• Головна
  • День художника - думки і вітання чернігівських митців
12:35, 9 жовтня 2022 р.

День художника - думки і вітання чернігівських митців

День художника - думки і вітання чернігівських митців

День художника в Україні відзначається щороку другої неділі жовтня. Цього року ми вітаємо талановитих митців, майстрів пензля та мольберту саме 9 жовтня. Сьогодні обов'язково варто привітати із Днем художника всіх знайомих живописців – як професіоналів, так і любителів.

Образотворче мистецтво є однією з найдосконаліших форм діяльності, оскільки в художній палітрі кристалізується внутрішній світ людини, звучать кольори глибоких почуттів. Вишуканий живопис, віртуозна графіка, майстерна пластика - невід’ємна частина нашої національної культури.

Як сьогодні живуть чернігівські художники, як творять та чим надихаються? Митці розказали про свої художні будні, відчуття і переживання та привітали всіх творчих людей з цим святом. Тож їм слово.

«ВИРІШИЛА МАЛЮВАТИ НЕ РУЙНУВАННЯ, А НАВПАКИ – ЖИТТЯ, БО ПІСЛЯ ПОЧАТКУ ВІЙНИ ВІДЧУТТЯ ЦІННОСТІ ЖИТТЯ, КОЖНОЇ ЇЇ МИТІ ЛИШЕ ПОСИЛИЛИСЯ»

День художника - думки і вітання чернігівських митців, фото-1

Олена Саченко, відповідальний секретар Спілки Художників України, художник-живописець, графік

Війна – це те, що ламає життя, повністю його обнуляє. І далі – скільки вистачить сили духу вистояти та як пощастить. Перші дні свідомість не сприймала те, що відбувається всерйоз - сирени, нескінченні знаходження в підвалі, умови життя, що змінилися, – все сприймалося як якийсь екшен, який має закінчитися з дня на день.

Перші тижні я ще примудрилася малювати – це було і порятунком і певною мірою протистоянням: мені вдалося в перервах між бомбардуваннями зробити графічну роботу-молитву за Чернігів, а мої учні підтримали мене в цій ідеї та зробили свої роботи на тему «Птах Миру». Ідея належить Олені Загребіній.

Потім ми поїхали. Під час виїзду потрапили під обстріл касетними бомбами. І їдучи, ти не знаєш – повернешся чи ні, буде в тебе будинок, твої знайомі, твоє місто, країна.

Було величезним щастям повернутися до Чернігова. Із Західної привезла ескізи, присвячені війні, але згодом вирішила малювати не руйнування, а навпаки – життя, бо після початку війни відчуття цінності життя, кожної її миті лише посилилися.

На мій подив попит на живопис залишився: в Україні люди із задоволенням купують невеликі роботи з квітами (підсвідомий потяг до краси та позитиву), звернула на український живопис увагу Європа. Зараз проходить безліч арт-проектів, організованих європейськими країнами, тому можливості для реалізації художникам достатньо.

Якщо говорити безпосередньо про Чернігів, то деякі відомі автори поки що не повернулися. Але й за кордоном вони намагаються популяризувати українське мистецтво, проводять благодійні виставки, збирають кошти для допомоги в Україні.

Будівля Спілки художників досить сильно постраждала під час бомбардувань, тому виставкова зала поки не працює, але ми спільно з художнім музеєм почали робити онлайн-виставки на платформі Google Arts & Culture. Це дозволило нам показати наші картини ширшому колу глядачів.

Про себе можу сказати, що продовжую цикли, розпочаті ще до війни, пишу натюрморти, є ідеї для майбутніх робіт і роблю ескіз для конкурсу, який анонсував наш художній музей. Вибраний ескіз буде здійснено у муралі. Тема – прославлення ЗСУ із прив'язкою до оборони Чернігова, а це наша 1-а окрема танкова Сіверська бригада, в рядах якої служать кілька моїх знайомих.

Побажання художникам – створювати такі твори, дивлячись на які іншим хотілося б жити, які б зміцнювали надію і віру в те, що Добро переможе.

«В ХУДОЖНІХ РОБОТАХ ЗАРАЗ ДОМІНУЄ КРАСА СВІТУ, СИМВОЛІЗМ КОЛЬОРУ, ЩОСЬ ІДЕАЛЬНЕ ПРОСИТЬСЯ І ЗУПИНЕНА МИТЬ, ЯК В ХОКУ»

День художника - думки і вітання чернігівських митців, фото-7

Лілія Ібрагімова, художниця, засновниця Арт-студії «Колібрі»

Після початку війни була повна зупинка роботи на три тижні, тимчасове переселення.

