• Головна
  • Ходити чи не ходити? Як впливають прогулянки на ваші суглоби
15:12, 25 квітня 2021 р.

Ходити чи не ходити? Як впливають прогулянки на ваші суглоби

Чи знали ви, що літочислення людства розпочалося саме з того моменту, коли наш далекий предок уперше сперся на власні дві ноги та пішов? Цей, як то кажуть, маленький крок і розпочав історію нашого виду. Мільйони років знадобилося нам після того, щоб заселити всю планету та врешті стати таким, якими є. І переважну більшість цього шляху люди пройшли на власних двох.

На жаль, ходимо ми дуже мало. Автівки або громадський транспорт везуть нас на роботу, де ми просиджуємо по вісім, а то й більше годин, і так само везуть нас додому, де як правило ми проводимо час біля телевізора. Але чи корисно це? Однозначна відповідь – ні.

Ходьба як природний стан організму

Як розповів лікар-вертебролог та медичний директор клініки «Авангард Мед», Олексій Казаков, саме під час ходьби наші суглоби та спина знаходяться у найбільш звичному для них стані. Левова частка здоров’я наших кісток залежить від того, як живеться їхнім хрящам та міжхребцевим дискам. І саме під час ходьби вони виконують так звану амортизаційну функцію. Але для того щоб вони працювали справно, їм має вистачати спеціальної рідини.

– Справа в тому, що наш хрящ харчується і отримує поживні речовини, які потрібні для його нормального функціонування, як раз під час ходьби. І така ж ситуація з міжхребцевими дисками. Вони стискаються і розтискаються, і під час цієї простої дифузії міжхребцевий диск або інший хрящ убирає в себе рідину з мікроелементами. Вона, грубо кажучи, є для нього їжею, – наголосив Олексій Казаков.

Відповідно, чим менше ми ходимо, тим менше наші хрящі та диски отримують їжі. Дефіцит руху призводить до поступової деградації та дистрофії, яку прийнято називати остеохондрозом та артрозом. Після довгого дня та вечора, проведеного в сидячому положенні, хрящі та диски встигають трошки відновитися лише під час сну або коли ми лежимо. Однак для повноцінного відновлення у них не вистачає часу. Таким чином, виникає замкнуте коло – чим менше ви ходите, тим швидше старіють ваші суглоби та хребет.

– Для людей похилого вік, суглоби яких часто вже зношені, більше за звичайну підходить скандинавська ходьба. Тобто та, під час якої у вас є підстраховка з палицями. Під час неї працює більше груп м’язів, тому з точки зору загального оздоровлення і загального кровотоку вона корисніша. За допомогою палиць ви частково переносите навантаження з колін на плечові суглоби і м’язи спини, – розповів лікар-вертебролог Олексій Казаков.

Загалом, не існує єдиної думки, скільки саме потрібно ходити протягом дня, аби не занапастити своє здоров’я. Наприклад, в офіційних рекомендаціях Міністерства охорони здоров’я мова йде про щонайменше 10 хвилин прогулянки у швидкому темпі на добу. Але в той же час варто прагнути робити щонайменше 10 тисяч кроків на день у хорошому темпі. Є лише одна умова – ваші суглоби та хребет мають бути здоровими.

Якщо відчули біль, або Корисно не для всіх

На жаль, попри те, що ходьба є надійною профілактикою від хвороб суглобів та хребта, є випадки, коли вона може не тільки не покращити самопочуття, а й навпаки – погіршити стан речей. Так, якщо після тривалої прогулянки ви відчули біль у спині або колінах, варто зрозуміти, що на користь вона не пішла.

– Так сталося, що багато людей уже хворі і мають проблеми в хрящах суглоба або міжхребцевих дисках. Наприклад, міжхребцеві грижі, артрози, спазмовані м’язи і крайові кісткові розростання як реакція організму на перенавантаження та стертий хрящ. Тобто коли у вас є встановлені діагнози таких хвороб, то ви просто знущатиметесь над стертим хрящем. У таких випадках ходьба буде корисною лише після того, як людина пролікується. Наприклад, можна ввести мастило в суглоб, пролікувати артроз – і вже після цього ходити. Бо з ураженим суглобом, де перетирається кістка об кістку, грубо кажучи, ходьба буде травматичною, – наголосив Олексій Казаков.

Тобто, замість того аби поліпшити стан, ви навпаки загострюватимете вже наявні хвороби. Насторожити мають навіть просто дискомфорт або звичний для багатьох хруст у суглобах. Ну і, звичайно ж, варто звертати увагу, якщо після прогулянки або навіть під час неї вас мучитиме біль.

Але якщо подібні відчуття не з’явилися, а жодних проблем із суглобами або хребтом ви раніше не мали, то прогулянки стануть вашим надійним провідником до здорового життя. Хоча і в цьому випадку пересторогою можуть бути проблеми, не пов’язані з кістками напряму.

– Корисність ходьби залежить від стану серцево-судинної системи пацієнта, тому що в багатьох після 45 років з’являється гіпертонічна хвороба. І якщо лікар-ортопед побачить таку ситуацію, то він буде паралельно консультуватися з кардіологом. Ходьба стосується не тільки опорно-рухової системи, а й серця. Адже воно під час ходьби швидше і швидке ганяє кров, і треба зважати на це, бо судини, які цю кров переносять, можуть бути пошкодженими, – розповів Олексій Казаков.

Тож, зваживши на усі за і проти, які вам диктує організм, задумайтесь над тим, аби змінити ритм життя і частіше пересуватися на власних двох, а не в громадському транспорті чи авто. Особливо в Чернігові, відстані в якому не надто великі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#біль в суглобах #вертебрологія #суглоби #прогулянка #ходьба
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...