• Головна
  • Зарплату лікарям та медсестрам у Чернігові підвищили. Звідки взяти на неї гроші і чи будуть звільняти медиків?
14:36, 6 лютого 2022 р.

Зарплату лікарям та медсестрам у Чернігові підвищили. Звідки взяти на неї гроші і чи будуть звільняти медиків?

Зарплату лікарям та медсестрам у Чернігові підвищили. Звідки взяти на неї гроші і чи будуть звільняти медиків?

Новий рік для чернігівських лікарів та медсестер розпочався з гарних новин. Кабінет Міністрів ухвалив постанову, відповідно до якої для них збільшується базовий рівень зарплати. З 1 січня 2022 року зарплата медпрацівника в комунальних та державних закладах охорони здоров’я не може бути менша ніж 20 000 грн – для лікарів; професіоналів з вищою немедичною освітою, які допущені до медичної діяльності в закладах охорони здоров’я, крім лікарів-інтернів; та 13 500 грн – для фахівців з початковим рівнем вищої медичної освіти та бакалаврським рівнем вищої медичної освіти.

З першого погляду ця інформація виглядає як суцільний позитив, адже медики почнуть отримувати більш достойну зарплатню, але потім в голові постає запитання: «А звідки гроші на це підвищення?». Нині лікарні в Україні, зокрема і Чернігові, законтрактовані з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) і отримують гроші відповідно до тої кількості людей, з якими в них підписані декларації. Також лікарні отримують гроші з місцевих бюджетів на комунальні послуги та оновлення обладнання й розвиток. Проте поки додаткові гроші на виплату підвищених зарплат до лікарень не надходили ні від НСЗУ, ні від місцевих бюджетів.

Усе це спровокувало низку чуток, що нібито вже в січні в чернігівських лікарнях почалися масові «чистки» медичного персоналу через неможливість виплати підвищеної заробітної плати. Тому наша редакція вирішила розібратися, чи відповідає це дійсності та яка ситуація в чернігівських лікарнях станом на початок лютого.

Оптимізація є

За словами в. о. начальника міського управління охорони здоров’я Ольги Малець, звільнень через те, що в лікарень немає коштів на виплату зарплат, не передбачається. Проте існує процес оптимізації та трансформації медичних закладів міста відповідно до тих пакетів і договорів, які вони заключають з НСЗУ.

– Людей можуть звільняти, і їх звільняли і раніше, але це ніяк не пов’язано з нібито нестачею коштів на підвищені зарплати. Цей процес оптимізації повільний, але він не зупинявся, бо завжди йде прораховування співвідношення ліжкового фонду та необхідного медперсоналу для його якісного обслуговування. Якщо наявні будь-які зміни у штатному розписі, то це лише через оптимізацію в рамках тих пакетів НСЗУ, які були підписані раніше. Нові ж пакети на цей рік НСЗУ з чернігівськими лікарнями поки не підписала, – каже пані Малець.

У стані невизначеності перебувають не лише чернігівські лікарні, а й інші медзаклади району. За словами тепер уже колишнього в. о. голови Чернігівської райради Миколи Силенка, лікарні району в очікуванні нових пакетів від НСЗУ, а різниця між рівнями зарплат сягає десятків мільйонів на рік.

– Якщо новий пакет з НСЗУ укладуть без жодних змін, то нестача для районної лікарні через збільшення зарплати лікарям та медперсоналу буде становити 35,3 млн грн на рік. Вирішити цю загальноукраїнську проблему можна двома шляхами: збільшенням виплат від НСЗУ за новими пакетами або скороченням десятків штатних посад, – говорить пан Силенко.

У райраді мають надію, що питання з дня на день буде вирішено і лікарні підпишуть договори з НСЗУ на 2022 рік з покращеним фінансуванням. У гіршому випадку на лікарні району очікує сувора оптимізація, адже, за словами Миколи Силенка, таких грошей жодна громада виділити не зможе.

У результаті підвищення зарплат кожна лікарня в Україні має знайти у середньому додаткових 2–3 мільйони на місяць.

Прагнуть обійтися без звільнень

Має надію на нові пакети від НСЗУ і гендиректор чернігівської лікарні № 2 Владислав Кухар та зазначає, що скорочення чи переведення на пів ставки медперсоналу, пов’язаного з підвищенням зарплат, у цій лікарні не планується.

– На сьогоднішній день у нас ще немає підписаного договору на 2022 рік з НСЗУ. По тій інформації, якою ми володіємо, скоріше за все, у цих нових договорах все ж таки будуть враховані кошти, необхідні для фінансування збільшеного зарплатного фонду, – зазначив пан Кухар.

У свою чергу міське управління фінансів не стоїть осторонь цієї проблеми. За словами начальниці управління Олени Лисенко, на цей рік у Чернігові на охорону здоров’я виділено приблизно на 20 % більше коштів, адже значно зросли витрати на оплату комунальних послуг, зокрема на опалення.

– Якщо лікарні отримають нові договори від НСЗУ і там не буде враховано збільшення зарплатні лікарям, то ми своїх людей не залишимо. Ми будемо шукати якісь варіанти для дофінансування, зокрема, через «ковідний» фонд або за рахунок коштів, які передбачені на придбання нового обладнання. Проте не хотілося би, щоб лікарні зупинилися в розвитку і просто проїдали ці гроші. Та й взагалі, бюджетним кодексом передбачено, що громада має виділяти гроші лікарням на оплату комунальних послуг та на забезпечення розвитку, але не на зарплати лікарям. Звичайно, з відповідними змінами до програми ми зможемо профінансувати цю різницю, але ж це не є обов’язком громади. Є постанова Кабміну про збільшення зарплат, і держава має все це забезпечити, – заявила пані Лисенко.

