподаткування – це можливість усім виробничим підприємствам отримати справедливе фінансове джерело, щоб спрямовувати прибуток нарозвиток і технологічне оновлення».

Крім того, в результаті податкових новацій, на Чернігівщині неминуче підвищиться інвестиційна активність та почне зростати кількість робочих місць.

Такий ефект має обумовлений тим, що відповідно до цього Законопроєкту, частина прибутку підприємства, яка спрямовується на внутрішні інвестиції, не буде оподатковуватися взагалі.

Разом з тим, документом передбачаються нововведення, які навпаки можуть призвести до значних ускладнень для малого та мікро бізнесу. І саме вони, на думку експертів, потребують коригування.

Так, відомий в Україні аудитор, авторитетний консультант з оподаткування, директор ПП «Консалтинг-центр» Василь Цурій, наголосив на тому, що до переліку фінансових операцій, які будуть фактично прирівнюватися до операцій з виведення капіталу, а отже і обкладатися податком, буде, наприклад закупівля сировини у фермерів, які працюють як ФОПи на 4-й групі єдиного податку. І наслідки цього можуть бути катастрофічними.

«Це різко зменшить обсяги закупівлі товарів та послуг у платників єдиного податку, ціна на які найчастіше нижча, ніж у великих постачальників, а якість не гірша, - пояснив Василь Цурій, - А відповідно, зменшить кількість таких закупівель і це неминуче призведе до скорочення кількості платників єдиного податку»

Такі зміни негативно вплинуть на підприємства, що спеціалізуються на переробці готової продукції. Адже, в більшості, вони закуповують її у фермерів.

Про це, зокрема, розповіла керівник переробного підприємства «Джі-Ен-Ел» Людмила Логінова: «Ми зацікавлені аби фермерські господарства розвивалися. Але через негативні зміни в оподаткуванні вони, скоріш за все, втратять своїх покупців. Наслідки цього, зрозуміти не важко – фермери почнуть розорюватися та зникати. У світлі відкриття у нас ринку земель сільгосппризначення, це призведе до ще більшої концентрації землі в одних руках».

Сергій Самоненко, який керує переробною компанією «Вимал», наголосив на тому, що такі зміни – це, без перебільшення, нищівний удар по фермерам та підприємствам, які з ними співпрацюють.

«Коли ми купуємо сировину, то відповідно до цього закону, мусимо заплатити за її вартість додаткові 18%, - розповів Сергій Самоненко, - А, якщо у нас сировина складає 70% від вартості продукції, то ми фактично збільшуємо її собівартість відсотків на 14-15%. А у нас прибутковість підприємства 13%. Тому й виходить, що ми або йдемо у повний нуль, або взагалі працюємо в збиток».

Таким чином, впровадження в життя запропонованого Законопроєкту може призвести, як до позитивних, так і до вкрай негативних наслідків.

«Ми вважаємо цей проєкт закону проривом. Він має багато позитивних моментів але має й суттєві недоліки, - наголосила віце-президент регіональної торгово-промислової палати, експерт економіст Людмила Болотна, - В першу чергу від цих недоліків постраждають ФОПи та юридичні особи, що знаходяться на спрощеній системі оподаткування. Вони просто почнуть масово закриватися. А це призведе до зростання безробіття та зменшення надходжень до місцевих бюджетів».

Чернігівська торгово-промислова палата, представляючи інтереси регіонального бізнесу, повідомляє про колективне звернення до Уряду та Народних депутатів профільних комітетів. Це колективне звернення містить конкретні пропозиції щодо коригування тих норм Законопроєкту, які можуть нівелювати весь позитив, що стоїть на меті цього економічного експерименту для бізнесу, а значить ідля бюджету країни.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...