• Головна
  • Війна та ВІЛ/СНІД: як вберегтися від інфікування, де зробити тест та отримати допомогу у Чернігові
12:29, 3 грудня 2022 р.

Війна та ВІЛ/СНІД: як вберегтися від інфікування, де зробити тест та отримати допомогу у Чернігові

Війна та ВІЛ/СНІД: як вберегтися від інфікування, де зробити тест та отримати допомогу у Чернігові

Варто знати. Під час війни люди потрапляють у небезпеку не лише через ворожі обстріли та бомбардування. Ті, хто має захворювання та потребує постійного прийому ліків, може постраждати через відсутність медикаментів. Менш доступною стає і рання діагностика.

Під час бойових дій медична допомога пораненим – і військовим, і цивільним - надається часом у не надто стерильних умовах. Крім того, зростають ризики, пов’язані з насильством і незахищеним сексом. Варто враховувати, що ще до початку широкомасштабного вторгнення кожна третя ВІЛ-позитивна людина в Україні не знала про свій статус. Тому цю тему варто озвучувати в ЗМІ, аби люди були уважнішими до свого здоров’я. Розмову про це ведемо з піар-менеджеркою громадської організації «Відродження нації» Іриною Кравець.

Довідково

За даними МОЗ, до початку повномасштабної війни в Україні проживали близько 260 тис. ВІЛ-позитивних людей (далі — ЛЖВ). З них станом на лютий 2022 року 130 тис. людей щодня приймали антиретровірусну терапію (далі — АРТ), яка допомагає збільшити тривалість і якість життя настільки, щоб жити як звичайна людина.

На практиці розширення доступу до АРТ в Україні допомогло вдвічі зменшити кількість смертей від зумовлених ВІЛ-інфекцією захворювань за останні 5 років. Добре, якщо люди, які живуть з ВІЛ/СНІДОм, змогли виїхати до безпечних місць. Але тисячі з них перебували чи перебувають у зонах бойових дій. Отже, вони ризикують втратити або вже втратили доступ до ліків. Відповідно, їх життя в небезпеці.

Чому під час війни ризики інфікування ВІЛ підвищуються?

На думку Ірини Кравець, з одного боку, це пов’язано з погіршенням умов життя і доступу до медичних послуг, обмеженим або відсутнім доступом до презервативів, обмеження тестування на ВІЛ. З іншого, у подібних стресових умовах частіше практикується ризикована сексуальна поведінка — незахищені статеві контакти, часта зміна сексуальних партнерів.

Сексуальне насильство, на превеликий жаль, вже давно стало зброєю під час військових конфліктів. Окрім нанесення жертвам психологічних та фізичних травм, масові зґвалтування супроводжуються високою ймовірністю інфікування ВІЛ. Адже ми пам’ятаємо, що в наш час найчастіше інфікування відбувається статевим шляхом.

Аби впоратися зі стресом, отриманими психологічними та фізичними травмами, деякі люди вдаються до зловживання алкоголем, наркотиками та іншими психоактивними речовинами. Одним із найпоширеніших способів вживання наркотиків за відсутності постачання звичайних наркотиків або замісної підтримувальної терапії - це ін’єкції. І це так само один із розповсюджених шляхів передачі ВІЛ-інфекції.

Як війна вплинула на життя ВІЛ-позитивних людей? Історії пацієнтів

Віталій, 65 років (ім’я змінено): «Про свій діагноз ВІЛ-інфекція я дізнався у лютому, напередодні вторгнення армії рф в Україну. На той час проходив лікування у Чернігові з іншим діагнозом, а лікар запропонував зробити тест. Нічого не підозрюючи, я погодився. Результат виявився позитивним. Це стало для мене шоком. Потім поспілкувався із соціальною працівницею, котра мене переконала, що з таким діагнозом можна жити, але потрібне постійне безперервне лікування.

Після початку війни, нас, пацієнтів, евакуювали до Черкас. Я мав запас ліків лише на місяць, тому питання, де взяти препарати, було дуже актуальним. На щастя, і в Черкасах є організації, які співпрацюють із лікарнями та ведуть соціальний супровід пацієнтів з ВІЛ. Я поспілкувався з лікарем про те, що потребую АРТ-терапії, мене відвідав інший соціальний працівник і доставив ліки.А коли Чернігів був звільнений і ми повернулися додому, я знову зв’язався із ГО «Відродження Нації» (спеціаліст цієї організації надавав мені перші консультації щодо ВІЛ) і попросив вислати ліки вже на домашню адресу…»

Катерина, 43 роки (ім’я змінено): «З ВІЛ я живу вже давно. Тож, для мене АРТ потрібне як повітря. З початком війни ми точно знали, що вдома не залишимося. Бо вже знали, що це таке - ми з Луганської області. На початку виїхали до Західної України, а влітку, коли Чернігівщина була звільнена, приїхали сюди, бо тут живе мій брат.

