• Головна
  • Лікар Сергій Потапчук: «Після 45 років візит до уролога обовʼязковий»
16:32, 2 березня 2023 р.

Лікар Сергій Потапчук: «Після 45 років візит до уролога обовʼязковий»

Війна – це величезний стрес, де чоловіку відведена особлива роль – роль захисника своєї родини і держави. Всі інстинкти чоловіка максимально концентруються на протидії ворогові та збереженні життя своїй родині, своїй громаді. Це вимагає надзусиль і високої концентрації, як розумової, так і фізичної. І дійсно, довго в такому шаленому енергетичному ритмі перебувати дуже складно. Це спустошує сили та може істотно підірвати здоров’я чоловіка, як фізіологічне, так і психоемоційне. Це стосується всіх чоловіків: і тих хто зараз в тилу, і звісно тих, хто на передовій. Їх чоловіче здоров’я у особливій групі ризику через надскладні побутові умови та шалений психологічний тиск.

У цьому матеріалі ми спробували детально і відверто поговорити про дуже багато факторів, ризиків і нюансів, які призводять до проблем зі здоров’ям чоловіка. Нажаль, наше виховання часто не навчає чоловіків з дитинства говорити, цікавитися і піклуватися про своє здоров’я. Похід до лікаря – є часто складним рішенням для чоловіків, а багато тем є не пропрацьованими, не проговореними, чи навіть табуйованими.

Тож, щоб розкрити ці непрості теми, ми спілкуємося із чернігівським лікарем урологом-андрологм Сергієм Потапчуком. Секс та чоловіча сила, вплив на статеве здоровʼя чоловіка, захворювання і діагностика, гармонійні стосунки, шкідливі звички, статева гігієна, мастурбація, якість сперми та репродуктивна функція, подовжений половий акт, проблеми з ерекцією, необхідні обстеження, симптоми, які мають насторожити – про це та багато чого іншого відверто і фахово читайте та дивіться у цьому інтервʼю.

«ЯКОСЬ ТАК СКЛАЛОСЬ ІСТОРИЧНО, ЩО ЖІНКИ ЗАЙМАЮТЬСЯ ПИТАННЯМИ ГІГІЄНИ ХЛОПЧИКІВ І ЧАСТІШЕ ВСЬОГО НЕ ПРАВИЛЬНО, ДЕЯКІ ФАКТИ МЕНЕ НАВІТЬ ШОКУВАЛИ»

- Які негативні звички у чоловіків і жінок, якщо їх можна узагальнити, а якщо ні – окремо, призводять до проблем із сечостатевою системою?

- Загалом, шкідливі звички можуть впливати, звичайно, на сечостатеву систему, але саме шкідливі звички, а не періодичне вживання, припустимо, так? Якщо брати алкоголь, сигарети, то вважається, що куріння до п’яти цигарок на день (у чоловіка, принаймні, я дані знаю) не несе негативного тяжкого наслідку для репродуктивної системи, практично не впливає на кількість, якість еякуляту. І це, можна сказати, організмом переноситься дуже легко. Якщо більше – є дослідження, які доводять, що більше ніж п’ять цигарок на день негативно впливають на репродуктивну функцію чоловіка. Але знову ж таки все індивідуально: комусь 10 цигарок буде замало, а комусь і п’ять забагато. По-різному буває. Все залежить від маси тіла, тривалості цієї шкідливої звички. Дуже негативно впливає на чоловічу статеву сферу гіподинамія.

- Це що?

- Це відсутність рухової активності. Сидяча робота, відсутність фізкультури, що призводить до застійних процесів в органах малого тазу, призводять до погіршення в цілому якості сперматозоїдів, можна сказати, до якості еякуляту. Це веде за собою схильність до таких захворювань, як хронічний простатит, що цілком можливо при сидячій роботі. Скажімо так, підвищується сприйнятливість і схильність організму до будь-якого інфекційного процесу, який може викликати дане захворювання.

- Ви сказали, цигарок у середньому – п’ять штук. А що стосовно алкоголю?

- Якщо це не шкідлива звичка, а періодичне вживання, таких даних про негативний вплив немає. Звичайно, якщо це вже звичка, якщо це залежність алкогольна, то хронічна інтоксикація в такому випадку буде впливати на весь організм. Не кажучи вже про репродукцію.

- А якщо ми не про репродукцію, а про сечостатеву систему?

- Впливає, звичайно. Все впливає. Тому що токсичний вплив – він завжди токсичний вплив, будь це алкоголь, будь це якась хімічна речовина. Без різниці. Для організму це не проходить безслідно. Може вилізти з будь-якого боку. В тому числі й з боку сечостатевої системи.

- Про виховання хлопчиків. Як правильно виховувати хлопчика, що йому розказувати? Як поводитися батькам, щоб хлопчик виріс здоровим? Що йому треба розказувати про…

- Про що? Давайте так, про дозрівання статеве чи про…

- Про чоловіче здоров’я. Коли починається статеве дозрівання, в скільки років…

- Навіть до цього моменту. З дитинства давайте почнемо. Хлопчику треба показати і правильно слідкувати за правильним виконанням гігієни зовнішніх статевих органів, а саме гігієни статевого члена. Завжди потрібно, і цим чоловіки – а в нас так склалось історично, що й жінки, – займаються частіше всього якось неправильно. Дізнався в процесі своєї роботи такі факти, які мене трошки шокували.

- Що Вас шокувало, розкажіть?

- Хлопчики не знають, що треба мити статевого члена під крайньою плоттю і вимивати звідти всю смегму і весь препуціальний вміст, який буває. От вони не знали й кажуть: «Мені цього не розповідали!» Уже не хлопчики, уже це чоловіки 20 років, яким просто в дитинстві цього ніхто не пояснював, не показував. Так от, вимивати обов’язково треба. Проводиться це тільки теплою водою, миючих засобів практично не потрібно. Якщо теплої води недостатньо, бо забруднення сильне, або якийсь в’язкий, липкий секрет смегми інколи набуває різних характеристик, можна застосовувати будь-який миючий засіб з нейтральним PH. Тобто якийсь гель для душу з нейтральним PH.

