• Головна
  • Як встояла Киїнка та втримала навалу рашистів
15:59, 5 листопада 2022 р.

Як встояла Киїнка та втримала навалу рашистів

Великого лиха завдало вороже військо усій Чернігівщині. Постраждав не тільки обласний центр, а і села навколо міста. Одним з таких населених пунктів стало село Киїнка, що під Черніговом. Село опинилося фактично на лінії фронту, і окупанти його нещадно обстрілювали. Та киїнці встояли, допомагали своїй армії та не пустили загарбників. Кожна така історія – це теж подвиг. Це ті рішенні і дії простих людей, завдяки яким вдалося втримати навалу рашистів. І саме тому ми не втомлюємось розповідати про такі історії.

Головач Андрій Сергійович

Голова Киїнської сільської ради, Головач Андрій Сергійович, людина у селі знана і авторитетна. За словами самих мешканців села та військових, які перебували на своїх позиціях в цьому районі, саме його дії і його допомога у значній мірі дозволили втриматись. Як згадує сам Андрій Сергійович, зранку, 24 лютого він отримав повідомлення від адміністрації про вторгнення. В той же день сільський голова привіз родину до батьків, у Киїнку, та, одразу ж, дістався до роботи.

«Усі працівники зібралися, шоковий стан був, не знали що робить, ніхто такого не очікував. Потім прийшло повідомлення, що треба провести організаційну роботу, пройтися по населенню, сказати щоб молоді люди, що військовозобов’язані, з’явилися до військкомату. Працювали спочатку у цьому напрямку» - згадує Андрій Сергійович.

26 лютого, у селі Шестовиця, що неподалік від Киїнки, оселилися окупанти. Місцевий староста знайшов спосіб повідомити Головача Андрія, що ворог обставив вулиці та центр своєю технікою. Наші військові, що перебували біля Киїнки, розуміли, що поки ворог в селі, то нічого не зможуть зробити, щоб не постраждало населення, тому попросили одразу ж повідомити, якщо російське військо вийде з Шестовиці, щоб їх розбити. 28 лютого так і сталося. Російські військові виїхали з Шестовиці, та почали направлятися старою трасою в бік Чернігова. В цей час наша армія почала їх розбивати, а ті, у відповідь, завдали удару по Киїнці.

«28 лютого, після обіду, я був на робочому місці. В той день, зі сторони Михайло-Коцюбинського, розбили якусь російську частину, була навіть інформація, що можуть рухатися на Киїнку. Відповідно прислали поліцейських, нацгвардію, тероборону. Ми біля сільської ради розподіляли кого куди поставити з хлопців, і якраз в цей момент якийсь свист пішов, почали бігти у підвал. Тільки заскочили – одразу почалия вибухи. Тоді перший раз «накрило» населений пункт. Стоїмо в підвалі, і командир хлопців питає, де такий-то працівник? Ми вибігаємо, а він лежить між машинами, поранений. Хлопці почали надавати першу допомогу, і тут буквально через декілька хвилин знову свист, знову підірвалися і побігли з пораненим у підвал. Тільки заскочили – знову хвиля обстрілів. Через деякий час, почали працівники поліції збігатися, кажуть командиру: той 200-й, той 200-й, тому голову відірвало» - розповідає сільський голова Киїнки.

Не оминуло лихо в той день і родину Андрія Сергійовича. Один зі снарядів прилетів до сусідів, уламки порозбивали дах будинку, та з легкістю порізали залізо товщиною 5мм. Врятувало родину тільки те, що вони, в той момент, знаходилися у приміщенні.

28-го лютого загинуло також 4 військових, один з яких був медичним працівником. Медсестра Світлана Ворона вирішила залишитися, та допомагати лікувати цивільних та військових. Саме з того дня Киїнка залишилася без електроенергії, води, газу, інтернету, припинили працювати магазини.

Перші 4 дні війни наші солдати жили поблизу Киїнки, у полі. Андрій Головач говорить:

«В перший день, коли військові приїхали до населеного пункту, я познайомився з командиром, запитав, яка треба допомога. Одразу ж організували допомогу у вигляді молоді з бензопилами, які швидко попиляли ліс, та домовилися за трактор, щоб окопатися. Вирішили питання і з їжею. Готувала військовим працівниця школи, зі своїми сусідами, у себе в дворі на цеглі. Привозили нашим гарячу їжу 2 рази на день. Тоді ж була зима, холодно, і хтось примітив, що деякі військові одягнені не дуже тепло. Я зібрав у підприємців шкарпетки, рукавиці, люди давали підштаники, куртки, ковдри. Привіз і сказав щоб брали, що кому потрібно. Наступного ранку прокинувся, дивлюся -5˚С, думаю, як там хлопці в полі, в землі. Зробили гарячий чай, приготували їжу, і повезли. Дивлюся, а вони усе порозбирали, бо холодно було».

