18:30, 15 січня 2023 р.
Що почитати: добірка цікавих книжок від українських та зарубіжних авторів
Продовжуємо проєкт «Літпорада», який реалізується Чернігівською Медіа Групою у партнерстві з Чернігівською міською бібліотекою імені М. М. Коцюбинського. Як завжди – найцікавіші новинки художньої літератури та нон-фікшену від українських та зарубіжних авторів. Читайте українською і насолоджуйтесь!
Вікторія Амеліна “Синдром листопаду”
Видавництво Vivat, 2015
Хлопчик Костя потрапляє до дитячого будинку десь на початку 90-х і мусить навчитися виживати в тих умовах і в тому середовищі. Початок історії досить типовий, та й життя героя складається типово, як і в цілого покоління українців. Якби не одна особливість: Костя має загадкову хворобу, з якою ніяк не може владнати. То він намагається не зважати на неї, то заробляє на ній, то шукає від неї зцілення. Хвороба ця проявляється в надмірній емпатії. Костя може відчувати чужий біль буквально як свій власний.
Ця його особливість дає змогу бути незримо присутнім у різних куточках світу, адже стражденні обирають Костю самі, він ніяк це не контролює. Тому він довгий час щосили намагається вести звичайний, нормальний спосіб життя, а близьким людям здається навіть черствим. Все змінюється, коли пошуки зцілення змушують його проживати події революції в Єгипті. А насправді, коли в Україні починається революція Гідності.
Ця історія спонукає замислитись над тим, чи є емпатія даром чи навпаки прокляттям. Як дати раду чутливості. І чи можливо зробити її інструментом реальної допомоги, а не тільки розділити чийсь біль навпіл. І взагалі — чи можливо втамувати чийсь біль насправді.
Памела Дракермен “Дорослих не буває”
Видавництво Yakaboopublishing, 2019
Книжка американської журналістки про те, чи є життя після 40. Памела Дракермен стала відомою завдяки своїм книжкам про французький стиль виховання дітей. Адже переїхала з сім’єю до Парижа, й це змінило як її життя, так і ставлення до виховання. І саме в Парижі її спіткала криза середнього віку, завдяки якій авторка й написала книгу про власне дорослішання. Якщо ви — сорокарічна американська журналістка у Франції — ця книга про вас :)
Втім, якщо ні, вона про вас також. Адже попри різний бекграунд, досвід та життєві обставини, криза середнього віку певним чином об’єднує тих, хто її проживає. А починається вона передусім з усвідомлення, що дорослий тепер — це ти сам. І деякої загубленості в світі дорослих, дезорієнтації. Як тепер треба поводитись? Як вдягатися? Чого прагнути? На що тримати орієнтир?
На ці та багато інших питань авторка знаходить свої відповіді, а читач шукатиме власні. Й таким чином книга м’яко проведе у світ дорослості, який виявиться не таким вже й страшним.
Метт Гейґ “Опівнічна бібліотека”
Видавництво Жорж, 2021
Нора мешкає в маленькому британському містечку й почувається нікому не потрібною. Її батьки померли, брат з нею не розмовляє, коханого вона покинула. Не здійснила жодну зі своїх мрій, ні в чому не досягла успіху. В один день її звільняють з роботи й помирає улюблений кіт. Повний комплект невдахи. Що зазвичай роблять герої книг за таких обставин? Авжеж, вдаються до самогубства. Нора в цьому не розчарує теж.
Найцікавіше починається потім. Нора опиняється в містичній Опівнічній бібліотеці з нескінченними полицями книжок без назв. Ці книжки — її можливі непрожиті життя. Вона може обрати будь-який з варіантів і спробувати трохи того життя, яке не склалося насправді. Побути дружиною, успішною спортсменкою, науковицею, дослідницею Арктики, музиканткою... Але чи буде вона щасливою в кожному з тих життів? Чи, як вона сама вважає, мусить залишатися самотньою невдахою, бо така вже вона є. Зрештою, Нора має шанс — один з безкінечності. Якщо вона віднайде життя, в якому їй захочеться залишитись, вона зможе його прожити до кінця.
Роман насичений пригодами найрізноманітніших життів, але не тільки. В Опівнічній бібліотеці Нора бесідує зі своєю шкільною бібліотекаркою, яка тут за провідницю. Тож ми дізнаємось ще дещо про квантову фізику, теорію множинності всесвітів, принципи світобудови й теорію ймовірності. Все там хвацько закручено й нагадує одночасно й “Єдину” Річарда Баха, і “Хмарний атлас” і “Ефект метелика”. І разом з тим спонукає замислитись, а що в своєму житті ми хотіли б повернути в інший бік.
Дмитро Кулеба “Війна за реальність. Як перемагати у світі фейків, правд і спільнот”
Видавтництво Наш формат, 2019
Український дипломат, нинішній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба написав книгу кілька років тому, в розпал інформаційної війни з Росією. І якщо тоді була зрозуміла надзвичайна актуальність цієї книги, то нині вона постала в усій своїй пророчій ясності. Адже здається, що цей етап війни ми програли. Втім, автор запевняє, що в інформаційних війнах ніколи не буває остаточної перемоги або поразки, отже, ніколи не пізно попрацювати над своєю інформаційної грамотністю.
Дмитро Кулеба говорить про комунікацію та її роль у нашому повсякденному житті. Роль визначальну насправді, адже саме комунікації створюють реальність, в якій ми живемо. Соцмережі, реклама, медіа — це те, що наповнює наш інформаційний простір і формує ставлення до життя в цілому й до окремих проблем зокрема. Як би нам не хотілося вважати себе незалежними, доводиться визнати: ми є тим, що ми споживаємо. Зробити споживання більш усвідомленим — мета цієї книги.
Без перебільшення прочитати “Війну за реальність” варто усім. Можливо, це якщо не відкриє очі на комунікативні маніпуляції, то хоча б частково підніме завісу комунікаційних технологій, що впливають на наші повсякденні рішення. Стати цілком незалежним від цього навряд чи вийде, та поінформованим — точно. А той хто попереджений — той озброєний.
На цьому все. Наступні літературні поради очікуйте кожні вихідніі на сайті 0462.ua. Читайте українською!
Матеріал підготовлено за сприяння Чернігівської міської бібліотеки імені М. М. Коцюбинського, вул. Княжа, 22, тел. 67-50-43
https://www.facebook.com/chernihivlib
http://www.lib-clschern.org.ua
Всі книги, які ми пропонуємо, можна взяти почитати в цій бібліотеці.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...