- Такі миючі засоби можна самостійно придбати?

- Звичайно. Це будь-які, пробачте, що роблю рекламу, будь-які засоби Jonson’s, які позиціонуються як «не щиплют глазки». Оце от цілком підходить для гігієни статевих органів чоловіка. Але, повторюсь, звичайної теплої води вистачає. Милом не можна робити гігієну, дуже лужний PH. Інколи мила бувають ще й з різними добавками, антибактеріальні або з різною концентрацією якихось запашних ароматичних речовин, можуть і подразнювати слизову, і змивати природний захист, який у нас також відповідає за баланс на слизовій між тією самою нормальною мікрофлорою і кандидою. Якщо змити мікрофлору, то буде у нас молочниця, як це називається в народі. Тобто кандидоз слизової статевого члена. Проявляється дуже неприємно: зуд, висип, почервоніння, білий наліт – усі знають ці симптоми, хоч із кимось це було хоч одного разу в житті. Не завжди виходить так, що ми без цього обходимось.

- Є такий стереотип, що чоловіки не полюбляють ходити до лікарів і йдуть, коли вже ну зовсім там капєц щось серйозне. Чи є якісь такі симптоми, коли чоловіку треба йти до лікаря?

- Інформація – це життя, завжди воно так є, було і буде. У чоловіка, скажемо так, є певні червоні прапорці, якщо можна так охарактеризувати. Перше – це поява болю внизу живота, в органах калитки, коли починають боліти яєчка, починається дискомфорт по сечовипускному каналу, поява болю, різі, зуду – це все потребує одразу ж консультації лікаря-уролога, який призначить необхідне лікування після постановки діагнозу, визначення проблем і ліквідації. Ще що може насторожити чоловіка і змусити його сходити до уролога – це проблеми з еректильною функцією, які частіше всього також починаються, якщо є проблема з органами чоловічої статевої сфери – простатою, яєчками.

- Тобто якщо в чоловіка з’являється біль при сечовипусканні – тільки до лікаря, сам ти не визначиш причину?

- Найчастіше за все так. Мало хто на це звертає увагу, але є таке спостереження, що люди, які зовсім не звертались до уролога, казали, що їм це не потрібно. При тому ж ультразвуковому обстеженні передміхурової залози визначаються уже ділянки фіброзу. А це рубці, які виникають після перенесеного запалення. Значить, він хворів, але це було або малосимптомно, або такі симптоми, на які він не звертав уваги, або сам перетерпів, і вони залишають по собі сліди, що в майбутньому може сказатися на його повноцінному функціонуванні як чоловіка. А прийшов би одразу – таких наслідків можна було б уникнути.


Сергій Потапчук

«ОСНОВНА ПРИЧИНА ОСТАННІМ ЧАСОМ – ПСИХОЛОГІЧНА, ПОВʼЯЗАНА З ВІЙНОЮ, ТАКОЖ ЧАСТО Є ТАКИЙ ТРИВОЖНИЙ СИНДРОМ ОЧІКУВАННЯ СЕКСУАЛЬНОЇ НЕВДАЧІ»

- Відносно проблем з еректильною функцією. Зазвичай буває так, що виникають якісь проблеми – і чоловік купує собі різних таблеточок і думає таким чином вирішити проблему. Чи є тут якийсь алгоритм? Тобто скільки і яких таблєточок можна прийняти, а коли вже треба зупинитися і йти до лікаря?

- Таблєточки можна приймати, я Вам хочу сказать, тільки за призначенням лікаря. Будь-які. Тому не потрібно займатися самолікуванням – треба проконсультуватися, спробувати з’ясувати причину такого стану і потім уже лікувати. Тому що причин може бути декілька, вони можуть бути різнонаправлені і лікування потребують абсолютно різного. А якщо, наприклад, ми запустимо хронічний запальний процес чи гострий запальний процес і будемо лікувати це якимось силденафілом (Силденафі́л лікарський засіб для лікування еректильної дисфункції, більше відомий під торговою маркою «Віагра», Ред.), щоб тільки стояв і все функціонувало, то можна догратися до абсцесу передміхурової залози. А це вже гостра хірургічна патологія, що потребує негайної госпіталізації та оперативного лікування.

- Чи можемо ми сказати, що є, наприклад, три основні причини проблем з ерекцією? Чи це індивідуально в кожному випадку?

- Перша і основна останнім часом – психологічна. Чомусь так трапляється, судячи з усього, це пов’язано із загальною стресовою обстановкою, звичайно з війною, яка триває у нас, із цими підспудними страхами. Також часто є такий психогенний синдром, тривожний синдром очікування сексуальної невдачі. Трапляється особливо в молодих чоловіків, які тільки починають статеве життя, невпевнені у своїх силах. І оця от нервовість, невпевненість породжує психогенну еректильну дисфункцію, тому що з гормонами у нас все ок, ніяких проблем нема, а от психогенна є.

Друга причина – гормональна причина порушення еректильної функції. І третя причина – це судинний фактор. Якщо гормональний може траплятися в будь-якому віці, то судинний частіше все ж у більш старшої вікової категорії. Проявляється на фоні атеросклерозу, цукрового діабету першого чи другого типу, частіше другого, і пов’язаний із загальною дисфункцією судин. Недостатність кровонаповнення призводить до еректильної дисфункції. Тобто, проблем три: психогенна, гормональна, судинна. Ну або комбіновано: може бути або всі три разом, або що завгодно. Трапляються в клініці різні комбінації цього.

- Зараз війна дуже сильно вплинула на лібідо: у когось воно знизилось, у когось, навпаки, підвищилось. Зміниться ситуація, коли закінчиться війна, закінчиться стрес?

