17:16, 18 грудня 2020 р.
Згадуємо ялинки Чернігова за останні 10 років
Різдво та Новий рік вже поруч, святкова ялинка на центральній площі Чернігова вже сяє. На жаль, в умовах карантину і без снігу святковий настрій поки чернігівців не наздогнав – тож саме час створити його самостійно – згадати попередні роки і ялинки.
До 2011 року ялинки у Чернігові були живі. Спочатку (до середини 60-х) – традиційні, а після того – конструктори з металевого каркасу, верхівки (справжнього дерева) та живих гілок. Такий формат більше 50 років тому розробив і запровадив тодішній головний архітектор Олександр Меженний.
Сама конструкція – висотою 11 метрів. Плюс верхня частина з живої ялинки – 5 метрів. Низ декорували гілками. Стандартну висоту у 16 метрів перевищити було неможливо – конструкція починала завалюватися.
У «нульових» зазвичай головний символ свят привозили з сусідніх північних районів області. Зокрема, з Городнянського чи Ріпкинського. Наприклад у 2009 році ялинкові «запчастини» привезли з села Нові Яриловичі Ріпкинського району.
Прикрашали у ті роки ялинку саморобні іграшки виготовлені чернігівськими дітьми. Одна з причин – фінансова (на іграшки та гірлянди, наприклад, у 2006 та 2007 роках виділяли лише 3 – 3,5 тисячі гривень). Друга – технічна. Придбати прикраси великого розміру, які би не губилися серед гілок було просто ніде. В Україні жодне підприємство їх не виробляло, а імпортувати… Дивіться «по-перше».
У 2009-му вперше на Красній площі облаштували ковзанку.
2010
Зустрічали 2011-й рік чернігівці востаннє з такою живою ялинкою. Зрештою, відмовилися від такої традиції не лише через данину моді (більшість обласних центрів активно переходила на штучні), а й з інших причин.
По-перше, збирати ялинку доводилося 4–5 днів (одних тільки 400–500 гілок закріпляти доводилося два дні). По-друге, під сокиру треба було пустити до двох десятків дерев (а це питання не лише екології, але й грошей), а потім все це ще й утилізувати.
Також у 2010-му пройшов перший парад Дідів Морозів.
2011
Вперше в Чернігові встановили штучну ялинку. Її придбали у Одеській області. Вартість, з урахуванням монтажу спеціалістами підприємства-виробника склала 350 тисяч гривень.
Зустрічали 2012-й рік також без традиційних ростових фігур Діда Мороза та Снігуроньки. Вони не пережили багатьох ремонтів.
Натомість біля ялинки поставили нові надувні ляльки від «Епіцентра». Діда Мороза під час свят порізали невідомі вандали.
Від саморобних іграшок також відмовилися – обмежилися гірляндами у вигляді ромбів зі світлодіодними лампочками.
2012
Ялинка лишилася там сама – 18-метрова, а от гірлянди взяли в оренду інші – замість строгих геометричних фігур з’явилися більш химерні візерунки. Ціна питання – близько 70 тисяч гривень.
Після реставрації повернули і старі фігури новорічних персонажів – костюми оновили, обличчя підфарбували.
Розважальну зону крім атракціонів вперше доповнили металеві конструкції, обмотані різнокольоровим «дощиком». Спекатися їх не вдавалося ще кілька сезонів.
2013
Грудень 2013-го більше запам’ятався Євромайданом, але у Чернігові все ж провели традиційний вже парад Дідів Морозів (на ньому можна було почути й протестні гасла проти «кривавої йолки» з відсилкою на події у Києві).
Ялинка лишилася та сама, що й була. А ілюмінацію знову змінили – тепер на мінімалістичні сніжинки та кола, що натякали на ялинкові іграшки.
2014
Знову в моді мінімалізм. Цього разу на ялинці з’явилися гірлянди у вигляді сніжинок та вертикальні смуги від верхівки донизу.
Цікаво, що за версією мережі сайтів «Все місто», чернігівське «дерево» увійшло до ТОП-10 різдвяно-новорічних ялинок України.
2015
Гірлянди стали насиченішими: олені, коробки з подарунками, крапельки, сітка зі смужок у вертикальній та горизонтальній площинах.
Але головне – змінилася територія навколо. Замість торгових яток і вагончиків з’явилися дерев’яні будиночки, як на різдвяних ярмарках у Європі; замість Діда Мороза і Снігуроньки – вертеп.
А от ковзанки не було. Зміна влади, яка припала саме не підготовчий період, не дозволила вчасно попіклуватися про таку розвагу. Та й погода тієї зими підвела. Наприклад, урочисте відкриття ялинки 26 грудня пройшло під… зливою.
Від параду Дідів Морозів також відмовилися.
2016
Вперше за довгий час на ялинку повернулися об’ємні іграшки, а не силуети з гірлянд. Небагато червоних та золотих куль. Плюс традиційні гірляндові сніжинки і нові форми – бантики.
Також місто придбало ковзанку майже за 4 мільйони гривень.
Ще мільйон пішов на гірлянди, якими прикрасили територію навколо площі – від Валу до «сотки», від міської ради до драмтеатра.
2017
Під найсвітлішою ялинкою в новітній історії зустрічали чернігівці 2018-й рік. Гірлянди щільної павутиною оплели конус: вертикально, серпантином, зигзагами… За ними навіть загубилися бантики і сніжинки. А від іграшок знову відмовилися.
Стало більше ілюмінації і навколо. Тепер вона охопила ще й сквер Богдана Хмельницького та «сотку» – аж до проспекту Перемоги.
Найбільше критики чернігівці спрямували на дерев’яні конструкції у вигляді каркасу будинків.
2018
Зміни торкнулися лише ялинки. На ній з’явилися яскраві гірлянди у вигляді сови та повернулася мінімальна кількість іграшок-куль.
Також трансформації зазнали фотозони з побажаннями.
2019
На 9-й рік життя штучної ялинки міська влада повернулася до геометричних фігур у якості прикрас.
2020
Цього року головну ялинку відкрили як ніколи рано – вона засяяла вже 1 грудня.
Ілюмінація новорічного сезону 2020/21 радикально відрізняється від усіх попередніх. Тепер головний акцент зроблено на кулях срібного, золотого та червоного кольорів і на широких вертикальних смугах світла.
Масових свят у зв’язку з карантином цього сезону не передбачається. Ковзанки вперше за кілька років на площі не буде – вона переїхала до Центрального парку культури та відпочинку.
А яка ялинка подобається найбільше вам?
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Яка ялинка найкраща до Різдва та Нового року?
проголосували 24 відвідувачів
Лише жива
20,8%
Лише штучна
45,8%
Жива, але в горщику, щоб потім висадити
33,3%
Останні новини
Як повернути волоссю красу та силу: якісні та доступні вітаміни
Новини компаній
17:00
Вчора
Спецтема
Оголошення
live comments feed...