Прийшло ще більш гостре усвідомлення цінності життя, краси, людяності. Хотілося все висловити якимись символами, просто кольором. Роботи стали більш декоративними, абстрактними.

Образи, враження накопичувались, хотілося зобразити самотність людини в бурі цих подій. Зробила декілька робіт в Мукачево.

Після повернення до Чернігова – звичайний ритм роботи в майстерні. Позавершувала те, що залишилось на 24 лютого недоробленим, а також почала нові роботи. Багато ескізів. Планую створити серію робіт.

Чи пишеться мені зараз? Так, працюю. На жаль менше, ніж хочеться :)) В художніх роботах зараз домінує краса світу. Символізм кольору. Пейзаж, квіти, наше місто. Щось ідеальне проситься і зупинена мить, як в хоку.

Замовлення у художників зараз більше йдуть на благодійні заходи. Основний мій заробіток зараз – це моя студія Колібрі. Ми працюємо і радіємо цьому.

Українцям бажаю мирного неба та всім нам Перемоги! Щоб повернулись живими наші захисники. Бажаю колегам та всім чернігівцям тепла в домах і серцях, родинного затишку, натхнення.

«ЗʼЯВИЛАСЬ НОВА СИЛЬНА ХВИЛЯ ЦІКАВОСТІ ДО УКРАЇНСЬКИХ ХУДОЖНИКІВ ЗІ СТОРОНИ ЗАХОДУ, ЄВРОПИ»

День художника - думки і вітання чернігівських митців, фото-10

Олександр Стіа, художник

Війна зруйнувала одні можливості та відкрила зовсім інші. Але до цих можливостей не всі художники виявилися готові.

Війна в житті художника, це такий сильний досвід, який можна осмислювати роками, десятиліттями. Нам потрібно буде знайти нові відповіді на "глобальні питання", щоб почати рухатися далі, по творчому шляху.

В побуті зміни для художника, для його творчості під час війни виявилися мінімальні. Матеріали для робіт можна знайти так само легко, як і раніше, а це головне.

Після того як Чернігів повернувся до мирного життя, я вважав що в мене настане творча пауза. А можливо – навіть творча криза. Потрібен був час, щоб все обдумати, прийти в нормальний життєвий ритм. І я був дуже здивований, коли бажання працювати навпаки тільки збільшувалось.

Більшість тем, на які хочеться писати зараз, це перенести спогади та досвід, набутий за останні півроку, на нові роботи.

Звісно, війна суттєво відбилась на роботі художника у фінансовому плані. Джерела заробітку зменшились відсотків на 70. Це сталося переважно через неможливість виїхати за кордон та виконувати заплановані проекти. Але в той же час зʼявилась нова сильна хвиля цікавості до українських художників зі сторони заходу, Європи. І це теж нова реальність. Українським художникам цим потрібно правильно користуватись та знаходити нові шляхи для продажу робіт.

Побажати колегам хочу терпіння та знайти в собі сили йти далі. Щоб створювати нову реальність в нашій країні.

«ХОЧЕТЬСЯ БІЛЬШЕ ЕКСПЕРИМЕНТУВАТИ: І В ТЕМАХ, І В ОБРАЗАХ, І В ТЕХНІКАХ»

Дмитро Зуганов, художник

Творча праця змінилась. Як на мене, зараз є більше бажання робити те, що хотів, але якось завжди відтерміновував. Хочеться більше експериментувати. І в темах, і в образах, і в техніках. 

Спілкування з колегами трохи зменшилось зі зрозумілих причин. Виставок та культурних заходів у місті практично немає. А це значний відсоток спілкування і обміну досвіду. У побуті все більш-менш налагодилось. Є матеріали та інструменти, так що є чим працювати. І бажання працювати також є. 

Робота зараз у художника є, але саме творчих замовлень поки що немає. Кожному митцю та чернігівцю бажаю не втрачати себе та енергії для втілення творчих бажань. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#День художника #Чернігів #художники #образотворче мистецтво #Саченко #Ібрагімова #Стіа #Зуганов
Оголошення
live comments feed...