- Не знаю, у нашому житті, принаймні на моїй пам’яті, війни такої ще не було, масової, і таких пацієнтів, по суті, було менше. Чи це зміниться – ми не знаємо, спрогнозувати важко. Надіюсь, що так.

- А вже звертаються з цією проблемою, що ось лібідо повністю помінялось?

- Так, звертаються. Частіше всього молоді пацієнти. Молодша та середня вікова категорія, 20–30 років плюс, звертаються до лікаря.

- Це супер, що люди звертаються, бо за статистикою, яку я збирала, то одна з найпопулярніших проблем – зміна лібідо. Кажуть: «Ми потерпимо». Ну так чого ж терпіти, треба ж щось з цим робити. Тому що ну одному ж партнеру не ОК зовсім.

- Ну це вже проблеми пари, я хочу сказати. І тут більше працювати з вибором сімейної терапії, сексологічна якась повинна бути. Тому що працювати з одним пацієнтом і його лібідо, це не зовсім правильно.

- Дайте кілька порад чоловікам і жінкам, тобто парі, для збереження класних гармонійних сексуальних стосунків. І перше підпитання таке буде: щоб відновити лібідо у парі, до якого лікаря треба йти першим? Спершу до уролога, а потім до психотерапевта? І кілька порад, як тримати здорові й гармонійні сексуальні стосунки.

- Перша й основна порада – не тримати все в собі, а шляхом діалогу в парі вирішувати якісь питання. Якщо вони виникають, не ходити грузитись, як це модно, і тримати в собі, а спілкуватися з партнером й шукати шлях з цієї ситуації разом. Тому що, якщо жінку щось не задовольняє, вона тільки злиться й скидає свою агресію на когось, або на щось, або на того ж самого партнера, кудись транслює це назовні. То тут не зовсім зрозуміло, як треба поводитись саме чоловіку. Чоловік сам не знає, чим він завинив, чи ще що, ну там складні стосунки, і головне – це спілкування. Якщо є проблема, то її потрібно в першу чергу обговорити з партнером, а потім уже старатися вирішити це з лікарем, якщо в цьому є потреба.

Простіше всього так: чоловік іде до уролога, а жінка йде до гінеколога, ендокринолога, якщо це з її боку проблеми. І вже шукаємо причину. Наприклад, та сама гіперпролактинемія (збільшення в крові гормонупролактину, який стимулює ріст і розвиток у жінок молочної залози, утворення молока в процесі лактації, Ред.), підвищення рівня пролактину, що буває і в чоловіків, і в жінок, на фоні стресу особливо, на фоні мікроаденом гіпофіза, які секретують цей пролактин. Підвищений рівень пролактину може звести лібідо практично в нуль. Абсолютно нічого не хочеться, ніяких стосунків, і це для людини стає нормою. Але це лікується досить успішно після діагностики. Є препарати, які знижують цей рівень, люди кажуть: «О, я ніби на світ народився знову».

- Тобто тут питання конкретно в гормонах, виходить?

- Буває в гормонах, буває й не в гормонах. Але потрібно з чогось починати. Спершу ми виключаєм органічну патологію, яка може впливати на лібідо. У даному випадку перевіряєм гормони, виключаєм хронічні або гострі запальні процеси, і, якщо ці проблеми виключені, ми не знайшли нічого, тоді дійсно рекомендуємо звернутися вже до сексолога, який буде вирішувати психогенні проблеми в цьому плані.

Лікар Сергій Потапчук: «Після 45 років візит до уролога обовʼязковий», фото-1

«НАСПРАВДІ ХРОНІЧНИЙ ПРОСТАТИТ МАЛО ВПЛИВАЄ НА МОЖЛИВІСТЬ ЗАВАГІТНІТИ, ВОНИ ХОДЯТЬ, РОКАМИ ЛІКУЮТЬСЯ, ОБСТЕЖУЮТЬСЯ, А ПРИЧИНА ВИЯВЛЯЄТЬСЯ В ЧОМУСЬ ЗОВСІМ ІНШОМУ»

- Про репродукцію. Пара, яка хоче мати здорове потомство, повинна йти до лікаря і планувати вагітність, проходити перевірку організму? Чи треба це робити кожній парі, чи тільки тим, які мають певні труднощі, як Ви вважаєте?

- Взагалі я прихильник того, щоб перед плануванням вагітності пройти обов’язкове обстеження для виключення, наприклад, якихось захворювань. Тому що зараз у нас сексуальне життя втратило табуйованість, і частіше всього не один статевий партнер був до того моменту, коли людина планує вже завести потомство. Тому перевірка на ЗПСШ (захворювання, що передаються статевим шляхом, – ред.) – обов’язково. Деякі з таких захворювань можуть впливати як на можливість завагітніти, так і на виношування вже отриманої вагітності. Так що пари молоді, які планують вагітність, повинні в обов’язковому порядку пройти деякі обстеження. Чоловік – в уролога, жінка – у гінеколога. Мазочки, ПЦР, захворювання, що передаються статевим шляхом, певний перелік – так.

- Чи треба робити якісь генетичні аналізи?

- Генетичні проблеми ми шукаємо лише тоді, коли є вже певний анамнез. Або хронічно невиношувані вагітності, або ненастання вагітності, або певні речі, що нас наштовхують на думку про генетичні захворювання. Наприклад, полікістоз у чоловіка може свідчити про муковісцидоз (генетична патологія, для якої є характерним порушення секреції ендокринних залоз і роботи життєво важливих органів, переважно дихальної і травної системи, – Ред.), про носійство гена муковісцидозу, що може впливати і на можливість завагітніти також. І тоді все це потребує певного дообстеження, консультації генетика, певних аналізів генетичних і вибору подальшої репродуктивної тактики.

- Як Ви вважаєте, наскільки такий свідомий підхід до батьківства важливий?

