15:33, 14 січня 2023 р.
Якою буде наша країна після перемоги – руїною чи успішною країною? Думки чернігівських підприємців
Яким буде майбутнє нашої країни? За даними Мінекономіки, через війну в Україні роботу втратили близько 5 мільйонів чоловіків і жінок. Проте у 2023-му економічний потенціал нашої країни може зрости приблизно на 1 %. Такий обережний прогноз дає Міжнародний валютний фонд. Отже, чи зможе Україна вистояти в економічній сфері? Чого варто очікувати людям? Якою буде наша країна після перемоги – руїною чи успішною країною?
Павло Кухта, колишній т. в. о міністра економіки, член правління гуманітарного хабу «Я не один»:
– Гадаю, десь третина людей зараз залишилися без роботи. Насправді цю цифру дуже важко порахувати, бо, може, десь і підпрацьовують, якусь роботу виконують, але не працевлаштовані офіційно і не можуть себе підтримувати так, як було до війни. Закінчиться війна – буде все інакше.
Ми не Афганістан, де війна тривала 10 років, і нічого не змінилося. Ми складна сучасна європейська країна. Усі системи якої – освіта, медицина тощо – не витримують цього навантаження. Гадаю, уже намалювалося світло в кінці тунелю. Є певні очікування бізнесу. З одного боку, ситуація погана: блекаути, ракети летять і таке інше. Але бізнес мислить трохи не так. Бізнес не живе одним днем, бізнес завжди думає про майбутнє, інвестор думає про майбутнє. Коли ти інвестуєш, то заробляєш на тому, що краще бачиш майбутнє. Багато хто зараз придивляється. Але під відновлення, особливо під вступ України до ЄС, є великі інвестиційні ідеї. І чим ближче кінець війни, тим вони будуть конкретніші.
Очкується розвиток у першу чергу Західної Україна, туди буде переміщатися економічний центр, який традиційно був на сході. Донбас зруйнований, Маріуполь зруйнований, Запоріжжя під обстрілами. Нові можливості будуть з’являтися на заході.
Я би не хотів зараз говорити про якісь конкретні галузі. Якщо мова піде про промисловість, ми не знаємо, які об’єкти у нас розмістяться. Це буде видно після війни. Те, що ІТ та аграрна сфера, дотичні до них галузі, – це зрозуміло. Але ми не живемо тільки технологіями та збором врожаю. Будуть працювати кафе, ресторани. Будуть потрібні вчителі, лікарі. Мир принесе дуже значне покращення ситуації. Поки війна триває, усім буде важко. Але треба бачити перспективу. На війні завдання – вижити та пережити. Так, це нікому ніколи не подобалося, ми всі втомилися виживати. Але також маємо думати про те, як будемо жити далі.
Костянтин Розенштраус-Макаров, генеральний директор і засновник компанії SendPulse:
– Сьогодні погляди мільйонів людей з усього світу спрямовані на Україну. Вони захоплюються не тільки героїзмом і вправністю наших військових, а й креативністю, працьовитістю та непохитною єдністю всього народу в боротьбі з російським імперіалізмом. Не випадково впливовий британський журнал The Economist назвав Україну країною 2022 року «за героїзм народу та протистояння агресору».
Серед тих, хто сьогодні уважно стежить за нами, є й бізнес. Тож, коли Україна переможе, до нас підуть інвестиції й економіка почне швидко відновлюватися. Думаю, упродовж декількох років ми відновимо інфраструктуру та повернемо той рівень ВВП, що мали до 24 лютого. У наступні п’ять років почнеться стрімкий ріст, найбільше він торкнеться ключових галузей економіки – сільського господарства та IT. Відтак ситуація вирівняється й ми матимемо сталий ріст у всіх сферах економіки.
Віктор Лазар, засновник групи компаній «ВИМАЛ», голова Чернігівської обласної організації роботодавців «Сіверщина»:
– Можете уявити собі, які сьогодні йдуть ресурси на війну? І що буде, якщо їх спрямувати на мирне життя? Тому я бачу Україну в європейській спільноті, у безпекових блоках, а точніше – у НАТО. І гроші в нас будуть, дай нам бог їх освоїти.
До всіх цих подій ми говорили, що погано живемо, що у нас корупціонери при владі тощо. Колись я розмовляв на цю тему з європейським політиком, який допомагав формувати у нас цю систему – НАБУ тощо. І сказав йому: «Корупція – це ваша дитина. Ви її народили. Ми не знали, що таке корупція. У нас корупція була своя – пляшка горілки та шматок сала. А корупція в грошовому еквіваленті прийшла від вас, ви нас навчили, і ми такими стали». Але ми з нею справимося. Навряд чи зможемо викорінити повністю, але вона буде мізерною. І Україна буде займати дуже важливе місце у світовій спільності після того, як ми переможемо.
Не думаю, що на перших шпальтах щодо економічного розвитку, гуманітарного розвитку буде якась інша країна. Це буде наша країна. Рік тому влітку ми своє обладнання, яке створили своїми руками, повезли на виставку. Це обладнання для переробки картоплі, розфасовки тощо. Стояли поруч із всесвітньо відомими компаніями. І коли ми цей комплекс запустили, захвилювалися всі. А міністр аграрної політики підійшов і сказав: «Знімаю шляпу». А уявіть собі, якби нам ніхто не заважав!
І інвестиції будуть іти. Зараз питання номер один – безпека. Це головне. Наступне – ми повинні створити гідні умови для людей. Із високим рівнем життя, із високими зарплатами. Політики, які були 30 років при владі, мають піти в минуле. Це вже наша історія. Мають прийти нові, прагматичні люди. І має бути суспільний договір про верховенство права для всіх. І тоді у нас буде все. І люди будуть повертатися. Люди хочуть жити там, де краще. А кращої країни для життя і для розвитку я ще не зустрічав.
Нам потрібні оці умови, за яких суспільство буде розвиватися. Я завжди шукаю світлі голови. Вони мене дуже радують. Іноді роблять помилки. Можливо, досвіду трошки не вистачає. Але вони роблять абсолютно революційні речі. Тому треба дати волю цим людям, розв’язати руки. Тому що розвиток народжується тільки в країні вільних людей. Раби ніколи нічого не створювали. Тож моя думка така: будемо розвиватися швидко, відбудуємося, у нас усе для цього є.
Думки збирала Вікторія Сидорова
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
09:00, 31 серпня
22:08, 1 вересня
7
09:20, 28 серпня
4
16:12, 30 серпня
live comments feed...