• Головна
  • Концепція розвитку міста: яким має стати післявоєнний Чернігів та хто працює над стратегією
16:56, 22 червня

Концепція розвитку міста: яким має стати післявоєнний Чернігів та хто працює над стратегією

Яким має стати Чернігів у період післявоєнної відбудови? Які потреби жителів і громади в цілому задовольнятиме? На які світові зразки варто орієнтуватися? Які тренди враховувати? Концепцію розвитку та реконструкції Чернігова розробляє українська архітектурна студія Yakusha Design. Все – на волонтерських засадах. Запрошують долучатися зацікавлених і небайдужих.

Понад 60 фахівців уже в проєкті

Наприкінці травня проект презентували в Чернігівській міській раді. Команда Yakusha Design розповіла про своє бачення міському голові Владиславу Атрошенко. Минулої суботи презентація для активних і допитливих чернігівців відбулася в приміщенні Агенції регіонального розвитку. Наразі обговорення візії (бачення) майбутнього Чернігова триває.

Як прозвучало на цій зустрічі, в основі проекту - концепт «Чернігів – стійке місто. Місто стійкого духу та стійкого розвитку». Загалом, ідея зрозуміла: Чернігів більш ніж місяць, з 24 лютого до кінця березня, перебував під обстрілами артилерії та нальотами авіації.Місто зазнало значних руйнувань, це приватні будинки, багатоповерхівки, школи, лікарні, бібліотеки, об’єкти комунальної інфраструктури, в тому числі - критичної.

Зрозуміло також, що попереду нас чекає тривала та дороговартісна робота із відновлення. І хоча війна не закінчилася, важливо вже сьогодні привертати увагу до цієї теми. Важливо шукати допомогу як в Україні, так і за кордоном.

Прозвучав приклад Варшави. Бюро відбудови столиці (Biuro Odbudowy Stolicy, BOS) вже під час ІІ Світової війни майже рік працювало над планом реконструкції міста. А коли війна закінчилася, архітектори змогли швидко не лише відбудувати Варшаву, але і виправити довоєнні недоліки.

Команда архітектурної студії «Yakusha», передусім, зібрала інформацію про життя міста до початку широкомасштабного вторгнення, поспілкувалася з жителями з різних соціальних верств. Так народилася ідея: «Чернігів – стійке місто» як симбіоз незламного духу та природного потенціалу.

Візія включає розробку архітектурного коду міста наряду з генпланом. Мета - розвиток Чернігова як потужного історичного та екологічного центру, комфортного для життя та роботи. Щоб місто, з одного боку, зберегло свою унікальність та історичний дух, а з іншого – розвивалося згідно з принципами сталого розвитку, враховуючи безпекові питання, енергоефективність тощо.

Представники студії налагодили співпрацю з місцевими архітекторами та містобудівниками, еко-активістами, викладачами та студентами Національного університету «Чернігівська політехніка». До роботи залучені представниками IT-кластеру, громадських ініціатив. Загалом до розробки проєкту долучилися понад 60 фахівців - як чернігівців, так і з інших міст, країн.

За якими напрямками має розвиватися місто?

Одним із ключових векторів розвитку є екологія, зокрема, очищення річки Стрижень. Передбачена інтеграція річки в сучасний урбаністичний простір, створення рекреаційної та бізнес-інфраструктури вздовж річкового русла.

Наступне - впровадження енергоефективних рішень у будівництві, використання альтернативних джерел електроенергії, збільшення довжини велодоріжок, сортування сміття та будівництво сміттєпереробного заводу. Жваве обговорення викликало питання розвитку промисловості в Чернігові. Хтось вважає, що заводи та фабрики варто виносити за межі міста. А дехто відстоює думку, що легка промисловість та високотехнологічне виробництво –в пріоритеті.