- Надзвичайно важливий. Тому що несвідомо можна наробити дітей дуже просто, і це так часто робиться, а от підхід потім до їхнього виховання повинен бути осмисленим. Щоб виховати повноцінну людину, потрібні значні зусилля від пари в першу чергу. Не так від самої мами або самого тата, як від пари та їхніх взаємин. Якщо вони гармонійні, то і діти будуть виховуватися в правильному напрямку.

- Зараз більше людей звертається до такого планування сімї, планування репродукції?

- Так, звичайно звертаються і доволі часто, особливо ті пари, які деякий час не можуть завагітніти самостійно. Ходять, шукають причину, спеціаліста, хто допоможе їм усім. На жаль, часто спеціалісти ведуть їх по хибному шляху, кажуть: «От поки у тебе є простатит і не вилікуєш, дружина не завагітніє». А насправді той самий хронічний простатит мало впливає на можливість завагітніти. А вони ходять, роками лікуються, їх обстежують, лікують, знову обстежують. А причина виявляється в чомусь зовсім іншому. Таких багато.

Тому для тих пар, які не можуть завагітніти більше ніж рік – обов’язкова консультація саме пари, не тільки чоловіка, тому що треба бачити цю проблему загалом. Є проблеми, які притаманні тільки чоловіку, є проблеми, які притаманні тільки жінці, а є проблеми, які стоять між ними. Наприклад, той самий імунний фактор непліддя, коли на сперматозоїди чоловіка у жінки виникає алергічна реакція, виділяються антитіла, і вони блокуються, їхні просування по статевих шляхах жінки. Тобто все в порядку у неї, у нього теж все в порядку, а вагітність не наступає.

Діагностика таких станів теж проводиться, проводиться сумісно з гінекологом. Це або посткоїтальний тест, або тест-контакт цервікального слизу зі сперматозоїдами, дивляться, наскільки він виражений і яким способом обійти цей фактор, якщо він є. Частіше всього це ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення, запліднення поза організмом, – Ред.) якісь. То вже такий вибір тактики лікування.

«У ЧОЛОВІКА СПЕРМАТОГЕНЕЗ МОЖЕ ТРИВАТИ ВСЕ ЖИТТЯ, Є ВИПАДКИ, ЩО 80-РІЧНІ ДІДУСІ ЦІЛКОМ СОБІ РОБИЛИ СИНІВ З МОЛОДИМИ ЖІНКАМИ І НЕ МАЛИ ПРОБЛЕМ»

Катерина Агієнко

- Різниця у віці в парі: чи вона впливає на репродуктивну функцію? І чи є якийсь оптимальний вік для початку репродукції?

- Різниця у віці, якщо це репродуктивний вік, не має, по суті, значення. Тільки ж репродуктивний вік у жінок і чоловіків різний.

- Давайте нагадаємо.

- Чим старша жінка, тим менше у неї шансів дати нормальну яйцеклітину для запліднення. Вважається, що старше 36 років уже практично завагітніти природним чином дуже важко, навіть за допомогою ЕКЗ це зробити, тому що якість яйцеклітини вже не відповідає тій нормі, яка потрібна для запліднення. У чоловіка сперматогенез може тривати все життя. З віком він трохи знижується, але якщо там заділ нормальний, то є випадки, що 80-річні дідусі цілком собі робили синів з молодими жінками і не мали проблем.

- Слухайте, а чого ось так от несправедливо у жінки, що чоловік може скільки хоче…

- Тому що в жінки закладення яйцеклітин відбувається ще при внутрішньоутробному розвитку, і закладається певна кількість яйцеклітин. Вони дозрівають в певній кількості. Якщо у нас все нормально, то цієї кількості вистачає на весь репродуктивний період.

- Це до 36 і з 16 чи 18?

- З початку менструацій. Дівчинка може завагітніти, як тільки у неї починаються менструації. 11–12 років зараз – норма для початку менструацій. Вона уже є фертильною. Тобто завагітніти вона може в такому віці.

- У такому випадку заморожування яйцеклітин… Стикалися Ви з таким методом?

- Звичайно, зараз це дуже часто відбувається для тих, хто планує відкласти свою репродукцію на потім і думає про неї. Вони можуть у будь-якій клініці ЕКО, яка займається цим питанням, цілком собі спокійно заморозити яйцеклітини, які будуть відібрані або в природному циклі, або після стимуляції. Яйцеклітини можуть тривалий час зберігатися.

- Тривалий час – це скільки?

- Скільки завгодно. Є рідкий азот. Звичайно, яйцеклітини не так добре переносять заморожування і розморожування, як уже запліднені ембріони. Тому краще все-таки заморожувати вже запліднені ембріони.

- У Чернігові не можна заморозити яйцеклітини, правильно, тільки в Києві? Наскільки це довгий процес, чи треба до нього готуватися і як?

- Це по суті тут, дивлячись, як ми заморожуємо. Або це пункція на одну яйцеклітину в природному циклі, яка дозріває одна-дві максимум, тобто жінка в період овуляції повинна з’явитися в клініку, де буде проведена мала інвазивна пункція фолікула із забором яйцеклітини з цього фолікула.

- Це боляче?

- Це робиться під анестезією. Це транспіхвова пункція фолікула під УЗ-контролем, робиться під загальним наркозом. Жінка нічого не відчуває. Але процедура амбулаторна. Їй голкою відбирають цю яйцеклітину з рідиною фолікула, відмивають, певним чином обробляють, і її вже можна заморожувати. Або ж її можна запліднювати. Але повторююсь, коли природний цикл, то це буде одна яйцеклітина, а якщо зробити стимуляцію перед цією процедурою, можна отримати в залежності від відповіді 20 і 30 яйцеклітин дуже навіть просто. Тобто одна процедура, одна пункція – але буде 30 яйцеклітин.

Запліднення яйцеклітини проводиться ембріологами. Ця процедура називається ІКСІ – інтроцитоплазматична ін’єкція сперматозоїда в яйцеклітину. Береться яйцеклітина, береться сперматозоїд окремий, найкращий вибирається.

