• Головна
  • Убивство на Масанах. Чи повинен був хтось втрутитися
11:37, 9 жовтня 2021 р.

Убивство на Масанах. Чи повинен був хтось втрутитися

Жорстоке побиття підлітками двох чоловіків в мікрорайоні Масани, яке трапилося минулими вихідними, підняло тему байдужості людей. Адже з того, що можна побачити на камерах, ніхто не втрутився у конфлікт на перших її етапах. Ані випадкові свідки, ані правоохоронці.   

Залишення у небезпеці – теж злочин

Обурення чернігівців щодо того, що за побиттям у супермаркеті чи поруч з ним свідки буцімто просто спостерігали (хоча пізніше і стало відомо, що поліцію на місце викликали), прокоментував адвокат Андрій Миланич.

Убивство на Масанах. Чи повинен був хтось втрутитися, фото-1

Закон покладає обов’язок надавати невідкладну допомогу особам, які перебувають у загрозливому для їх життя і здоров'я стані. І це стосується усіх, кому виповнилося 16 років.

Якщо свідок події не викликав швидку допомогу, але мав можливість це зробити, його бездіяльність кваліфікується та переслідується як кримінальний злочин. У Кримінальному кодексі України є стаття 136 «Ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані». Якщо така бездіяльність спричинила смерть потерпілого, то людині загрожує обмеження волі на строк від 3 до 5 років або позбавленням волі на строк від 2 до 5 років.

З формального юридичного погляду, ця стаття відносить факт подібного ненадання допомоги до безумовно злочинного акту. Але навіть у разі загибелі потерпілого через ненадання йому допомоги закон не передбачає прямого умислу на позбавлення його життя.

А якщо я не можу допомогти

За словами Андрія Миланича, обов’язковою умовою настання кримінальної відповідальності за ненадання допомоги є реальна наявність у особи можливості надати таку допомогу особі, що перебуває у безпорадному стані, небезпечному для життя чи здоров’я. А в разі неможливості безпосередньої допомоги – повідомлення належним установам чи особам, аби ті могли надати необхідну допомогу.

Важливо зазначити: якщо особа, маючи реальну можливість втрутитись і допомогти потерпілому, замість цього спрямовує свої дії лише на повідомлення, усвідомлено залишаючи жертву без допомоги, то у разі настання наслідків, передбачених ст. 136 КК, така людина не звільняється від відповідальності.

Якщо ж можливість допомоги взагалі відсутня в певних умовах (наприклад, людина сама в безпорадному стані – фізична слабкість, відсутність навичок, негативний психічний стан), тоді кримінальна відповідальність виключається.

Також закон не передбачає відповідальності за ненадання допомоги за умови існування реального ризику для власного здоров’я та життя.

Правоохоронці – окрема історія

А от до осіб, які за службовим обов’язком мають надавати допомогу, у таких випадках застосовують інші статті.

Наприклад, для лікарів є стаття 139 «Ненадання допомоги хворому медичним працівником» (максимум – позбавлення волі на строк до 3 років).

Для правоохоронних органів чи рятувальників – інші статті. Зокрема, стаття 367 «Службова недбалість» (максимум – позбавлення волі на строк до 3 років). Плюс санкції за порушення норм окремих законів – наприклад, закону «Про поліцію».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#юрист #Андрій Миланич #залишення у небезпеці
Оголошення
live comments feed...