Слово міністру

На думку міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, збільшення заробітної плати – це ще один крок до підвищення престижності професії лікаря. На його думку, нині лікарні, які законтрактовані з НСЗУ і співпрацюють із місцевою владою, уже мають всі умови для того, аби підвищити зарплату своїм медпрацівникам. У той же час у коментарі виданню «Українська правда» міністр зазначив, що заклади, які зараз не мають можливості виплачувати медикам підвищену зарплату, мають отримати фінансування за окремим пакетом від НСЗУ строком на пів року.

– Однак хочу зазначити, що ми будемо верифікувати кожен такий медзаклад, який декларує, що потребує допомоги від держави, аби зрозуміти, куди були витрачені кошти і чому їх не вистачило на забезпечення гідної зарплати медпрацівникам. Ситуація, коли на рахунках лікарні лежать десятки мільйонів гривень залишку, а при цьому медичний колектив працює за мінімалку, – абсолютно неприпустима. Також МОЗ ініціюватиме проведення Держаудитслужбою перевірки кожної медичної установи, яка у своїх звітах демонструватиме неспроможність виплатити нову базову заробітну плату. Так само, перевірки чекатимуть і на ті лікарні, в яких керівники примусово намагаються перевести медиків на неповну ставку, при цьому залишаючи працювати повний робочий день, – сказав пан Ляшко.

Тож якщо підсумувати, то чернігівські лікарі та медперсонал свою підвищену зарплатню отримають, а ось з бюджету якого рівня надійдуть ці гроші, буде видно вже найближчим часом. Наша редакція продовжує тримати руку на пульсі та слідкує за розвитком подій у рамках цієї проблеми.

Вріз-цитата

– Чернігівщина була першою у процесі децентралізації, а зараз лишилася сам на сам зі своїми проблемами. Нас воліють не помічати, але при цьому держава переклала на нас левову частку своїх повноважень.

Остання крапля – збільшена постановою уряду зарплата лікарів: не менше 20 тисяч. До мене звертаються генеральні директори і просять додаткові кошти на зарплату, підняту Кабміном. При цьому оплату за наданий пакет медичних послуг у середньому збільшили на 135 гривень, а ми порахували – щоб виконати обіцянку і розпорядження уряду, потрібне зростання на 350 гривень. Запитання: хто буде відшкодовувати цю різницю, – поставила риторичне питання голова Новгород-Сіверської міської ради Людмила Ткаченко під час виступу на Форумі «За нові можливості Чернігівщини».

Що кажуть в НСЗУ

У національній службі здоров’я України нагадують, що завдяки змінам в системі охорони здоров’я лікарні стали самостійними підприємствами. І нині будь-яка лікарня має кілька джерел доходу: кошти за програмою медичних гарантій, місцеві програми підтримки, платні послуги, грантові кошти.

Наприклад, в Чернігівській області відсоток надходжень коштів в медичні заклади у 2021 році був такий:

• Програма медичних гарантій – 69,1 %
• Підтримка місцевої влади – 11,6 %
• Державний бюджет, в т.ч. централізовані закупівлі – 12,1 %
• Благодійна допомога – 3,6 %.

Відповідно, керівники лікарень мають свободу управлінських рішень – як саме розпорядитися грошима, які отримує лікарня з різних джерел. 

«В лікарнях, які мають велику суму договору з НСЗУ, підтримку місцевої влади і в яких справедливо використовують  кошти – вже підвищились заробітні плати», відповіли на наші запитання у НСЗУ.

Для прикладу – навели середні зарплати лікарів та медсестер у кількох великих закладах:

Прилуцький міський центр первинної медико-санітарної допомоги: середня зарплата лікаря за результатами 9 місяців 2021 року (ще до постанови уряду про мінімальний поріг у 20 тисяч) – 20 941 грн.

Чернігівській обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф: середня зарплата лікаря – 27 571 грн

Ніжинський міський центр первинної медико-санітарної допомоги: середня зарплата лікаря – 24 704 грн

Ніжинська центральна міська лікарня імені Миколи Галицького: середня зарплата медсестри – 13 269.  

Разом з тим, у НСЗУ звернули увагу на випадки, коли завдяки реформі виплати закладу зросли у 5 разів, а зарплати залишилися на рівні нижче середнього для цього регіону. Або коли зарплата керівника в набагато вища за зарплату лікаря.

Зокрема, назвали Чернігівську центральну районну лікарню, де середня зарплата керівника закладу за 9 місяців 2021 року становила 67 153 грн, а середня зарплата лікаря була в 5,5 разів меншою – 12 035 грн.

Також у НСЗУ зазначили, що бюджет Програми медичних гарантій кожного року зростає. Цього року він зріс на 34 млрд грн у порівнянні з 2021-м. Загалом він становить 157 мільярдів. І це найбільша сума, виділена на реалізацію Програми медгарантій, з початку медреформи.

«Це дало  можливість НСЗУ підвищити тарифи практично на всі медичні послуги. Наприклад, на лікування онкологічних захворювань у 2022 році закладено понад 8 млрд грн., що на майже 5 млрд грн більше, ніж у 2021 році. Фінансування  допомоги пацієнтам із серцево-судинними захворювання, зокрема у випадках інфарктів та інсультів, збільшується на 1,8 млрд гривень і у 2022 році сягає 4,8 млрд гривень», – відповіли нам у НСЗУ.

Тарифи, за якими Національна служба здоров’я оплачує медичні послуги у 2022 році, зросли на суму від 6% до 59%. Відповідно, медзаклади отримають у 2022 році  більші оплати за надані послуги. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#зарплати #лікарі #медсестри #Малець #Кухар #Силенко #Ляшко #Ткаченко #Лисенко #бюджет #фінанси #НСЗУ
Оголошення
live comments feed...