- Цей сперматозоїд вибирається з банку сперми чи від свого чоловіка?

- Чому? Від свого чоловіка, якщо він є. Якщо його нема, то вибирається сперма донора по бажанню. Жінка може заморозити просто яйцеклітину, незапліднену, але, повторюсь, вона гірше переносить розморозку. То не факт, що з 10 яйцеклітин розморозиться 10 і зможе запліднитися 10. Швидше за все, менше – п’ять-шість..

- Тобто більш ефективно заморозити ембріон?

- Так. Уже запліднену яйцеклітину на певній стадії дозрівання ембріона. Вони культивуються там до шостого дня, і потім його вже можна заморозити. Це уже, по суті, готовий ембріон, який можна розморозити й підсадити в порожнину матки. Отримати вагітність.

- Слухайте, це прям якийсь… космос.

- Реально космос. З купою нюансів, насправді. Тому все індивідуально, і з кожним обговорюються окремо ці речі. Бажання людини якщо є, то перепон на цьому шляху зараз нема. Наука сягнула того щабля, що це дуже просто.

- А я правильно розумію, оцей банк спермодонорів – там зібрано весь анамнез від донора?

- Так, але жінка його не знає. Жінка знає тільки фенотип, тобто зріст, колір волосся, колір очей. По цих факторах і підбирають. Тому підбирають донора, схожого на того чоловіка, який планується батьком. Щоб дитина була схожа на цього чоловіка. Частіше всього таке бажання є в жінки. Тому підбирається за фенотипом. Плюс ще можуть сказати професію людини, яка була донором. Ось і всі дані, що можуть розголошуватися. Інші – ні, це анонімне донорство.

- А кейси сурогатного материнства? Чи ведеться такий процес в Україні?

- Ведеться, звичайно. У клініках ЕКО є такі послуги по сурогатному материнству, коли яйцеклітина може бути з самої жінки, може бути донорська клітина, запліднена сперматозоїдами чоловіка цієї жінки, і виношувати по медичним показанням цей ембріон може сурогатна мама. Після пологів ця дитина вважається дитиною цієї пари, яка замовила таку послугу.

«ЗАПИТАЮТЬ У МЕНЕ, ПРИПУСТИМО, ПРО АЛКОГОЛЬ: ЧИ МОЖНА? ЯКЩО ЦЕ В МІРУ, ПОТРОШКУ ТА ЯКІСНІ ПРОДУКТИ, ТО ЧОМУ Б І НІ»

- Так, давайте трошечки на Землю повернемось. Давайте поговоримо про мастурбацію. У чому її користь та чи може бути багато мастурбації?

- Не скажу, що користь є, але й не скажу, що шкода є. Це нормальний процес, через який проходить практично кожен, і який не несе на собі якоїсь негативної печаті, яку на нього накладає суспільство. Це процес органічний, кожний підліток цікавиться своїм тілом і рано чи пізно приходить до цього. Головне, щоб це не ставало самоціллю і не заважало будувати гармонійні відносини з іншими людьми.

- А коли в статевому житті у чоловіка присутня тільки мастурбація, і він не хоче жінку, а мастурбує?

- Це психогенна проблема, і цим повинні займатися психологи, сексологи. Якщо його це влаштовує – нехай так собі й живе. Якщо це його не влаштовує, він хоче це змінити, але сам не може, то цим повинен займатися спеціаліст, психолог.

- Тобто в такому кейсі ми це вирішуємо як психогенну проблему?

- Ну звичайно. Якщо людину не влаштовує те, що з нею відбувається, – це, звичайно, проблема.

Лікар Сергій Потапчук: «Після 45 років візит до уролога обовʼязковий», фото-2

- Які продукти та яка харчова дієта сприяють поліпшенню чоловічого здоров’я?

- Я завжди рекомендую рослинно-білкову дієту. Побільше овочів, фруктів, м’яса, риби, горіхів, якщо відсутні протипоказання до якихось цих продуктів. Відсутність копченого, мінімум смаженого, все. А так, що людині подобається, те хай вона й споживає. Головне, щоб це не йшло врозріз з іншими патологіями. Якщо у нього ожиріння чи діабет другого типу, який потребує своєї дієти. То чому б і ні?

Запитають у мене, припустимо, про алкоголь: чи можна? «Ми знаєм, що не можна». А я кажу: «Хто вам таке сказав?» Якщо це в міру, потрошку та якісні продукти, то чому б і ні, можна споживати, і це ніяким чином не вплине на вашу фертильність, на ваші репродуктивні плани. А інколи навіть сприяє, тому що дрібні дози хорошого алкоголю в парі гармонізують інколи стосунки.

- Що Ви рекомендуєте?

- Бокал вина, якщо це доречно.

«ПЕРЕРВАНИЙ ПОЛОВИЙ АКТ НЕ Є ЗАСОБОМ КОНТРАЦЕПЦІЇ, ВІН НЕ Є ЗАСОБОМ ЗАПОБІГАННЯ ЗАХВОРЮВАНЬ, ЩО ПЕРЕДАЮТЬСЯ СТАТЕВИМ ШЛЯХОМ, ВІН ВЗАГАЛІ НІЧИМ НЕ Є»

- Давайте поговоримо про засоби контрацепції для чоловіків. Які є найефективнішими?

- Є тимчасова, є постійна контрацепція. Тимчасова – це, звичайно, кондом, тобто презерватив. Це єдиний надійний засіб тимчасової контрацепції. Ніякий інший засіб, у тому числі дуже часто в нас: «Ой, ми перерваним статевим актом займаємось, не вагітніємо». Це вам дуже пощастило, що ви досі не завагітніли.

- Про перерваний статевий акт хотіла проговорити. Він не є засобом контрацепції?

- Так. Він не є засобом контрацепції, він не є засобом, який запобігає передачі захворювань, що передаються статевим шляхом, він взагалі нічим не є. І здоров’я він також не додає, тому що треба себе постійно контролювати, треба якісь психологічні блоки ставити, щоб встигнути. Ніякої користі в цьому нема.