Обов’язково варто враховувати нові реалії, пов’язані з війною. Йдеться про проєктування укриттів, бомбосховищ, зміни в інфраструктурі для виживання в умовах постійної зовнішньої загрози. Говорили про те, для кого Чернігів? Хто, так би мовити, його «цільова аудиторія»? Чи молодь, яка прагне розвиватися та реалізовуватися в різних сферах – творчості, спорті? Чи родини, які народжують і виховують дітей, тому для них важливі безпека, екологія, логістика, освіта. Чи люди старшого віку, пенсіонери, тому на перший план виходять питання комфорту життя, якісної медицини, культурного дозвілля та змістовного спілкування.

На основі подібних обговорень і зауважень проєкт будуть доопрацьовувати та деталізувати. Як зазначили представники Yakusha Design, паралельно ведеться пошук інвесторів, донорів, фондів. Міжнародні партнери готові нам допомагати, але потребують чіткої концепції (бізнес-плану), як місто планує не лише відбудуватися, а розвиватися. Тому важливий цілісний стратегічний план розвитку, який враховує особливості регіону, його культурну спадщину та природній потенціал.

Завдяки нашим спільним зусиллям Чернігів може стати містом, куди хочеться вертатися, і де хочеться жити, - підсумовують організатори обговорення.

Що думають з цього приводу чернігівці?

Ганна Пушкар, керівниця студії «РозУмка»:

- Мені сподобалась концепція «Чернігів – стійке місто». Але хотіла б ще раз наголосити на важливості фактора безпеки. Поставити його на перше місце. Абсолютно всі нововведення, відбудовування, зміни мають починатися з перевірки на міцність, наявність сховища тощо. Якщо ми хочемо, щоб мешканці повертали в Чернігів, ми маємо пропонувати безпечні рішення, наскільки це взагалі можливо в нашій області.

Концепція розвитку міста: яким має стати післявоєнний Чернігів та хто працює над стратегією, фото-1

Олександр Рись, маркетолог:

- Вважаю, що вже зараз Чернігів має переосмислити концепцію розвитку. Відновлення міста має відбуватися цілісно в рамках однієї ключової ідеї.

Особисто я бачу Чернігів - екологічним, туристичним, рекреаційним центром. Зокрема, можна робити акцент на реабілітаційні заклади, екотуризм. Окрім того, я вбачаю перспективу в підвищенні комфорту життя, покращенні інфраструктури. Це дозволить залучати в місто спеціалістів, які працюють онлайн (впевнений, що таких буде дедалі більше).

Концепція розвитку міста: яким має стати післявоєнний Чернігів та хто працює над стратегією, фото-2

Олена Пономаренко, керівниця Центру розвитку підлітків «Teenager Start»:

- Щодо пропозицій: молоді має бути цікаво жити в нашому місті, якщо вона зможе якомога більше спробувати, відчути різні емоції, приміряти на себе різні ролі і таким чином зрозуміти, чим хоче займатись у житті. Було б добре створити дитячий «парк професій». Для підлітків потрібно якомога більше хабів, антикафе, тобто середовище, в якому вони хотіли б рости, розвиватись, висловлювати свою думку.

Університетам міста варто максимально працювати «під бізнес». Найголовніше, щоб підлітки отримували якомога більше навичок і розуміли, де та як можуть себе реалізувати. В майбутньому це дасть більше шансів їм залишитися в Україні. Найголовніше - створювати середовище, де комфортно буде вчитись, зростати, реалізуватися.

Концепція розвитку міста: яким має стати післявоєнний Чернігів та хто працює над стратегією, фото-3

Костянтин Качалов, учасник обговорення:

- По-перше, дуже круто, що є люди, які вже зараз міркують про те, яким буде Чернігів після війни. Позитив в цей скрутний час - це важливо. По-друге, мені сподобалась сама візія. Є в ній щось важливе, незважаючи на деяку «ельфійскість». Сподіваюсь, згодом візія доросте до концепту, а там і до реалізації недалеко.

Підготувала Вікторія Сидорова

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#концепція розвитку #реконструкція #Чернігів #архітектурна студія #Yakusha Design
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...