Після 28-го, українські військові вирішили поселитися в Киїнці. Вони отримували велику допомогу від населення, та були дуже вдячні, говорили що якби не селяни, то було б дуже важко. Частина населення, близько 15 хлопців, отримали зброю, та були взяті військовими під крило. Їм дали певну частину території, на якій ті несли варту. Також залучали селян, які добре знають місцевість, до розвідки.

«Була ситуація, коли хлопці пішли у розвідку, і напоролися на російську розтяжку, добре, що встигли за секунди впасти на землю, і врятуватися» - каже Андрій Головач.

Сільському голові доводилося часто виїжджати у місто щоб поповняти запаси продуктів, медикаментів, бензину. Перші дні село мало запаси, але через якийсь час вони почали закінчуватися. Місцева медсестра, Світлана Ворона, з самого початку їздила в місто, та купувала все, що було в аптеках, та могло б знадобитися. Покупки медикаментів здійснювала за власні кошти, які збирала для будівництва сараю. Як їжа, так і медикаменти почали закінчуватися, тому Головач Андрій почав домовлятися з аграріями, щоб вони поділилися продуктами з селом. Буряк Владислав із братом ділилися картоплею, а Матвійчук Юрій давав зерно та пшоно, яким годували худобу. Також позбирали харчі в навчальних закладах У місто доводилося їздити 3-5 разів на тиждень.

«Приїжджаємо до волонтерських центрів, я представлявся головою громади, вони питали, чи є щось в нас, ми ж із села, хотіли щоб ми допомогли їм, а вони нам. Ми возили картоплю, молоко, пшоно, а взамін отримували макарони, горох» - розповідає Андрій Сергійович.

Їздив у місто сільський голова не сам, у селі були чоловіки з легковою машиною, також був мікроавтобус. Сільський голова згадує:

«Був випадок, коли доїхав до блокпосту, хлопці дізналися куди їду, і кажуть: «Ну хочете, спробуйте, зараз якраз перезарядка йде, встигнете, то їдьте». Пам’ятаю, розбитими вулицями міста їхав на швидкості 130 км/год. Тільки доїхав до мосту на КСК, і почалися «прильоти». Було таке, що їдеш у машині, чуєш вибухи, і не розумієш де. Доїхали до Градецького, бачимо тіло лежить. Виявилося якраз до нашого приїзду був обстріл, і людину насмерть поранило уламком. Це було жахливо: калюжа крові, люди метушаться, багато поранених, горить будинок.».

Сільському голові доводилося організовувати не лише допомогу військовим та поїздки у місто, а й вивезення людей. Поки не зруйнували міст біля Чернігова, вдалося вивезти велику кількість людей, але були й такі ситуації, коли мікроавтобусам з людьми доводилося повертатися, бо з іншої сторони мосту відбувалися обстріли. Частина населення виїжджала сама, а частина просила вивезти їх машиною медичної допомоги. Не хотіли виїжджати в основному люди, яким шкода покинути господарство, що наживали усе життя.

Постраждало село і в день, коли окупанти почали виїжджати з Чернігівщини. Спочатку люди почули великий гул, а потім ворог почав бити в різні сторони, не шкодуючи нікого.

На сьогодні село вже відновило постачання електроенергії, газу, води, навіть отримало Starlink. З’явилися і генератори, але розмістити вирішили їх у різних місцях, на випадок якщо кудись і «прилетить», то інші залишаться цілими. Вдалося зробити запаси бензину, але ще не так багато, як планували. Міжнародний медичний корпус подарував медичний автомобіль, та дав кошти на відновлення амбулаторії. Почали працювати і різні організації, які допомагають людям із відновлення житла. Значна частина людей повернулася, але здебільшого ті, в кого залишилися будинки. Сподіваємося, що й та частина населення, яка залишилася за кордоном, повернеться найближчим часом у вільну Україну.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Киїнка #обстріл #війна #Андрій Головач #село
Оголошення
live comments feed...