- Чому він популярний у нас?

- Люди думають, що це ефективно, – раз. Люди звикли так – два. Люди не знають про те, що це не є ефективно, – три.

- Думаю, Ви зустрічалися з кейсами, коли люди розповідають, що роками практикують метод перерваного статевого акту, і все ніби добре, і доводять про його ефективність та безпечність.

- Знаєте, це як «ошибка выжившего». Комусь одному це допомагає, хоча насправді у нього може бути маса інших проблем. Він стерильний апріорі, припустимо, а розказує всім, що це ефективний саме перерваний статевий акт. От і все, а всі вірять.

- Давайте тоді розвінчаємо цей міф.

Це дійсно міф, тому що сперматозоїди можуть виділятися від початку статевого акту, від самого початку, коли виділяється перша крапля цієї змазки, це секрет простати, він може в собі нести вже сперматозоїди, яких може вистачити для запліднення. Тобто єдиним і ефективним тимчасовим засобом контрацепції з чоловічого боку є презерватив.

Лікар Сергій Потапчук: «Після 45 років візит до уролога обовʼязковий», фото-3

- Чи є якісь, можливо, нюанси використання презервативів, які ми можемо не знати?

- Нюансів нема. Головне – правильно використовувати. На кожній упаковці написано, ще й намальовано. Якщо використовувати його правильно, і надівати вчасно, і знімати правильно, все буде добре.

Якщо вже є контакт уже статевих органів, до цього моменту він уже повинен бути надітий. Якщо це просто поцілунки, петинг і т. д., то ні. Його надівають, саме коли планується контакт статевого члена зі статевими шляхами жінки.

- Тепер давайте про довготривалу контрацепцію.

- Постійну. Постійний і єдиний для чоловіків спосіб – вазектомія. Тобто перерізання cім’явиносних протоків, які несуть сперматозоїди від яєчка до сім’яних міхурців, які потім уже попадають у сперму. Ця малоінвазивна операція дає змогу забути про контрацепцію з чоловічого боку назавжди. Тому що сперматозоїди не мають фізичної можливості попасти з яєчок у статеві шляхи жінки.

- І це вже все, це вже назавжди?

- Назавжди. Три місяці проходить, роблять контроль спермограми, щоб перевірити, тому що ще три місяці можуть якісь там залишки сперматозоїдів виділятися зі сперми. Далі вже ні. Якщо через три місяці еякулят є, але в ньому відсутні сперматозоїди, то так, це гарантує ненастання вагітності.

Можна, звичайно, потім відновлювати прохідність цих cім’явиносних протоків. Якщо, наприклад, у першому шлюбі троє дітей, а так склалося, що є інший шлюб, і дітей знову хочеться, то такі операції виконуються, але їхня ефективність мала, скажемо відверто. Це дуже коштовно, по-перше, тому що це мікрохірургічні операції. Дуже мало людей ними займається, для цього потрібне вартісне обладнання і прямі руки. Навіть у таких випадках ефективність – 30 відсотків на відновлення прохідності цих протоків. Простіше зробити біопсію яєчка або біопсію придатка яєчка, взяти сперматозоїди та ними запліднювати яйцеклітину. Тобто приходимо знову-таки до ЕКО, ІКСІ. Це зараз не проблема.

«ЯКЩО ВАШ НАЙБЛИЖЧИЙ РОДИЧ ЧОЛОВІЧОЇ ЛІНІЇ МАВ ПРОБЛЕМИ З ПЕРЕДМІХУРОВОЮ ЗАЛОЗОЮ АБО ОНКОЛОГІЧНОГО ХАРАКТЕРУ, ТО ЦЕ ПОТРЕБУЄ БІЛЬШ РАННЬОГО ЗВЕРТАННЯ ДО СПЕЦІАЛІСТА»

- З якого віку чоловікам слід приходити на обстеження до лікаря просто для профілактики? І як часто це треба робити?

- Якщо немає симптомів, то з 45 років перший візит до уролога повинен бути, де проводиться огляд, де проводиться УЗД передміхурової залози, вперше здають простат специфічний антиген, аналіз крові на онкомаркер, на рак передміхурової залози. Далі, якщо він не перевищує норми в цьому віці, то його здають раз на п’ять років згідно з останніми нормами. Якщо проблеми з ним є, то призначається певне дообстеження, здають раз на рік, якщо не знаходять онкологічного процесу, але така настороженість є.

Тобто 45 років повинен бути перший візит за відсутності будь-яких скарг з боку сечостатевої системи. Якщо хоч якісь є або є анамнез, тобто ваш батько, брат, найближчий родич чоловічої лінії мав проблеми, припустимо, з передміхуровою залозою або онкологічного характеру, пов’язані з нирками, сечовидільною системою. Це потребує, звичайно, більш раннього звертання до спеціаліста, і така людина повинна проходити більш поглиблений огляд, більш поглиблене обстеження для раннього виявлення можливих онкологічних проблем.

- Порно: впливає воно позитивно чи негативно на гармонійні стосунки?

- Не можу сказати, нема у мене таких даних. Якщо це не заважає стосункам, чому б і ні. Хай людина дивиться хоч комедії, хоч порнографічні фільми, це вже таке діло. Але якщо це заважає і привносить якийсь дисбаланс, відволікає від чогось суттєвого, то я вважаю, що не є потрібним такий перегляд.

- А якщо чоловік неодружений і не планує мати дітей, потрібно йому загалом відвідувати андролога?

- Якщо він дбає про своє чоловіче здоров’я хоча б, то я думаю, що потрібно. Тому що відсутність регулярних статевих контактів може також призводити до не дуже хороших речей: до того ж самого застою секрету чи може вплинути на присутність якихось хронічних запальних захворювань у тій самій передміхуровій залозі.

- А давайте проговоримо тезисно. Відсутність регулярних статевих контактів – чим це погано для чоловічого здоров’я?

