• Главная
  • Дитина на роботі: чи можна законно працевлашутвати неповнолітнього?
13:02, 12 августа

Дитина на роботі: чи можна законно працевлашутвати неповнолітнього?

Усе частіше можна почути від дорослих людей, що вони у свій час починали працювати ще з 14 років, аби заробити собі копійчину на модний одяг чи більш сучасну музичну техніку. Але чи може дитина такого віку легально працювати на будь-якому підприємстві без загрози штрафів чи санкцій для роботодавця? У Державній службі України з питань праці відповідають – зможе, але за умови дотримання певних правил та обмежень.

З якого віку дозволено брати на роботу?

Кодекс законів про працю (КЗпП) дозволяє працювати з 16 років. Водночас існує декілька винятків. З 15 років можна працювати, якщо на це дав згоду один із батьків або особа, яка їх замінює. Крім того, допускається оформлення 14-річних учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не шкодить здоров’ю і не заважає навчанню. Але тільки у вільний від навчання час. Наприклад, на канікулах і з дозволу одного з батьків або особи, яка їх замінює.

За яких умов можуть працювати неповнолітні?

Неповнолітні особи (від 14 до 18 років) у трудових правовідносинах мають ті самі права, що й повнолітні. Водночас вони користуються низкою суттєвих пільг щодо охорони праці, робочого часу, відпусток і деяких інших умов праці.

Зокрема, неповнолітні можуть працювати лише скорочений робочий час:

  • 16–18 років – до 36 годин на тиждень;
  • 15–16 років – до 24 годин на тиждень;
  • учні 14–15 років (під час канікул) – до 24 годин на тиждень.

Якщо учні працюють протягом навчального року, то максимальна тривалість їхнього робочого часу удвічі менша:

  • 16–18 років – до 18 годин на тиждень;
  • 15–16 років – до 12 годин на тиждень;
  • 14–15 років – до 12 годин на тиждень.

Які види робіт заборонені для неповнолітніх

Підлітки не можуть працювати в небезпечних і шкідливих умовах, зокрема під землею, на теплових і атомних електростанціях, нафто- і газовидобувних підприємствах та інших роботах із Переліку важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці. Їх не можна залучати до нічних (з 22:00 до 6:00), понаднормових робіт та у вихідні дні.

Працівники до 18 років також не можуть переміщувати та підіймати речі вагою більше граничних норм. Крім того, вантажна робота обмежується – не більше однієї третини робочого часу. Іншими словами, якщо неповнолітній працює сім годин на день, то вантажна робота не повинна тривати більше двох-трьох години.

Як оформити трудові відносини з підлітком?

Перш за все, трудовий договір із неповнолітнім варто укладати лише у письмовій формі. У потенційного неповнолітнього працівника не повинно бути медичних протипоказань. Тому він має пройти медичне обстеження і надати довідку. Такий профогляд має стати щорічною традицією – допоки працівнику не виповниться 21 рік.

Крім того, для підлітків не можна встановлювати випробувальний термін під час прийому на роботу.

Перше робоче місце для працездатної молоді від 15 років має надаватися на термін не менше двох років.

Як нараховується заробітна плата?

Неповнолітні хоча й працюють менше, проте зарплату отримують, як дорослі при повній тривалості робочого часу.

За відрядної форми оплати (за обсягом виконаної роботи) також враховуються розцінки для дорослих працівників – із доплатою за різницю між тривалістю роботи.

Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, відбувається пропорційно відпрацьованому часу або від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

Окрім цього, працівники-підлітки мають щороку відпочивати не менше 31 календарного дня. Водночас можуть взяти відпустку в будь-який зручний для них час у повному обсязі без необхідності відпрацьовувати півроку безперервної роботи. Учні й студенти також можуть брати додаткові оплачувані відпустки для складання іспитів, так само як інші працівники.

Гарантії для працевлаштування неповнолітніх

Знайти роботу без досвіду – той ще виклик, тому держава встановлює спеціальну квоту (5 % працівників за попередній рік для організацій, що мають понад 20 працівників) для певних категорій працівників, включно з неповнолітніми:

  • випускники загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладів, які працевлаштовуються вперше;
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
  • особи, яким виповнилося 15 років і які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу.

Ця квота є обов’язковою для роботодавців. У разі невиконання доведеться сплатити штраф за кожну необґрунтовану відмову в працевлаштуванні у двократному розмірі мінімальної заробітної плати.

Чи можна звільнити неповнолітнього?

При розірванні трудового договору з ініціативи роботодавця необхідно обов’язково отримати згоду районної (міської) служби у справах дітей.

Якщо підприємство ліквідується чи скорочує штат або працівник не відповідає виконуваній роботі через недостатню кваліфікацію та стан здоров’я, звільнити підлітка дозволяється лише у виняткових випадках з обов’язковим його працевлаштуванням.

Водночас законодавство дозволяє розірвати трудовий договір на вимогу батьків, усиновителів і піклувальників неповнолітнього, а також держорганів – якщо така робота шкодить здоров’ю працівника або порушує його інтереси.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
#робота #діти #праця #роботодавець #закони #працевлаштування
0,0
Оцените первым
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Объявления
live comments feed...