• Головна
  • Побудувати нове життя: постраждалі від війні чернігівці освоюють нові професії
10:02, 11 грудня 2022 р.

Побудувати нове життя: постраждалі від війні чернігівці освоюють нові професії

Білборд «Важко будувати нове життя, коли дім зруйновано. Важко, але варто», світлина Сєргєя Карася

Білборд «Важко будувати нове життя, коли дім зруйновано. Важко, але варто», світлина Сєргєя Карася

«Важко будувати нове життя, коли дім зруйновано. Важко, але варто», - такі білборди від міністерства оборони України наразі можна побачити у Чернігові. Й, гадаю, саме ця фраза повністю відображає те, що зараз роблять українці.

Зруйновані дома та зруйнована освіта

У лютому-квітні цього року росіяни нанесли Чернігову колосальні руйнування. Крім людських доль, постраждали й будинки та будівлі. Зокрема, постраждав від дій окупантів і Чернігівський професійний будівельний ліцей, основний корпус якого розташовувався на проспекті Миру, недалеко від виїзду з Чернігова у напрямку Гомеля. Тепер частина освітнього процесу ліцею перенесена до Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту:

-Хочу подякувати ліцею залізничного транспорту за те, що вони нас прийняли. Приміщень достатньо. В нас є ще окрема майстерня на вулиці Музичній. Тому, гадаю, ми гідно виходимо з положення, - каже заступник директора будівельного ліцею Євгеній Шевченко. – Стосовно реконструкції нашого корпусу – це буде залежати від того, коли Україна здобуде перемогу.

Й, дійсно, освітній процес триває. Зокрема, нещодавно, як раз на базі будівельного та залізничного ліцеїв, стартувала програма короткострокових курсів підготовки майстрів з ремонту житла, яка проходить за підтримки Республіки Польщі та Програми ООН з відновлення та розбудови миру: у будівельному ліцеї тривають двотижневий курс мулярів з основ кам’яної кладки та тритижневий курс основ штукатурних робіт і роботи з гіпсокартоном, а у залізничному ліцеї – двотижневі зайняття з електромонтажу. Для самих учнів навчання за програмою – безкоштовне.

Тарас

Слухач курсів Тарас Овчинников

Одним з чернігівців, які вирішили отримати новий фах та навчитися роботі з гіпсокартоном, став 19-річний Тарас Овчинников, який до початку широкомасштабної війни, у тому ж будівельному ліцеї, отримав диплом столяра.

У мирний час Тарас жив у Чернігові в районі вулиці Князя Чорного, але російський снаряд влучив у багатоквартирний будинок де він мешкав, частково пошкодивши квартиру. На щастя, у той день самого Тараса вдома не було – у перші дні повномасштабного вторгнення він з родиною виїхав до села Голубичі колишнього Ріпкінського району. На курси ж прийшов, щоб допомогти не тільки собі, а й сусідам:

-Якщо знадобиться, можу допомогти сусідам практичними навичками, які тут здобуду, - каже Тарас про свою мотивацію прийти на навчання.

У групі юнак – наймолодший, але йому не заважає.

-Опанувати нову спеціальність не тяжко, але потрібно багато практики, тому що з першого разу не виходить. Проте, майстер допомагає, каже – як треба зробити. Тож, якщо є велике бажання, можна навчитися, - говорить Тарас.

Анастасія

слухачка курсів Анастасія Гавриш

Напевно, більш драматично склалася доля Анастасії Гавриш:

-У моєї мами було пошкоджено житло. Це стало для нас великою проблемою. Отже прийшла на ці курси, щоб отримати навички та допомогти зробити ремонт, - розповідає Анастасія про те, чому опинилася на курсах.

Будинок на вулиці Харківській (це район Старої Подусівки), в якому вона живе разом з мамою, пошкоджено уламками російської авіабомби: у житлі вибиті вікна та пошкоджена одна зі стін. Вижити родині вдалося тому, що у час авіаудару вони ховалися у підвалі.

До того ж сама Анастасія, через складну ситуацію з працевлаштуванням у військовий час, опинилася без роботи. Тому її мета – не тільки відновити житло, а й отримати нові навички, які можуть допомогти у працевлаштуванні:

-Наше місто дуже постраждало. Тому багато людей хочуть відновити своє житло, але держава не може виділити кошти, щоб допомогти кожному, отже, доводиться щось робити самій. Нас тут навчають на штукатурів – це допоможе мені трохи підлатати стіну – в ній велика тріщина, зможу зробити відкоси на стінах та вікнах… - ділиться планами Анастасія. – Наразі я безробітна, сиджу вдома. Оскільки є така можливість – було грішно нею не скористатися. Тим більше, буде нова спеціальність, якісь старт, від якого можна відштовхнутися, який допоможе допомогти й мені, й сусідам.

Не дивлячись на нетривалий термін навчання, Анастасія зізнається, що у майстерні панує сімейна атмосфера:

-В нас дуже дружня група, тому це для мене як нова сім’я, - відмічає слухачка.

Слухачи курсів називають свою групу "новою сім'єю"

Чи будуть ще такі курси?

-Тут з професії обраний один блок: перетинки з дверними отворами та звичайні перетинки з шумоізоляцією та утепленням. Доводилося пояснювати все з самого початку. Але просуваємося дуже швидко, люді прийшли дуже здібні: з дорослими легше працювати, бо в них більше бажання навчитися та працювати. Ці люді прийшли за тим, щоб виконувати роботу, - каже майстер виробничого навчання майстерні монтажників гіпсокартонних конструкцій Юрій Масаликін.

Після закінчення курсів всі учні отримають сертифікати, які б підтверджували здобути навички.

Але, враховуючи ступінь пошкодження Чернігова, зрозуміло, що бажаючих навчатися будівельним спеціальностям для того, щоб відновити власне житло – більше, ніж могли вмістити три групи:

-Мало хто мав змогу дізнатися про ці курси – зараз сусідам я порозказувала, дехто вже виявив бажання також піти на курси, - розповідає Анастасія Гавриш.

Але чи буде набраний наступний курс – залежатиме від фінансування:

-Буде новий календарний рік, новий фінансовий рік, якщо будуть передбачені кошти, організатори курсів зацікавлені співпрацювати з нами: в нас є програми не тільки по цих напрямках, також готові програми короткострокових курсів зі столярної справи, лицювальників-плиточників… Можливо, в наступному році, за підтримки ПРОООН (програми розвитку ООН, - прим.), ми їх проведемо. Ми, як освітня організація, завжди готові піти на зустріч. Тим більше, що слухачі, які до нас прийшли – дуже сильно про мотивовані та зацікавлені, адже розуміють, що зможуть використовувати отримані навички, - зазначає заступник директора будівельного ліцею Євгеній Шевченко.

Будувати нове життя важко. Але українці мають впоратися з цим складним завданням.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тарас Овчинников #облога Чернігова #Анастасія Гавриш #відбудова #українська Перемога
Оголошення
live comments feed...