- Це застійні процеси в органах малого тазу. Організм звик виділяти певну кількість секретів для того, щоб от у нього є циклічність і секрет простати виділяється в певній кількості. Секрет сім’яних міхурців виділяється в певній кількості. Якщо він не має змоги відтікати, в організмі є методи саморегуляції, він зменшує секрецію цих залоз і т. д., але ж все це в певних межах. Якщо взагалі це перекрити плюс переохолодитися, що зараз для військових характерно, до речі (відсутність регулярного статевого життя, регулярні переохолодження), то чоловіки мають проблеми потім запального характеру з органами малого тазу.

- Від чого може бути біль в яєчках?

- Це цікава проблема, і тут треба завжди проводити діагностику. Найбільше, чого ми боїмось, – це якісь онкологічні проблеми, які можуть траплятися і вражають найчастіше чоловіків репродуктивного віку, у проміжку 20-40 років. Найгірше, що яєчка практично не болять, тільки збільшуються в розмірах, змінюють консистенцію, форму. Чоловіки можуть на це не звертати уваги, болю як такого немає.

Коли починає боліти, то це вже достатньо серйозна стадія захворювання і потребує дуже серйозного лікування, яке буде калічащим, можна сказати. Це орхіектомія майже завжди, тобто видалення яєчка, хіміотерапія. Тому якщо є якийсь дискомфорт, то краще сходити, перевіритися, побачити, що там усе в порядку, що болить щось інше.

Також може зажимати десь нервовий корінець, що нервує цю зону – яєчка, мошонку, внутрішню поверхню стегна, – і це може боліти. З урологією це не пов’язано від слова «зовсім». І це повинна проводитись діагностика, частіше за все ми таким і займаємось на прийомі. Приходить і каже, болить там-то. І сидиш розбираєшся, звідки болить, що болить, і чи потребує це нашої уваги, чи відправити треба до когось іншого спеціаліста.

- Біль при сечовипусканні: коли йти до лікаря? Одразу чи кілька днів можна потерпіти?

- Дивлячись, як болить. Якщо це десь там щось недалеке, то краще здати загальний аналіз сечі і прийти вже хоч з чимось до лікаря, щоб з чогось лікар почав діагностику. Якщо це гострий біль, який виник раптово, це потребує негайного звернення. Або по швидкій допомозі в приймальний відділ, де будуть розбиратися чергові урологи, або, якщо робочий день, можна прийти записатися до уролога в поліклініку.

- У якому віці лікуватися в андролога вже запізно? Чи ніколи не пізно?

А чому пізно? Якщо є проблема, то її потрібно лікувати. Там вік, по суті, неважливий. Для кожного віку своє характерне. Для більш старшого це вже доброякісні новоутворення, доброякісна гіперплазія передміхурової залози, і потрібно лікувати. Принаймні тримати на контролі, тому що це може призвести в майбутньому до різних наслідків у вигляді затримки сечі, проблем з нирками, сечовим міхуром, може інколи на фоні доброякісної гіперплазії піти злоякісний процес, який потребує ретельного контролю, ретельного обстеження. І чим старше, тим частіше. Раз на рік після 60 – обов’язково візит до уролога.

Лікар Сергій Потапчук: «Після 45 років візит до уролога обовʼязковий», фото-4

«ТІ ПАРИ, ЯКІ ПО КАЛЕНДАРИКУ ЗАЙМАЮТЬСЯ СЕКСОМ КОЖНІ ТРИ ДНІ, ЯК НА РОБОТУ ХОДЯТЬ, ЩОБ ЗАВАГІТНІТИ, – У НИХ, ПОКИ ВОНИ ЦЕ НЕ ВІДПУСТЯТЬ, ЗАВАГІТНІТИ ЧАСТІШЕ ВСЬОГО НЕ ВИХОДИТЬ»

- Чоловіче безпліддя. Які є найпоширеніші причини та профілактика, якщо може бути профілактика?

- Чоловіче безпліддя пов’язане з відсутністю сперматозоїдів, зменшеною кількістю сперматозоїдів чи взагалі з відсутністю статевого життя за небажанням, з обмеженням лібідо, тут причини різні. Все це потребує обстеження і лікування, але в залежності від причини. Тобто звернутися з безпліддям, а безпліддям вважається ненастання вагітності протягом одного року незахищених регулярних статевих контактів. Усе, що більше, – це вже потребує обстежень.

- Давайте ще прояснимо. Регулярно – це скільки?

- Скільки хочеться. Щоб і не менше і не більше. Не через силу.

- А є норма? Ну там МОЗом регулярно встановлено, що…

- Нема такого. І не дай бог якщо воно буде. Помічено, що якщо людина починає на цьому зациклюватись, то у неї нічого не виходить. Тож ті пари, які «от ми там по календарику займаємося кожні три дні, хочеться-не-хочеться, як на роботу ходимо, займаємось сексом для того, щоб завагітніти», – у тих от, поки вони оце не відпустять, поки не закінчать займатися отакою річчю, не будем казати, як би я це назвав, але…

- А як би Ви це назвали?

- «Лабуда» я б це назвав. Тому що це неправильно. Так не повинно бути. Це психологічний блок у першу чергу. Вони себе на щось налаштовують, і поки вони це не відпустять, завагітніти в них частіше всього не виходить. Потім їх щось відволікає, якась радість чи трагедія, що завгодно, що вони переключаються на щось, – і оп! – «ми завагітніли».

- А як би Ви порекомендували відпустити? Тому що звучить це легко – відпусти, але думаю, ви стикались з ситуацією, коли в людей ціль мати сім’ю, а у них не виходить…

- Для когось це великі проблеми, я Вам хочу сказати. Це проблема, яка в таких випадках навіть потребує роботи з психологом. А взагалі, щоб завагітніти, щоб покращити шанси на вагітність, повинно бути не менше двох статевих контактів у день овуляції або за день до овуляції і через день після овуляції контрольний. Це набагато підвищує шанси завагітніти.