Головною турботою для мене було знайти ліки. Коли виїжджали з дому, я розуміла, що нема гарантій, що ліки знайду вчасно. Тому свій запас дуже економила та робила перерви у прийомі. На той час, як мені здавалося, то єдине правильне рішення. Хоча розуміла, що перерви у лікуванні загрожують тим, що доведеться змінювати препарати. Але іншого виходу не бачила. Вже тут, у Чернігові, на дверях однієї організації побачила рекламу щодо тестування. З’явилася надія, що тут можна отримати ліки. Мене направили до лікаря, який проконсультував і надав ліки на пів року... Добре, що ми в своїй країні маємо доступне лікування в будь-якому місці».

Де зробити тест і отримати допомогу в Чернігові?

За словами Ірини Кравець, важливу роль у запобіганні поширенню хвороби грає рання діагностика. «Для того, щоб зупинити епідемію, потрібно вчасно дізнатися про свій діагноз і припинити ланцюжок передачі вірусу. І обов’язково приймати лікування, аби жити повноцінним життям, - наголошує наша співрозмовниця. – Так, за два місяці – в жовтні та листопаді ми виявили вже 15 позитивних результатів».

Тест можна отримати в офісі ГО «Відродження Нації» (вул. Івана Мазепи, 3) та в лікарнях. Зокрема, у Чернігівській обласній лікарні, Чернігівській міській лікарні № 2», Ніжинській центральній міській лікарні, Борзнянській міській лікарні, Новгород-Сіверській центральній міській лікарні ім. І. Буяльского. Ця діагностика проводиться в рамках Проєкту HealthLink: прискорення зусиль з протидії ВІЛ/СНІД в Україні.

Якщо через бойові дії вам довелося покинути домівку, звертайтеся до СНІД-Центру або кабінету «Довіра» за місцем перебування. Допомога надається безкоштовно та конфіденційно!

Жителі Чернігівщини, в яких виявлений ВІЛ, здебільшого – представники так званих «груп ризику». Тобто це люди, які вживали наркотичні речовини інєкційно. Або перебувають у стосунках з такими людьми чи мали незахищений секс. Зверталися, зокрема, чоловіки, які користувалися послугами працівниць секс-індустрії. Саме тому вони вирішили перевіритися та дізналися про свій діагноз.

«Основне завдання нашого проекту – діагностика, - продовжує пані Ірина. - Даємо людині можливість пройти цей тест безкоштовно. У нас є оральні тести – це взагалі швидко. Щоб його отримати, проводимо анонімне анкетування. Бо нема сенсу використовувати тест, якщо людина не вела ризиковану поведінку. Якщо був незахищений статевий акт – так, це ризик».

Безкоштовно цей тест можуть отримати також військовослужбовці та їх дружини, бійці ТРО, внутрішньо переміщені особи, а також споживачі ін’єкційних наркотиків. І для цього не обов’язково приходити до офісу організації чи лікарні. Можна самостійно замовити тест на сторінці ГО «Відродження нації» у соціальній мережі Фейсбук за посиланням https://fb.watch/h4EOjWtQUh/, заповнити певну форму та залишити адресу Нової пошти, на яку співробітники організації відправлять тест, який людина зможе зробити самостійно. Якщо тест виявиться позитивним, у листі є номери, за якими можна звернутися, тому що тема дуже делікатна.

* * *

Міфи про способи зараження ВІЛ-інфекцією

  • Через користування спільним рушником, посудом, ванною чи туалетом
  • Через поцілунок чи обійми
  • Через повітря
  • Через підкол голками або іншими предметами, якщо залишки крові на них залишені більш, ніж 40 хвилин.
  • Через укуси комарів чи інших комах.

* * *

За 9 місяців цього року в Чернігівській області виявлено 265 нових випадків ВІЛ-інфекції. В порівняні з минулими роками ця цифра не збільшилась, але могла би бути меншою, якби не бойові дії на нашій території. Війна – це завжди кров. А кров - один із ймовірних шляхів передачі ВІЛ. Тому було відчутне збільшення кількості звернень щодо обстеження на ВІЛ, починаючи з квітня цього року.

За час, коли на Чернігівщині йшли активні бойові дії, народилося двоє дітей з ВІЛ-інфекцією через те, що не було можливості вчасно призначити їм профілактику. В мирних умовах такі випадки практично виключені.

Підготувала Вероніка Приходько

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ВІЛ #СНІД #війна #Відродження нації #тест #інфікування #допомога
Оголошення
live comments feed...