- Якою має бути густота та кількість сперми в нормі?

У нормі ВОЗ у 2010 році, усе, що більше ніж 1,5 мл, – це вже добре. Але не перевищувати 8 мл. Тому що все, що більше, уже насторожує – звідкіля? По кількості сперматозоїдів вище ніж 15 млн/мл – уже добре. Все, що вище ніж 39 млн на еякулят, – уже добре. Все, що вище ніж 32 відсотки прогресивно рухливих форм сперматозоїдів, також вважається нормою. Якщо оцінюється морфологія правильно, за критеріями Крюгера, то все, що більше ніж 4 відсотки морфологічно нормальних сперматозоїдів, також вважається нормою. Такі критерії спермограми.

«ТЕ, ЩО ПОКАЗУЮТЬ У ФІЛЬМАХ ДЛЯ ДОРОСЛИХ, ЦЕ Ж НЕ ЖИТТЯ, А ТАК, КАРТИНКА, НАСПРАВДІ 15 ХВИЛИН – ЦЕ Ж ДУЖЕ ДОВГО»

- Як подовжити статевий акт без пігулок?

- Є чудові лубриканти з анестетиками. Тільки так. Ну або якісь психогенні тренінги. Не завжди довгий статевий акт – це добре. У мене останнім часом було декілька людей, для яких довгий статевий акт був проблемою, яка привела до уролога, і ми шукаємо причину.

- Ви маєте на увазі довгий статевий акт без еякуляції?

- Так, коли для досягнення оргазму чоловікові потрібно годину пихтіти. Тобто це ніяка жінка не витримає годину. Те, що показують у фільмах для дорослих, це ж не життя, а так, картинка. А насправді 15 хвилин – це ж дуже довго, насправді. Більше, по суті, й не потрібно, все, що занадто, викликає дискомфорт у вигляді потертостей і т. д. Це, звичайно, індивідуально, але частіше всього так.

- Наскільки корисно чи небезпечно ковтати сперму?

- Ні шкідливого, ні корисного в цьому нічого немає – просто від 2,5 до 5 мл білкового продукту, все. Але інколи може виникнути алергічна реакція аж до набряку Квінке, алергічного езофагіту і т. д. Тому може бути такий ризик, з незнайомим принаймні партнером.

- Що робити, коли порвав уздечку?

- У першу чергу, зупинити кров. Взяти ватний диск, добре змочити перекисом водню і обома пальцями добре затиснути і протримати там певний час, 10–15 хвилин. Це найкращий кровозупинний засіб.

Там, у вуздечці, проходять достатньо великого діаметру судини і вени від голівки статевого члена, і якщо розірвати їх, то, дивлячись, наскільки глибока рана, може знадобитися хірургічна допомога. Треба лікувати ці судини. Якщо це не спиняється простим затисканням із перекисом водню, то потрібна допомога спеціалізована. Можна звернутись у швидку, якщо це неробочий час, якщо робочий – у поліклініку або нашу клініку. Ми допомагаємо з такою проблемою.

- Чи впливає на чоловіче здоровя якість спідньої білизни?

- Не помічено. Якщо при низькоякісній синтетичній білизні можуть розвинутися деякі дерматити, дерматози, уже не думаєш про те сексуальне життя, тому що воно там усе горить і все інше, потребує іншого лікування. У цьому сенсі – так, впливає. Але якщо там звичайна спідня білизна…

- Тому що для жіночого здоровя, гінеколог сказав, стринги – шкідливі.

- Так, стринги дуже впливають. Місток, який між анусом і піхвою – можна туди привнести дуже багато чого зайвого. І це у свою чергу вплине. А в чоловіка такого нема. Ну подобаються йому сімейні – ну хай. А якщо подобається, що все там піджато, – будь ласка. Головне, щоб не були вузькі джинси, припустимо. Тому що це призводить до перегріву яєчок і негативно впливає на сперматогенез.

- А можемо ми якось пояснити, щоб було зрозуміло, що вони типу вузькі?

- Якщо у тебе яєчка притиснуті постійно до промежини, то це вузько. Так бути не повинно. Вони повинні там трошки рухатись. Хоч певною мірою.

- Ерекція зранку в 54 роки – це нормально?

- Це чудово. Це значить, що все функціонує як потрібно, гідравліка робоча, з гормонами також все в порядку.

- А коли немає ерекції, що робити в першу чергу?

- Якщо вона була, і тут її різко не стало, то це потребує певного обстеження, тому що деякі стани можуть супроводжуватися втратою еректильної функції, спонтанних ерекцій. І стани ці можуть бути серйозними.

- Анальний секс: як зробити його максимально комфортним і приємним?

- Для цього, я думаю, повинна бути психологічно готова людина і, по-перше, завжди користуватися презервативом, тому що мікрофлора кишківника дуже недружня до сечостатевих шляхів, колонізує дуже швидко і просто, а лікується дуже складно.

Найчастіший збудник хронічних простатитів – це як раз кишкова група бактерій. Інтерокок фекальний, кишкова паличка, всякі клебсієли – те, що в нормі живе в кишечнику, але не повинно жити в сечостатевих шляхах. Так часто буває при незахищених анальних контактах. Це презерватив та добре змащування певним видом змазок. Все. Ну і бажання, звичайно.

Макіяж, зачіска: Avilova beauty space, avilova.bspaсe
тел 0 737 555 000

Майстер: Юлія Надточій
yulia_nadtochiy
тел 063 563-00-86

Локація: бар Hush lounge



* * * 
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

*  *  *

Приєднуйтесь у Viber та Telegram до спільноти "Чернігівський Фонтан", де тільки найактульніші новини та історії нашого міста.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Сергій Потапчук #секс #чоловіче здоров’я #андролог #уролог #порно #статеве здоровʼя #репродуктивна функція #ерекція
Останні новини
Оголошення
live comments feed...